Instalacja fotowoltaiczna, jak zbudować instalację PV aby szybko się zwróciła.

Dziś napiszę jak zbudować instalację fotowoltaiczna, aby okres  zwrotu inwestycji  był jak najkrótszy.

 

Od kilku lat planowałem zamontowanie paneli fotowoltaicznych w celu zredukowania do minimum rachunków za energię elektryczną. W tym czasie przystąpiłem do programu ogłoszonego przez Urząd Gminy gdzie miało być dofinansowanie z Unii Europejskiej sięgające nawet 85% kosztów kwalifikowanych. Otrzymałem też wiele wycen od znanych firm działających na rynku.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1067 x 800)Tania fotowoltaika

Dziś podzielę się z wami zdobytym doświadczeniem , powiem który wariant wybrałem, powiem też na co zwracać uwagę przy wyborze instalacji, czego nie mówią wam sprzedawcy i jak zbudować instalację aby jej okres zwrotu był jak najkrótszy.

Początkowo chciałem zbudować instalację z dofinansowaniem UE jednak w tym projekcie były pewne ograniczenie, otóż były planowane tylko instalacje o mocy 3 i 5kWp ( w moim przypadku dostałbym tylko 3kWp) drugą kwestią są przewlekające się procedury, upłynął ponad rok i nadal ogłoszenie wyników jest przesuwane na kolejne miesiące. Z tego co się dowiedziałem pieniędzy z UE jest tylko na pokrycie 11% złożonych wniosków!!! Ponadto warto wiedzieć, że ceny instalacji z dofinansowaniem są na górnej możliwej granicy, a podatek od pełnej kwoty musi opłacić inwestor. To sprawia że już nie jest tak tanio jak się początkowo wydawało, po drugie dostałbym instalację o mniejszej mocy niż oczekiwałem.

 

Wersja Wideo

 

 

Jak działają sprzedawcy fotowoltaiki reklamujący się w internecie?

Większość sprzedawców systemów PV chce za wszelką cenę sprzedać instalację i to zazwyczaj jak najdrożej się da. W sumie nie specjalnie interesują ich lokalne warunki, jak orientacja dachu na słońce, kąt nachylenia dachu, czy też jego zacienienie o różnych porach dnia. Bywa, że dostaniemy wycenę przed oględzinami dachu !!

Dużo sprzedawców skupia się na symulacji przyszłych zysków, wyliczając po jakim czasie zwróci się inwestycja opierając się o założenie że prąd będzie drożał o 5% rocznie przez okres 20, 25 lat !! Jest to oczywiście błędne założenie. Nie zmienia to faktu że w najbliższych latach można się spodziewać znacznych podwyżek cen energii.

Sprzedawcy nie mówią, że obecny system gwarantujący magazynowanie energii w sieci energetycznej w zamian za 20% przechowanej energii (30% dla instalacji powyżej 10kWp) jest gwarantowany na 15 lat. Prawdopodobnie będzie to trwało dalej, ale rząd może wymyślić i inne rozwiązanie. Właściciele farm wiatrowych niedawno zostali zaskoczeni zmianami dotyczącymi zielonych certyfikatów.

Jeżeli przewymiarujesz instalację to po roku od zakończenia okresu rozliczeniowego  nadwyżka wyprodukowanej energii której nie zdążyłeś wykorzystać  najzwyczajniej przepadnie!. Należy jednak pamiętać, że zużywamy coraz więcej energii (klimatyzacje, Pompy ciepła, piece indukcyjne, jacuzzi itp), a sprawność paneli latami będzie spadała. Więc delikatne przewymiarowanie jest OK.

Aby instalacją się zwróciła jak najszybciej powinniśmy zadbać, aby koszt za 1KWp był jak najniższy, obecnie średnia cena to około 5000-zł, ale można zejść nawet poniżej 4000zł za kWp.

 

Na cenę instalacji główny wpływ mają panele PV oraz Inwerter (falownik)

Cena paneli PV w głównej mierze zależy od mocy (sprawności) jaką mogą wygenerować (obecnie na rynku są panele o mocy od 250W do ponad 400W) oraz od technologi wykonania.  Powierzchnia/Sprawność/Moc – znając dwa dowolne parametry obliczymy trzeci

Najpopularniejsze są ogniwa polikrystaliczne wykonane ze sprasowanego bloku wykrystalizowanego krzemu, charakteryzują się niebieskim kolorem. Natomiast monokrystalityczne wykonane są z jednolitego walca krzemu i osiągają większą sprawność. Najczęściej mają kolor ciemnogranatowy lub czarny. Panele tego typu zuskują coraz większą popularność, ich cena systematycznie spada.

