Tv Box Pipo X8 Recenzja test centrum multimedialnego.

Wiele osób posiada jeszcze starsze telewizory bez rozbudowanych funkcji multimedialnych. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się TV Box który umożliwia instalowanie programów z komputerów PC, w tym KODI

Dzięki sklepowi GearBest.com dostałem do testów mini komputer PIPO X8 .

Obrazek

Pipo X8 to mini komputer zasilany przez chipset Intel Z3736F. Na tle konkurencji wyróżnia go wbudowany 7-calowy ekran- bardzo przydatny gadżet. X8 jest również wyposażony w 2 GB pamięci RAM i 32GB pamięci wewnętrznej.
Urządzenie może pracować z dwom systemami operacyjnymi, androidem i Windowsem.
PIPO X8 oferuje wszystkie rodzaje złącz, oprócz wbudowanego WiFi i Bluetooth 4.0, zawiera także mnóstwo portów i gniazd w tym port Ethernet RJ45, wyjście HDMI, 4 porty USB 2.0, micro USB, gniazdo kart Micro SD, gniazdo DC-12V i audio jack 3,5 mm .

RECENZJA WIDEO

 

SPECYFIKACJA
Chipset: Intel quad core Baytrail z grafiką Intel HD (Z3736F)
RAM: 2 GB pamięci DDR3
Przechowywanie: 32 GB pamięci wewnętrznej + gniazdo micro SD
Wyjście wideo i audio: HDMI, 3.5mm audio
Ekranu: 1280x800px
Łączność: 802.11 b / g / n Wi-Fi, Bluetooth 4.0, Ethernet 10/100
USB: 4x USB 2.0
Inne funkcje: Przycisk zasilania, zintegrowane głośniki, 1 roku Office 365 subskrypcji.
OS: Dual-Boot: Windows 8.1 z + Android 4.4 (nie działa w moim TV-boxie)

BUDOWA
Pipo X8 jest bardzo nietypowym urządzeniem. Uwagę przykuwa 7-calowy ekranem, który nie jest spotykany w TV-boxach. Przyczyna dodania ekranu może być prozaiczna. Microsoft daje bezpłatne licencje na instalacje swojego systemu na urządzeniach z małym ekranem nie przekraczającym 9 cali.
Obudowa urządzenie jest wykonana z czarnego plastiku z połyskiem i niemal z każdej strony mamy gniazda do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Wymiary tego minikomputera wynoszą 173 ×120 × 45 do 17

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 720)Obrazek
Na przednim panelu umieszczono ekran który jest pochylony pod wygodnym kątem. Rozdzielczość 7-calowego ekranu wynosi 1280 × 800 i prezentuje wyraźny tekst i obrazy. Obraz nie jest najjaśniejszy, ale w warunkach domowych jest to wystarczający poziom. Kąty widzenia też nie powalają, ale pamiętać należy że jest to ekran pomocniczy, reakcja na dotyk jest prawidłowa. Pod ekranem znalazł się oporowy przycisk z logiem Windowsa.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 720)Obrazek
Po prawej stronie znalazł się przycisk zasilania, przyciski zmiany głośności, dwa gniazda USB (OTG) , gniazdo słuchawkowe i 1 z dwóch głośników.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 720)Obrazek
Z tyłu obudowy znajduje się gniazdo zasilania DC 12V, Gniazdo na skrętkę internetowa RJ45, port HDMI, 2x USB, gniazdo microUSB, slot na karty pamięci i antena Wi-Fi.

Głośniki stereo nie oferują doznań najwyższego poziomu, dźwięk jest dosyć płaski. Tu podobnie jak z ekranem, źródłem dźwięku powinno szybko zostać inne urządzenie, np telewizor.
W komplecie zabrakło niestety kabla HDMI.

