Bezprzewodowa fotowoltaiczna kamera IP Xiaomi IMILAB EC4. Kolorowy obraz w nocy. Funkcja alarmu.

Przetestowałem już kamerę wewnętrzną IMILAB C21, która spisuje się bardzo dobrze, wiec postanowiłem też zrobić test kamery zewnętrznej Imilab EC4.

Urządzenia zachwyca nowoczesnym designem, kamerą 4 MPx, nagrywanie w rozdzielczości 2.5K, obsługuje również kolorowy tryb nocny, a także umożliwia podłączenie panelu fotowoltaicznego dzięki czemu całość może działać całkowicie bezprzewodowo przez bardzo długi okres bez konieczności ładowania. Bezprzewodowa kamera IMILAB EC4 powiadomi Cię, gdy tylko wykryje ruch w swoim polu widzenia. Urządzenie oferuje dwukierunkowa komunikacje dźwiękową, a także funkcję alarmu.

 

Dostępność i cena

Kamera  IMILAB EC4 ze sklepu w Polsce: https://www.batna24.com/pl/p/imilab-ec4-kamera-ip-brama-rmmnm?promo=7yrwtj6sy0i18kzi0wh (Klienci, którzy dokonają zakupu przez ten link, otrzymują 10% zniżki.) Więcej kamer IMILAB: https://www.imilabglobal.com/

Recenzja Wideo.

SPECYFIKACJA i CECHY IMILAB EC4.

Specyfikacja techniczna:

Model: EC4
Kod modelu: CMSXJ31A
Typ: Kamera IP
Rozdzielczość: 2560 x 1440
Czujnik obrazu: 4 megapiksele
Tryby wideo: 2K, 1080P, 360P
Obiektyw Pole widzenia: 150 stopni przekątna
Rozmiar czujnika: 1/3″
Przysłona: F1.6
Wejście zasilania: 5V 2A
Odporność na warunki atmosferyczne: IP66
Dźwięk 2-drożny: Full Duplex z redukcją szumów
Bateria: 5200mAh 3.6V
Temperatura pracy: -20°C~50°C
Łączność: 802.11 b / g / n, Połączenie Wi-Fi @ 2.4GHz
Wymiary: 82 mm x 86.8 mm x 50 mm

Specyfikacja bramki:

Kod modelu: CMWG31B
Wejście zasilania: 12V 1.5A
Temperatura pracy: -10°C~45°C
Pamięć rozszerzalna: Karta MicroSD (do 64GB)
Łączność: Samoadaptacyjny interfejs Fast Ethernet 10/100M
Wymiary: 89.2 mm x 38 mm x 101.3 mm

Główne cechy:
Kamera zewnętrzna zapewni pełną ochronę Twojego domu
Aparat fotograficzny ma rozdzielczość 4MPx, przysłonę F1,6 oraz nagrywanie w rozdzielczości 2K sprawia, że na nagraniu dostrzeżesz więcej szczegółów na nagraniach
Bateria o pojemności 5200mAh zapewnia rok pracy na jednym ładowaniu
Kamera obsługuje kolorowy tryb nocny- kamera po wykryciu ruchu automatycznie uruchamia oświetlenie LED
Możliwość podłączenia do paneli fotowoltaicznych tak by zapewnić ładowanie kamerze bez podłączania kamery do sieci
Po podłączeniu kamery do aplikacji IMILAB urządzenie automatycznie wyśle powiadomienie od razu po wykryciu ruchu
Możliwość ustawiania długości nagrywanego filmu po wykryciu przez kamerę ruchu
Kamera obsługuje karty pamięci o pojemności 64GB
Dwukierunkowe audio- kamera posiada z tyłu głośnik oraz mikrofon z przodu
Certyfikat IP66 zapewni prawidłowe działanie kamery nawet w złych warunkach
Możliwość ustawienia 4 stref na kamerze, kamera po wykryciu ruchu na jednej ze stref powiadomi Cię za pomocą powiadomień lub głośnego alarmu
Szybka instalacja, która zajmie około 1 minuty

W zestawie IMILAB EC4

Kamera zewnętrzna Imilab EC4
Imilab bramka do kamery EC4
Uchwyt montażowy
Pakiet instalacyjny
Taśma 3M
Zasilacz
Kabel do ładowania kamery
Kabel Ethernet
Instrukcja obsługi

Dodatkowo Panel fotowoltaiczny

 

 

RECENZJA WIDEO

 

 

Kamera IMILAB EC4 sprzedawana jest w czarnym pudełku, na którym znajdziemy podstawowe informacje o kamerze.
W skład zestawu wchodzi kamera IMILAB EC4, centralka która jest potrzebna do podłączenia kamery do sieci domowej.

