Roborock S50 Najlepszy chiński odkurzacz. Recenzja

Roborock S50. Najlepszy chiński odkurzacz jaki testowałem.

Xiaomi Mi Robot zdobył ogromna popularność, został przez niektórych okrzyknięty najlepszym chińskim robotem. Nie dziwi więc, że jego następca był oczekiwanym przez wielu robotem.
Xiaomi Mi Second Generation, Xiaomi Mi Roborock Sweep One i Xiaomi Mijia Roborock, wszystkie te marketingowe nazwy odnoszą się do tego samego robota – Roborock S50 Z testu dowiemy się, czy nowy robot jest faktycznie ulepszoną wersją mi Robota
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50Sklepy internetowe sugerują, że Roborock jest ulepszonym robotem Xiaomi. Odkurzacze są podobne, zbudowane z podobnych części, można je kontrolować za pomocą tej samej aplikacji na smartfona Mi Home Jednak na samum urządzeniu, w instrukcji oraz na kartonie ani razu nie znajdziemy wzmianki o Xiaomi. Pewne jest natomiast, że Odkurzacz Roborock S50 jest produkowany w tej samej fabryce co Xiaomi Mi Robot którego recenzje można zobaczyć na kanale telchina.plSpis Treści

SPECYFIKACJA

inteligentna nawigacja
Skaner laserowy (rozpoznaje przestrzeń i przeszkody oraz rysuje mapę)
Wysoka wydajność czyszczenia
obsługa za pomocą przycisków lub aplikacji na smartfony
pokonuje progi do 20 mm
Funkcja wycierania podłogi.
wyjątkowo wysoka pojemność baterii przy 5200 mAh
Ssanie (pa): 2000pa
Moc (W): 58W
rozmiar y35.30 x 35.00 x 9.65 cm

RECENZJA WIDEO

W PUDEŁKU
Odkurzacz dostarczony został przez Kuriera DPD, paczka była ponownie nadana w Anglii dokąd wcześniej trafiła z Chin. Dzięki przesyłce Priority Linenie poniosłem dodatkowych opłat.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Roborock S50 Gearbest
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Roborock S50 cena

W pudełku znajdują się następujące części:

Robot Roborock
Przystawka do mopa (ze zintegrowanym zbiornikiem na wodę)
dwie ściereczki z mikrofibry (można prać)
cztery zapasowe kapsułki (przeniesienie wody ze zbiornika na ściereczkę)
automatyczna stacja ładująca (ze zintegrowanym zasilaczem)
duża przezroczysta silikonowa podstawowa do umocowania stacji ładującej
Kabel zasilający z wtyczką europejską.
Wymienny filtr (Hepa)
Angielskojęzyczna instrukcja obsługi

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 akcesoria

BUDOWA
Sam robot z wyglądu niewiele różni się od swojego poprzednika, ale od razu można zauważyć że zmniejszeniu uległa stacja ładująca.
Styki ładujące są teraz na dole stacji dokującej, a nie na ściance pionowej. W efekcie robot nie musi już obracać się do ładowania. Urządzenie posiada kabel zasilający z europejską wtyczką, lecz nie można ukryć jego nadmiaru w stacji dokującej, tak jak to miało miejsce w poprzedniku.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Roborock S50 z Chin
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50

 

Xiaomi Roborock jest dostarczany z przezroczystą podstawą stacji dokującej.

Otwierając paczkę z robotem byłem zaskoczony widokiem silikonowej przeźroczystej maty. Jednak ma ona istotne znaczenie i spełnia dwie funkcje. Pierwszą jest ustabilizowanie stacji ładującej, dzięki macie nie jest przesuwana przez robota. Ale mata ma jeszcze jedna, ważniejszą funkcję. Otóż robot może pracować z mopem który nawilża powierzchnie aż do wyczerpania zasobnika z wodą. Zazwyczaj po myciu posadzki woda nadal zostaje w zasobniku i w konsekwencji mogłaby uszkodzić panele, czy też parkiet z drewna.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 stacja dokująca

Z użyciem maty robot może nawet stać przez kilka dni z napełnionym zbiornikiem wody bez ryzyka rozlana wody na podłogę. Możesz nawet dołączyć zbiornik wody, a następnie zaprogramować czas sprzątania za pomocą timera. Takiej możliwości nie daję większość konwencjonalnych robotów do mopowania. Jeśli nie chcesz korzystać z funkcji mycia podłóg, to możesz zrezygnować z montażu paty pod stacją dokującą.

