LeEco X526 test taniego i nieźle wyposażonego telefonu.
LeEco X526 test taniego i nieźle wyposażonego telefonu.
LeEco (LeTV) było kilka lat temu najszybciej rozwijającą się marką telefoniczna, która biła różne rekordy sprzedaży.
Firma zasłynęła pierwszym na świecie telefonem( LeTV Le 1) z USB typu C, najnowsze procesory Snapdragon miały swoje debiuty właśnie w telefonach LeTV. Dużo rozgłosu firmie dała sprzedaż telefony w cenie telefonów o 20$ niższej niż koszt samych podzespołów użytych do jego produkcji. Firma mogła sobie pozwolić na taki dumping cenowy ponieważ zarabiała na dystrybucji filmów i utworów audio na swojej platformie internetowej. LeTV to chiński odpowiednik Youyube. Przyszłość firmy zapowiadała się w różowych kolorach, jednak nieudany projekt produkcji Autonomicznych samochodów elektrycznych LeSEE pochłonął miliardy dolarów i pociągnął firmę na dno. Jednak w sprzedaży są nadal telefony zaprojektowane w czasach świetności, które pomimo upływu czasu mają nadal najlepszy stosunek ceny do jakości/wydajności. Dziś przyjrzymy się jednemu z nich, LeEco X526
Spis Treści
Na początek garść suchych informacji.
SPECYFIKACJA
CPU Qualcomm Snapdragon 652 1.8 GHz
Ekran 5.5 cala, 1920 x 1080 px
OS Android 6.0
RAM 3 GB
Pamięć wewnętrzna 32 GB
Kamery 16.0MP kamera tylna + 8.0MP kamera przednia
Czujniki Grawitacji, zbliżeniowy, oświetlenia, żyroskop, e-kompas, odcisków palców
2 x Nano SIM, Port Audio 3.5mm, Mikrofon, Głośniki, USB Typ-C
Bateria 3000 mAh
Wymiary 15.11 x 7.42 x 0.75 cm
Waga 153 gramy
Recenzja Wideo
W PUDEŁKU
Telefon znajduje się w eleganckim czarnym pudełku.
W zestawie nie zabrakło przejściowi na słuchawki 3,5mm
LeEco X526 ma budowę której mogą pozazdrościć drożsi konkurenci.
BUDOWA
Zaraz po wyjęciu telefonu z pudełka będziemy zaskoczeni jakością wykonania tego telefonu, zwłaszcza pamiętając że kosztował on niespełna 370 złotych.
Telefon ma obudowę wykonaną z metalu, solidne ramki mają ścięte krawędzie na wysoki połysk. Po prawej stronie ulokowano przyciski a po lewej jest taca na dwie karty SIM, bez możliwości rozbudowy pamięci kosztem jednej z kart SIM.
Na dole jest port USB Type-C który poza przekazywaniem danych i funkcją ładowania spełnia też rolę gniazda słuchawkowego. Podwójny grill maskuje tylko jeden głośnik. U góry znajduje się dioda podczerwieni (Blaster IR) dzięki której można telefonem sterować urządzeniami RTV i nie tylko.
Na tylnej pokrywie widać pasy pod którymi ulokowano anteny, mikrofon do redukcji szumów otoczenia, po środku jest obiektyw aparatu z diodą doświetlającą, a poniżej znalazł się skaner odcisków palca który działa poprawnie.
EKRAN
5.5 calowy wyświetlacz ma rozdzielczość FHD (1920 x 1080) co gwarantuje obraz o dobrej ostrości. Wyświetlacz oferuje dostateczną jasność, minimalny poziom jasności też jest odpowiednia do nocnego czytania. Kolory są dosyć realistyczne, ale nie przesycone. Nie podoba mi się czarna ramka wokół wyświetlacza. Przyciski nawigacyjne znajdują się na brodzie telefonu i są podświetlane na biało. Na czole poza głośnikiem znajduje się kamera, czujniki oraz dioda powiadomień.
SYSTEM
Cool 1 korzysta z autorskiej nakładki EUI LeEco która bazuje na starym już androidzie 6.0.1 Marshmallow. System jest spolszczony, ale nie w 100%. Ponieważ telefon jest popularny, to powstaję do niego alternatywne oprogramowanie bardziej dopasowane do Europejskich użytkowników. W sofcie brakuje też usług LeEco dających dostęp do ogromnej biblioteki Audio-wideo, takich jak LeVidi i LeView.
Rozwinięcie menu z górnej belki nie daje nam dostępu do skrótów systemowych jak to ma miejsce w większości telefonów z androidem. Dostęp do rozbudowanych przycisków systemowych uzyskamy poprzez przyciski menu po prawej stronie. Poza skrótami systemowymi są tam też skróty do aplikacji jak pilot, kamera, kalkulator, latarka, printscren z możliwością wybrania pożądanego fragmentu, , budzik, kalendarz,, notes, kompas, ekran zdalny, skaner kodów QR, i dostęp do ustawień systemu. Wszystkie skróty można ustawić w dowolnej kolejności.
