Zadłużenie Xiaomi do spłaty w 2017r wynosi miliard dolarów.
Xiaomi ma problem ze spłatą zadłużenia.
Jak donosi Reuters, chiński producent telefonów Xiaomi prowadzi rozmowy z kilkoma bankami na temat odroczenia spłaty pożyczki z 2014 roku udzielonej na okres 3 lat na łączną kwotę 1 miliarda dolarów.
Jeszcze nie opadły korki z szampana po udanym debiucie telefonu Xiaomi Mi6, a już szefostwo firmy ma powody do zmartwień i to nie małych. Bark dostaw procesorów Snapdragon do najnowszego telefonu wydaje się być małym problemem obok poważnych kłopotów finansowych z jakimi boryka się firma.
Zadłużenie Xiaomi do spłaty w 2017r. wynosi miliard dolarów.
Wierzycielami Xiaomi są Deutsche Bank, Morgan Stanley i Wing Lung Bank. Banki te udzieliły Xiaomi kredytu na łączną kwotę 1 miliarda dolarów z terminem spłaty w 2017 roku. Jednak firma nie ma środków na spłatę zadłużenia. Przedstawiciele firmy negocjują odroczenie terminu spłaty długu.
Xiaomi znane jest z produkcji wysokiej jakości produktów w niskiej cenie. Główną dziedzina działalności jest produkcja smartfonów, ale firma działa na wielu innych płaszczyznach. Xiaomi produkuje telewizory, routery, laptopy, automatyczne odkurzacze Mi Robot, powerbanki, inteligentne sportowe obuwie i wiele inteligentnych gadżetów domowych. Produkowanie z niską marżą jest opłacalne tylko przy ogromnej skali. Xiaomi jednak z roku na rok sprzedaje mniej telefonów. W rekordowym 2015r Xiaomi sprzedało ponad 70 milionów smartfonów. W Q1 2016 sprzedaż wyniosła tylko tylko 10,9 mln telefonów, odnotowując 26% spadek rok do roku. W całym 2016 roku sprzedano 62 mln telefonów. Strategia firmy przewidywała sprzedaż w 2015 r 100 milionów telefonów.
Załamanie sprzedaży telefonów Xiaomi powodem kłopotów finansowych.
Spadek sprzedaży w latach 2015 i 2016 wynika z błędnej strategii marketingowej. Xiaomi preferowało sprzedaż tylko online i to często ograniczonej ilości sztuk w błyskawicznej sprzedaży , aby chwalić się rekordami sprzedaży osiągniętymi w kilka minut. Metoda ta stosowana od 2010 roku dobrze się sprawdzała, lecz jej format się wyczerpał i przestała być skuteczna. Tymczasem konkurenci jak Huawei, Vivo, OPPO i Lenovo prowadzą sprzedaż także w placówkach stacjonarnych.
Dyrektor Xiaomi Lei Jun przyznał na początku tego roku, że jego firma w ostatnich latach rozwijała się „zbyt szybko” i obecnie nie potrafi udźwignąć swojego ciężaru. Xiaomi musi dostać zastrzyk finansowy, bo w przeciwnym razie losy firmy mogą być bardzo niepewne.
Telefony Xiaomi coraz droższe, ale łatwiej dostępne.
Doraźnym lekarstwem na wyjście z kłopotów finansowych Xiaomi jest podniesienie cen telefonów oraz uruchomienie stacjonarnych punktów sprzedaży na terenie Chin. Xiaomi ma wielu fanów także w Polsce, bankructwo firmy było by wielką stratą dla klientów na całym świecie.
Heh najpierw problemy finansowe Leeco, teraz Xiaomi. Nie dość, że MIUI jest tak zbugowane. To Xiaomi zamiast naprawić błędy, pcha niepotrzebne funkcje. A spróbuj coś złego napisać, na MIUI Polska o Xiaomi albo MIUI. Dla tego już nie kupię Xiaomi. Wolę zapłacić więcej i mieć coś lepszego np; Oneplus 3T, Honor 8 Pro, Huawei P10 Plus, Samsung Galaxy S8. Szkoda mi tylko Leeco.
[…] którym firma zawdzięcza sukces: innowacyjność, jakość i logistyka. Kilka tygodni temu Firma Xiaomi pożyczyła drugi już miliard dolarów, tym razem na ekspansję na nowych rynkach, co powinno przynieś dalszy wzrost sprzedaży. Ze […]
I co dalej będzie z tą firmą, płajta? Bardzo dobry producent smartfonów
Marciś widzę, że lubisz przepłacać, żeby z przodu mieć znaczek tylko lepszy firmowy. NO ale, kto bogatemu zabroni? Ja wolę mieć lepsze, y telefonie nie muszę mieć Honorata czy Samsunga, żeby przepłacać
Miało być Honorata Samsung
[…] Warto przypomnieć że w ostatnich latach w konsorcjum europejskich banków firma zaciągnęła dwukrotnie pożyczkę w wysokości 1 miliarda dolarów. […]