Xiaomi Roborock nie ma problemów z automatycznym parkowaniem, pod warunkiem że w odległości do 50 cm od stacji dokującej nie znajduje się żadna szafka lub inny mebel
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Roborock S50

Robot Xiaomi ma najbardziej popularny, klasyczny okrągły kształt. Jest wykonany z białego plastiku i jest stosunkowo ciężki, waży 3.5kg, zaś jego średnica wynosi 35 cm. Wysokość przekracza 9,65 cm, co może powodować że robot utknie pod jakimś meblem, lub nie wjedzie pod niektóre meble.
Na tle innych urządzeń odróżnia się wystającą nad korpus kopułką, ukrywającą laserowy dalmierz. Kopuła została przesunięta do środka odkurzacza
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Odkurzacz Xiaomi Mi Robot 2

Na górze poza kopułą widoczne są 3 przyciski, środkowy przycisk służy do uruchamiania lub zatrzymywania procesu czyszczenia. Jeśli naciśniesz nieco dłużej, wyłączysz całkowicie odkurzacz. Przycisk służy też jako dioda sygnalizująca stan urządzenia, mrugający kolor czerwony sygnalizuje rozładowanie urządzenia, ciągły to Awaria. Kolejny przycisk wysyła robota do stacji ładującej. Trzeci przycisk uruchamia funkcję czyszczenia miejscowego. Ta ostatnia funkcja była już obecna w poprzedniku, gdzie przycisk główny musiał być wciśnięty dłużej, teraz ma swój własny przycisk.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Odkurzacz Xiaomi 2 generacji

Po otwarciu górnej pokrywy naszym oczom ukaże się pojemnik na odpadki , dioda sygnalizacyjna Wi-fi i szczelina do resetowania urządzenia. Jest też szczoteczka do czyszczenia odkurzacza
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1067 x 800)Xiaomi Roborock S50
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Robot Xiaomi

Mamy też dostęp do przeźroczystego pojemnika na odpady i kurz z filtrem HEPA.
Pojemnik można w łatwy sposób wypróżnić, nie ma też problemu z wymianą filtra. Pojemnik na kurz zmienił się tylko nieznacznie. Pojemnik na zanieczyszczenia nie jest tak szeroki jak poprzednio, ale jest nieco głębszy. Objętość wynosi 0,48 litra , w Xiaomi Mi Robot było to 0,42 litra. Producent sugeruje, aby filtr czo jakiś czas spłukać wodą.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Mi Robot 2 , pojemnik
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Robot Xiaomi

Robot na przedzie ma zderzak, który pozwala łagodnie dotykać napotkane przeszkody, w jego centralnej części za siatką kryją się czujniki podczerwieni, poprzednio był to czujnik ultradźwiękowy. Ta zmiana jest trochę zaskakująca, ponieważ ultradźwiękowe czujniki są najczęściej stosowane przez producentów odkurzaczy. Jednak czujnik podczerwieni radzi sobie równie dobrze.
Nowe czujniki podczerwieni z przodu są używane głównie podczas dokowania do stacji ładującej.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 telchina

Pozostałe czujniki nie zostały zmieniane. W kopule ulokowany jest laserowy czujnik który potrafi w kilka sekund zrobić dokładny obraz pokoju. Poprawiono działanie czujników ulokowanych na spodzie odkurzacza. Zapobiegają one upadkowi ze schodów, ale teraz działają nawet na czarnych obszarach, a także mogą odróżnić dywan od twardej podłogi. Odkurzacz posiada tryb dywanowy, robot może teraz automatycznie zwiększyć moc ssania po napotkaniu dywanu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Roborock S50 najtaniej

W tylnej części znajduje się grill maskujący wylot powietrza.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 Kupon

Od spodu po brzegach wystają dwa duże koła o dużym skoku, co pozwala mu wspinać się na wysokie przeszkody do dwóch centymetrów, jednak realnie jest to około 18 mm. Nie bez znaczenia jest tez rodzaj i kształt przeszkody, progu. Na przedzie znajduje się trzecie kółko skrętne.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Roborock S50 opinie

Pośrodku widać „turboszczotkę” a dokładnie to wirujący wałek z włoskami i paskami gumy wyprofilowanymi w kształcie litery V.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Roborock S50 recenzja

Oczywiście nie zabrakło też zamiatarki, która pomaga zabrać kurz z listew przypodłogowych i wrzuci go pod szczotę odkurzacza.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Xiaomi Roborock S50 test

 

Xiaomi Roborock S50 został wzbogacony o mopa.

