Xiaomi Redmi Pro TEST, Recenzja telefonu z podwójną kamerą

Xiaomi Redmi Pro TEST, Recenzja

Xiaomi Redmi Pro jest pierwszym od dłuższego czasu telefonem Xiaomi , który nie jest kopią poprzednika i wnosi powiew świeżości. Z pośród wprowadzonych nowości które zadebiutowały w tym telefonie trzeba wymienić podwójny aparat, tak popularny wśród innych chińskich producentów, oraz wyświetlacz OLED. Nie zabrakło też innych współczesnych technologi jak USB typu C, czy skaner linii papilarnych. Telefon jest sprzedawany w dwóch wersjach, z procesorem Helio X20 wspieranym przez 3GB RAM lub z Helio X25 z 4GB pamięci RAM.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Display: 5.5 inch 2.5D Arc FHD screen (1920 x 1080 pixels)
CPU: Helio X20 Deca Core 1.39GHz
System: Android 6.0
RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM
Max Storage Expansion: 128GB
Camera: Dual back camera 13.0MP with AF and flashlight + front camera 3.7MP (SW 5.0MP)
Bluetooth: 4.2
Sensor: G-sensor, Proximity sensor, Ambient light senor
2G: GSM 900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 850/900/1800/2100/2600MHz

RECENZJA WIDEO

W PUDEŁKU
Telefon znajdował się w pudle z białej tektury, w którym poza telefonem znajdziemy gwarancję, krótka instrukcje obsługi i klucz do tacy kart, oraz ładowarkę i kabel USB

BUDOWA

Tak jak wcześniej wspomniałem, zostałem miło zaskoczony powiewem świeżości w projektowaniu, stylistyce Xiaomi Redmi PRO. Budowa nie przypomina mi wcześniejszych modeli z serii REDMI, z całkiem udanym, ostatnio testowanym Redmi Note 3 PRO

Przód Redmi Pro przypomina mi nieco MI5 oraz Lenovo ZUK Z1, nad wyświetlaczem znajdują się kolejno: dioda powiadomień, głośnik, czujniki światła i zbliżeniowy oraz obiektyw 5 megapikselowej kamery.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Pod 5.5 calowym wyświetlaczem znajdują się dwa pojemnościowe przyciski funkcyjne, zaś po środku jest fizyczny przycisk HOME, który pełni jednocześnie funkcję skanera linii papilarnych. Powiem od razu że czujnik biometryczny jest bardzo sprawny, działa na równi dobrze jak w ZUK Z1 czy Lenovo k5 Note którego test znajdziecie na blogu gadzet.telchina.pl
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro
Dookoła telefonu biegnie rama ze stopu metali, z frezowanymi po łagodnym kątem krawędziami. Po prawej stronie znalazły się przyciski regulacji głośności oraz przycisk załączania.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Lewy bok skrywa tacę kart, jest to gniazdo hybrydowe, czyli można używać dwóch kart nano-SIM, bądź jednaj karty nanoSIM oraz karty pamięci microSD
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Na górze tradycyjnie znajduje się gniazdo słuchawkowe Jack 3.5mm oraz port podczerwieni którego możemy wykorzystać do sterowania urządzeniami domowymi.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Na dole ulokowano Gniazdo USB typu C, a po jego bokach grill maskujący głośnik.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Tył telefonu też prezentuje się dobrze, tylna niezdejmowalna pokrywa została wykonana ze szczotkowanego metalu, na którym nie widać odcisków palców. W górnej części ulokowano dwa obiektywy kamer, a pośrodku podwójna dwubarwną diodę doświetlającą LED. Górna kamera posiada 13MP sensor SONY IMX258, zaś dolny obiektyw kryje 5 megapikselowy czujnik od Samsunga.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Na tylnej pokrywie w górnej i dolnej części przebiegają paski z tworzywa w jasnym kolorze.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

Muszę też podkreślić ze telefon Xiaomi Redmi Pro jest dosyć smukły jak na standardy Xiaomi, mierzy 8.2mm a zakrzywiona tylna pokrywa sprawia wrażenie, że telefon jest jeszcze węższy.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro

EKRAN
Jak już wspomniałem we wstępie, w Redmi Pro po raz pierwszy firma xiaomi zastosowała wyświetlacz OLED, co mnie bardzo cieszy i to nie z powodu że jestem zwolennikiem tej technologi, tylko dlatego że dotychczasowe wyświetlacze w telefonach Xiaomi nie robiły na mnie dobrego wrażenia. Teraz mamy żywe kolory i wysoki kontrast. Prezentowany obraz wygląda dobrze, może nie jest tak ostry jak niegdyś w UMI ZERO, gdzie wyświetlacz AMOLED chciał wypalić oczy. Kąty widzenia są na dobrym poziomie, zaś maksymalna jasność pozwala używać telefon w słoneczne dni. Czerń też jest bardzo dobra.

SYSTEM

Redmi Pro tak jak pozostałe telefony Xiaomi pracuje pod kontrolą Androida w tym wypadku w 6 wersji, i posiada autorską nakładkę graficzną MIUI . Telefon otrzymałem z MIUI 7, ale od razu była dostępna aktualizacja do najnowszej wersji MIUI8. O
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek
Tym którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z MIUI, nadmienię że jest to modyfikacja Androida która nie oferuje szuflady w której znajdujemy wszystkie zainstalowane aplikacje.
Wszystkie nowo instalowane aplikacje wylądują na pulpicie, gdzie można je grupować w foldery. Domyślnie mamy zainstalowane takie aplikacje jak radio, kompas, dyktafon, skaner kodów kreskowych, menadżer plików a także przeglądarkę UC Browser z różnymi dodanymi zakładkami, typu Amazon czy wyszukiwarka ASK

Dobrze też prezentuje się panel sterowania, gdzie mamy do dyspozycji narzędzia do czyszczenia pamięci, monitor danych, Firewall, wybór trybu pracy akumulatora (wydajny lub normalny) i antywirusa.

Z nowy możliwości MIUI 8 warto wymienić:

– wsparcie funkcji wielu okienek, dostępne dla niektórych aplikacji.
– poprawki związane z bezpieczeństwem. Pojawiły się filtry blokujące niebezpieczne wiadomości i SMS-y, a także dodatkowe zabezpieczenia z wykorzystaniem skanera odcisków palców.
– rozbudowane możliwości personalizacji związane z tapetami. Teraz dziennie wyświetla się inna tapeta.
– rozbudowana aplikacja Galeria, mamy nowe funkcje, filtry i efekty, które ułatwiają edycję zdjęć.
– nowy tryb oszczędzania energii, system automatycznie blokuje procesy w tle, kiedy nasza bateria jest na wyczerpaniu.

Wśród ciekawszych funkcji znanych już z wcześniejszym wersji systemu można wymienić:

– „godziny ciszy” czyli tryb nie przeszkadzać.
– „lite mode” ustawia minimalistycznu pakiet funkcji telefonu w postaci kafelek jak w windowsie. (opcja zwłaszcza dla starszych osób, duże czcionki)
– zarządzanie powiadomieniami – począwszy od tego czy mają się w ogóle wyświetlać, a jeśli tak, to w jakich miejscach oraz czy ma włączać się dioda LED, jak również dźwięk i wibracje,
– „przypadkowe użycie” – blokuje ekran gdy telefon jest w kieszeni
– kontrola rodzicielska -dostęp do wybranych aplikacji,
– tryb obsługi „jedna dłoń” – zmniejszenie wyświetlanych treści do 3,5”, 4” lub 4,5”,ułożony po dowolnej stronie, dla leworęcznych i praworęcznych.
– możliwość przypisania koloru diody powiadomień do zdarzeń: połączenia przychodzące, wiadomości SMS/MMS lub powiadomienia aplikacji. Do wyboru następujące kolory: niebieski, czerwony, pomarańczowy, zielony, błękitny, różowy i fioletowy,
– możliwość przypisania trybu dźwięku pod zdefiniowane słuchawki .
– przyciski systemowe – można przypisać do nich inne funkcje niż domyślnie
– nagrywanie połączeń telefonicznych,
– możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku migawki aparatu,
– tryb poufny: ukrywa rejestr połączeń, SMS-ów, zdjęcia i ustawienia pulpitu.

