Rejestrator Xiaoyi Yi Dash Camera Test Recenzja. Czy warto kupić?
Rejestrator Xiaoyi Yi Dash Camera. Test kamery produkowanej przez submarkę Xiaomi
Xiaoyi jest submarką Xiaomi stworzoną aby wejść na rynki gdzie firma miał problemy prawne dotyczące własności intelektualnej (tyczy się telefonów Xiomi) XiaoYi dystrybuuje swoje produkty na wielu rynkach w tym w Polsce. Wideorejestrator Yi Dash Camera przyda się zwłaszcza osobom spędzającym w samochodzie dużo czasu. Moda na te urządzenia przyszło do nas z Rosji gdzie kultura jazdy jest niska, a wideorejestrator jest niezbędny do udowodnienia swojej niewinności.
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- FUNKCJE
- APLIKACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
2,7-calowy wyświetlacz TFT LCD (426 x 240 )
dwurdzeniowy procesor A12-60
matryca: 1/2.7″ CMOS, wielkość piksela: 3 µm;
obiektyw: szklany, szerokokątny (165 stopni), przesłona F/1.8
możliwość nagrywania filmów w parametrach:
1080p/30FPS;
1080p/60FPS;
1296p/30FPS (interpolowane);
3-osiowy żyroskop,
WiFi 802.11n (2,4 GHz);
wymiary: 74 x 19,4 x 52,4 mm
Waga: 74 g
kompatybilność z Androidem i iOS.
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
Po otwarciu pudełka widzimy obiektyw kamery, pod kolejną warstwą tektury znalazła się ładowarka samochodowa USB oraz długi kabel USB o długości około 3,5 metra. Długi kabel umożliwi nam montaż kamery w dogodnym miejscu, oraz poprowadzenie kabla w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy.
w zestawie jest mocowanie z dwustronną taśma klejącą, brak jest przyssawki. Podobno pasują przyssawki z innych kamer.
BUDOWA
Yi Dash Camera na srebrnym froncie posiada duży czarny obiektyw pod którym znajduje się czujnik.
Na bocznej krawędzi ulokowano gniazdo kart microSD, a po przeciwnej stronie gniazdo microUSB oraz otwór do resetowania urządzenia (bateria jest niewyjmowalna)
W górnej części obudowy jest gniazdo do podpięcia mocowania oraz grill który jest też po przeciwnej stronie i służy chłodzeniu urządzenia. Ulokowano też pod nim głośnik i mikrofon.
Z tyłu widzimy wyświetlacz o przekątnej 2,7 cala pod którym znajdują się przyciski nawigacyjne. Moim zdaniem skok przycisków jest zbyt płytki i słabo wyczuwalny.
Zdaniem producenta użyte tworzywo jest niepalne ( kwestia temperatury) nie byłbym pewien że kamera przeżyje pożar samochodu.
Budowa urządzenie jest na średnim poziomie, przedni panel na rogach nie przylega idealnie. Na szczęście nie będziemy dziennie tego przenosić, raczej się nie rozpadnie na dziurach w drodze. Na ale trudno oczekiwać za 200złotych (50$) idealnej konstrukcji.
EKRAN
Sam wyświetlacz nie powala jakością i nie rzuca na kolana swoim kontrastem, odwzorowaniem barw czy też szczegółowością. Nie takie jest jego zadanie i tak oto 2,7-calowy panel prezentuje obraz w rozdzielczości 960×240. Okazuje się, że jest to jak najbardziej wystarczająca wartość, a sama jasność jest wystarczająca – nigdy nie miałem problemu, aby cokolwiek odczytać
KAMERA
Najważniejszą cecha każdego wideorejestratora jest jakość nagrań. Xiaoyi Yi Dash Camera nagrywa w rozdzielczościach FullHD 1080p z prędkością 30 lub 60 klatek na sekundę. Jest też możliwość nagrywania w rozdzielczości 1296p przy 30fps, ale w tym przypadku jest to rozdzielczość interpolowana. Kamera nagrywać może jedynie na kartę pamięci której maksymalny rozmiar wynosi jedynie 64GB. Nagrania są zapisywane w pętli, najstarsze są nadpisywane.
Jakość nagrań jest na przeciętnym poziomie. W idealnych warunkach oświetleniowych obraz jest ostry, z widocznymi wieloma szczegółami, nie trudno się domyślić, że wraz z pogorszeniem warunków ilość szumów będzie większa. Pomimo tego zapisany obraz pozwala na odczytanie tablic rejestracyjnych, co w przypadku rejestratorów jest najważniejszą cechą. Nagrania nocne nie umożliwiają odczytania tablic rejestracyjnych!
Przykładowy film.
Yi Dash Camera nagrywa 3-minutowe filmy co zmniejsza ryzyko utraty nagrania z dużego pliku w przypadku awarii.
Spotkałem też wiele opinii , jakoby kamera traciła ostrość w upalne dni. Niestety nie jestem tego teraz w stanie sprawdzić
FUNKCJE
Przed zamontowaniem kamerki powinniśmy ją skonfigurować.
