Porównanie kosztów ogrzewania. Jak najtaniej ogrzewać dom

Koszty ogrzewanie należą do największych obciążeń domowego budżetu. Dlatego wielu z was ma spory dylemat jaki rodzaj ogrzewania wybrać, lub na jakie źródło ciepła wymienić swój stary kocioł.

Dziś podzielę się moimi doświadczeniami. Rok temu wymieniłem Automatyczny kocioł miałowy na powietrzną pompę ciepła, więc powiem jaka jest różnica w kosztach ogrzewania domu. Podzielę się też doświadczeniami moich znajomych którzy korzystali z innych źródeł ciepła.

Odpowiemy sobie na pytanie jak i czym najtaniej ogrzewać dom nowo budowany, oraz jakie ogrzewanie się sprawdzi w starszych domach ze słabszą termoizolacją.
Pompa ciepłą, dla kogo najlepsza
Przejście z kotła na miał węglowy na pompę ciepła. Koszty eksploatacji
Czeka cię wymiana kotła? Musisz to wiedzieć.

 

Ogrzewanie drewnem

Obecnie najtańszym sposobem ogrzewania domów jest ogrzewanie drewnem. Kominek lub kocioł na drewno jest stosunkowo tani więc początkowe koszty inwestycji nie są wysokie. Jednak czym większą powierzchnie mamy do ogrzania tym więcej problemów będziemy mieli z tym ogrzewaniem. Należy pamiętać że do sezonu będziemy musieli się przygotować. Drewno należy pociąć na odpowiednie kawałki, (lub kupić drożej, odpowiedniej długości klocki), drewno należy wysuszyć, zapewnić odpowiedniej wielkości skład opału oraz przenieść go tam. Jednak najgorsze jest to, że drewno szybko się spala i wymaga częstego uzupełniania paliwa w kominku lub kotle. Jeżeli mamy kominek w salonie to niestety pojawiają się dodatkowe problemy z zachowaniem czystości. Jakby nie patrzeć to jednak kotłownia w salonie, kurz, wybieranie popiołu, sadze itp. Jeżeli posiadasz duży dom, to problem się tylko nasila i wymaga niemal palacza na etacie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 750 x 350)Obrazek

Ogrzewanie na pellet

 

Ogrzewanie na pellet jest dobrą alternatywą dla węgla. Koszty inwestycji są na podobnym poziomie jak dla kotłów węglowych, koszty ogrzewania są również zbliżone. Wadą ogrzewania pelletem jest konieczność posiadania składu na opał, konieczność obsługi kotła kilka razy w tygodniu, uzupełnianie opału w dozowniku, wybieranie popiołów oracz czyszczenie kotła. Warto też pamiętać ze pellet może być różnej jakości a jego ceny dosyć zmienne.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 755 x 503)Obrazek

Ogrzewanie węglowe.

 

Ogrzewanie węglowe cechuje się podobnymi kosztami na etapie inwestycji co kotły na pellet, koszty ogrzewania będą na nieco wyższym poziomie niż dla kotłów na pellet. Wadą ogrzewania węglem/ekogroszkiem jest konieczność posiadania składu na opał, konieczność obsługi kotła kilka razy w tygodniu lub nawet codziennie w silne mrozy, uzupełnianie opału w dozowniku, wybieranie popiołów oracz czyszczenie kotła. Węgiel jest paliwem brudnym, dużo bardziej niż pellet.

Poza tym trzeba się liczyć z ewentualnością w postaci wprowadzenia zakazu ogrzewania węglem w gminie, w której mieszkamy. Choć obecnie niewiele samorządów wprowadziło tego typu obostrzenia, perspektywa wydaje się całkiem realna, zwłaszcza biorąc pod uwagę trendy w zakresie ochrony środowiska naturalnego. Jeżeli gmina czy miasto nie wprowadzi zakazu, to został już określony ostateczny termin do którego będziemy mogli nabyć jakąkolwiek odmianę węgla i jest to rok 2030. Po tym czasie będziemy musieli zmienić źródło ciepła .
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 800 x 400)Obrazek

Pompa ciepła

Kompa ciepła jest pierwszym w zestawieniu bezobsługowym rodzajem ogrzewania. Cechuję się wysokimi kosztami na etapie inwestycji, w przypadku pomp gruntowych koszty są bardzo wysokie. Koszt ogrzewania jest niższy niż od kotłów na ekogroszek oraz na pellet. Jednak warunkiem jest posiadanie ogrzewanie niskotemperaturowego (podłogowe, ścienne) Jeżeli mamy kaloryfery starego typu to koszt będzie podobny lub wyższy niż w dla węgla i pelletu.