Ogólnie MIUI podobnie jak CyanogenOS czy Flyme pozwala na bardzo szerokie dostosowanie systemu do naszych potrzeb. Ale jest to dosyć ciężka nakładka, na szczęście nie odczujemy tego specjalnie przy 3GB pamięci RAM, przynajmniej w pierwszych miesiącach używania.

Czytnik linii papilarnych działa poprawnie i dosyć szybko choć nie tak dobrze jak w Lenovo K5 Note. Jest też możliwość zabezpieczenie dostępu do aplikacji za pomocą hasła co dodatkowo chroni nasza prywatność.

Z ciekawych aplikacji producent dorzuca nam skaner kodów QR, kompas, dyktafon, radio – które gra przyzwoicie oraz rozbudowaną aplikację – Panel Sterowania. Jest to aplikacja do zarządzania smartfonem od pamięci wewnętrznej, użycia danych, firewalla, zarządzania energią, antywirusa po uprawnienia aplikacji.
Niestety MIUI 8.0.3.0 Stable w oryginalnej wersji jest dla polaków wręcz nie do przyjęcia. Brak języka polskiego to najmniejszy problem, większym jest mnogość aplikacji typowo pod rynek chiński. Na szczęście jest już dostępna wersja MIUI Global która posiada język polski i nie jest zaśmiecona chińskimi aplikacjami. Kuujący musi mieć świadomość że będzie zmuszony do zmiany oprogramowanie, wcześniej warto wysłać wniosek o odblokowanie bootloadera.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

WYDAJNOŚĆ
Telefon wyposażono w tajwański procesor Helio X20 który wspomagany jest przez 3GB pamięci RAM. Xiaomi Redmi Pro otrzymałem z zainstalowanym MIUI 7, ale od razu można było pobrać aktualizację OTA i obecnie telefon pracuje pod kontrolą Androida 6 z nakładka MIUI 8. Przeprowadziłem testy wydajności w benchmarku Antutu, telefon osiągnął w trybie normalnym 74000pkt, zaś w trybie wydajnym 86400pkt, co stawia go nad Samsungiem Galaxy Note 5 , ale poniżej LeEco 2 z tym samym procesorem.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Obrazek
Na razie zbyt krótko używam telefonu aby napisać coś więcej o stabilności systemu. Z płynnością działania niema najmniejszych problemów.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

KAMERA
Aparat w telefonie Xiaomi Redmi Pro zasługuje na szczególną uwagę, w tym modelu po raz pierwszy firma zastosował podwójna kamerę, co daje nowe możliwości. Jedna z kamer, główna ma 13 megapikselowy sensor SONY IMX258, zaś dolny obiektyw kryje 5 megapikselowy czujnik od Samsunga. Dzięki temu zabiegowi możemy uzyskać efekty znane z lustrzanek. Możemy wyostrzyć pierwszy plan, zaś tło pozostanie rozmyte. Widaz że oprogramowanie tej funkcji wymaga jeszcze doszlifowania, ponieważ zdarza się że że część pierwszoplanowego obiektu zostało rozmyte, lub wyostrzony został jakiś fragment z drugiego planu. Drugim nowym bajerem jest możliwość robienia zdjęć 3D, których efekt możemy oglądać na ekranie telefonu. Niestety jakość zdjęć nie jest lepsza niż w Redmi Note 3 Pro.

Poniżej kilka próbek w słabych warunkach oświetleniowych;
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 4208 x 2368)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Zdjęcia w technice STEREO (dwie kamery)
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Redmi Pro zdjęcie dla telchina.pl

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Więcej zdjęć w poniższych galeriach:
https://postimg.org/gallery/ew6r0vxo/3b58863e/
https://postimg.org/gallery/1ajuvml80/c39663fa/
https://postimg.org/gallery/14xbntkwy/b5874fa9/
https://postimg.org/gallery/22g58nehk/0f04402e/
https://postimg.org/gallery/17i4demg2/4978d5c7/

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Nagrane filmy prezentują przyzwoitą jakość,można nagrywać filmy z jakości Full/hd, z także w zwolnionym tempie lub poklatkowo. O dziwo na filmach także możemy nagrywać w trybie stereo mode, czyli z dwoma kamerami. Można wyostrzyć wybrany plan filmowy.

