Bluetti EB70 recenzja przenośnej stacji ładowania. Magazyn energii

Wybuch wojny na Ukrainie spowodował duże zawirowania cenowe na rynku paliw i opału. Zaczęto też mówić o możliwych przerwach w dostawach prądu.

Miejmy nadzieję że dłuższy blackout nas nie spotka, ale mimo wszystko warto się na taka ewentualność przygotować zaopatrując się w stacje zasilająca jak np. Bluetti EB70. Wielu z nas ma już na swoich dachach instalacje fotowoltaiczne, lecz mało kto ma magazyn energii. Przerwa w dostawie prądu wyłączy też produkcję z PV. Zimą kotły grzewcze też potrzebuja prądu. Przenośny magazyn energii sprawdzi się świetnia na Kempingu oraz jako awaryjne źródło zasilania dla domowych urządzeń. O ile power banki są już obecne niemal w każdym domu, o tyle duże stacje ładowania, przenośne magazyny energii są stosunkowo mało znanym produktem, dlatego dziś wam go zaprezentuje. Zobaczymy jakie to ma zalety i jakie wady. Oglądajcie do końca. Napiszcie w komentarzu co myślicie o takich urządzeniach, co producenci powinni zmienić i czy planujecie zakup przenośnego magazynu energii.

 

 

DOSTĘPNOŚĆ I CENA

Bluetti EB70 najtaniej kupimy w sklepie https://www.geekbuying.pl/ z darmową szybka wysyłka z Polski za 2 499,00 zł https://ad.admitad.com/g/i2hgprg6z8f7f8 … 73461.html
Są też dostępne inne modele o pojemności od 537 Wh do 2400Wh i mocy od 700W do 1500W.

Rabat 4% na wszystkie produkty BLUETTI” – R21IHVZM https://ad.admitad.com/g/i2hgprg6z8f7f8f421eec79c1e2430/?ulp=https%3A%2F%2Fwww.geekbuying.pl%2Fpl%2F345-przenosne-stacje-zasilania

 

RECENZJ WIDEO Bluetti EB70

 

 

Bluetti EB70 posiada aż 11 portów wyjściowych pozwalając jednoczesne ładowanie różnych urządzeń. 15-watowa ładowarka bezprzewodowa na górze urządzenia znacznie ułatwia ładowanie telefonu komórkowego.

 

Specyfikacja Bluetti EB70:

Pojemność w Wh
716 Wh

Moc wyjściowa w W
1000 W

Moc szczytowa
1400W

Ogniwo / Rodzaj baterii
LFP (LiFePO4)

Żywotność (do 80% pojemności)
2500+

Waga
9,7 kg

Częstotliwość
50 Hz

Temperatura ładowania
od 0°C do 40°C

Temperatura rozładowywania
od -20°C do 40°C

Długość
320 mm

Szerokość
216 mm

Wysokość
221 mm

Wyjścia prądu zmiennego (AC)
2 x 230 V

Wyjścia USB-C
2 x 100 W

Ładowanie bezprzewodowe
1 x 15 W

Wyjścia USB-A
2 x 5 V / 3 A

Gniazdo zapalniczki samochodowej (wyjście)
1 x 12 V / 10 A

Wyjścia prądu stałego (DC) 5521
2 x 12 V / 10 A

Maks. moc ładowania z paneli solarnych
200 W

Napięcie obwodu otwartego (VOC)
12 -28 V

EB70 wyposażone jest w

2 * gniazda AC 230V dla urządzeń poniżej 700W,

2 * porty PD 100W,

2 * porty USB-A 5V/3A,

2 * regulowane gniazda DC 12V/10A,

1 * gniazdo samochodowe 12V/10A dla urządzeń samochodowych,

 

 

BUDOWA I WYGLĄD

Urządzenie jest dosyć duże ma 32 cm długości i ponad 22cm szerokości i wysokości. Całość waży niecałe 10 kg. Nie jest to wiec nic co przypomina powerbanki. Stacja zasilania została zaprojektowana jako urządzenie przenośne z duża rączka na górze. Na froncie poza wieloma gniazdami znajduje się też ledowe źródło światła które może świecić w jednym z trzech trybów: ciągłym, na połowę jasności oraz SOS. Latarka pobiera 1 W przy połowie jasności i 2 W w pełni mocy.

Na górze obudowy zabudowano 15 Watową ładowarkę indukcyjną.

Na froncie urządzenia znajdziemy popularne gniazda: 2x AC 230 V , 2x USB-A , 2 USB-C, gniazdo zapalniczki oraz 2 gniazda prądu stałego DC.

Przedni panel został podzielony na 3 sekcje, każdą z nim możemy włączyć niezależnie co jest sygnalizowane zieloną diodą.

BLUETTI EB70

Bluetti EB70 Bluetti EB70

 

Bluetti EB70 w praktyce

Bluetti EB70 ma 9 portów wyjściowych, które pozwalają podłączyć różnego rodzaju urządzenia elektroniczne o nie wysokim zapotrzebowaniu na energię

Dwa gniazdka o napięciu 230V mogą dać prąd o łącznej mocy 1000 Watów, w szczycie maksymalnie 1400W. Wiec jest to za mało aby podpiąć czajnik, żelazko, farelkę czy grzejnik olejowy o mocy 2000W. Jednak doskonale poradzi sobie z różnego rodzajami oświetleniem, zasili w energię komputer stacjonarny, laptop, telewizor, projektor, wentylatory, sprzęt stereo, oczyszczacz powietrza, suszarkę do włosów, a nawet naładujemy nim rower elektryczny. Jak widać awaryjnie przyda się w domu, jednak w zamyśle producenta to sprzęt przenośny, na wypady poza dom.

