Redmi Note 5 Recenzja dobrego telefonu.

Xiaomi Redmi Note 5 Recenzja dobrego telefonu za niespełna 800zł

 

Xiaomi systematycznie wydaje kolejne wersje swoich telefonów, seria Redmi Note też doczekała sią swojego następny. Wszystko wskazuje na to że po udanym Redmi Note 3 Pro mamy kolejny telefon który będzie chwalony przez użytkowników.
Dziś testowi poddamy Xiomi Redmi Note 5
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Redmi Note 5

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Wyświetlacz 5.99 cala, 2160 x 1080 Pixel
CPU: Qualcomm Snapdragon 636 Octa Core 1.8GHz
System: MIUI 9
RAM + ROM: 3/4GB RAM + 32/64GB ROM
Kamera: 13.0MP przód + (12.0MP + 5.0MP) z tyłu
Sensory: Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, E-compass, Fingerprint Sensor, Ambient Light Sensor, Hall Sensor
SIM Card: dual SIM dual standby. 2 x Nano SIM card, 1 Nano SIM card and 1 TF card can be inserted at the same time
Lokalizowanie: GPS, A-GPS, Glonass, Beidou
Bluetooth: 5.0
Sieci
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA B1/B2/B5/B8
4G: FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B7/B8/B20
TDD-LTE B38/B40

W PUDEŁKU
W czerwonym pudełku znajdziemy poza telefonem ładowarkę o moce 2A z wtyczką europejską, skrócona instrukcję obsługi i kabelek micro USB. Producent zdecydował się też dodać przeźroczyste silikonowe Etui w ciemnej tonacji. Moim zdaniem jest trochę zbyt miękkie i zbyt luźne, po czasie może spadać z telefonu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Redmi Note 5 pudełko

BUDOWA
Pierwsze co rzuciło mi się w oczy to że telefon jest wysoki. Niemal 6 calowy wyświetlacz w proporcji 18;9 z przestrzenią nad i pod wyświetlaczem znacznie go wydłużają.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi Note 5

Sama budową jest na bardzo dobrym poziomie, pomimo że sam design nie zachwyca. Telefon dobrze leży w dłoni, lecz osoby o małych dłoniach mogą się troszeczkę nagimnastykować aby dosięgnąć rogów wyświetlacza.

Nad wyświetlaczem widnieje obiektyw kamery, głośnik , czujniki oraz dioda doświetlająca LED !
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Redmi Note 5 Gearbest

Przyciski nawigacyjne są wyświetlane na ekranie, dolna belka jest pusta.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Redmi Note 5 telchina

Na bocznej ramce po prawej stronie są przyciski regulacji głośności oraz załączania, po przeciwnej stronie jest podwójna taca kart. Gniazdo jest hybrydowe, jedną z kart SIM można zastąpić kartą pamięci.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Redmi Note 5 Dual sim

Na górze jest mikrofon do wyciszania szumów ogłoszenia oraz dioda podczerwieni do sterowania urządzeniami domowymi.

Na dole znajduje się gniazdo do ładowanie, niestety w starym standardzie micro USB. Ponad to poza mikrofonem i głośnikiem ulokowano tam też gniazdo Jack 3.5mm.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Redmi Note 5 cena

Tylna pokrywa jest metalowa, poza dwoma wstawkami z tworzywa, na dole i u góry. Elementy tę są dobrze połączone. W górnym prawym rogu znajduje się podwójny obiektyw kamery z diodą doświetlającą pomiędzy obiektywami, co przypomina rozwiązanie z Iphone x. Niestety obiektyw bardzo wystaje z korpusu. Skaner odcisków palca na pleckach telefonu który działa szybko i w większości bezbłędnie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Redmi Note 5 Kamera

EKRAN
Smartfon posiada Wyświetlacz o przekątnej 5.99 cala w rozdzielczości 2160 x 1080 Pikseli.
Wyświetlacz ma dobre kąty widzenia, odwzorowanie kolorów jest prawidłowe, kolory nie są zbyt intensywne, maksymalna jasność pozwoli korzystać z telefonu w słoneczne dni, a lubiący czytać w nocy będą mogli przyciemnić wyświetlacza do odpowiedniego poziomu.
Wyświetlacz ma jedną dużą wadę, w okularach z polaryzacją można go obsługiwać jedynie w pozycji horyzontalnej, w pionie nic nie zobaczymy.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Redmi Note 5 Recenzja

SYSTEM
Xiaomi Redmi Note 5 działa pod kontrola Androida z nakładka MIUI 9 w wersji Global dzięki czemu mamy w pełni spolszczony system oraz zapewnione częste aktualizacje.
Producent chwalił się że MIUI mało być szybkie jak błyskawica i rzeczywiście widać że system działa szybciej, czas uruchomienia systemu jak i poszczególnych aplikacji jest krótszy.