Oprócz tych dwóch głównych elementów otrzymujemy jeszcze zestaw montażowy do przykręcenia do ściany, kabel Ethernet ze złączami RJ-45, kabel micro USB do ładowania kamery, ładowarkę oraz instrukcje obsługi także w języku polskim.

Producent dodał również dwustronną samoprzylepną naklejkę, jeżeli wolisz przykleić kamerę zamiast wiercić otwory.

BUDOWA I WYGLĄD IMILAB EC4

Muszę przyznać że zarówno kamera jak i hub ma nowoczesny i bardzo udany projekt. Kamera nie jest zbyt duża, ma zaokrąglone kształty z błyszczącym wykończeniem. Przód jest z czarnego tworzywa i kryje one czujniki ruchu, Ledowe diody doświetlające, diodę sygnalizacyjną, mikrofon i obiektyw kamery.
Z tyłu kamerki jest otwór do mocowania kamery na śrubie z podstawki oraz mikrofon.
Zaś w dolnej części znajduje się złącze micro USB do ładowania baterii zabezpieczone gumową zaślepką. Obok jest przycisk do resetowania urządzenia.

Centralkę używaną do podłączenia kamery stawia się w pozycji pionowej, ma zaokrąglone boki. Wyposażono ją w głośnik, przycisk alarmu, przycisk resetowania i trzy porty. Port USB służy do ładowania kamery, port Ethernet do podłączenia do sieci, oraz gniazdo zasilania. W przedniej części znajduje się również dioda sygnalizacyjna, która pokazuje stan bramy, a z boku gniazdo na kartę MicroSD do 64GB. Jest to bezpieczniejsze rozwiązania niż karta w kamerze, którą może z całym zapisem zabrać intruz.

IMILAB EC4 hub

IMILAB EC4

W zestawia znajduje się jedna kamera, ale istnieje możliwość podłączenia większej liczby kamer do centralki.

Zarówno kamera jak i hub wykonane są z wysokiej jakości tworzywa. Wszystkie części idealnie do siebie pasują, konstrukcja jest solidna , a kamera dodatkowo ma ochroną IP 66 czyli całkowicie szczelna przed kurzem i silnym strumieniem wody.

Osobno można dokupić mały panel Fotowoltaiczny, który może ładować nasza kamerę. Producent twierdzi że z panelem PV kamera ma zapewnione zasilanie przez cały rok. Kamera ma wbudowana baterię o pojemności 5200mAh i napięciu 3.6V Sam panel PV to w zasadzie jedno ogniwo z aluminiową ramką i otworem do mocowania uchwytu ściennego. W jednym rogu na tyle panelu zauważyłem źle uszczelnione krawędzie. Będę musiał to uszczelnić silikonem, aby wilgoć nie zaczęła zbyt szybkiej degradacji ogniwa.

Montaż i Uruchomienie Kamery IMILAB EC4

Do zamontowania kamery potrzebny będzie nam śrubokręt i wkrętarka/wiertarka w celu nawiercenie otworów pod kołki. Można też użyć dołączonej dwustronnej taśmy aby przykleić uchwyt kamery do ściany.

Następnym krokiem jest uruchomienie centralki . Zgodnie z instrukcją podczas pierwszej konfiguracji wymagane jest połączenie przewodowe z routerem i najlepiej zrobić to jeszcze w domu. Brama ma też łączność WiFi, wiec może łączyć się bezprzewodowo. Zasięg 10 m i w tym jedna betonowa ściana nie jest problemem. Sama bramę warto mieć w domu lub miejscu niewidocznym dla złoczyńców.

APLIKACJA

Podobnie jak kamera wewnętrzna IMILAB C21, tak i EC4 używa aplikacji IMILAB Home. Można tam sterować i podglądać obraz z obydwu typów kamer.
Pierwsze uruchomienie i parowanie bramy z kamerą jest dziecinnie proste i szybkie. Całość procesu jest doskonale opisana po polsku, apka prowadzi krok po kroku.

Aplikacja oferuje wybór trybu monitoringu – nagrywanie natychmiastowe po wykryciu ruchu, nagrywanie tylko w przypadku dłuższego przebywania osoby w polu widzenia kamery lub wyłączenie monitoringu.
Na głównym ekranie widzimy podgląd transmisji na żywo, oraz kilka szybkich skrótów do kluczowych funkcji jak jakość obrazu (SD, HD i 2.5K), włącznik dźwięku , zrobienie zdjęcia i nagrania wideo, włączenia światła kamery oraz trybu pełnoekranowego obrazu.