Zaczynamy od zainstalowania karty pamięci najlepiej klasy 10, następnie za pomocą 4 przycisków funkcyjnych ustawiamy rozdzielczość, datę i inteligentne funkcje. Samo nawigowanie po menu nie jest tak komfortowe jak w przypadku kamery sportowej Thieye T5e
Kamera zaczyna nagrywać zaraz po podłączenie do zasilania, oraz po włączeniu kamery przyciskiem zasilania , bez podpiętego kabla zasilania. Wyświetlacz po pewnym czasie zaczyna wyświetlać godzinę i datę, ale zapis filmu nie zostanie przerwany.
Czerwony przycisk pod wyświetlaczem spełnia funkcję SOS, po zauważeniu jakiegoś zdarzenia drogowego można go przycisnąć, na karcie pamięci zostanie zachowany ten fragment nagrania oraz 20 sekund poprzedzające zdarzenie i 20 sekund po. ( w sumie 40 sekund)
Kolejny przycisk z symbolem kamery służy do włączenia /wyłączanie nagrywania. Kolejny przycisk daje dostęp do biblioteki filmów.
Ostatnim przycisk po przytrzymaniu uruchomi kamerę, w po włączeniu wchodzimy tym przyciskiem w ustawienia.
Pierwsza ikona służy do ustawienia rozdzielczości nagrywanego wideo.
Ikona mikrofonu umożliwia włączenie lub wyłączenie zapisu dźwięku.
Ikona z samochodem umożliwia ustawienie czułości sensora z przodu.
Ikona z ekranem służy do ustawienia czasu, po jakim zostanie on wygaszony. można tez ustawić, że będzie cały czas włączony.
Kolejna ikona „AWAS” uruchamia inteligentnego asystenta jazdy.
Ikona Wi-Fi służy do włączenia wi-Fi
Ikonka karty microSD umożliwia formatowanie karty pamięci.
Kolejna ikona pozwala przywrócić ustawienia fabryczne.
Następnie mamy funkcje jak:
Ustawienia czasu i godziny
Włączenie wyświetlania czasu i daty jako wygaszacza ekranu.
Kolejne ikonki umożliwiają włączenie/wyłączenie dźwięków włączania kamery i przycisków.
Ostatnia ikona pokazuje nam aktualną wersję oprogramowania
Kamera wspiera też obsługę inteligentnych funkcji. Xiaoyi Yi Dash Camera jest wyposażona w system ADAS, który działa jak asystent kierowcy i może nas informować o tym, że gwałtownie zbliżamy się do poprzedzającego nas samochodu, albo że zmieniamy pas ruchu.
Moim zdaniem to jedynie funkcja marketingowa i radziłbym z niej nie korzystać, bo zanim usłyszymy komunikat może być już za późno.
APLIKACJA
Yi Dash Camera może być kontrolowana za pomocą bezpłatnej, dedykowanej aplikacji Yi Dashcam dostępnej dla smartfonów i tabletów opartych o systemy Android oraz iOS.
Wbudowany nadajnik WiFi jest zawsze włączony podczas pracy urządzenia, dzięki czemu połączenie aplikacji Yi Dashcam z kamerą jest szybkie i nie wymaga dodatkowej ingerencji użytkownika po stronie kamery, bowiem aplikacja automatycznie wykrywa i łączy się z kamerą.
Dzięki aplikacji można uzyskać podgląd z kamery na żywo (live view). Można też przeglądać i pobierać nagrania video z karty pamięci. Jest też możliwość zmiany parametrów pracy kamery.
Jednak najważniejszą funkcja aplikacji jest aktualizowanie oprogramowania kamery, które jest udostępniane przez producenta.
BATERIA
Urządzenie posiada niewymienną baterię o pojemności 240mAh, jednak jej czas pracy na baterii jest stosunkowo krótki. Kamera powinna pracować podpięta do kabla USB
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Yi Dash Camera jest dostępna w polskich sklepach, jednak moje urządzenie pochodzi ze sklepu Gearbest.com gdzie w momencie zakupu kosztował 59.99$ (240zł) obecnie trochę drożej.
PODSUMOWANIE
Xiaoyi Yi Dash Camera jest dobrym wideorejestratorem w przedziale do 300zł. Jakość budowy jest na przyzwoitym poziomie, ale najważniejszą cechą wideorejestratorów jest jakość nagrywanego Wideo. W tym urządzenie nagrania w dobrym oświetleniu są dobrej jakości, można odczytać numery rejestracyjne samochodów, jednak w nocy już nie odczytamy numerów samochodów nadjeżdżających z przeciwka. Reklamowane inteligentne funkcje są zbędne. Do 300zł do dobry wybór, jednak powyżej tej kwoty są ciekawsze propozycje jak np. ThiEYE T5E
PLUS
Cena
Długi kabel w zestawie
Aplikacja Yi Dashcam
MINUS
inteligentne funkcje.
Będzie test podczas wysokich temperatur? Podobno ta kamerka ma wtedy problem z ostrością.
Tylko wersje na rynek chiński oraz z wersją 1.0 (można na pudełku przed zakupem sprawdzić jest napisane). Wersja oznaczona na pudełku 1.2 ma już poprawioną optykę i soft. Dodatkowa cecha kamerki, o której jakoś nie zauważyłem informacji w recenzji to fakt nagrywania 1080p z 60fps (kl/s) oraz to, że faktycznie posiada jeden z jaśniejszych obiektywów f/1.8 (większość w tym przedziale cenowym to f/2.0).
Witam mam pytanie moja kamerka nie zapisuje ustawień za każdym razem po włączeniu muszę na nowo ustawiać podpowie ktoś jak to zrobić