Za przyśpieszenie systemu odpowiada między innymi dynamiczna alokacja zasobów z mechanizmem automatycznego rozdzielania zadań pomiędzy rdzenie po wykryciu zbyt dużego obciążenia, system zapewnia też automatyczne czyszczenie cache i skróconą sekwencję startowa. Domyślnym system plików jest ext4.

System umożliwia też Dzielenie Ekranu co pozwala na jednoczesne uruchomienie dwóch aplikacji, np Youtube i przeglądarki www. Niemal wszystkie aplikacje pozwalają się uruchomić w tym trybie.

W MIUI 9 rozbudowano też tryb cichy, teraz włącza się go za pomocą przełącznika, który widoczny jest nad suwakiem głośności – nie trzeba przytrzymywać przycisku ściszającego. Za pomocą suwaka można ustalić jak długo smartfon ma być cicho oraz czy wyciszać dźwięki połączeń i powiadomień, czy też uruchomić tryb nie przeszkadzać .

Zmieniono też zasady blokowania numerów: dodawać można filtry eliminujące odbieranie połączeń lub SMS-ów od nieznanych numerów, blokować słowa kluczowe, czy ustalać wyjątki dla numerów i numerów kierunkowych.

Nowością jest też wprowadzenie oddzielnej konfiguracji czarnej listy dla każdej karta SIM.

Zmianie uległy też motywy, niektóre są bardziej czytelne, zwiększono odstęp pomiędzy ikonami. Dodano także nowe paczki ikon, niektóre z nich są animowane.

Z ciekawszych funkcji można wymienić możliwość sterowanie telefonem za pomocą gestów, wyłączając wyświetlanie przycisków funkcyjnych na wyświetlaczu. Funkcja fajna, ale wyłoży się na aplikacjach google, np poczta itp gdzie przesunięcie palcem w bok usuwa wiadomość, a nie zamyka aplikacji.

Lubie też możliwość klonowanie aplikacji, można np używać dwóch kont w grach, Facebooku lub dowolnej innej aplikacji.

Oczywiście MIUI oferuje multum funkcji o czym już nie muszę pisać , bo wielu z was poznało już tę nakładkę. Wszystkie aplikacje lądują na pulpicie, a ilość aplikacji producenta nie jest przytłaczająca.
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek

WYDAJNOŚĆ
Smartfon napędzany jest przez 8 rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 636 o taktowaniu 1.8GHz który wspierany jest przez 3 lub 4GB pamięci RAM, w zależności od wersji. Najnowsza odsłona MIUI oraz wydajny procesor sprawiają , że z telefonu korzysta się dobrze, aplikacje odpalają się szybko, nie ma też większych problemów z wielozadaniowością. Niestety trzeba mieć świadomość że przy dużej ilości aplikacji używanych jednocześnie MIUI może nam którąś z nich zabić. Telefon z 3GB RAM lubi się trochę przyciąć, zwłaszcza na aplikacjach typu facebook. Już płynniej działa LeEcoo Cool 1 (leRee) który kosztuje niespełna 400zł !!
Jeżeli chodzi o syntetyczne wyniki wydajności, to w popularnym benchmarku Antutu telefon uzyskał wynik 150000pkt co stawia go obok innych średnio-półkowych telefonów takich jak Samsung Galaxy S6, Galaxy Note 5 czy LeEco Le S3.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 400 x 800)Redmi Note 5 wydajność

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

 

Xiaomi Redmi Note 5 ma lepszy aparat od swoich poprzedników.

KAMERA
Xiaomi jest krytykowane za słabą jakość zdjęć, zwłaszcza w budżetowej serii Redmi. Jednak trzeba przyznać że producent wyciąga wnioski i systematycznie stara się poprawić jakość zdjęć w swoich telefonach. Redmi Note 5 jest tego przykładem, widać znaczny postęp w stosunku do Redmi Note 4. Pomo tego i tak znajdą się telefony w podobnej cenie lub tańsze, które będą robiły lepsze zdjęcia, zwłaszcza w słabszych warunkach oświetleniowych.
Xiaomi Redmi Note 5 posiada 13.0MP sensor z przodu , zaś z tyłu widnieje podwójny obiektyw (12.0MP + 5.0MP), znacznie wystający z korpusu, z dioda doświetlająca pośrodku. W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia mają wiele szczegółów, kolory są prawidłowo odwzorowane.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 4000 x 3000)Redmi Note 5 Zdjęcia
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1067 x 800)Redmi Note 5 foto
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Aparat pozwala też na wykonanie zdjęć z efektem bokeh, producent nazwał ten tryb „portretowy” Zdjęcia bokeh prezentują się ładnie, tło jest dobrze rozmyte, lecz czasem zdarza się że aplikacje nieprawidłowo rozpozna pierwszy plan i kontury z pierwszego planu zostaną rozmyte.