OBSŁUGA
Urządzenie jest zasilane poprzez zasilacz 12V które do gniazdka musi być podłączone przez przejściówkę do Europejskich gniazdek, przejściówka była w komplecie. Uruchamianie Pipo X8 odbywa się poprzez przytrzymanie przycisku zasilania na kilka sekund. Uruchomienie systemu operacyjnego, Windows trwa kilkanaście sekund.

Po wyjęciu z pudełka, mamy urządzenie z aktywowanym Windowsem 8.1, Na dysku C mamy wolne 10,7 z 15.6GB

Urządzenie działa zadziwiająco płynnie, nie można dostrzec żadnego opóźnienia podczas nawigacji w menu Start lub na ekranie aplikacji. Co ciekawe, wbudowany ekran nie wyłącza się po podłączeniu telewizora przez HDMI.

SYSTEM
Tv-Box pracuje pod kontrolą dwóch systemów, Androida 4.4 i Windowsa 8.1.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek
Ja początkowo nie wiedziałem jak uruchomić androida, spodziewałem się że przed uruchomieniem systemu będzie widoczne okno wyboru, tak jak to ma miejsce w komputerach stacjonarnych. Niestety zmiana systemu odbywa się za pomocą skrótów w systemach, w windowsie jest to „WinToAnd”, a w androidze w celu przejścia na Windowsa używamy skrótu „OS SWITCH” Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1024 x 640)ObrazekObrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Urządzenie funkcjonuje jak typowy tablet z Androidem, z tym że musi być podpięty do źródła zasilania, obsługuje 5-punktowy dotyk. Poruszanie się po menu i uruchamianie aplikacji odbywa się szybko i płynnie. Jednak podłączenie kabla HDMI pokazuje niemożność obsługi przez Androida dwóch ekranów.

MULTIMEDIA
TV-Box w głównej mierze ma służyć odtwarzaniu materiałów wideo, urządzenie pomimo niskiej ceny poradziło sobie ztym zadaniem bardzo dobrze.
Windows i Android zainstalowane na urządzeniu oferują standardowe rozwiązania multimedialne, aby uczynić z tego TV-boxa prawdziwe centrum multimedialne zainstalowałem KODI (dawniej XBMC). Jest to chyba najlepsze obecnie oprogramowanie do obsługi multimediów które może pracować z windowsem jak i z androidem.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek
Kodi to prawdziwy kombajn którego podstawowym zastosowaniem jest odtwarzanie multimediów. Pliki multimedialne możemy przechowywać zarówno w pamięci PIPO X8 jak i w lokalizacji sieciowej. Program pozwala oglądać filmy, słuchać muzyki oraz przeglądać zdjęcia z boxa, z karty SD lub pamięci USB.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek
Kodi umożliwia tworzenie list odtwarzania, pokazy slajdów, wyszukiwanie napisów do filmów, wyszukiwanie dodatkowych informacji na temat przeglądanych materiałów i przeglądanie kanałów RSS.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek

Oprogramowanie współpracuje z ogromną bazą pluginów które pozwolą dostosować program do naszych upodobań.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek
Program pozwala też na streaming wideo, a także przeglądania zasobów sieci. Oprogramowanie zostało zoptymalizowane pod duże ekrany telewizyjne.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek
Jedna z ciekawszych wtyczek jest SD-XBMC, umożliwia oglądanie filmów z polskich serwisów VOD, takich jak np. TVP VOD, Ipla, Iplex, Onet VOD, Player.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek

Inna którą zainteresuje polskich użytkowników jest wtyczka „Telewizja Polska (kanały, VOD, filmy, seriale).
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek Jest wiele wtyczek jak np. polsky.tv i wiele podobnych oferujące dostęp do płatnych kanałów telewizyjnych, których legalność budzi pewne wątpliwości.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 800)Obrazek
Poza polskimi serwisami umożliwiającymi oglądanie filmów które dopiero co opuściły ekrany kinowe jest też mnóstwo pluginów umożliwiających odbiór zagranicznych stacji TV, serwisów z wideo jak Youtube i jemu podobnych, aż po serwisy z filmami XXX. Ważną cecha jest możliwość nagrywania materiałów z dowolnego streamu.
KODI można sterować za pomocą telefonu, w tym celu wykorzystujemy program Yatse który dostępny jest w sklepie Google Play

