Recenzja Doogee MIX, telefonu podobnego do Xiaomi Mi MIX
Test Doogee MIX, Recenzja telefonu prawie jak Xiaomi Mi MIX.
Doogee MIX, prawie jak Xiaomi MI MIX. Powierzchownie podobne, sprzętowo już trochę mniej.
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
5.5-calowy wyświetlacz HD Super AMOLED, 267ppi
Procesor 8-rdzeniowy MediaTek Helio P25 2,5 GHz
Grafika Mali T880
6 GB pamięci RAM
64 GB pamięci wewnętrznej
16MP + 8MP podwójna kamera tylna, lampa błyskowa LED
Aparat przedni 5MP
DUAL SIM
WiFi 802.11 b / g / n
Bluetooth 4.0
GPS, A-GPS
Skaner odcisków palców
Doogee OS 2.0 (Android 7.0 Nougat)
akumulator 3380 mAh
144 x 76,2 x 7,95 mm
193 g
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
Już po pudełku można domyśleć się, że całość jest inspirowana Xiaomi MI MIX, karton jest czarny, z delikatnym napisem MINI+MAX= MIX oraz z logiem firmy. Jest też naklejka potwierdzająca Certyfikat CE i RoHS
W kartonie znajduję się telefon, sztywne Etui powlekane przyjemną w dotyku gumą, folia ochronna, ściereczka, instrukcja obsługi, klucz do tacy kart, kabel USC i 2A ładowarka z europejską wtyczką. Zestaw jest dosyć bogaty.
BUDOWA
Doogee MIX wyróżnia się na tle innych budżetowców swoją konstrukcją, jest to obecnie jeden z najtańszych „bezramkowych ” telefonów na rynku. Oczywiści słowo bezramkowy jest trochę przesadą, bo do tej pory takich telefonów nikt seryjnie nie produkuje. Pomimo tego tendencja do odchudzania bocznych ramek, a zwłaszcza przestrzeni nad wyświetlaczem jest widoczna u większości producentów. Główną zaletą tego jest możliwość upakowania większego wyświetlacza w ramie telefonu. Doogee MIX i kilku innych chińskich producentów naśladuje telefon Xiaomi Mi MIX zarówno budową jak i nazwą.
Na przednim panelu zabudowano wyświetlacz AMOLED o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości HD którego producentem jest Samsung. Telefon wyposażono w głośnik do rozmów który znajduje się zaraz na wyświetlaczem. Xiaomi zastosował głośnik piezoelektryczny, dźwięk wydobywa się z ekranu lecz nie jest wysokiej jakości. Dobrze że Doogee nie powielił tego rozwiązania.
Same ramki są odrobinę grubsze niż w MI MIX.
Kamera do selfie tak jak w pierwowzorze znajduje się na brodzie telefonu,wiec aby zrobić samolubkę musimy odwrócić telefon do góry nogami. Na dolnej belce znajduje się jeszcze fizyczny przycisk Home który pełni rolę skanera odcisków palca. Można wybudzić i odblokować telefon za pomocą tego przycisku. Skanowanie jest w miarę szybkie, jednak wybudzenie następuje z półsekundowym opóźnieniem. Zapewne można to będzie poprawić wraz z aktualizacją oprogramowania.
Hybrydowa taca kart znajduje się po lewej stronie, a po przeciwnej przyciski regulacji głośności i zasilania. Przyciski są delikatnie luźne, ale nie grzechoczą.
Producent nie zrezygnował z gniazda słuchawkowego Jack 3.5mm , ulokowano go na górze telefonu.
Ramka telefonu jest delikatnie zaokrąglona.
Na dole jest podwójny grill maskujący tylko jeden głośniczek, drugi ukrywa mikrofon. Po środku widnieje tradycyjne gniazdo microUSB.
Na tyle widnieje podwójny aparat fotograficzny
Ogólna jakość budowy jest dobra, elementy przylegają prawidłowo. Telefon dosyć dobrze leży w dłoni, jego wysokość pomimo 5.5 calowego wyświetlacza nie odbiega od przeciętnego telefonu z 5 calowym wyświetlaczem.
Doogee MIX szczyci się pięknym wyświetlaczem AMOLED od Samsunga, niestety w rozdzielczości HD
EKRAN
Wyświetlacz jest wyróżnikiem tego telefonu, cechuje się małymi ramkami i zajmuję aż 93% całej powierzchni przedniego panela. Wyświetlacz wykonany został w technologii AMOLED, zdaniem sklepu jest to Super AMOLED dostarczony przez Samsunga.
