LeEco 2 Test, recenzja solidnego chińskiego telefonu
LeEco 2 Test, recenzja solidnego chińskiego telefonu
LeECo dawniej LeTV jest młoda chińską marką wśród producentów smartfonów, ale jedną z najszybciej rozwijających się na świecie. Do LeEco należy rekord najlepszego debiutu (czas jaki upłynął od powstania firmy do sprzedaży pierwszego miliona telefonów) Marka oficjalnie jest sprzedawana w Chinach, Indiach, i od niedawna w USA, ale ma tez grono zadowolonych klientów w Polsce. Jednym z filarów sukcesu jest bardzo dobry stosunek ceny do wydajności. Dziś zapraszam do testu LeEco 2 X620.
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
Wyświetlacz: 5.5 inch 1920 x 1080 Screen
CPU: Helio X20 MTK6797 Deca Core
GPU: Mali T880
System: Android 6.0
RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM
Kamera: przód 8.0MP + tył16.0MP AF
Bluetooth: BT4.0
SIM Card: Dual SIM dual standby. ( Dual Nano SIM cards )
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz
Bateria : 3000mAh
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
Telefon pakowany jest w płaskie niskie pudło o sporych rozmiarach.
W pudełku poza telefonem znajdziemy ładowarkę, kabel micro USB C, przejściówkę USB-C Jack 3.5mm, klucz do tacy kart SIM oraz instrukcję obsługi. W komplecie jest też silikonowe etui.
BUDOWA
Pierwsze ci zauważymy po wyjęciu to kontrowersyjny kolor złoto różowy który na zdjęciach nie wygląda najlepiej, jednak na żywo wygląda znacznie lepiej mieniąc się w kilku odcieniach. Telefon swoją budową przypomina swojego starszego brata, LeTV X500.
Smartfon wygląda bardzo dobrze gdyby nie jeden szczegół, czarne ramki wokół wyświetlacza. Nad wyświetlaczem widzimy obiektyw kamery , głośnik oraz czujniki i diodę powiadomień.
Na dole widnieją delikatnie podświetlane pojemnościowe przyciski funkcyjne androida.
Na górze widzimy pierwszą niespodziankę, brak gniazda słuchawkowego Jack 3.5mm, jest za to port podczerwieni.
Na dole ulokowano gniazdo USB typu C, a po jego bokach grill maskujący głośnik który jest po prawej stronie. Widać tam też plastikowe łączniki metalowej ramki.
Przyciski zasilania i głośności są po prawej stronie.
Tacka dla dwóch kart Nano-SIM jest po lewej stronie.
Na tyle można dostrzec najwięcej zmian w stosunku do X500, obiektyw kamery ma większy rozmiar i wystaje z korpusu. Będzie on podatny na zarysowania. Skaner odcisków palca nadal połyskuje jak lusterko, lecz ma inny kształt. Nad aparatem umieszczono mikrofon do redukcji szumów otoczenia, zaś po prawej stronie jest pojedyncza dioda doświetlająca LED
Skaner działa bezbłędnie i szybko. Lecz wybudzenie ekranu ma chwilową zwłokę, około 0.5 sekundy.
W górnej i dolnej części ulokowano plastikowe wstawki, pod którymi kryją się anteny telefonu.
LeEco 2 pomimo dużego wyświetlacza dosyć dobrze leży w dłoni i można go obsługiwać jedna ręką. Smartfon jest odrobinę lżejszy od 1S, waży tylko 153gramy. Budowa telefonu jest na bardzo dobrym poziomie, lecz niektórym z was mogą się nie podobać czarne ramki wokół wyświetlacza. Moim zdaniem X500 był ładniejszą konstrukcją.
EKRAN
Ekran LE 2 mierzy 5,5 cala i ma rozdzielczość 1080×1920, czyli niemal standard wśród chińskich producentów. Kolory są dość intensywne, ale kontrast nie jest tak idealny jak w LeTV X500, czerń też nie jest idealna, Xiaomi Redmi PRO z wyświetlaczem OLED prezentował idealną czerń. Maksymalna jasność jest na dobrym poziomie, pozwalającym bez problemowo korzystać z telefonu w słoneczne dni. Minimalny poziom jasności potrafi zaciemnić wyświetlacz, więc nocni czytelnicy nie będą narzekać. Telefon obsługuje 10 punktów dotyku.