Odtwarzanie multimediów poprzez Kodi 15.1 w windows 8.1
Kodek video Wydajność wideo (Windows 8 – Kodi 15.1)
H.264 1080p 3D SBS OK
ABL H.264 1080p 3D OK
1080p30 H.264 OK
Wysoka Bitrate H.264 1080p OK
1080p60 H.264 OK
720p50 H.264 OK
1080i50 H.264 OK
4K H.264 OK
1080p VP8 OK
1080p MPEG2 OK
720P RMVB OK
1080p VC1 OK
1080p HEVC (pomija niektóre klatki obrazu)
4K HEVC (pomija niektóre klatki obrazu)
720p Hi10p (pomija niektóre klatki obrazu)
1080p Hi10p (pomija niektóre klatki obrazu)

Pipo X8 to nie konsola do gier, ale bez większych problemów można korzystać z niewymagających gier ze sklepu play.

ŁĄCZNOŚĆ
Urządzenie może łączyć się z siecią internet poprzez połączenie przewodowe LAN, jak i przez Wi-fi
Dzięki zewnętrznej antenie Pipo x8, łączy się bez problemu z siecią. Siła sygnału jest bardzo dobra. tak ze korzystanie z kable nie jest potrzebne. Strumień wideo 4K przez WiFi odtwarzany jest bez żadnych oznak buforowania.
Obrazek
Mamy też do dyspozycji bluetooth 4.0.

WYDAJNOŚĆ
Przetestowałem urządzenie w benchmarku antutu 5.7.1, Box uzyskał wynik przekraczający 37000,
Wydajność Pipo X8 po rozgrzaniu urządzenia nie spada drastycznie, co było problemem w X7, a
zostało poprawione w Pipo X8.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 480 x 768)Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

ZASILANIE
Pipo X8 nie posiada wbudowanej baterii, pracuje tylko gdy jest podpięty do gniazdka elektrycznego.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 960)Obrazek
Pobór energii kształtuje się następująco:
Wyłączony 0,9 W
Czuwanie 3,3 W
Bezczynny 7.5 W
Obciążenie 11.5 W

DOSTĘPNOŚĆ
Pipo X8 można nabyć na amazonie za 123$ ale znacznie taniej można kupić w Chinach, w sklepie Gearbest wyceniono go na 103$, zaś wersja z Windowsem 10 kosztuje 110 dolarów. http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_237098.html
Można samodzielnie zrobić aktualizację androida do wersji 10.

PODSUMOWANIE
Pipo X8 jest interesująca hybryda, można nawet powiedzieć że jest rewolucyjny na rynku smart TV. Łączy bowiem cechy komputera, tabletu i centrum multimedialnego. Może być tez doskonałą bazą do sterowania inteligentnym domem. Połączenie funkcjonalności Windowsa i Androida usatysfakcjonuje każdego z nas. Urządzenie oferuje przyzwoitą wydajność, przy stosunkowo niskiej cenie. Aby przekształcić box w prawdziwe centrum multimedialne musimy doinstalować KODI, który może działać zarówno z windowsem jak i z androidem. Tak więc jest to bardzo dobry wybór zwłaszcza dla osób posiadających starsze telewizory bez rozbudowanych multimediów. Z wad można wymienić grzejący się spód urządzenia, do szczęścia zabrakło mi też wbudowanego tunera DVB-t , przydało by się też optycznie wyjście AUDIO.
Pomimo wszystko mogę śmiało polecić to urządzenia

Plusy
– Dwa systemy operacyjne
– 7 calowy Wyświetlacz HD
– Wbudowane głośniki
– Cena

Minusy
– Brak wyjścia optycznego AUDIO
– Brak wbudowanego tunera DVB-t
– Grzeje się od spodu

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x