Dreame Bot Z10 Pro z automatycznym opróżnianiem
Dreame Bot Z10 Pro z automatycznym opróżnianiem pojemnika na kurz.
Roboty sprzątające stele są udoskonalane, aby zadowolić najbardziej wymagających klientów. Pierwsze odkurzacze automatyczne jakie testowałem odbijały się bezmyślnie od ścian i przeszkód. Następnie doczekaliśmy się robotów z możliwością zaprogramowania harmonogramu pracy, pojawiła się też nawigacja laserowa i tworzenie map pomieszczeń. W międzyczasie roboty wyposażono też na nakładki do mopowania, a obecnie na topie jest system autoopróżniania zasobnika ze śmieciami. Dziś sprawdzimy jak działa taki system i na co stać robota Dreame Bot Z10 Pro który jest częścią ekosystemu Xiaomi.
Cena z podatkiem VAT : $488.38 https://s.click.aliexpress.com/e/_pJIW0Ic
Promocja od 10.08. 2021r.
SPECYFIKACJA
Nominalny pobór mocy: 46 W
Typ baterii: Li-Ion
Pojemność baterii: 5200 mAh
Napięcie akumulatora: 14,4 V.
Żywotność baterii: DO 2,5 godziny
Czas ładowania baterii: 3 h
programowalny
moc ssania 4000 pa
Pojemność pojemnika na kurz: 0,4 l
Pojemność pojemnika na płyn: 150 ml
Stacja ssąca: 4 litry
Filtr HEPA
FUNKCJE
Odkurzanie
mopowanie
aplikacja
Wirtualna ściana,
Strefy zakazu ruchu
Wymiary (szer. x wys. x gł.) 35,0 x 9,7 x 35,3 cm
Waga 3,7 kg
Recenzja wideo
Dreame Bot Z10 Pro został dostarczony w dużym, kwadratowym pudełku, które z łatwością mogłoby pomieścić 3 roboty odkurzające . Przyczyną jest rozmiar stacji ssącej i faktu, że wszystko naprawdę dotarło doskonale zabezpieczone, wszelkie pustki wypełniły specjalne kartoniki.
Montaż robota jest szybki i prosty. Wystarczy podpiąć stację bazową do prądu. Warto zaznaczyć że nadmiar kabla można ukryć w tylnej części stacji ssąco ładującej. Natomiast do robota wystarczy zamontować jedną zamiatarkę i zdjąć zabezpieczenia ze zderzaków. Warto też zainstalować aplikację np. skanując kod matrycowy QR z odkurzacza oraz połączyć odkurzacz z domową siecią wi-fi. Więcej o możliwościach aplikacji w dalszej części.
BUDOWA
Sam odkurzacz ma budowę przypominającą inne odkurzacze Xiaomi, odkurzacz jest okrągły o średnicy 35 centymetrów , zaś jego wysokość to 9,7 cm co pozwoli mu wjechać pod wiele różnych mebli.
Z odkurzacza wystaje kopuła w której mieści się system laserowego wymiarowania pomieszczeń. Zaś przed kopułką znajdują się 3 przyciski sterujące ( Odkurzanie automatyczne, powrót do bazy oraz odkurzanie krawędzi).
Drugą część zakrywa pokrywa pod którą kryje się pojemnik na kurz o pojemności 400ml, który zabezpieczony jest filtrami z siatki oraz filtrem HEPA. Na pojemniku na odpadki znajduje się narzędzie do czyszczenia odkurzacza z nożykiem do odcięcia nitek zaplątanych w szczotki i zamiatarkę.
Pod pokrywa ulokowano diodę łączności Wi-Fi (niebieski -połączono) oraz przycisk do zresetowania urządzenia.
Na przedzie jest zderzak oraz czujniki zbliżeniowe, zaś z tyłu wylot powietrza i głośnik z którego dobiegają różne komunikaty w języku angielskim.
Na spodzie robota znajdują się czujniki schodowe -6, obrotowe kółko, styki do ładowania, zamiatarka, oraz otwory do opróżniania kurzu z odkurzacza. W środkowej części znajduje się wałek z włosiem w kształcie litery V, co zwiększa skuteczność zbierania kurzu. Wyjmowanie wałka jest proste i szybkie.
W zestawie jest jeszcze stacja dokująca z funkcją automatycznego opróżniania odkurzacza. Baza ma podstawę na którą wjeżdża robot. Podstawka izoluje też wilgotnego mopa od naszej podłogi. W podstawie są dwa otwory którymi strumień powietrza przechodzi przez pojemnik na odpadki w odkurzaczu zabierając cały kurz. Wszystkie nieczystości lądują w worku który jest w górnej części stacji dokującej. Worek ma 4 Litry pojemności, zaś pojemnik w odkurzaczu ma 10 krotnie mniejszą pojemność. Producent sugeruje, że główny pojemnik wystarczy na 65 dni, ale zapewne to zależy od wielkości mieszkania i kilki innych czynników.