Porównanie kosztów ogrzewania

Ogrzewanie gazem

Koszty inwestycji mogą być dosyć zróżnicowane, zależy czy gaz mamy z sieci czy z butli i jakiej klasy kocioł kupimy.
Ogrzewanie gazem jest wygodnym rozwiązaniem, niemal bezobsługowym i obecnie najczęściej wybieranym przez Polaków. Niestety, nie wszystkie gminy są w pełni zgazyfikowane, a koszt pociągnięcia gazociągu do działki jest bardzo wysoki. Gaz z butli (propan) jest droższy i wymaga okresowych dostaw. Sam zbiornik na gaz też sporo kosztuje, może być dostarczony za darmo przez dostawce gazu, ale cena dzierżawy będzie wtedy wliczona w koszt gazu.
Z cenami gazu różnie bywa. Raz jest tani, później drożeje. Obecnie jest w fazie cen niskich. Większość obecnie inwestujących w ogrzewanie gazowe nie ma świadomości że paliwo to w przyszłości zostanie zakazane do użytku przez osoby prywatne. Komunikaty płynące z mediów o rozbudowie gazoportu i budowie gazociągu Baltic Pipe tylko utwierdzają ich w słuszności decyzji. Niestety gaz z tych inwestycji ma zaspokajać polskie elektrownie i przemysł chemiczny do roku 2050.

Minister Dąbrowski odpowiedzialny za branże na pytanie kiedy w Polsce odejdzie się od węgla i gazu odpowiedział ” węgiel będzie też zamieniany na gaz, ale gaz także będzie „przejściowy”. – Za 15, 17 lat także nie będzie można już używać gazu. Wszystko na to wskazuje – zaznaczył
https://biznes.interia.pl/gospodarka/ne … Id,4774680
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 2100 x 1398)Obrazek

Ogrzewanie energią elektryczną

Tu mamy kilka wersji do wyboru, poza pompami ciepła z COP 4 część inwestorów decyduje się na grzanie matami/foliami grzewczymi, promiennikami podczerwieni, kotłami indukcyjnymi czy zwykłą grzałką wbudowaną w bufor ciepła. Inwestycja jest stosunkowo niewielka , zwłaszcza jak się zdecydujemy na folie, maty grzewcze i promienniki podczerwieni. Jednak w tym przypadku skazani jesteśmy na grzanie prądem w przyszłości. Decydujący się na grzałki i bufor lub piec indukcyjny współpracujący z wodnym ogrzewaniem podłogowym zawsze będą mogli łatwo zmienić źródło ciepła.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1000 x 750)Obrazek
Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne grzałkami, kotłami indukcyjnymi, matami , foliami czy promiennikami podczerwieni, to uważam że jest to opłacalne tylko w małych domkach, np. letniskowych, które są użytkowane czasowo W każdym innym przypadku jest to rozwiązanie nieekonomiczne, którego największą zaletą jest niski początkowy koszt inwestycji i bezobsługowość.

Moja pompa ciepła (COP4) rocznie zużywa niecałe 4000kWh prądu (rodzina 4 osoby), czyli równowartość 2600zł. (1kWh =0,65zł)
Ogrzewanie grzałkami (COP1) wymaga 4 razy więcej energii czyli dla mojego domu to byłoby to około 16000kWh rocznie czyli równowartość aż 10400zł. (1kWh =0,65zł)

Koszt pompy ciepłą (30-40tyś)
Koszt bufora z grzałkami (6-10tyś)
Wydaje się że różnica blisko 30 Tysięcy na kosztach inwestycji jednoznacznie skreśla pompę ciepłą. Czy aby na pewno?

