Rozwód Xiaomi i Redmi

3 stycznia Xiaomi wydało oświadczenie, mówiące że Redmi będzie niezależną marką. Oficjalny komunikat zostanie wydany 10 stycznia, wraz z zapowiedzią nowego smartfona z serii Redmi który będzie się nazywał „Redmi Pro 2”

Xiaomi ma dwie linie smartfonów, Mi i Redmi. Telefony z serii Mi są uważane za modele flagowe, podczas gdy te drugie zawsze były wyposażone w tanie podzespoły i należały do klasy średniej i niskiej.

Prefiks przed nazwą telefonu Xiaomi wskazuje na jego przedział cenowy. Seria MIX ma cenę ponad 3000 juanów (435 USD), modele flagowe 2000 – 3000 juanów (290 – 435 USD), a modele średniej klasy są wyceniane na 1400 – 2000 juanów (203-290 USD). Takie przynajmniej były założenia prezesa firmy, ale ostatnio zaczęły się one rozmijać z rzeczywistością. 

Co ciekawe Seria Mi ma kilka modeli o relatywnie słabych parametrach i wysokich cenach jaj np. Xiaomi Mi 8 Lite. Jednocześnie producent zaczął tworzyć coraz lepsze urządzenia dla linii Redmi. Najpopularniejszym smartfonem z tej serii jest Xiaomi Redmi Note 5 / Note 5 Pro. Tylko w Indiach sprzedano ponad 5 milionów sztuk w ciągu 4 miesięcy. W rzeczywistości smartfony z serii Redmi Note zawsze były bestsellerami ze względu na atrakcyjny stosunek ceny do wydajności.

Dlaczego dojdzie do rozdziału Redmi od Xiaomi?

Xiaomi ze względów historycznych chce być uważne za markę z produktami o najwyższej jakości. Niestety seria Redmi jest postrzegana w Chinach całkiem odwrotnie co negatywnie wpływa na wizerunek całej firmy. 

Do podobnych podziałów doszło w przeszłości w Huawei, który utworzył submarke Honor. Niedawno OPPO utworzył submarkę Realme

Wiele osób uważa, że ​​Xiaomi wyodrębnił markę Redmi, aby konkurować z Honorem 

Jednak przedstawiciel Honor powiedział, że konkurencja między Honorem a Xiaomi już dawno się skończyła, ale co ciekawsze, uważa, że Honor wygrał na wszystkich płaszczyznach. Xiong Junmin powiedział, że Honor jest już daleko do przodu, jeśli chodzi o ogólną wielkość sprzedaży lub wyniki na rynku średniej i wyższej klasy. Według oficjalnych danych, Honor zajmował pierwsze miejsce w Chinach w sprzedaży przez dziewięć kolejnych kwartałów.

Sprzedaż trzech kolejnych generacji Honor 8, Honor 9 i Honor 10 przewyższała Xiaomi Mi 5, Mi 6 i Mi 8. Honor Magic 2 jest o wiele bardziej innowacyjny niż Xiaomi Mi MIX 3 z tej samej Kategorii. Honory z serii V przewyższają linię Xiaomi Note. Honor V20 już wyszedł i jest potężniejszy niż jakikolwiek smartfon Xiaomi, a wyceniony na 3000 juanów(435 $).

W ostatnich latach, Redmi stał się głównym źródłem sprzedaży smartfonów Xiaomi. Jednak ogromna sprzedaż jest na najbiedniejszych rynkach jak Indie i o dziwo w tych już teoretycznie rozwiniętych jak Rosja, Ukraina i Polska. Niestety marże na tych telefonach są bardzo niskie. 

Podział doprowadzi do konkurencji pomiędzy firmami, pokrywać się będą mogły i specyfikacje i ceny. 

Na konferencji prasowej 10 stycznia zostanie oficjalnie zaprezentowany nowy smartfon (Redmi Pro 2 ) z kamerą 48MP i procesorem Snapdragon 675. Da mu to lepszą wydajność niż najtańszy telefon Mi.

W 2018 r. Chiński rynek smartfonów zwolnił. Smartfony Xiaomi próbują dotrzymać kroku Huawei, Honor, Vivo, OPPO i innym chińskim markom. W Chinach nie brakowało takich którzy mówili, że Xiaomi umiera
Xiaomi miało dwie możliwości – albo utopić markę Redmi, albo dać jej niezależność. Wybrali drugi wariant. Prawdopodobnie jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ w razie problemów Redmi nie zatopi to całej marki.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x