Mimo wszystko nie jest to zbyt dobry pomysł, np. chcąc zmienić jasność ekranu podczas oglądania filmu musimy wejść do ustawień tracąc podgląd filmu.
Z tego samego menu jest dostęp do wszystkich uruchomionych aplikacji, z wielozadaniowością nie ma problemu.
WYDAJNOŚĆ
Wydajność jak na budżetowca – rewelacyjna
Telefon wyposażono w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 652 (cztery rdzenie A72 i cztery A53), który wspomagany jest przez 3 GB pamięci RAM, dzięki czemu można szybko wykonywać wiele zadań jednocześnie
Telefon dobrze radzi sobie z grami, aplikacje uruchamiają się szybko, system działa płynnie.
W popularnym benchmarku antutu telefon wykręca ponad 83.000 pkt.
KAMERA
LeEco Le 2 X526 posiada główna kamerę z sensorem 16MP i przysłoną f / 2.0
Posiadacze telefonów LeEco wiedzą że można się spodziewać zdjęć dobrej jakości i to nawet w tanich telefonach tej marki. Zdjęcia robione Le 2 X526 są dobrej jakości, z wiernym odwzorowaniem kolorów, z dobra ostrością i niewielka ilością szumów. Mało jest na rynku telefonów w podobnym przedziale cenowym, które robią podobnej jakości zdjęcia. Czasem można mieć zastrzeżenia do automatycznego ustawiania ostrości.
Dobre efekty przynosi też tryb HDR. Zdjęcia z przedniej kamery są ładne i można je bez obaw wrzucać na fejsa czy instagrama, pod warunkiem że robione są w dobrym świetle.
Telefon może nagrywać filmy 4K , a nawet filmy ze 120 klatkami na sekundę przy rozdzielczości 720p. Filmy maja dobrze zbilansowane nasycenie kolorów, ale nie maja zbyt dobrej ostrości. Aparat nie posiada optycznej stabilizacji obrazu (OIS), co jest widoczne na filmach. filmy wypadają znacznie gorzej od Zdjęć.
DŹWIĘK
Jak zauważyliście ten jak i inne telefony LeEco nie posiadają gniazda słuchawkowego Jack 3.5mm. Producent jako pierwszy na świecie wdrożył standard USB Typu C który poza transmisją danych i możliwością szybkiego ładowanie zapewnia lepszy dźwięk. Aby skorzystać z super dźwięku bez szumów powinniśmy nabyć dedykowane słuchawki. Jeżeli jednak nie chcesz kupować słuchawek, możesz skorzystać ze starych używając przejściówki dołączonej do zestawu.
Dźwięk z głównego głośnika jest wystarczająco głośny i ma niezłe brzmienie.
LOKALIZOWANIE
Nawigacja w telefonie spisuje się dosyć dobrze , średni błąd lokalizacji nie przekracza 5 metrów
Bateria
LeEco Le 2 posiada baterię o pojemności 3000mAh. Pojemność ta pozwala na jeden dzień intensywnego korzystanie z telefonu, przeglądając filmy na Youtube, korzystając z aplikacji społecznościowych i przeglądając strony www.
Jednak energii może zabraknąć w połowie drugiego dnia, tak więc większość osób będzie codziennie ładowała telefon.
W teście polegającym na odtwarzaniu materiałów wideo przy maksymalnej jasności ekranu udało się osiągnąć niecałe 5 godzin nieprzerwanej pracy.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefon jest nadal dostępny w chińskich sklepach, a jago cena nadal spada.
Obecnie można go kupić za 99,99$ http://bit.ly/2V6QJYM
złoty 105: $ http://bit.ly/2BEwBnZ
Różowy 96$ : http://bit.ly/2rSvFYE
PODSUMOWANIE
LeEco X526 nie jest telefonem bez wad, ale w swojej kategorii cenowej wyraźnie się wyróżnia. Telefon ma solidną metalową budowę i elegancki wygląd , robi dobrej jakości zdjęcia i jest dosyć wydajny.
Z drugiej strony brakuje mu gniazda słuchawkowego, czas pracy na baterii nie powala na kolana. Nie wszystkim będzie odpowiadało dedykowane oprogramowanie LeEco oparte na starym silniku Androida, oraz brak możliwości rozbudowy pamięci.
PLUS
Budowa i wygląd
Wydajność
Aparat
Duża pamięć
Cena
MINUS
– Bateria
– Brak możliwości Rozbudowy pamięci
– Oprogramowanie na androidzie 7
OCENA
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 6
Wyposażenie i wydajność: 7
Kamera: 7
Bateria:6
Cena: 10
OCENA KOŃCOWA 7.1/10