W zestawie są dwa worki, jeden zamontowany. Następne worki trzeba będzie dokupić, szkoda że nie zastosowano systemu bezworkowego.
Stacja dokująca jest dosyć wysoka, więc nie ukryjemy jej dyskretnie pod jakimś meblem.
APLIKACJA
Urządzenia korzysta z aplikacji ekosystemu Xiaomi, można wyszukać robota z listy urządzeń lub zeskanować kod matrycowy dostarczony z odkurzaczem. W kolejnym kroku parujemy aplikacje z robotem. Aplikacja daje nam wiele możliwości, takich jak harmonogram sprzątania w którym możemy ustalić dowolne dni jak i godziny rozpoczęcia sprzątania. My jesteśmy w pracy, a robot u nas sprząta.
Aplikacja w ustawianiach pozwala ustawić siłę ssania (4 poziomy), ilość dozowanej wody (3 poziomy), co które odkurzanie ma być opróżniany odkurzacz, mamy podgląd do historii czyszczenia, jest też informacja i zużyciu akcesoriów, jest tez pilot do ręcznego kierowania odkurzaczem oraz wywołanie odkurzacza gdyby się nam zgubił.
Odkurzacz może tworzyć wiele map, które można zapisać. Na mapach można wytyczyć obszar który ma być pomijany, np. dywan podczas mopowania. Jest też wirtualna ściana, którą możemy odciąć dowolne fragment na mapie. Można ustawić kilka wirtualnych ścian. Kolejna ciekawą funkcją jest możliwość ustawienia podwójnego sprzątania na danej mapie.
W aplikacji warto też włączyć funkcję zwiększającą moc ssania gdy robot napotka dywan. Można tez zwiększyć czułość czujników, np. gdy mamy dywany z krótkim włosiem.
ODKURZANIE
Świetna aplikacja będzie tylko gadżetem jeżeli odkurzacz słabo wywiąże się z odkurzania czy mopowania.
Więc postanowiłem sprawdzić jak Dreame Bot Z10 Pro radzi sobie z rozsypanymi płatkami, cukrem czy sola. Urządzenie wywiązało się z testu znakomicie, odkurzacz ma bardzo duża siłę ssania, rzadko spotykaną u konkurencji.
Dreame Bot Z10 Pro ma ssanie 4000Pa
Xiaomi Roborock 2500Pa
Xiaomi Viomi SE 2200Pa
ILIFE V60 Pro 950Pa
Płytki, panele nie są dla niego żadną trudnością, a co z dywanami?
Na zwykłych płaskich dywanach też nie ma żadnych problemów, a co ciekawe nieźle radzi sobie na dywanach z długim włosem typu shaggy.
Następna bardzo duża zaletą jest czujnik wykrywający dywany. Ma to zastosowanie np. kiedy odkurzacz wjedzie z płytek na dywan i automatycznie zwiększy moc ssania. Robot pokonuje progi o wysokości 1,5 cm bez większego problemu. Ulepszony wałek szczotki Z10 Pro łączy w sobie zalety szczotki z włosia w kształcie litery V i gumowej szczotki w jednym, z łatwością zbiera włosy i sierść zwierząt.
Dzięki czujnikom antyupadkowym nie musimy się martwić, że odkurzacz spadnie ze schodów lub antresoli.
Warto podkreślić że odkurzacz jest stosunkowo cichy. Silnik o mocy 600W wywołuje tylko 80dB(A) hałasu. Działa ciszej niż np. Xiaomi mi robot, czy Roborock S50
Początek odkurzania jest nieco dziwny, odkurzacz operuje na małym obszarze aby później zacząć sprzątać już pas za pasem. Jeżeli na trasie spotka przypadkowa przeszkodę, to bardzo sprytnie ja omija, często nawet nie dobijając do niej. Zauważyłem że odkurzacz dzieli sobie całą mapę, obszar, na mniejsze fragmenty. Po skończeniu odkurzania robot wraca do bazy , zaczyna proces ładowania i chwilę później opróżniania które jest głośne ale trwa tylko kilka sekund.
Mopowanie przebiega podobnie jak w innych robotach Xiaomi, szmatka z mikrofibry jest powoli nasączana wodą, początkowo nawilżane jest tylko część mopa, trzeba chwilę poczekać aż woda równomiernie nawilży całego mopa. Zaschnięte plamy mogą okazać się problematyczne, zwłaszcza jak robot odwiedzi dany obszar tylko raz. W aplikacji do wyboru są trzy poziomy ilości podawanej wody. Taki rodzaj mopowania pozwala tylko odświeżyć posadzki, ale nie zastąpi okresowego ręcznego mopowania. Szkoda że producent nie zastosował ruchomego mopa który znacznie lepiej radzi sobie z zaschniętymi plamami.
Odkurzacz doskonale spisze się w dużych mieszkaniach, jest w stanie w jednym ciągu posprzątać wiele pokoi o łącznej powierzchni do 250m2.
Duża bateria o pojemności 5200 mAh pozwala na 150 minut ciągłego sprzątania.