Xiaomi Mi Robot nie mógł jeszcze wytrzeć podłogi, Xiaomi Roborock S50 może to już zrobić. Nasadka wycieraczki jest podobna pod względem konstrukcji do rozwiązań znanych z wielu innych robotów . Składa się ze zbiornika wody, do którego za pomocą rzepa przymocowany jest materiał z mikrofibry. W komplecie są 2 ściereczki z mikrofibry. Ściereczki są nawilżane samoczynnie przez jedynie dwa otwory, ale woda jest równomiernie rozprowadzana na ściereczkę. Co ciekawe nie trzeba długo czekać na nawilżenie mikrofibry. W komplecie są 4 zapasowe kapsułki do nawilżania.

Doskonałym rozwiązaniem jest możliwość zamontowania nasadki wsuwając ją od tyłu, ponieważ zatrzaskuje się ona po bokach za pomocą dwóch zatrzasków. Nie ma konieczności odwracania odkurzacza w celu zamontowania zasobnika z wodą.

 

Roborock S50 odkurza szybko i wydajnie.

ODKURZANIE
Jeżeli chodzi o odkurzanie, to Roborock S50 robi to prawie tak samo jak Mi Robot. Technika sprzątania jest taka sama. Po uruchomieniu odkurzacz robi obrót wokół własnej osi podczas której laserowy czujnik robi mapę pomieszczenia. Czujnik wiruje cały czas podczas pracy ponieważ może „odkryć kolejne pomieszczenia do sprzątania. Sprzątanie zaczyna się od odkurzania przy brzegach pomieszczenia aby później w uporządkowany sposób pas po pasie pokonywać powierzchnie całego pokoju. Robot sprytnie omija przeszkody jakie napotka, dbając o to aby nie pominąć żadnego okrucha.

Siła ssania jest odrobinę wyższa (2000Pa) i jest jedną z wyższych znanych z robotów sprzątających. Ma to zwłaszcza znaczenie podczas odkurzania dywanów, a robot ten radzi sobie z dywanami. Ma nawet specjalna funkcję odkurzania dywanów, która to zwiększa moc ssania podczas napotkania na swojej drodze dywanu. Oczywiście odkurzacz radzi sobie dobrze z klasycznymi dywanami, jednak po dywanach typu shaggy (włos na kilka centymetrów ) porusza się z wielki trudem, a odkurzanie w tym wypadku jest tylko powierzchowne. Duże koła pozwalają bez trudu wjechać na dywan, czy tez sforsować próg. Odkurzacz jest w stanie pokonać próg o wysokości 18 milimetrów.

 

Odkurzacz Roborock S50 może jeździć po czarnych powierzchniach.

Poprzednik jak i wiele innych odkurzaczy ma z tym problemy, ponieważ czujniki chroniące przed upadkiem błędnie reagują na czarny kolor.

Przeprowadziłem test w którym rozsypałem na podłodze konfetti, mąkę i kurz. Robot doskonale poraził sobie z pozbieraniem odpadków, warto podkreślić , że zamiatarka nie porozrzucała zbyt wielu zanieczyszczeń. Problemem dla odkurzaczy jest czyszczenie rogów , konstrukcja tego typu robotów uniemożliwia odkurzenie narożnika.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Roborock S50 sprzątanie
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 test sprzątabnia

Nowością w odkurzaczu jest możliwość mopowania pomieszczeń. W tym celu powinniśmy do zasobnika nalać wody i oczywiście przyczepić za pomocą rzepów ściereczkę z mikrofibry. Ścierka nie jest duża, robot nie jest w stanie przetrzeć podłogi zaraz przy listwie podłogowej, pomija pas szerokości blisko 12 centymetrów, o narożnikach w pokojach można także zapomnieć.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Odkurzacz Xiaomi mop

Powierzchnia aktywnej mikrofibry wynosi około 17 x 10 cm, producent chciał aby turboszczotka zbierała zabrudzenia zanim trafią na wilgotną ścierkę. Mogłoby to spowodować rozmazywanie zabrudzeń. Muszę od razy powiedzieć , że żaden robot tego typu nie zastąpi tradycyjnego mycia podług. Powód jest prozaiczny, woda nie jest wymieniana, ścierka nie jest przemywana w trakcie sprzątania. Ogólnie funkcja mopowania sprawdza się dobrze do zbierania przyschniętego kurzu na mokro. Niestety Xiaomi Roborock S50 nie poradzi sobie z suchymi plamami z soków lub z innych substancji. Zaschnięte plamy mogą nie zostać usunięte, a świeże plamy mogą zostać rozmazane na większej powierzchni.
Jeżeli będziemy używali mopowania codziennie to jesteśmy w stanie utrzymać czystą i lśniącą podłogę, jednak należy pamiętać o zmianie mikrofibry.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Robot Xiaomi z mopem

