Fotowoltaika opłacalność. Dotacja Mój prąd 2021. Czas zwrotu inwestycji

Fotowoltaika, czy to się opłaca, kiedy to się zwróci, jaką dotację dostanę?

 

Instalacje fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu, czy jest to wynikiem dużej opłacalności czy też może ekologiczną modą dla najbardziej bogatych? Dziś postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości, pokaże wam faktury jakie dostaję. Zbadamy opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, będzie też o mitach związanych z fotowoltaiką.

Zaprezentuje też 3 przykładowe wyceny instalacji ( mała, średnia i duża) i porównam okres zwrotu takich instalacji z uwzględnieniem dotacji z programu mój prąd oraz ulgi termomodernizacyjnej.

Będzie też o dotacjach do fotowoltaiki na 2021 rok oraz o zagrożeniach dla prosumentów wynikających ze możliwych zmian w ustawie o OZE

instalacja Fotowoltaiczna na dachu

 

 

Wersja wideo

 

 

Na temat Fotowoltaiki krąży wiele mitów, poniżej kilka przykładowych.

Wiele osób sądzi że fotowoltaika w Polsce się nie opłaca, ponieważ jest za mało słońca, że to jest dobre na południu Europy, w Afryce lub Kalifornii.

Większość obszarów Polski cechuje się nasłonecznieniem wynoszącym powyżej 1000 kWh/m2. są to bardzo dobre warunki dla tego typu instalacji.

 

 

Panele PV nie działają w okresie zimowym, w pochmurne i deszczowe dni!

Instalacja fotowoltaiczna może wytwarzać prąd przez cały rok, także ze światła rozproszonego, czyli w pochmurne i deszczowe dni. W mroźne dni sprawność ogniw fotowoltaicznych jest dużo wyższa niż w upalne dni. W bezchmurny, mroźny dzień produkcja prądu nas pozytywnie zaskoczy.

 

Instalacje fotowoltaiczne są szkodliwe dla zdrowia!

Przy sieci niskiego napięcia nie wytwarza się pole elektryczne, które negatywnie wpływałoby na zdrowie człowieka bądź środowisko. Same panele wykonane są z krzemu, który naturalnie występuje w przyrodzie. Elektrownie fotowoltaiczne nie emitują zanieczyszczeń, hałasu ani szkodliwego pola elektromagnetycznego.

 

Instalacja fotowoltaiczne są awaryjne, zepsują się zanim inwestycja się zwróci.

Systemy fotowoltaiczne, z jakimi mamy obecnie do czynienia, zostały zaprojektowane tak, aby zagwarantować działanie przez około 25-35 lat. Długa żywotność potwierdzają również okresy gwarancyjne oferowane przez producentów modułów i falowników – standardem jest kilkanaście lat dla paneli PV i 5-10 dla falowników.
Instalacje fotowoltaiczne są pozbawione ruchomych części, które zazwyczaj są najbardziej awaryjne. Nie ma też ryzyka przegrzania systemu, co stanowi istotny problem w przypadku kolektorów słonecznych.

 

Instalacja wymaga obsługi, konserwacji, kosztownego serwisowania.

Instalacje fotowoltaiczne są bezobsługowe – uruchomiona instalacja działa bez ingerencji właściciela.
Producenci przewidzieli niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, z którymi przyjdzie zmierzyć się zainstalowanym panelom na przestrzeni wielu lat. Można jedynie okresowo zmyć kurz z paneli aby podnieść ich sprawność, ale okresowe ulewne deszcze skutecznie zmywają kurz i odchody ptaków.

 

Moc paneli stale wzrasta, więc warto zaczekać z instalacją

W mediach pojawiają się zapowiedzi producentów paneli PV którzy wdrożyli do produkcji panele o mocy aż 600Wp i zapowiadają już panele o mocy przekraczającej 700Wp. Jednak nie wszyscy zauważają że równie szybko co moc paneli roście ich rozmiar. Zyskiem jest mniejsza ilość panele, a co za tym idzie mniej elementów montażowych i mniej czasu poświęconego na montaż.
Technologia używana w dzisiejszych instalacjach, nie różni się zbytnio od paneli fotowoltaicznych produkowanych już w 1960 roku. Sprawność paneli przez te lata wrosła z kilkunastu procent do 22%

 

W mojej okolicy często wyłączają prąd, więc instalacja fotowoltaiczna da mi niezależność i samowystarczalność.

Niestety większość instalacji fotowoltaicznych montowanych w prywatnych budynkach to systemy typu on-grid. W przypadku fotowoltaiki w systemie on-grid produkowana przy pomocy paneli fotowoltaicznych energia jest zużywana na bieżąco, a ewentualne nadwyżki prądu trafiają do zakładu energetycznego. Gdy jest ciemno, a instalacja nie wytwarza na bieżąco prądu, oddaną energię można odebrać z zakładu energetycznego w 80%. W przypadku awarii zakładu energetycznego falownik automatycznie odłącza panele fotowoltaiczne, a urządzenia elektryczne znajdujące się w gospodarstwie domowym przestają działać. To kwestia bezpieczeństwa ludzi pracujących przy naprawie sieci.
Wyjątkiem są instalacje w systemie off-grid który posiada własny akumulator energii. Jest to jednak rozwiązanie droższe od klasycznego.