Przekątna wyświetlacza wynosi 5.5 cala w rozdzielczości jedynie HD (1280*720 )co daje upakowanie pikseli na poziomie 294 na cal. Szkoda że producent nie zdecydował się na wyświetlacz FHD. Wyświetlacz ma bardzo żywe kolory, wysoki kontrast, ładną czerń. Można też skorygować ustawienia poprzez aplikację Miravision.
Maksymalna jasność nie jest najgorsza, ale oczekiwał bym lepszego poziomu. Pomimo to da się używać telefon w słoneczne dni. Niestety wyświetlacza nie można mocno ściemnić, w nocy będzie świecił po oczach.
SYSTEM
Doogee Mix jest dostarczany z zainstalowanym Androidem 7.0, który został wzbogacony o nakładkę producenta z kilkoma dodatkowymi funkcjami.
Większości z was spodoba się obsługa telefonu za pomocą gestów, wśród tych popularniejszych jest możliwość wybudzenia wyświetlacza podwójnym stuknięciem w ekran, można też uruchomić dowolną aplikację pisząc gest na wygaszonym ekranie. System oferuje dostęp do dużej bazy tapet i motywów, na głównym pulpicie jest niewiele ikon. Przełączniki systemowe są niemal standardowe, jest tam też funkcja ochrony oczu, kolory są wtedy mniej intensywne z żółtawym odcieniem. Nie zabrakło usług Google ze sklepem play na czele.
Jest też kilka funkcji które mnie irytują, przesuwając pulpit w prawo mamy dostęp do najnowszych wiadomości. Niestety nie znalazłem możliwości zmiany serwisu na inny lub polskojęzyczny. Na szczęście nie ma odnośników do sklepów czy innych płatnych i niechcianych usług. Niektórych może denerwować domyślnie włączony pływający skrót do różnych funkcji. Mimo wszystko jestem zwolennikiem androida w czystej postaci.
3.08.17 telefon dostał aktualizację, która likwiduje błędy i ma poprawić optymalizację.
Doogee MIX Test wydajności potwierdza że mamy do czynienia ze średniakiem.
WYDAJNOŚĆ
Procesor Helio P25 2,5 GHz, Grafika Mali T880 , 6 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej. Taka konfiguracja powinna sprawić, że telefon będzie działał szubko i bardzo płynnie. Dla większości z nas płynność działania systemu jest kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze telefonu.
Doogee Mix jest dość szybki, Aplikacje otwierają się w miarę szybko, z wielozadaniowością również nie ma większych problemów. Niestety złe wrażenie robią animacje systemu, wyraźnie widoczne są lagi, wydaje się że poruszanie się po menu też nie jest płynne. Najprawdopodobniej jest to spowodowane nakładka producenta, jakiś błąd w oprogramowaniu. Trzeba mieć nadzieję, że wraz z aktualizacją zostanie to rozwiązane.
Po dłuższym obciążeniu wyczuwa się grzejące się plecki telefonu.
W popularnym benchmarku Antutu telefon przekroczył 61000 punktów, co lokuje go w połowie
stawki, jak na średniaka przystało.
Doogee MIX Test podwójnego aparatu nieco rozczarowuje.
KAMERA
Doogee Mix w pogoni za współczesnymi trendami wyposażył swój telefon w dwie tylne kamery w konfiguracji 16MP + 8 megapikseli.
Aplikacja aparatu posiada kilka trybów fotografowania, które pozwalają wykorzystać potencjał dwóch kamer w tym tryb rozmycia (bokeh) czy też możliwość robienia zdjęć monochromatycznych (mono). Ponadto można użyć trybów do robienia zdjęć z upiększaniem twarzy, jest też tryb Panoramiczny i PRO w którym możemy samodzielnie ustawić parametry kamery. Jest też możliwość robienia zdjęć w trybie HDR.
Zdjęcia z efektem bokeh są robione na tej samej zasadzie jak w innych budżetowych telefonach (Ulefone Gemini , Elephone C1 MAX, Cubot Rainbow 2 itp ) Do wyboru są dwa parametry, rozmycie oraz średnica okręgu który ma ostry obraz. Takie rozwiązanie nadaje się jedynie do robienia portretów. Jeżeli pierwszoplanowy obiekt jest podłużny to część będzie rozmazana.
Jeżeli chodzi o jakość zdjęć, to trzeba przyznać że nie jest najlepiej, w tym przedziale cenowym można oczekiwać lepszych zdjęć. Jak widać na poniższych przykładowych fotkach, wiele zdjęć jest mało ostre, kolory są wyblakłe, a ilość widocznych szczegółów nie jest zbyt duża. Oczywiście niektóre zdjęcia prezentują się nieźle.
https://postimg.org/gallery/2o3se0wm2/
Oczywiście czym gorsze warunki oświetleniowe tym większa ilość szumów i mniej widocznych szczegółów.
w całkowitej ciemności z lampą doświetlającą LED:
Doogee MIX potrafi robić zdjęcia z 4-krotnym zoomem optycznym, można uzyskać efekt nieco lepszy niż przy użyciu cyfrowego zoomu.
