Mediatek pracuje nad 12 rdzeniowym chipem w technologi 7nm

Mediatek pracuje nad 12 rdzeniowym procesorem w technologii 7nm

Mediatek ma ambitne  plany.  Obecnie producenci procesorów do telefonów oferują już urządzenia wykonane w 10nm procesie technologicznym. W tej grupie znajdują się chipy Snapdragon 835, Helio X30, Kirin 970, Apple A11 i Exynos 8895 . Tymczasem Mediatek już zapowiedział produkcję procesora wykonanego w procesie 7nm z 12 rdzeniami !!!
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 3201 x 2188)Mediatek
Helio X30 jest chipem dziesięciordzeniowym wykonany w 10nm procesie technologicznym, ale Mediatek idzie o krok dalej, już rozpoczęto prace na 7nm układem który będzie też pierwszym 12 rdzeniowym procesorem mobilnym .

Snapdragon 821 oraz kilka innych układów nadal wykorzystują czterordzeniowe chipy, co ma być kompromisem pomiędzy energooszczędnością i wydajność.

Oczekuje się, że produkcja próbna rozpocznie się w drugiej połowie roku, a seryjna produkcja nastąpi w 2018 roku. W podobnym czasie 7nm chipy zamierza produkować Samsung . Jest też wzmianka o produkcji 5nm chipów która planowana jest na 2019 przez tajwańskiego MediaTeka

Na chwilę obecna nie są znane szczegóły poszczególnych klastrów procesora, nie znamy taktowania poszczególnych rdzeni, ani architektury w której zostały wykonane. Warto wspomnieć że po procesory Mediatek sięgają już nie tylko producenci telefonów z Chin, ale teżduzi gracze z poza Chin, w tym Sony i HTC

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x