SYSTEM
LeEco 2 pracuje pod kontrola androida 6 z autorską nakładka EUI w wersji 5.6.082
Niestety system ten jest spolszczony w około 60-70%. Sam system oferuje dużo udogodnień, pozwala na personalizację, ale nie jest to oprogramowanie idealne. Telefon z różnych sklepów może posiadać system zaśmiecony w różnym stopniu chińskimi aplikacjami. W moim egzemplarzu praktycznie nie widać chińskich aplikacji, lecz zauważyłem,że niektóre znane nam apki posiadają część menu po chińsku. Kilkukrotnie zdarzyło mi się, że została zatrzymana aplikacja kontaktów, było to bardzo irytujące. Podobny problem występował też w poprzedniej serii telefonów. System ogólnie działa bardzo płynnie, ale pomimo to zalecał bym zmianę oprogramowania.
WYDAJNOŚĆ
Muszę przyznać że pod względem wydajności Le 2 wypada bardzo dobrze. LeEco była pierwszą na świecie firma która zastosowała w telefonie 10 rdzeniowy procesor Mediatek Helio X20 (MTK6797)
Procesor posiada 3 klastry, a w jednym znajdują się dwa wydajne rdzenie Cortex A72. Dwa najwydajniejsze rdzenie mogą być taktowane zegarem 2,3HGz. CPU wspierane jest przez wydajną grafikę Mali T880 oraz 3GB pamięci RAM. Warto podkreślić że Helio X20 jest znacznie wydajniejsze od Helio X10. Ten zestaw przy wsparciu Androida 6 jest bardzo wydajny. Telefon działa bardzo płynnie, bez zacięć i zawieszeń systemu. Poddałem telefon testowi w popularnym benchmarku Antutu, gdzie osiągną bardzo dobry wynik przekraczający 95000punktów.
Opierając się na cyferkach, to telefon pokonał Huawei P9 , Huawei Mate 8 i Samsunga Galaxy Note 5.
KAMERA
LeEco 2 wyposażono w 16-megapikselową kamerę tylną z dwutonową lampą błyskową ,z przodu kamera posiada 8-megapikselowy sensor.
Można nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, a także w zwolnionym tempie. Sam aparat robi przyzwoite zdjęcia, w dobrych warunkach oświetleniowych widoczne jest dużo szczegółów. Aparat dobrze odwzorowuje kolory, ale oczekiwałbym większego kontrastu. Ustawianie ostrości jest szybkie i można uzyskać niezły efekt głębi. Filmy w rozdzielczości 4K wychodzą całkiem przyzwoicie.
Aparat nie robi wyraźnie lepszych zdjęć od swoich poprzedników LeTV X600 i X500.
DŹWIĘK
Tu muszę zacząć od tego , że telefon nie posiada gniazda słuchawkowego 3.5mm. LeEco promuje się jako pierwsza firma na świecie, która zrezygnowała z tego gniazda na rzecz bezstratnego przesyłu dźwięku za pomocą portu USB typy C. Niestety dla większości użytkowników może to przysporzyć więcej problemów niż pożytku. Zapewne za rok ten standard będzie pospolicie wprowadzany przez producentów telefonów i nie tylko. Podobnie dzieje się obecnie z portem USB C który także w telefonie LeEco (LeTV) zadebiutował wcześniej niż w konkurencyjnych firmach. Firma LeEco słynie z innowacyjności, to ta marka jako pierwsza korzysta z najwydajniejszych, najnowszych procesorów. Ostatnio firma zaskoczyła Amerykanów swym autonomicznym elektrycznym samochodem LeSEE
Sam dźwięk zarówno z głównego głośnika jak i słuchawkach jest dobrej jakości. Główny głośnik oferuje dobrej jakości dźwięk, bez metalicznego brzmienia znanego z tańszych telefonów.