Realny czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę

Moja instalacja o mocy 7,29kWp pracuje już 18 miesięcy i wyprodukowała w tym czasie 13000kWh(7800zł). Koszt instalacji wyniósł mnie 21083zł (22770zł brutto)

Obecnie płacę rachunki na poziomie 32,44zł co drugi miesiąc co daje rocznie kwotę 194.64zł
Przed założeniem instalacji PV płaciłem rocznie za prąd około 2200zł , czyli po odjęciu stałych kosztów za przesył itp rocznie w mojej kieszeni zostaje 2005 złotych
Gdybym nie skorzystał z ulg i dotacji to moja instalacja spłacała by się w 11,3 roku.
Pewnie powiecie że Fotowoltaika będzie mi się spłacała bardzo długo, nieopłacalny interes!
Nieprawda, nie wspomniałem o jednym, dom obecnie ogrzewam Pompą ciepła która zasilana jest prądem z własnej produkcji.
Do tej pory za opał (miał węglowy) płaciłem około 3000zł rocznie!
W sumie panele PV pozwoliły mi zmniejszyć roczne rachunki za energię o 5000zł, co sprawia że inwestycja zwróci się w 4,5 roku !! A to już bardzo dobry wynik.

Jeszcze tylko powiem że od uruchomienia instalacji 7,3kWp w Czerwcu 2019r ( 16 miesięcy) wyprodukowała ona  13060kWh. Do sieci oddałem 9000kWh, a pobrałem 5800kWh. Autokonsumpcja z bieżącej produkcji prądu wyniosła około 4000kWh, zaś w magazynie mam 3200kWh.

Fotowoltaika prąd w magazynie

Poniżej wykres obrazujący ilość energii oddawanej do sieci(czerwona linia) oraz energia pobieranej (niebieska linia)  w miesiącu Kwiecień.  W tym czasie w domu pracowała pompa ciepła do ogrzewania domu i CWU.

Fotowoltaika, produkcja i pobór prądu

Poniżej wykres obrazujący ilość energii oddawanej do sieci(czerwona linia) oraz energia pobieranej (niebieska linia)  przez pierwsze 10 miesięcy 2020roku.  W tym czasie w domu pracowała pompa ciepła do ogrzewania domu i CWU.

Fotowoltaika Lucznik dwukierunkowy

Zobaczmy kilka wycen instalacji fotowoltaicznych i ich szacunkowy czas zwrotu.  W kalkulacji założyłem że prąd nie zdrożeje przez najbliższe 5 lat, co oczywiście nie jest możliwe.

Na początek instalacja bardzo mała , dla osób płacących rachunki za prąd rzędu 100zł dla których może wystarczyć instalacja o mocy  2,17kWh

Realny koszt instalacji po odliczeniach z programu mój prąd i uldze termomodernizacyjnej to około 4744zł  (wartość brutto 10715zł)

Dotychczasowe Rachunki Roczne 1200zł

Koszty stałe za przyłącze po instalacji Fotowoltaiki poniżej 200zł /r

Roczny zysk na rachunkach 1000zł

Maksymalny czas spłaty inwestycji 4,7 roku

 

Wycena instalcja 2kWp

Fotowoltaika 2kWp

 

Fotowoltaika 2kWp po dotacjach

 

 

Drugi przykład dla bardzo popularnej wielkości instalacji czyli 5,27kWp co pokryć powinno dotychczasowe rachunki za prąd w kwocie 250zł miesiąc

 

Realny koszt instalacji po odliczeniach z programu mój prąd i uldze termomodernizacyjnej to około 13754zł (wartość brutto 21571zł)

Dotychczasowe Rachunki Roczne 3000zł

Koszty stałe za przyłącze po instalacji Fotowoltaiki poniżej 200zł /r

Roczny zysk na rachunkach 2800zł

Maksymalny czas spłaty inwestycji 4,9 roku

 

Fotowoltaika 5kWp Cena

Fotowoltaika 5kWp

Fotowoltaika 5kWp cena po dotacjach

 

 

Trzeci przykład  to duża instalacja często zasilających też pompy ciepła  i samochody elektryczne,  o mocy 9,92kWp co pokryć powinno dotychczasowe rachunki za prąd w kwocie 500zł miesiąc

 

Realny koszt instalacji po odliczeniach z programu mój prąd i uldze termomodernizacyjnej to około 28377zł (wartość brutto 39190zł)