Robot jest łatwy w użyciu, za pomocą 3 przycisków można łatwo korzystać z jego podstawowych funkcji. Ale dużo większe możliwości daje aplikacja.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Najlepszy odkurzacz automatyczny

 

 

APLIKACJA
Xiaomi Roborock S50 może być sterowany za pomocą aplikacji Mi Home, jest to ta sama aplikacja którą obsługujemy Mi Robota. Aplikacja daję nam więcej możliwości niż obsługa robota za pomocą przycisków na odkurzaczu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Aplikacja mi home
W aplikacji można na bieżąco obserwować postęp sprzątania, widzimy gdzie robot już odkurzał i gdzie jest aktualnie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Roborock S50 mapowanie pomieszczeń
Na głównym pulpicie widzimy poza mapą pomieszczenia powierzchnię do sprzątania, poziom naładowania baterii i czas sprzątania.
Poniżej mamy jeszcze przyciski funkcyjne, Go do wskazania obszaru do sprzątania miejscowego, Dock odsyła robota do stacji dokującej, Clean który uruchamia normalny tryb sprzątania oraz Zoned cleanup który służy do wyznaczania obszarów sprzątania.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Roborock S50 mapowanie

Dwie funkcje zasługują na uwagę, Funkcja Go pozwala na wskazanie dowolnej pozycji na mapie, następnie robot się tam uda i posprząta.

Ale jeszcze większe możliwości daje funkcja Zoned cleanup dzięki której można ustawić prostokątny obszar o dowolnym obszarze.
Ramkę można powiększać, zmniejszać i przesuwać zgodnie z życzeniem. Widoczne jest nawet ile metrów kwadratowych obejmuje wskazany obszar.
Kilka ramek (stref) można na mapie narysować w tym samym czasie,  robot następnie czyści wszystkie zaznaczone obszary, a następnie automatycznie powraca do stacji ładującej. Ta funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ odkurzacz nie posiada wirtualnej ściany. Możesz nakazać robotowi posprzątanie tylko jednego pokoje, robot nie wjedzie do drugiego pokoju. Niestety nie można zapisać w pamięci na stałe stref do sprzątania.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Roborock S50 aplikacja
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Robot Xiaomi Roborock S50 strefy

Kolejną zaletą aplikacji jest możliwość zaprogramowania sprzątania.
Można zaprogramować uruchamianie robota codziennie, tylko w weekendy, lub nawet w dowolne dni o dowolnej porze. Nawet moc ssania można zaprogramować inaczej dla każdego dnia.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Roborock S50 programator

Oto lista najważniejszych funkcji:

Ustawianie poziomu ssania
Tryb dywanu (zwiększa siłę ssania po napotkaniu dywanu)
Aktualizacja oprogramowania robota
Ręczne sterowanie robotem za pomocą wirtualnego joysticka
podgląd stanu naładowania baterii
log / wyświetla oczyszczony obszar
Rozpoczęcie / zakończenie czyszczenia
Wyznaczanie stref czyszczenia
Wysyłania robota do określonej lokalizacji na mapie
Programator czasowy
Wybór języka (aplikacja i wymowa robota)

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

BATERIA
Podobnie jak jego poprzednik, Xiaomi Roborock ma baterię litową o bardzo dużej pojemności 5200 mAh ( 14,4 V) co pozwala na 150 minut ciągłej pracy w trybie standardowym. W pełni naładowany odkurzacz powinien odkurzyć 250 metrów kwadratowych. Odkurzanie małego pomieszczenie o powierzchni 16 metrów kwadratowych zajęło robotowi niecałe 20 minut.
Duża pojemność akumulatora pozwoli na posprzątanie średniego a nawet dużego mieszkania bez przerwy na ładowanie. Gdyby nawet zabrakło energii podczas odkurzania, to robot odnajdzie stację ładującą, naładuję akumulator i późnej będzie kontynuował sprzątanie.
Gdyby stacja dokująca była odłączona od zasilania, lub odkurzacz jej nie mógł odnaleźć, to zakończy prace w miejscu w którym ją rozpoczął
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 sytacja dokująca
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Roborock S50 ładowarka