Jeżeli ograniczeniem nie jest powierzchnia dachu ekonomiczniej jest zamontować panele o niższej mocy np. 270W które jeszcze pięć lat wstecz były panelami o najwyższych mocach. Większość paneli ma 15 letnią gwarancję producenta i gwarantowaną sprawność na poziomie 80% po upływie 25 lat pracy.Realnie panele tracą około 0,5% sprawności rocznie.

Powierzchnia/Sprawność/Moc – znając dwa dowolne parametry obliczymy trzeci

 

Kolejnym kosztownym i bardzo ważnym elementem jest inwerter. Zadaniem Falownika jest przemiana energii elektrycznej prądu stałego (DC) płynącego z paneli na prąd przemienny (AC) który mamy w naszych gniazdkach. Po za tym inwertery monitorują na bieżąco parametry sieci jak i samych paneli PV w celu uzyskania jak najwyższej efektywności. W przypadku zaniku napięcia w sieci , inwerter sieciowy (on-grid) wyłączy instalację fotowoltaiczną, wyjątkiem są instalacje z akumulatorowym magazynem energii.

Jak dobrać inwerter (falownik)?

Dobór falownika polega na tym, aby instalacja wyprodukowała jak najwięcej energii przez cały okres jej żywotności. Przy częściowym obciążeniu sprawność falownika znacznie spada, a w Polsce dosłownie kilkanaście dni w roku falownik będzie pracowała na pełnym obciążeniu, w pozostałe dni ( pochmurne dni i pory roku kiedy słońce jest nisko) inwerter będzie obciążony w małym stopniu. Z tego powodu powinniśmy wybrać falownik który będzie przeciążony o około 20-25% , Falownik o mocy równej lub większej od zainstalowanej w panelach będzie droższy i będzie pracował mniej efektywnie.

Stała temperatura otoczenia korzystnie wpłynie na bezawaryjną pracę falownika. Każdy falownik posiada elektroniczne urządzenie zwane MPP Traker, którego zadaniem jest odpowiednie obciążanie systemu, po to by produkcja energii odbywała się w optymalnych warunkach napięcia i natężenia, czyli z maksymalną mocą.
Falownik powinno się montować możliwie blisko Paneli PV. Koniecznie należy zamontować odpowiednie zabezpieczenia DC i AC. Warto też wybrać falownik który na bieżąco umożliwia obserwacje produkcji prądu, jak i przegląd statystyk i błędów za pomocą modułu WiFi, z dowolnego miejsca na świecie.
Aplikacje producenta dają dostęp do statystyk , aktualnych parametrów oraz logów błędów.

Inwerter solarny,statystyki produkcji
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800) fotowoltaika Falownik SAJ

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Wybór połaci dachu i montaż paneli PV

Idealnym rozwiązaniem jest dach ukierunkowany na południe z nachyleniem około 35 stopni. Niestety takie warunki mało który dom spełnia. Warto więc poszukać połaci dachu która jest nasłoneczniona przez najdłuższą część dnia. Warto wcześniej obserwować zacienienie dachu przez kominy, drzewa lub budynki. Zacienienie jednego panela skutecznie ograniczy produkcję energii z całego stringu. Panele fotowoltaiczne w jednym stringu są ze sobą połączone szeregowo i działają tak dobrze jak ich najsłabsze ogniwo (zacieniony panel)

Gdyby któryś z paneli okresowo był zacieniony, koniecznie trzeba zainstalować optymalizator mocy PV, co zapobiegnie spadkowi produkcji prądu z całej nitki paneli PV. Większość falowników obsługuje przynajmniej dwa stringi, dzięki temu można panele PV ułożyć na dwóch połaciach np. część w kierunku południowowschodnim, drugą część w kierunku południowy-zachód. Ułożenie paneli w dwóch kierunkach Wschód-Zachód spowoduje mniejszą produkcję energii, ale spowoduje że będziemy korzystali z własnego prądu od wschodu słońca do jego zachodu. Większość z Nas wraca z pracy po południu i to wtedy warto korzystać z własnego prądu, a nie odbierać własny prąd z sieci z 20% stratą.

Przy bardziej skomplikowanych dachach warto zainwestować w inwerter SolarEdge.

Przy montażu należy dopilnować aby panele nie wystawały poza obrys dachu, najlepiej jak jest kilkadziesiąt centymetrów wolnej przestrzeni od krawędzi dachu. Ramy paneli muszą być podpięte to uziemienia. Do połączenie paneli PV z Falownikiem trzeba użyć kabli solarnych (zazwyczaj podwójnie izolowane) odpornych na promieniowanie UV, a w miejscach eksponowanych na słońce dodatkowo peszel
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Kable solarne

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)system montażu paneli PV
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Montaż fotowoltaiki
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)instalacja fotowoltaiczna

Jakie błędy mogą wystąpić ?

