Recenzja Cheerson CX-10C, test małego quadcoptera.

Testowałem już kilka quadcopterów z kamerkami, w tym popularny Syma X5C-1 czy XK Alien X250, ale tak małego drona z kamerą nie spodziewałem się. Mowa o Cheerson CX-10C. Czy quadcopter ten może dać dużo frajdy, czy może jednak większe konstrukcje zaskarbią nasze serca.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

SPECYFIKACJA
Brand name: Cheerson
Item name: CX-10C Mini RC Quadcopter with camera
Frequency: 2.4G
Channel: 4CH
Gyro: 6 axis
Material: ABS
Quadcopter Size: 62 x 62 x 20mm
Quadcopter Weight: 15g
Package Size: 13.5 x 5.7 x 20.3CM
Color: black,orange
Blade size: 30mm
Flight time: 2.5–4 minutes
Charging time: About 25 minutes
Control distance: about 15-30M
Flight distance: about 15-30M

RECENZJA WIDEO

ROZPAKOWANIE
Cheerson CX-10C pomimo że jest bardzo mały , to zapakowany został w sporych rozmiarów przeźroczyste pudełko z tworzywa. Na plastikowym pudle jest nasadzona tektura ze specyfikacją, zaś sam dron, przymocowany jest do pochyłej przeźroczystej powierzchni. Karton od środka ma srebrny kolor robiący lustrzany efekt, przez co prezentuje się doskonale. Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Wewnątrz pudełka znajdziemy instrukcje obsługi w języku angielskim, zapasowy komplet białych śmigieł , ładowarkę USB oraz aparaturę. Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

BUDOWA
Quadcopter dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych,: pomarańczowo-białym ze srebrnymi wstawkami i czarno-biały ze złotymi elementami..
Cheerson CX-10C nie ma tak smukłego kadłuba, jak jego starszy brat bez kamery. Ramiona mają pogrubienia, a wokół wcięć kadłuba mamy dodatkowe krągłości.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

CX-10C ma koszyk na baterię ulokowany stosunkowo nisko, wyraźnie wystaje z obudowy. Na końcach ramion umieszczono stopki na których stoi dron. ale są one tylko o 1 m dłuższe niż dolna część korpusu drona , nie zostało wiele przestrzeni na amortyzowanie upadków.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Z przodu drona wystaje obiektyw kamery,Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

po jego prawej stronie zamontowano włącznik urządzenia i gniazdo ładowania,
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

zaś na lewej stronie ulokowano czytnik kart microSD.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Oświetlenie składa się z 4 diod na końcach ramion, z przodu kolor niebieski, zaś z tyłu widzimy kolor czerwony. Diody poza funkcją informująca o położeniu drona maja też zadanie powiadamiania o niskim stania naładowania baterii. Szybkie miganie wszystkich 4 diod nakazuje szybko lądować.
Oświetlenie sprawi że latanie w ciemności nie będzie stanowiło większego problemu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Śmigła nie posiadają osłony, przez co są narażone na szybkie uszkodzenie przy kontakcie ze ścianami czy sufitem. Na szczęście mamy zapasowy komplet śmigieł.
Być może jest to spowodowane dużą masą drona, dodatkowe gramy mogły by mieć negatywny wpływ na sterowność.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Rozebranie CX-10C nie jest zbyt trudne. Najpierw musimy odkręcić 4 śrubki, które znajdują się w ramionach drona.
Aby wymienić uszkodzone śmigło należy złapać go za piastę, pod płatami i opierając pęsetę o kadłub pociągnąć w górę. Ja użyłem do tego chińskiego zestawu do pielęgnacji paznokci.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

BATERIA i CZAS PRACY
Bateria z quadcopterze jest niewymienialna, znajduje się w koszu, a jej przewody są połącznoe bezpośrednio z płytą główną. Ogniwo ma pojemność 120 mAh, co pozwala na około 3-4 minuty latania bez załączonej kamery, lub do trzech minut lotu z równoczesnym nagrywaniem obrazu.
Brak wymiennych baterii może być frustrujący, a wyprawa z dronem w teren bez pojemnego powerbanku mija się z celem. Ładowanie trwa trwa do 20 minut.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

KAMERA
Kamer w CX-10C pozwala robić zdjęcia i nagrywać filmy. Kamera pracuje w rozdzielczości VGA (640×480), więc jakość nagrań i zdjęć jest to bardzo słaba.