Aplikacja przeglądania zdjęć umożliwia nam obejrzenie zdjęcia w formacie 3D, fajna zabawa, ale obiektywy kamer są zbyt blisko siebie aby uzyskać oszałamiający efekt. Innym bajerem w galerii jest możliwość ustawienia ostrości na wykonanym już zdjęciu. Bardzo dobra funkcja, bo nie zawsze robiąc zdjęciu uchwycimy właściwa ostrość na fotografowanym obiekcie.

Obrazek

DŹWIĘK
Dźwięk wydobywający się z jednego głośnika jest głośny i ma przyjemne brzmienie, nie ma metalicznego brzmienia jak w tanich smartfonach. Poziom dźwięku jest na dobrym poziomie choć nie tak dobrym jak w testowanym Lenovo K5 Note. Większość osób powinna być zadowolona

ŁĄCZNOŚĆ
Pod względem modułów łączności jest w kratkę, z jednej strony mamy port podczerwieni do sterowania urządzeniami domowymi, a z drugiej strony mamy brak niektórych częstotliwości wykorzystywanych do transmisji w standardzie LTE. W telefonach Xiaomi tradycyjnie już brakuje obsługi LTE 800MHz.
Czułość Wi-Fi jest na przeciętnym poziomie, może przeszkodą jest metalowa obudowa.

LOKALIZOWANIE

Xiaomi Redmi Pro pod względem lokalizowania przypomina wyniki osiągnięte przez inne telefony z serii Xiaomi Redmi, jednak jest odrobinę lepiej. Urządzenie wykrywa satelity amerykańskiego systemu GPS oraz rosyjskiego Glonass, błąd lokalizowania nie przekracza 6 metrów. Używając nawigacji samochodowej nie będziemy mieli żadnych problemów, użytkownicy Endomondo i jej podobnych też nie powinni bardzo narzekać.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

BATERIA
Bateria jest kolejnym mocnym punktem w specyfikacji telefonu. Producent zadeklarował , że pod niezdejmowalna pokrywą kryje się akumulator o pojemności 4050mAh. Ja jednak poddałem telefon testowi polegającemu na odtwarzaniu materiałów wideo przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Okazało się że telefon pracował aż 9 godzin i 30 minut co jest bardzo dobrym wynikiem. Jest to wynik lepszy niż uzyskany przez Redmi Note 3 PRo, Redmi 3 , a niewiele gorszy od uzyskanego przez Doogee T6 Pro
Testu dokonałem na oryginalnym oprogramowaniu MIUI 8.0.1 Stable

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefon jest całkiem udaną konstrukcją, ale nie jest specjalnie tani, choć cena już spada. W sklepie Gearbest.com z którego pochodzi mój egzemplarz, najtańsza złota wersja 32GB kosztuje 221.99$ z kuponem GB4GMI
Srebrna wersja 32GB to koszt 243.99 przy użyciu kuponu zniżkowego Phabletgbm
Xiaomi Redmi PRO 64GB w błyskawicznej sprzedaży kosztuje $259.99
Jak te kwoty wydają się zbyt wygórowane, to można skorzystać z częściowego zwrotu płatności za zakupy w Chinach.

PODSUMOWANIE
Sądzę że Xiaomi Redmi Pro to dobry telefon, ale nie jest nadzwyczajny. Ma dobry jak na standardy Xiaomi ekran z żywymi kolorami i bardzo dobrym kontrastem, ma solidna metalową budowę nie będącą kopią z poprzednich telefonów Redmi. W telefonie firma po raz pierwszy zastosowała wyświetlacz OLED, obraz jest bardzo przyjemny dla oka.  Telefon ma bardzo dobrą żywotność baterii, jest wydajny, a aparat pozwala zrobić ciekawe zdjęcia 3D, ale spodziewałem się więcej po podwójnej kamerze. Niestety przednia kamera jest przeciętna, Podwójna kamera ma bardziej znaczenie marketingowe, zdjęcia nie są wyraźnie lepsze niż w Redmi Note 3 Pro. Może zamiast podwójnej kamery wielu z waz oczekuje jednej bardzo dobrej..
Telefon jest bardzo ciekawa propozycja w przedziale do 1000 złotych, jednak na swoim podwórku ma tańszego, młodszego brata Xiaomi Redmi Note 3 Pro test którego możecie przeczytać na blogu.