-brak lub zły dobór zabezpieczeń DC i AC.
-montaż paneli z jednego stringu pod różnym kątem nachylenia lub na dwóch połaciach
-zacienienie paneli fotowoltaicznych
-zastosowanie zwykłych przewodów do połączenia paneli ze sobą zamiast przewodów solarnych
-montaż paneli na dachu skierowanym na północ

Czy warto inwestować w folowoltaikę , jakie są koszty eksploatacji, kiedy to się spłaci?

Czy to się opłaca, kiedy to się spłaci, jakie sa koszty eksploatacyjne, jakie to ma zalety to chyba najczęściej zadawane pytania. Szacuje się, że inwestycja w Fotowoltaikę spłaca się w okresie od 6 do 9 lat. Okres spłaty będzie uzależniony od ceny za kWp, cen energii i orientacji dachu względem słońca. Ponieważ sieć energetyczna za magazynowanie pobiera 20% energii od instalacji do 10kWp, warto elektryczne urządzenia w domu (pralki, odkurzacze, bojlery itp) używać podczas własnej produkcji prądu, a nie po zmroku. Instalacje Fotowoltaiczne doskonale współdziałają z Pompami ciepła. Takie rozwiązanie pozwala uwolnić się od kosztów ogrzewania domu (węgiel, gaz) i kosztów energii.
Jeżeli masz wolny dach i około 20.000 zł na lokacie oprocentowanej na 1,5% to się nie zastanawiaj ani chwili. Fotowoltaika daje kilkunastoprocentowy zwrot z inwestycji !!
Fotowoltaika jest bezobsługowa. Instalacja spokojnie powinna działać 25-30 lat , po około 20 latach należy się spodziewać wymiany falownika, panele mogą pracować ponad 40 lat, tracąc rocznie około 0,5% początkowej sprawności.

Dotacja do fotowoltaiki  z programu „Mój Prąd”

Nabór wniosków  prowadzony jest  przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.

 

Poniżej szczegółowe założenia przygotowanego przez Rząd programu:

  • Dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW;

  • Wysokość dofinansowania  w formie bezzwrotnej do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaiczne (PV), nie więcej niż 5 tys. zł;

  • Koszty kwalifikowane – koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej;

  • Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”;

  • Instalacja PV obejmuje panele fotowoltaiczne z niezbędnym oprzyrządowaniem;

  • Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej;

  • Wnioski o dofinansowanie składane będą z formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW;

  • Kwalifikacja kosztów od dnia 23.07.2019 (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury);

  • Projekt nie może zostać zakończony (instalacja przyłączona przez OSD) przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji PV, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii  i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji);

  • Wnioskodawca składa wniosek o dofinansowanie, który po zatwierdzeniu staje się umową o dofinansowanie oraz wnioskiem o płatność;

  • Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej (wzór dokumentu zostanie opublikowany wraz z ogłoszeniem naboru na stronach NFOŚiGW);

  • Dofinansowanie może być udzielone jedynie na nowe urządzenia (wyprodukowane nie później niż 24 miesiące przed instalacją);

  • Projekt nie może dotyczyć wzrostu mocy już wcześniej zainstalowanej instalacji PV;

  • Beneficjent zobowiązany jest do zgody na ewentualne przeprowadzenie kontroli instalacji w okresie 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania;

  • Beneficjent zobowiązany jest do zgody na przetwarzania i opublikowanie swoich danych osobowych (imię, nazwisko, miejscowość, moc instalacji);

  • Nie przewiduje się stosowania zabezpieczeń udzielonego dofinansowania.

Odlicz fotowoltaikę od podstawy podatku

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. od 1 stycznia osoby fizyczne od podstawy podatku dochodowego będą mogły odliczyć wydatki poniesione m.in. na ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem, a także ich montaż. Odliczenie nie może przekroczyć kwoty 53 tys. zł, a kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie podatnika będzie podlegać odliczeniu w kolejnych latach, nie dłużej jednak niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Podatek może zostać odliczony zarówno, gdy rozliczamy się według skali podatkowej (przy stawce 18% i 32%), jak i według podatku liniowego czy ryczałtu.

 

Kto zbuduje mi instalację solidnie, tanio i szybko?

Na rynku z dnia na dzień przybywa firm montujących instalacje fotowoltaiczne, jednak wybór doświadczonej firmy (działającej od wielu lat) oferującej niskie ceny nie jest prosty.
Sam skorzystałem z wycen wielu znanych firm, ubiegałem się też o instalację z dofinansowaniem z UE za pośrednictwem Urzędu Gminy. W końcu wybrałem firmę i do tej pory żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej, tylko przez rok łudziłem się dofinansowaniem !

Dostaje wiele zapytań o firmę  i koszty instalacji, dlatego osoby zainteresowane wyceną zamieszkujesz województwa:  Śląskie, Dolnośląskie, Małopolskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, Łódzkie, Lubelskie, Podlaskie, Pomorskie proszę o kontakt pod adresem oze@telchina.pl

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x