Robot sprzątający Alfawise A6 Test Recenzja

Robot sprzątający Alfawise A6 Test Recenzja

Dziś zapraszam do testu kolejnego inteligentnego robota sprzątającego, Alfawise A6. Ten niedrogi robot może śmiało konkurować z popularnymi u nas odkurzaczami ILife.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Alfawise A6

Spis Treści

SPECYFIKACJA
5 trybów czyszczenia
Inteligentny system anty-drop nie spadnie ze schodów itp.
Gdy wyczerpie się bateria automatycznie wraca do stacji dokującej.
Hałas około 65 decybeli
Bateria 3,350mAh b
Ssania 800Pa
Aplikacja na smartfona do sterowania robotem
Lampa UV

RECENZJA WIDEO

W PUDEŁKU
W kartonie znajduje się bardzo bogaty zestaw akcesoriów, poza robotem w zestawia znalazła się stacja ładująca, ładowarka z europejską wtyczką, wirtualna ściana ,pilot, pojemnik na wodę z mopem, dodatkowy mop oraz instrukcja obsługi.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Alfawise A6 zestaw

BUDOWA
Odkurzacz Alfawise A6 ma klasyczny okrągły korpus , jego rozmiary to 34.00 x 34.00 x 8.00 cm i waży on 3.1 kg Płaska konstrukcja
sprawia, że nadaje się do czyszczenia powierzchni pod łóżkiem, sofą i biurkiem. Co do kolorystyki, to nie przypadła mi ona do gustu, różowo brązowy kolor z białym nie jest moim ulubionym. Ledowe podświetlenia pięknie wywiązuje się ze swojego zadania, kontrolki są doskonale widoczne.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Alfawise A6 test

Na pokrywie odkurzacza widnieją przyciski wyborów różnych funkcji robota, po środku jest wyświetlacz który pokazuje stan pracy lub numer stanu awaryjnego. W odróżnieniu od większości automatycznych odkurzaczy nie ma on otwieranej pokrywy pod którą znajduje się zasobnik na kurz.
Interfejs jest dobrze rozplanowany, Ikony są zrozumiałe i czytelne, można nacisnąć tylko wtedy, gdy robot jest włączony. Wszystkie funkcje są też dostępne z pilota.

Zasilanie – Przycisk ten pozwala uruchomić lub zatrzymać robota, służy również jako wskaźnik baterii, miga na czerwono, gdy jest na wyczerpaniu.

VAC– Przycisk ten włącza silnik próżniowy włączyć lub wyłączyć. Ponownie można nacisnąć ten przycisk tylko raz robot jest włączony lub uruchomiony.

UV – Włącza światło UV . Teoretycznie usuwa wszelkie drobnoustroje – roztocza, wirusy, bakterie, grzyby. Ale skuteczności tego nie jestem w stanie sprawdzić.

Timer – Pozwala ustawić czas pracy w minutach. Można go ustawić od 10 do 80 minut w odstępach 10 minutowych.

Soft- Touch – Gdy ta funkcja jest włączona, robot unika kolizji z obiektami i uruchamia tryb automatycznego czyszczenia, gdy tę funkcję wyłączymy odkurzacz będzie dobijał do mebli, lżejsze przeszkody będzie przesuwał
Widok z dołu

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Bardzo dobre rozwiązano ulokowanie zasobnika na kurz, jest on bardzo szczelny i łatwo można go wyjąć. Ulokowano go na tyle odkurzacza.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Alfawise A6 recenzja

Z przodu odkurzacza znajduje się zderzak oraz czujniki odległości.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Alfawise A6

Od spodu w przedniej części znajdują się czujniki krawędzi, dzięki czemu urządzenie nie spadnie ze schodów.
Z przodu znajdują się styki do ładowania oraz kółko skrętne.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Alfawise A6

Po środku znajduje się turboszczotka którą łatwo możny wyjąć i usunąć włosy, nitki itp.
Po bokach turboszczotki znajdują się dwie zamiatarki, pomagają one wymieść brud z rogów i listew przypodłogowych.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

W tylnej części znajduje się zasobnik na brud oraz lampa UV, której światło usuwa wszelkie drobnoustroje – roztocza, wirusy, bakterie, grzyby, itp. Odkurzacz dezynfekuje podłogę , docenią to nie tylko alergicy i posiadacze dywanów.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Obok kółka znajduje się przycisk włączania zasilania oraz otwory montażowe do zasobnika na wodę.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Można też zamocować pojemnik z wodą do mycia podłóg na mokro. Mocujemy pojemnik od spodu odkurzacza, to zabezpiecza elektronikę przed wilgocią.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Wirtualna ściana
Robot ten posiada również wirtualną ścianę, dzięki czemu można ograniczyć mu dostęp do wybranego obszaru mieszkania.
Wirtualna ściana automatycznie przechodzi w tryb czuwania, gdy wykryje,że robot jest wyłączony.
W zestawie znajdowały się baterie w rozmiarze AA
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Stacja ładująca
Stacja ładująca na Alfawise jest wyjątkowa na tle konkurencyjnych stacji dokujących. Posiada własny wyświetlacz i przyciski dzięki którym zaplanujemy czas sprzątania,
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Co ciekawsze można zaplanować sprzątanie o stałej porze przez cały tydzień, jak również na wybrane dni tygodnia.Co ciekawsze można zaplanować różne godziny sprzątanie dla różnych dni, np o godzinie 7:00 w piątek i o 10:00 w sobotę aby nas nie budził w dni wolne.