Przy każdym otwarciu aplikacja oferuje nam również darmową chmurę na 3 miesiące.

Apka oferuje też wybór pomiędzy zarejestrowanymi zdarzeniami a transmisją na żywo. Jest też podgląd na stan naładowania baterii. Wśród zaawansowanych ustawień znajdziemy możliwość ustawiania czułości na wykrywanie ruchu, długość klipów wideo i jakie zdarzenia mają uruchomić kamerę, w jakich porach ma działać monitoring i jest też możliwość włączenia alarmu dźwiękowo wizualnego.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to jest na dobrym poziomie. Na ekranie telefonu w rozdzielczości 2.5K, jakość jest znakomita. Kąt widzenia obiektywu jest zadowalający. Brakuje jedynie możliwości obracania kamery jak to ma miejsce w modelu C21.


W nocy ilość widocznych szczegółów jest mniejsza. Kamera oferuje też kolorowy tryb nocny który jest domyślnie włączony.

W tym trybie świeci biała dioda LED na kamerze , co powoduje większe zużycie energii.

IMILAB EC4 jest kamerą zasilaną z baterii więc nie nagrywa ciągle na kartę pamięci. Nagrywanie jest tylko po wykryciu ruchu w monitorowanym obszarze.

Kamera może działać jako alarm!
Świetną funkcją jest możliwość tworzenia stref monitoringu . Można wybrać dowolną części obrazu, które chcemy monitorować. Kamera obsługuje maksymalnie 4 strefy.
Możemy strefy zakazane monitorować za pośrednictwem powiadomień na telefon, ale można też ustawić alarm Dźwiękowy i świetlny. Alarm wydobywa się też z centralki.

Na telefon dostajemy powiadomienia o wykrytej osobie itp, ale klikając w powiadomienia otwiera się główna strona aplikacji, a nie konkretny film ze zdarzenia. Aby odtworzyć film musimy kilka razy kliknąć.
Zauważyłem też że kamera nie zaczyna nagrywać od razu po zaistnieniu ruchu, być może wynika to z tego że czujnik musi wykryć ciepło inne od otoczenia. Kamera czułą jest do około 8 metrów.

Aby wyświetlić wideo z otrzymanego powiadomienia, musisz przejść do ustawień aparatu, a tam w zakładkę „wideo karty SD”.

Inteligentna kamera IMILAB EC4 obsługuje dwukierunkową transmisję dźwięku. Możemy słychać co się dzieje przed kamerą, ale także nadawać komunikaty głosowe. Jakoś dźwięku w obu kierunkach jest bardzo dobra.

 

BATERIA

Aparat posiada wbudowany akumulator o pojemności 5200 mAh. Producent deklaruje 100 dni pracy przy temperaturze 25°C i maksymalnie 10 detekcjach ruchu dziennie przy wideo trwającym 30 sekund.

Oczywiście w warunkach pogodowych panujących w Polsce, przy włączonym doświetleniu LED, oglądaniem transmisji na żywo oraz wieloma powiadomieniami w ciągu doby można się spodziewać raczej miesiąca bez ładowania.
ładowanie kamery do 100% zajmuje około 3.5 godziny.
Jednak z panelem fotowoltaicznym kamera może teoretycznie pracować cały rok, jednak okres zimowy z mała ilością słońca może pokrzyżować te plany.

 

PODSUMOWANIE

IMILAB EC4 jest nowoczesna, dobrze zbudowana kamerą służąca do domowego monitoringu. Kamera oferuje wysoka rozdzielczość, szerokie pole widzenia, diodę LED do podświetlania w nocy, Kolorowy obraz w nocy, dwukierunkowa komunikacje dźwiękową, funkcję alarmu i możliwość zapisu na karcie pamięci w HUB’ie lub w chmurze. Kamera może działać całkowicie bezprzewodowo, a dzięki panelowi fotowoltaicznemu nie będzie potrzeby jej częstego demontowania.
Słabym punktem jest aplikacja, a w niej szczególnie irytowało mnie że powiadomienie o zdarzeniu nie przenosi bezpośrednio do filmu z zarejestrowanym zdarzeniem. Jednak dostałem informacje, że zostanie to wkrótce poprawione. 

Polecam!

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x