PLUS
Wyświetlacz
Bateria
Wydajność
Budowa

MINUS
Zablokowany bootloader.
Oprogramowanie do zmiany.

OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 8
Wyposażenie: 7
Kamera: 8
Bateria:9
Cena: 7

OCENA KOŃCOWA 7.8/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] możecie przeczytać recenzję Xiaomi Redmi Pro z wyświetlaczem OLED i podwójna kamerą, lub obejrzeć test Wideo  Redmi […]

trackback

[…] dwa aparaty z tyłu telefonu. Przypomnę że przygoda z Dual Camera rozpoczęła się od modelu Redmi Pro którego recenzję możecie przeczytać na blogu […]

trackback

[…] Honor P9 , iPhone 7 PLUS , czy nawet testowany Xiaomi Redmi PRO , są przykładami producentów telefonów z TOP10, ale telefony z Dual Camera zapowiadają też […]

trackback

[…] wyświetlaczy IPS. Ekran przypomina mi wyświetlacze montowane w telefonach Xiaomi Redmi, poza Redmi PRO który ma znacznie lepszy wyświetlacz […]

jack
jack
6 lat temu

„Na szczęście jest już dostępna wersja MIUI Global która posiada język polski i nie jest zaśmiecona chińskimi aplikacjami”

Z tego co mi wiadomo to nie ma globala na redmi pro:)Jest xiaomi.eu z j.polskim

kozax
kozax
6 lat temu
Reply to  jack

Dokładnie-tylko pseudo globale są na redmi pro:) Miui.eu i jazda!!!

Junior
Junior
6 lat temu
Reply to  kozax

Hej, z tego co się zorientowałem to redmi pro jest wypuszczony na rynek chiński a nie europejski więc nie będzie globala na te słuchawkę. Czy jeżeli zrobię unlock bootloadera i wgram inny Rom będę skazany na roota ? Chciałbym korzystać z bankowości mobilnej a jak wiadomo na rootowanym nie będzie takiej mozliwosci. Można wgrać inny Rom i zablokować roota + bootloader czy wtedy nie odpali się system ?

trackback

[…] sieci pojawiły się kolejne plotki na temat Redmo PRO 2. Jak wiemy Xiaomi Redmi Pro był przełomowym telefonem w portfolio firmy, zadebiutował w nim wyświetlacz OLED , a także po […]

trackback

[…] Tymczasem możecie zapoznać sie z recenzja Xiaomi Redmi Pro […]

Edzia
Edzia
5 lat temu

Ja zakupilam telefon w marcu 2017 roku i mam jeden powazny problem z jego oprogramowaniem , ponieaz wysypuje sie aplikacja do wysylania sms-ow i mms-ow nie ma znaczenia czy to od producenta czy zgrana ze sklepu play

Aaaqqq
Aaaqqq
5 lat temu
Reply to  Edzia

Miałem to samo z pseudo global softem zainstalowanym przez sprzedawcę, problem rozwiązało zainstalowanie romu z xiaomi.eu

trackback

[…] Crystal Pro ma już znaczną przewagę nad podstawową wersja Crystal. Smartfon będzie posiadał ekran AMOLED zamiast LCD (lepszy kontrast, żywsze kolory i głębsza czerń); wydajniejszy procesor, (8-rdzeniowy MediaTek MT6750 zamiast 4-rdzeniowego MT6737T) 4 GB RAM zamiast 2 GB, 64 GB pamięci wewnętrznej zamiast 16 GB),oraz podwójny aparat, który pozwala zmienić punkt ostrości po zrobieniu zdjęcia, podobnie jak w Xiaomi Redmi PRO […]

12
0
Would love your thoughts, please comment.x