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Zdjęcia w słabszych warunkach są już tradycyjnie słabsze, widać dużo mniej szczegółów, a obraz robi sie ziarnisty.

Obrazek Obrazek Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

 

ObrazekObrazekObrazek

 

 

Filmy w dobrych warunkach oświetleniowych są dobrej jakości, ale możemy zapisać materiał w rozdzielczości tylko FullHD, o 4K można zapomnieć. Kamera posiada stabilizację obrazu, ale tylko elektroniczną, co odrobinę eliminuje drgania, ale ich nie usuwa całkowicie.

Aplikacja aparatu znana jest z wcześniejszych telefonów Xiaomi, mamy kilka trybów do wyboru, w tym portret ( efekt bokeh, rozmyte tło) jest tez tryb ręczny gdzie sami możemy ustawić np ISO i inne parametry.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 400 x 800)Redmi Note 5 aparat

DŹWIĘK

Telefon wyposażono w jeden głośnik który gra całkiem znośnie,  nawet przy dużej głośności nie słychać wielu zniekształceń.  Dźwięk na słuchawkach jest trochę zbyt basowy, z tendencją do obcinania wysokich tonów.

ŁĄCZNOŚĆ
Redmi Note 5 przypadnie do gustu polskim użytkownikom, ponieważ telefon w wersji global obsługuje LTE B20 na częstotliwości 800MHz. Anteny są odrobinę mniej czułe niż u droższej konkurencji.

Bluetooth: 5.0
Sieci
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA B1/B2/B5/B8
4G: FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B7/B8/B20
TDD-LTE B38/B40

LOKALIZOWANIE
Pomimo że telefon wyłapuje sygnał satelitarny aż trzech operatorów (GPS, Glonas i Beidou) to dokładność lokalizowania jest na średnim poziomie, 3-10m. Jest to pozom znany z innych telefonów Xiaomi. W nawigacji samochodowej sprawdzi się doskonale.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 2160)Redmi Note 5 GPS
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

BATERIA
Telefony z seri Redmi cechują się bateriami o dużych pojemnościach, zazwyczaj większych niż we flagowcach z serii MI. Nie inaczej jest w Xiaomi Redmi Note 5 gdzie akumulator ma pojemność 4000mAh. Bateria ta pozwala na intensywny korzystanie przez cały dzień bez potrzeby podpięcia do ładowarki, lub nawet dwa dni jeżeli ktoś mniej intensywnie używa telefonu. Przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu materiałów wideo z [url=Xiaomi Redmi Note 5]kanału telchina[/url] przy maksymalnej jasności wyświetlacza. W teście telefon opracował nieprzerwanie przez 6 godzin 50 minut, co jest wynikiem powyżej przeciętnej.

DOSTĘPNOŚĆ I CENA

Redmi Note 5 można obecnie kupić w sklepie Gearbest poniżej  190$

i można się spodziewać że cena będzie szybko spadać.  Wybierając przesyłkę Priority Line nie zapłacimy VATu

 

PODSUMOWANIE
Dla fanów nakładki Xiaomi z pewnością będzie to ciekawe urządzenie w przedziale do 800złotych. Solidna budowa, duży wyświetlacz, dobra bateria, niezłe jak na Xiaomi zdjęcia, wbudowane radio FM i funkcjonalny system może przyciągnąć wielu klientów. Z drugiej strony w telefonach Redmi nadal brak NFC do płatności zbliżeniowych, zastosowano stary format microUSB zamiast USB typu C chociaż dla niektórych to nadal zaleta. Przed zakupem warto też wiedzieć że za mniejsze pieniądze można kupić np Xiaomi MI A1

PLUS
Bateria
Budowa
Dual Sim

MINUS
Brak NFC
Cena

OCENA
Budowa i wygląd: 7
Ekran:7
Wyposażenie: 7
Kamera: 7
Bateria: 8
Cena: 6

OCENA KOŃCOWA 7/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x