Kamera sygnalizuje o stanie pracy za pomocą niebieskiej diody w tylnej górnej części kadłuba. Po włączeniu quadrocoptera, zapali się, a następnie zgaśnie . Gdy zaświeci się ponownie można rozpocząć nagrywanie. Podczas nagrywanie dioda mruga. Przy słabej baterii urządzenie zakończy rejestrację obrazu i zapisze plik. To duży plus, w syma X5C-1 wiele razy się wzniosłem bardzo wysoko, aż do utraty widoczności drona gołym okiem,co kończyło się często poszukiwaniem drona.Wiązało się to z wyczerpaniem baterii i utratą cennego materiału filmowego.

W tylnej części znajduje się slot na kartę micro SD który obsługuja karty o pojemności 16 GB a prawdopodobnie też 32GB. Na początku miałem problem z prwidłowym usadowieniem karty w czytniku, okazało się że kartę wkładamy do góry nogami, pinami w górę.

Przykładowe zdjęcia:

Obrazek Obrazek Obrazek

APARATURA
Aparatura w CX-10C nie wyróżnia się niczym od stosowanych w innych nanoquadrocopterach. Sterowanie jest dosyć precyzyjne, manipulatory stawiają odczuwalny opór, sterowanie odbywa się w całym zakresie ruchu manipulatora, bez martwego miejsca. Reakcja na polecenia jest natychmiastowa.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Pomiędzy dwoma manipulatorami znajdują się przyciski do regulacji trymów przód-tył. O dziwo nie ustawimy drugiej płaszczyzny.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Lewym manipulatorem regulujemy wysokość i obracamy się w wybranym kierunku, zaś prawym wybieramy kierunek lotu i wykonujemy flipy. Flipy wykonujemy naciskając drążek manipulatora który wydaje charakterystyczny klik. Reakcja na przyciski jest sygnalizowana akustycznie.

Aparatura do zasilania potrzebuje jedynie dwóch baterii AAA, ale zasięg lotu jest za to niewielki, maksymalnie możemy się oddalić o około 20 metrów. Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

LOT
CX-10C jest dronem który w pierwszej chwili wydaje trudny do opanowanie, błyskawicznie wznosi się do góry, łatwo uderzyć w sufit. 3 szybkości lotu sprawią że na początek możemy latać trochę spokojniej. Mimo to quadcopter powoli obraca się wokół własnej osi (yaw rate). Oczywiście urządzenie nie lata tak szybko jak duże drony, ale jego mały rozmiar sprawia wrażenie że jest szybki.

Cheerson CX10C robi bardzo szybkie flipy, przy których traci sporo wysokości. Można co prawda opanować flipy bez straty poprzedniego pułapu, w tym celu po przewrocie podbijamy manipulator wysokości.

Ten miniaturowy dron doskonale nadaje się do precyzyjnego latania, po uprzednim opanowaniu tej sztuki. Jest mały przez co można nim latać w wąskich ciasnych przestrzeniach. Niestety nie jest to raczej quadrocopterem na zewnątrz. Co prawda przy bezwietrznej pogodzie można będzie polatać, ale już średni wiatr wygra potyczkę z naszym dronem.

DOSTĘPNOŚĆ i CENA
Cheerson CX10C ze względu na niska cenę jest dosyć popularnym quadcopterem w polskich i chińskich sklepach. Ja cheersona otrzymałem do testów ze sklepu LighTake gdzie kosztuje 23.99$ co przy obecnym kursie wynosi wraz z przesyłka niecałe 90zł

PODSUMOWANIE
CX-10C to model dla osób które chcą zacząć przygodę z lataniem nie wydając od razu dużych pieniędzy. Chciało by się powiedzieć że to idealny prezent dla dziecka, ale należy pamiętać że to bardzo niebezpieczne urządzenie, zwłaszcza dla oczu. Najbardziej irytujący może okazać się krótki czas lotu, nie przekraczający 4-5 minut, Co przy niewymiennej baterii szybko kończy zabawę. Urządzenie posiada co prawda kamerę, ale jakość jest słaba, jest to raczej bajer choć niektóre ujęcia mogą się podobać, zwłaszcza te ukazujące krajobraz z góry.
Na szczęście quadrocopter jest dosyć stabilny w locie i kamera nie skacze nerwowo . Dzięki temu nagrane filmy da się oglądać.
CX-10C jest ciekawym quadcopterem, za niespełna 90zł można zrobić świetny prezent osobie po 14 roku życia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Dziś sprawdzimy jak spisuje się mini dron JJRC H36 który jest  podobna  konstrukcją do Eachine E010 oraz NiHui NH010. Jest to jeden najmniejszych quadcopterów na rynku obok takich konstrukcji jak wcześniej testowany Cheerson CX-10 […]

Defi
Defi
6 lat temu

Ja też mam tego drona i jest napisane że lata nawet 5minut a mój taki sam drób lata niespełna 2minuty… Chociaż ląduje go do końca aż zgasnie czerwona dioda na kablu…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x