Stacja dokująca posiada również narzędzie do czyszczenia szczotki, które ulokowano z tyłu. Ma też haki które pozwalają na łatwe uporządkowanie nadmiaru kabla z ładowarki.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

UŻYTKOWANIE
Odkurzacz posiada w zestawie pilota, którym go można sterować czyli za pomocą pilota uruchamiamy odkurzacz i włączamy dowolne funkcje i tryby sprzątania.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

Ale ponadto można korzystać z aplikacji na smartfona która oferuje wszystkie funkcje pilota, stacji dokującej oraz ma też kilka dodatkowych możliwości.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 720 x 1280)Obrazek

Można tam ustawić harmonogram sprzątania, z wyborem dowolnych dni tygodnia oraz godziny.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 720 x 1280)Obrazek

Można też określić wielkość pomieszczenia do sprzątania: 50m, 80m i 120m. Przekłada się to na czas pracy robota.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 720 x 1280)Obrazek

Pierwsze sprzątanie mnie trochę zaskoczyło, robot jeździ bardzo szybko, gwałtownie zawraca i porusza się do przodu z dwoma prędkościami. Ten drugi bieg jest stosunkowo głośny, a częste zmiany wolno, szybko są irytujące. Bałem się że Alfawise A6 zapadł na chorobę wściekłych krów ;-) ,ale bez obaw, jest sprawny.

Robot jest znacznie głośniejszy od odkurzacza IliVe V7, jeździ nieznacznie ciszej niż Xiaomi Robot.
Ma kilka trybów sprzątania

Robot posiada 5 algorytmów sprzątanie, od automatycznego, poprzez czyszczenie przy krawędziach, czyszczenie miejscowe,aż po Zig-Zag który teoretycznie powinien sprzątać podobnie jak roboty z mapowaniem pomieszczenia.
Niestety nie zawsze zawraca o 180 stopni, lecz w przedziale 160-200 stopni, co powoduje że wraca na ten sam pas który już odkurzył. Inną problemem jest wjechanie w wąski zaułek. Robot ma problemy z wyjechaniem, obraca się tak nieszczęśliwie że stale wraca w kozi róg. Robot domyślnie ma wyłączone czujnik antykolizyjne, trzeba je włączyć z pilota. Pomimo tego wydaje mi się że częściej wpada na różne przedmioty niż np Ilife V7. Pod tym względem przypomina Robota Xiaomi.

Przeprowadziłem test sprawności odkurzacza, rozsypałem na podłogę ziarna ryżu, konfetti oraz mąkę. Robot poprawnie wywiązał się ze swojego zadania. Pozbierał wszystkie rodzaje odpadów w tym mąkę z czym wiele robotów ma trudności.
Jednak mam mieszane uczucia co do kultury sprzątania. Robot nie zaczyna od listew przypodłogowych, tylko od razu jeździ chaotycznie od ściany do ściany.

Odkurzacz Alfawise A6 może też odkurzać dywany, poza tymi z wysokim włosiem.
Niestety inteligentny odkurzacz ma problemy z wjazdem na progi powyżej 8-10mm

Robot Alfawise A6 może też myć podłogi, czysto teoretycznie. Mop z zasobnikiem wody mocowany na tyle delikatnie nawilża mikrofibrę, co nie da sobie rady z plamami z zaschniętego tłuszczu itp. Po za tym zasobnik na wodę wystarcza na góra pól godziny mopowania. Mądrzejszą funkcją dla tego mopa może być wlanie tam płynu zapachowego.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

BATERIA
Robot alfawise A6 posiada niklowo-kadmowy akumulator o pojemności 3350, co pozwala mu na około 120 minutowe sprzątanie.
Ładowanie trwa kilka godzin. W trakcie ładowanie dioda „power” mruga na niebiesko, po naładowaniu pali się ciągłym niebieskim światłem. Rozładowany robot sygnalizuje kontrolka w kolorze czerwonym

Po rozładowanie robot automatycznie wraca do bazy aby naładować baterię.

CENA I DOSTĘPNOŚĆ
Robot Alfawise A6 jest do kupienia w promocyjnej cenie w sklepie gearbest gdzie kosztuje obecnie 159.99$ , jak ja go kupiłem, to był tańszy o 10 dolarów.

PODSUMOWANIE
Odkurzacz ten ma sporo zalet ale i kilka wad. Nie jest idealny jak każde urządzenie. Odkurzacz dobrze radzi sobie ze zbieraniem różnego rodzaju zabrudzeń, od lekkich małych papierków przez cięższe okruchy, aż po mąkę. Siła ssania jest na przyzwoitym poziome. Robot posiada programowalna stację ładującą, możemy tam zaprogramować sprzątanie na różne dni tygodni o różnych porach. Możemy też używać mopa na mokro,. Nie zabrakło też wirtualnej ściany oraz lampy UV. Alfawise A6 można sterować za pomocą aplikacji na smartfona lub pilotem. Odkurzacz jest stosunkowo szybki , ale algorytm sprzątania nie jest tak dobry jak w ILife V7. Zapraszam do odwiedzenia tematu o chińskich robotach sprzątających, gdzie znajdziecie wiele opinii, porównań i kupony zniżkowe.

PLUSY
Wirtualna ściana.
Automatyczny powrót do bazy i ładowanie.
Mycie na mokro.
lampa UV.
Harmonogram sprzątanie, regulowany czas sprzątania .

MINUSY
Progi są przeszkodą (pow 8mm)

Nie odkurza dywanów z wysokim włosiem
Czujnik kolizji jest domyślnie wyłączony, trzeba go włączyć.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Alfavise A6 […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x