Dotychczasowe Rachunki Roczne 6000zł

Koszty stałe za przyłącze po instalacji Fotowoltaiki poniżej około 200zł /r

Roczny zysk na rachunkach 5800zł

Maksymalny czas spłaty inwestycji 4,9 roku

 

Fotowoltaika 10kWp

instalacja fotowoltaiczna 10kWp Koszt

 

Instalacja 10kWp Koszt po dotacjach

 

Jak  widać najszybciej spłaci się nam instalacja najmniejsza ponieważ ulgi i dotacje pokryły ponad połowę kosztów inwestycji. Natomiast w dużych instalacjach dotacje i ulgi stanowią  zaledwie 25% całości inwestycji,  ale spada jednostkowy koszt za kWp nawet poniżej 4000zł.  Czas zwrotu w żadnej instalacji do 10kWp nie przekroczył 5 lat!!  Zwrot nastąpi jednak znacznie szybciej, ponieważ podwyżki cen prądu są nieuniknione.

 

 

 

Dotacje i ulgi podatkowe na fotowoltaikę.

Na dzień 21 października 2020r do programu wpłynęło już ponad 178,48 tys. wniosków o dotacje na łączną kwotę 892,41 mln zł, a obecnie liczba składanych codziennie wniosków przekracza 1000. Niemal wszystkie wnioski otrzymują maksymalny pułap dotacji wynoszący 5000zł. W tym tempie środki wyczerpią się końcem listopada.

Jednak w przyszłym roku zostanie uruchomiona kolejna zmodyfikowana wersja programu Mój prąd.
W trzeciej odsłonie programu „Mój Prąd” rozważane jest włączenie do programu dotacji na domowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, pompy ciepła i magazyny energii. Celem Ministerstwa jest aby możliwe było bilansowanie energii w miejscu wytwarzania.

Bez zmian ma pozostać ulga termomodernizacyjna w ramach której można odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej pomniejszony o dotacje z programu Mój prąd.

Z ulgi mogą skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego którzy opodatkowują swoje dochody według skali podatkowej lub według jednolitej 19% stawki podatku liniowego oraz opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Posiadacze budynku bez prawa własności nie mogą odliczyć ulgi.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Fotowoltaika , złoty interes, ale czy na zawsze?
Obecny system rozliczania wyprodukowanej energii jest bardzo korzystny.
System opustów to z perspektywy prosumenta de facto magazyn energii o zerowym koszcie zakupu i sprawności 80% lub 70%, w zależności od tego, czy jego mikroinstalacja ma moc zainstalowaną niższą czy wyższą niż 10 kW.

Padają propozycje zmiany współczynników opustów dla prosumentów na mniej korzystne lub też skrócenie okresu, w którym prosument wprowadzoną do sieci energię może z niej odebrać.
Niektóre firmy energetyczne chcą aby energię rozliczać w okresach kwartalnych co sprawi że energię wyprodukowana latem będziemy mogli wykorzystać jesienią, ale już nie zimą kiedy to mamy największe potrzeby i najmniejszą produkcję własnej energii.
Jest niemal pewne że posiadacze ogrzewania elektrycznego ze sprawnością COP1 w postaci mat grzewczych, foli grzewczych, promienników podczerwieni czy pieców indukcyjnych obudzą się kiedyś z ręką w nocniku.

 

Czy warto zainwestować w instalacje fotowoltaiczną w 2021roku ?

Rok 2021 przyniesie nam wiele wyzwań i zagrożeń z powodu epidemii Covod19. Każdą  złotówkę wielu będzie  oglądać dwa razy zanim wyda.  W takich okolicznościach  każda inwestycja która po czasie uwolni nas od stały duży rachunków za energie jest  uzasadniona. Kolejnym czynnikiem jest era samochodów elektrycznych. To już nie wizja przyszłości tylko obecne oferty polskich salonów samochodowych, a w perspektywie 10 lat Całkowity zakaz sprzedaży samochodów spalinowych. I trzecim bardzo ważnym czynnikiem jest tendencja do ogrzewania domów bez emisji spalin. Do 10 lat będzie zakaz ogrzewania domów węglem i drewnem, za 15 -17 lat w Polsce ma zostać zakazany gaz.

Pozostaną tylko odnawialne źródła energii, jak pompy ciepłą.

Instalacja fotowoltaiczna zasili w energię :

-Twój dom

-Pompę ciepła do ogrzewania domu

-Samochód elektryczny

Nowa odsłona programu mój prąd ma promować i współfinansować te trzy filary niezależności energetycznej.

Przed wybraniem firmy montującej instalacje PV warto zobaczyć  film, gdzie mówię  na co trzeba zwracać uwagę, jakie błędy mogą wystąpić i czego wam nie mówią sprzedawcy.

Jeżeli natomiast planujesz modernizację kotłowni, to zobacz jak ekonomicznie wypada pompa ciepłą na tle kotła na miał.

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x