Jeżeli chcielibyśmy uzyskać naprawdę dobrej jakości, bezstratny dźwięk na słuchawkach, to musimy zakupić dedykowane słuchawki LeEco, ja takowych nie posiadam. Na chwilę obecna można korzystać z adaptera USB C i tradycyjnych słuchawek.
ŁĄCZNOŚĆ
Telefon może obsługiwać dwie karty sim, bez możliwości zastąpienia jednej z nich kartą pamięci. Obsługiwane są wszystkie polskie sieci 2G, 3G, a w 4G LTE brak jest obsługi częstotliwości 800MHz która systematycznie zyskuje na znaczeniu. Połączenia są stabilne , a jakość rozmów na dobrym poziomie.
WCDMA 900/1900/2100MHz
FDD LTE 1800/2100/2600MHz brak 800MHz.
Sygnał jest stabilny i na dobrym poziomie
Jeśli chodzi o Wi-Fi to jest na średnim poziomie, dwie kondygnacje pod routerem mam problemy z łącznością. W obrębie mieszkania nie powinno wyć problemu z zasięgiem. Wi-fi jest chyba jedyna ofiarą metalowej pokrywy, bo pozostałe moduły łączności jak GPS, Bluetooth radzą sobie bardzo dobrze. Znane są też problemy z utratą połączenia z siecią wi-fi, ale to już błąd oprogramowania.
GSM+WCDMA+FDD-LTE
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz
LOKALIZOWANIE
Lokalizacja w telefonach LeEco nie zawodzi, smartfon wykrywa szybko satelity amerykańskiego systemu GPS, jak i rosyjskiego Glonass. Precyzja lokalizowania jest bardzo dobra, błąd nie przekroczył 4 metrów, większość trasy pokazuje dokładnie miejsce w którym się znajdujemy. Dokładność lokalizowania jest porównywalna z Xiaomi Mi Note 2.
BATERIA
Smartfon posiada niewymienialną baterię o pojemności 3000mAh, co obok telefonów Xiaomi Redmi nie jest wielkością powalającą. Ale nie jest źle. Przeprowadziłem test [polegający na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału o chińskich telefonach przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Telefon pracował przez 6 godzin i 20 minut, co jest wynikiem powyżej średniej. Przekładając to na normalne używanie, można uznać że osoby intensywnie używające smartfona będą musiały ładować codziennie, zaś przeciętni użytkownicy ładowarki będą poszukiwać co dwa, trzy dni.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
LETV Leeco 2 x620 32GB kosztuje w sklepie Gearbest.com 184 Dolary co jest równowartością 710 złotych. Dodatkowo cenę można obniżyć odbierając zwrot za zakupy w chińskich sklepach.
PODSUMOWANIE
LeEco dawniej LeTV jest obecnie najszybciej rozwijającym się producentem telefonów na świecie co mnie szczególnie nie dziwi. Telefony tej marki odznaczają się bardzo dobrą jakością wykonania, docenią to zwłaszcza Ci którzy mogli je porównać z Xiaomi Redmi lub innymi chińskimi markami. Telefon w swojej klasie cenowej jest bardzo wydajny, ma żywotną baterię i przyzwoity GPS, robi też niezłe zdjęcia. Niestety oprogramowanie nie jest napisane pod Europejczyków i raczej należy je wymienić na alternatywne. Irytować może też brak gniazda słuchawkowego 3.5mm
PLUS
Budowa
Bateria
GPS
Minus
Brak 3.5mm złącza audio
Oprogramowanie
OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 8
Wyposażenie: 7
Kamera: 7
Bateria:7
Cena: 8
OCENA KOŃCOWA 7.5
https://goo.gl/3N6556 promo za 129/99$
To niestety nie leeco Le 2 a Leeco le 2 pro. Rodzina le 2 to x522, x527, x52*, a prezentowany telefon jest już z wyższej serii le 2 pro x620, x62*.