Samolubki są przeciętnej jakości, ale na potrzeby mediów społecznościowych będą OK.
Doogee Mix może nagrywać filmy z maksymalna rozdzielczością 4k, domyślnie jest włączona rozdzielczość 1080p. Filmy podobnie jak zdjęcia nie powalają na kolana, można zaobserwować te same wady co w przypadku zdjęć. Aplikacja oferuję cyfrową stabilizację obrazu ( EIS) Ale to też nie przynosi spodziewanego efektu. Można też mieć zastrzeżenia co do automatycznej ostrości.
DŹWIĘK
Jeżeli chodzi o jakość dźwięku podczas rozmów telefonicznych, to jest ona lepsza niż w Xiaomi MI MIX ! Niestety MI MIX oferuje słabą jakość dźwięku który wydobywa się z dowolnego miejsca na ekranie. Doogee ulokowało nad ekranem głośniczek który daje przeciętnej jakości dźwięk znany z innych telefonów budżetowych.
Na dole widzimy podwójny grill maskujący tylko jeden głośnik z którego także wydobywa się dźwięk przeciętnej jakości.
ŁĄCZNOŚĆ
Doogee Mix posiada hybrydowe gniazdo kart, możemy zamontować 2 karty SIM lub 1 kartę SIM i kartę pamięci microSD. Telefon obsługuje używane w polsce pasma w tym LTE na częstotliwości 800MHz, więc nawet na peryferiach powinniśmy mieć szybki internet.
Wi-Fi jest odpowiednio czułe.
LOKALIZOWANIE
Test lokalizacji satelitarnej w Doogee MIX wypadł pomyślnie, telefon szybko wykrywa satelity GPS oraz Glonass.
Średnia dokładność lokalizowania mieści się w przedziale 4-6 metrów. Na trasie samochodowej spisał się dobrze, drobne problemy miał w górach. Jako nawigacja samochodowa powinien spisać się dobrze.
BATERIA
Telefon ma baterię o pojemności 3380 mAh która spisała się lepiej niż się spodziewałem. Jak zwykle testowałem baterię odtwarzając filmy Z kanału z chińskimi zakupami, przy maksymalnie rozjaśnionym wyświetlaczu i okazało się że telefon pracował nieprzerwanie ponad 7 Godzin. Jest to przyzwoity wynik, nawet aktywnym użytkownikom nie powinno zabraknąć energii w ciągu dnia.
Naładowanie baterii zajmuje około 100 minut.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Testowany telefon dostałem do testów od sklepu Banggood.com, a po testach trafi on do zwycięzcy konkursu organizowanego przez sklep banggood i telchina.pl
Jeżeli jednak nie jesteś szczęśliwcem, to możesz kupić telefon Doogee MIX 6/64GB za 189.99$
PODSUMOWANIE
Doogee Mix należy do wąskiego grona telefonów z symbolicznymi rankami wokół wyświetlacza, Jest to niewątpliwie jego największy plus. Poza walorami estetycznymi uzyskujemy także na rozmiarze telefonu który pomimo 5.5 calowego wyświetlacza ma kompaktowe rozmiary i dobrze leży w dłoni. Sam wyświetlacz prezentuje żywe i ostre kolory, dzięki technologi AMOLED. Ogólna wydajność jest dobra, choć animacje systemowe mają czkawkę. Nie wszystkim przypadnie do gustu nakładka systemowa. Dobrze wypada też bateria, przed końcem dnia nie bateria nie padnie. Nie będzie też problemu z łącznością, jest wsparcie dla LTE 800MHz. Telefon może też służyć jako nawigacja samochodowa.
Telefon pomimo podwójnej kamery nie robi super zdjęć, a bez oświetlenia zdjęcia są słabe.
Pomimo wszystko kupując Doogee Mix będziesz mógł się wyróżnić w tłumie nie wydając tyle co za Xiaomi Mi MIX
PLUS
Wyświetlacz
Design
Bateria
MINUS
Brak diody powiadomień.
Kamera
OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 8
Wyposażenie: 7
Kamera: 6
Bateria: 7
Cena: 7
OCENA KOŃCOWA 7.1/10
[…] tanich telefonach z podwójną kamerą, jak chociażby w ostatnio testowanych Leagoo Kiicaa Power, Doogee MIX, Elephone C1 Max Tryb bokeh w telefonie został nazwany trybem portretowym, i słusznie, bo w tego […]