Pompa ciepła VS bufor i grzałki

Zakładamy że obydwa urządzenia będą pracowały 20lat (na tyle są planowane pompy ciepła) co da w tym okresie następujące kwoty za prąd :
Pompa Ciepła: 52000zł
Grzałka, folie grzewcze: 208000zł.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1920 x 2560)Bufor ciepła i grzałki

Nawet jeżeli założymy że grzejemy bufor tylko w nocnych taryfach (G12, G12W, G12WS, G13) to w żadnej z nich prąd w nocy nie jest obecnie tańszy o więcej niż 35 procent w stosunku do taryfy G11, za to w godzinach szczytu jest nawet o 20% droższy niż w G11. Co gorsze, ta różnica na przestrzeni kilkunastu lat stale się zmniejsza. Kiedyś nocne taryfy były o połowę tańsze od cen w taryfie G11, obecnie średnio jest taniej o 30%, a za kilka lat w erze aut elektrycznych i magazynów energii różnica w cenie będzie znikoma!

Oczywiście można przyjąć że zamontujemy instalację fotowoltaiczną. Mi obecnie na prąd bytowy i ogrzewanie domu Pompą ciepła wystarcza instalacja 7,3kWp, a gdybym grzał grzałkami potrzebował bym minimum 18kWp ponieważ opust powyżej 10kWp wynosi 1-1:7 , czyli 30% twojego prądu oddasz za darmo do sieci.

Ale jest jeszcze większe zagrożenie, zmiany w ustawie o OZE, niosące niekorzystne rozliczenie dla posiadaczy fotowoltaiki o czym mówię więcej w tym filmie : https://www.youtube.com/watch?v=JkOiOFwBi6w

Dojdzie jeszcze opłata mocowa, dla grzejących prądem (COP1) może być znaczna. I kolejny minus, ekolodzy i instytucje unijne już krytycznie patrzą na tak energochłonny sposób ogrzewania. Nie wiadomo co wymyśla , wiadomo że chcą urządzeń grzewczych o sprawności A++, a nie C.
No i czeka nas całą seria podwyżek cen energii.

Przejście z kotła na miał węglowy na pompę ciepła. Koszty eksploatacji

Na koniec jeszcze porównanie kosztów ogrzewanie pompą ciepłą w stosunku do kotła miałowego z podajnikiem jakiego używałem wcześniej.

Do tej pory kocioł miałowy ogrzewał dom i ciepłą wodę użytkową. Przez cały sezon spalałem od 5 do 6 ton taniego niskokalorycznego miału za równowartość około 3000-3600 złotych. Rachunki za prąd wynosiły u mnie około 2200zł . Łączny koszt prądu i ogrzewania wynosił ponad 5200zł.
Po zamontowaniu Fotowoltaiki płacę co drugi miesiąc 32.44zł czyli rocznie niespełna 200zł.

Pompa ciepła przez pełen rok skonsumowała 3900kWh co przekłada się na 2535 zł licząc cenę kilowatogodziny z przesyłem po 65 groszy.
Jak widać prąd kosztowałby mnie mniej niż kupowany do tej pory miał węglowy , nie licząc już kosztu transportu, jego zrzucenia do kotłowni, obsługi kotła i popiołu.

Jednak ja nie kupuje obecnie prądu, ponieważ posiadam instalacje fotowoltaiczną. Prąd mogę sobie wyprodukować sam, a węgla raczej sam nie wykopie.

Gdybym nie posiadał Fotowoltaiki to w taryfie G11 zapłaciłbym za cały prąd do domu około 4500zł, a w taryfach wielostrefowych byłoby znacznie taniej.
Wcześniej na miał węglowy i prąd przeznaczałem rocznie około 5200-5700zł.


Koszt Fotowoltaiki 7,3kWp oraz pompy ciepła Panasonic T-Cap All-In-One 9kW sumarycznie bez ulg i dotacji wyniósł 60000zł. Koszt nie uwzględnia dofinansowania z programów „mój prąd”, czyste powietrze i ulgi termomodernizacyjnej.