CENA I DOSTĘPNOŚĆ
Roborock S50 można kupić w chińskim sklepie Gearbest, gdzie kosztuje 500$, ale po użyciu kuponu NEWXMVCM cena spada do 444,99$ czyli 1530 złotych Urządzenie jest wysyłane metoda Priority Line co sprawia że nie zostaną naliczenie dodatkowe opłaty typu VAT.
Kody są ograniczone czasowo, więc warto skorzystać z okazji jak jeszcze działa.
Warto też sprawdzić Kupony na chińskie odkurzacze na blogu gadzet.telchina.pl
Zaś setki opinii wsparcie techniczne i i porównania napisane przez użytkowników chińskich odkurzaczy znajdują się w tym temacie inteligentne-odkurzacze-roboty-sprzatajace-t28234.html

Recenzja Roborock S50, test najlepszego odkurzacza z Chin

PODSUMOWANIE
Xiaomi Roborock S50 jest robotem który nie musi się wstydzić najbardziej renomowanych odkurzaczy. Producent pokazał jak powinien wyglądać nowoczesny robot. Robot ma solidną modułowa budowę i jest bardzo wydajny . Moc ssania jest znakomita dzięki czemu robot czyści dokładnie i szybko. Główną cecha która odróżnia go od Mi Robota jest możliwość sprzątania na mokro.
Udoskonalona została też aplikacja na smartfona, dzięki której można teraz oznaczać i czyścić wybrane obszary na mapie mieszkania.

Xiaomi Roborock nazwany jest drugą generacją popularnego Xiaomi Mi Robota pomimo że oficjalnie Roborock nie ma nic wspólnego z Xiaomi, jest jedynie produkowany w tej samej wytwórni. Roborock ma udoskonalone czujniki, (czarne dywany nie są już przeszkodą ) , pozwala oznaczyć obszar na mapie, który należy wyczyścić. Zwiększona została o 200 Pa siła ssania, ale nie da się tego zauważyć. Główną zmianą jest sprzątanie na mokro. Jeżeli jednak nie potrzebujesz funkcji mopowanie, to rozważ zakup Xiaomi Mi Robot który jest znacznie tańszy.

Jest to najlepszy chiński robot z jakim miałem do czynienia.

POLECAM

PLUS
Mapowanie pomieszczeń,
Krótki czas sprzątania
Duża siła ssania 2000Pa
Sprzątanie na mokro
Wyznaczanie obszarów sprzątania
Automatyczny powrót do bazy i ładowanie.
Pokonuje progi 18mm
Pojemna bateria

MINUS
Brak w komplecie wirtualnej ściany( są za to strefy sprzątania)
Cena ( w porównaniu do Mi Robot)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] (Recenzja) […]

Weronika
Weronika
4 lat temu

Niedawno, bo jakiś miesiąc temu, zamówiłam go i kurczaki, czy tylko u mnie w domu on jest taki niedokładny???

Bonanzo
Bonanzo
4 lat temu
Reply to  Weronika

tu mnie tak, sporo zostawia śmiecia, ale czasem ma lepszy dzień i wszystko zbierze. od czego to zależy nie wiem

Marian
Marian
4 lat temu

Nadal jest problem z czarnym dywanem – po postawieniu go na takim dywanie i komendzie sprzatania mowi ze blad czujnikow i należy go przestawić w inne miejsce. Po przestawieniu na podłogę zaczyna sprzatac, ale jak wjedzie na czarny dywan (krótki włos) to chce omijać wzorki na dywanie ( białe kółka). NIe sprzata czrnych dywanów z wzorkiem.
Jeżeli jest ktoś zainteresowany mogę udostepnić filmik – jak nie sprzata takich powierzchni. Dystrybucja europejska wysyłk a z polski najnowszy softzainstalowany.

Damian
Damian
4 lat temu
Reply to  Marian

Potwierdzam u mnie jest tak samo. Mam szary dywan z czarnymi pasami i robot za każdym razem próbuje je omijać i zatacza takie dziwne okręgi. Poza tym jestem z niego bardzo zadowolony. Jest dużo lepszy w porównaniu z Xiaowa Lite, którego miałem wcześniej który jeździł bez sensu i odbijał się od mebli jak ping-pong przez co sprzątał długo i nie dokładnie.

Monarr
Monarr
4 lat temu

chyba z tym odkurzaniem dywanów to przesadziłeś, u mnie traktuje dywan jako przeszkodę i unika 😀

Kaśka
Kaśka
3 lat temu
Reply to  Monarr

widzę, że nie tylko ja mam problem z dywanami, a do pokoju syna, gdzie jest duuuży granatowy dywan wcale praktycznie nie wjedzie. i po co mi taki odkurzacz?!

8
0
Would love your thoughts, please comment.x