Należy pamiętać, że łączna moc nie powinna przekraczać 1000W (1400W Skokowo), początkowa moc startowa niektórych urządzeń zwłaszcza z silnikiem może być 2-4 razy większa od mocy znamionowej, co może przekroczyć górną granicę.

EB70 wykorzystuje dwa 100-watowe gniazda wyjściowe z portem Type-C Co pozwala super szybko ładować , telefony, tablety i laptopy. W pół godziny można naładować telefon do 80%

 

Bluetti EB70 Czas pracy

Urządzenie ma pojemność 716Wh, wiec można łatwo policzyć ile godzin będzie pracowało podłączone go niego urządzenie elektryczne.

Czas pracy (szacowany) = (716Wh*0,85) / moc podłączonego urządzenia. Należy pamiętać, że rzeczywisty czas pracy może się różnić w różnych środowiskach, np na mrozie czas pracy będzie krótszy.

 

Na przykład możemy sobie pozwolić na :

50 ładowań telefonu (2815 mAh)

10 ładowań laptopa (60 Wh)

55 godzin świecenia lampy (10 W)

18 godzin na wentylator (30 W)

96 godzin na router internetowy (25 W)

62 minut na ekspres do kawy

Ja testując urządzenie przez 3 godziny grałem ponad 70 calowym telewizorem, następnie energię z niego czerpały lampy fotograficzne, sprzęt Hi-Fi, działał też na nim komputer stacjonarny i laptopy, używałem suszarki do włosów, oczyszczacza powietrza, na koniec naładowałem telefon. Pomimo to w stacji ładowania zostało ponad 20% baterii.

Mieszkańcy domów wiedzą ze każdy nowoczesny kocioł, czy to węglowy ,czy na pellet lub gaz nie będzie pracował bez prądu.
Magazyn energii może być ratunkiem kiedy w zimowy mroźny i śnieżny dzień drzewa zerwą linie energetyczną.

Jeżeli pobór prądu przekracza 400Wat, to w magazynie włącza się wentylator.
Jest to pierwszą stacja ładowania jaką użytkuje i musze przyznać że jestem pozytywnie zaskoczony. Spodziewałem się gorszych osiągów. Jedynie czego mi brakuje do pełnej satysfakcji to brak trybu podtrzymania napięcie UPS, przydał by się też sygnał dźwiękowy informujący o niskim poziomie baterii. Tworząc na komputerze jakiś dokument możemy nie zdążyć go zapisać, a komputer gwałtownie zgaśnie.

 

 

Ładowanie Bluetii EB70

Naładowanie stacji zajmuje około 4,5 godziny.
Sama ładowarka AC jest pokaźnych rozmiarów, ładuje z napięciem 25V, prądem o natężaniu do 8 Amper.
O ile podczas używania stacji jest ona bezgłośna, to już podczas ładowania staje się dosyć głośnym urządzeniem. Wszystko za sprawą wentylatorów które są zarówno w ładowarce jak i w magazynie energii.

Po naładowaniu dioda ładowarki zmieni się z koloru czerwonego na zielony. Podczas ładowania na wyświetlaczy widzimy z jaką mocą aktualnie jest ładowane urządzenie natomiast trudno odgadnąć w jakim stopniu baterie zostały już naładowane. Wskaźnik naładowania ma skale co 20% od 20 do 100%. Dodatkowo podczas ładowania zapalają się kolejne progi.

Bluetti EB70 może być też ładowane panelem fotowoltaicznym i ile jego moc nie przekracza 200W, a napięcie mieści się w przedziale 12 do 28 Volt. W sklepie można nabyć dedykowany panel fotowoltaiczny o mocy 120W.

Magazyn energii można też ładować z gniazda zapaliczki samochodowej , jednak wtedy na naładowanie do pełna będziemy potrzebowali blisko 8 godzin.

U urządzeniu zabudowano baterię LiFePO4 co należy należy tłumaczyć jako akumulator „litowo-żelazowo-fosforanowy”. Łączy on w sobie zalety wysokiej wydajności prądowej, długiego czasu eksploatacji oraz niskiej wagi, co jest ważne dla urządzeń przenośnych.
Ultra-stabilna bateria LiFePO4 dzięki swym właściwościom chemicznym jest w stanie zapewnić przenośnej stacji zasilania BLUETTI EB70 2500 cyklów ładowania po których zachowa co najmniej 80% swojej początkowej wydolności.

EB70 posiada system zarządzania baterią który przedłuża żywotność baterii poprzez ochronę przed spięciem, przeciążeniem, przepięciem, przeładowaniem i przegrzaniem.

Aby przedłużyć żywotność baterii nie zaleca się jednoczesnego ładowania i rozładowywania.

 

Podsumowanie

Bluetti EB70 doskonale sprawdzi się w domu i na wyjeździe. W domu przyda się w sytuacjach awaryjnych, zazwyczaj w najmniej oczekiwanej sytuacji. Na wyjeździe w plener może być źródłem zasilania dla zestawów Hi-Fi, projektorów, oświetlenia czy mini lodówek.
Moc urządzenia jest odpowiednia aby zasilić większość domowych urządzeń. Warto odnotować że do zestawu można kupić panel fotowoltaiczny i ładować go bez dodatkowych kosztów. Na kampingu ładowany słońcem w dzień zapewni prąd na noc. Z wad wymienię brak informacji dźwiękowej o niskim poziomie baterii, oraz sporą wagę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x