Gdyby przez 15 lat nie drożał węgiel kamienny ani prąd co jest niemożliwe, to na potrzeby energetyczne budynku wyłożyłbym 78000 do 85500zł !!
Jak widać zysk jest oczywisty, nie wspominając już o ogromnej wygodzie, brak obsługi kotła, brak popiołu, konieczności czyszczenia komina itp.
Oczywiście należy wziąć pod uwagę możliwość awarii któregoś z elementów i ewentualne koszty przeglądów pompy ciepła (około 200zł rok)

 

Pompa ciepłą, dla kogo najlepsza?

pompa ciepła

Na temat pamp ciepłą krąży wiele skrajnie różnych opinii. Można usłyszeć opinie że ludzie ogrzewają domy o powierzchni 150m2 za około 1500zl sezon, a są tacy których pompa pożarła tyle prądy w samym styczniu. Obydwie opinie mogą być prawdziwe. Trzeba wiedzieć że pompy ciepłą są najbardziej efektywne różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a temperaturą do jakiej jest grzana woda jest najniższa. Aby to osiągnąć musimy mieć ogrzewanie niskotemperaturowe, np podłogowe. Czym wielkość grzejnika będzie większa tym niższą temperaturą będziemy mogli ogrzać dom. Np do uzyskanie 23C domu woda w obiegu może mieć tylko 28C, czym grzejnik w postaci podłogi będzie mniejszy, lub jak będziemy grzali tradycyjnymi kaloryferami, to temperatura wody musi być wyższa, np około 50C, a to już będzie dużo kosztowało.
Kolejną ważna kwestią jest dobór odpowiedniej mocy Pompy ciepła. Za mała moc, pompa będzie się często wspomagała grzałkami. Najczęściej jednak pompy są przewymiarowane co znów skutkuje że pompa się często wyłącza, a to ma negatywny wpływ na żywotność pompy.
Renomowani producenci deklaruje żywotność sprężarki na 80000 godzin. Aby ograniczyć częste restarty pompa powinna być z falownikiem, czyli Inwerterowa a nie ON/OFF, Wtedy pompa płynnie zmienia swoją moc.
Bardzo ważny jest doświadczony instalator, ponieważ błędy w montażu i ustawieniach mogą mieć ogromy wpływ na zużycie energii. Znam kilka przypadków gdzie niedoświadczona, ale tania firma zamontowała gruntową pompę ciepła, która powodowała wypieki na twarzy właściciela, ale dopiero po zobaczeniu rachunku za prąd. Inwestor postanowił zamontować pompę powietrzną przez innego instalatora i rachunki zacznie spadły. W teorii pompy gruntowe są oszczędniejsze od powietrznych.
Jeżeli posiadasz dom dziurawy jak durszlak, do tego nie ocieplony, to pompa ciepłą nie będzie dobrym wyborem.

Czeka cię wymiana kotła? Musisz to wiedzieć.

Jeżeli stoisz przed wymianą swojego kotła i myślisz o kolejnym kotle z podajnikiem już 5 generacji, to musisz wiedzieć że nowoczesne kotły wymagają ocieplonych kominów. W przeciwnym przypadku po dwóch, trzech latach na kominie pojawi się grzyb i brzydki zapach. Jest to spowodowane niską temperaturą spalin. Na pewnej wysokości komina temperatura spalin spada poniżej punkty skraplania rosy i to w tym miejscu pojawi się śmierdzący problem. Odpowiedni wkład kominowy niestety nie jest tani!

POSUMOWANIE

Ja jestem zwolennikiem czystego, ekologicznego i taniego ogrzewania. W perspektywie kilkunastoletniej najtańszym bezobsługowym ogrzewaniem jest pompa ciepła w duecie z instalacją fotowoltaiczną. Nie będą nas też dotyczyć planowane restrykcje nałożone przez UE na paliwa kopalne. Inwestujący obecnie w kotły węglowe i gazowe mogą być za kilka lat zmuszeni do ich wymiany. Inwestuj mądrze, z kalkulatorem w ręku!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x