Recenzja Xiaomi Redmi 4A Najlepszy z najtańszych.

Xiaomi Redmi 4A Test taniego, przyzwoitego telefonu.

Xiaomi Redmi 4A jest już starym telefonem, zazwyczaj testuje nowości od chińskich producentów, ale ze względu na niską cenę i duża popularność tego telefonu postanowiłem przyjrzeć się mu bliżej.

Xiaomi Redmi 4A

SPECYFIKACJA

wyświetlacz 5″ 1280 x 720 pikseli,
czterordzeniowy procesor Snapdragon 425 1,6GHz z Adreno 308,
2GB RAM,
16GB pamięci wewnętrznej,
MIUI 8.1 Android 6.0.1 Marshmallow,
aparat 13 Mpix,
kamerka 5 Mpix,
port microUSB,
hybrydowy dual SIM,
akumulator o pojemności 3120 mAh,
wymiary: 139,6 x 70,5 x 8,5 mm,
waga: 132 g.

RECENZJA WIDEO

 

W PUDEŁKU
Zestaw jaki otrzymałem ze sklepu Gearbest jest bardzo skromny, w pudełku poza telefonem znajduje się jedynie ładowarka, kabel USB, klucz do tacu kart oraz dokumentacja

BUDOWA
Producent chcąc zachować niską cenę musiał oszczędzać niemal na wszystkim, nie oszczędzono też obudowy która wykonana jest z tworzywa sztucznego, a nie z metalu jak to bywa w większości telefonów. Tworzywo jest miłe w dotyku, z tendencja do zbierania odcisków palców i innych zabrudzeń. Budowa jest w miarę solidna, elementy są poprawnie spasowane, nie słychać trzeszczenia itp.

Na prawej krawędzi ulokowano przyciski regulacji głośności i załączania. Lewa krawędź mieści tacę z hybrydowym gniazdem kart, 2 karty SIM lub karta SIM i karta pamięci.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A

Górna krawędź jest miejscem dla gniazda słuchawkowego jack 3.5 mm oraz tradycyjnie dla Xiaomi nie zapomniano o porcie podczerwieni który służy do sterowania urządzeniami domowymi (pilot)
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A IRDA

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A Budowa

Nad ekranem mamy klasyczny zestaw: głośnik, aparat do zdjęć lecz brak tam jest diody powiadomień która znalazła się pod wyświetlaczem. Ponad to znajdują się tam przyciski systemowe bez podświetlenia.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A

Na tyle widnieje obiektyw kamery z dioda doświetlającą. W dolnej części ulokowano grill maskujący głośnik, na szczęście jest on chroniony wypustka która zapobiega zasłonięcie otworów kładąc telefon na pleckach.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A aparat
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Xiaomi Redmi 4A głośnik

EKRAN
Xiaomi Redmi 4A wyposażony został w 5-calowy wyświetlacz,o rozdzielczości HD (1280×720) co sprawia że pojedyncze piksele nie rzucają się w oczy , a obraz jest wystarczająco ostry. Pod pewnymi kątami widoczna jest degradacja kolorów,

Jasność wyświetlacza jest na akceptowalnym poziomie, niestety światło odbija się na ekranie, brak jest ochrony antyrefleksyjnej. Xiaomi w większości swoich telefonów może pochwalić się bardzo dobrym minimalnym poziomem jasności, wyświetlacz może być niemal czarny. Dla lubiących czytać po nocach jest filtr niebieskiego światła, po włączeniu trybu nocnego obraz przyżółknie. Odwzorowanie kolorów jest poprawne, ale nasycenie jest niezbyt intensywne, a kontrast też nie należy do wysokich. Tony barw można zmienić w ustawieniach systemu. Jak dla mnie wyświetlacz w telefonie jest odrobinę mdły, poza doskonały niskim poziomym jasności nie wyróżnia się na tle innych budżetowych chińskich telefonów.

MIUI 8 jest jedną z głównych zalet Telefonu Xiaomi Redmi 4A

SYSTEM
Xiaomi Redmi 4A pracuje pod kontrolą androida z nakładką MIUI 8. Nakładka ta ma swoich gorących zwolenników jak i zagorzałych wrogów. System jest bardzo kolorowy, z wieloma animacjami i możliwością personalizacji wielu funkcji. Przeciwnicy znów zarzucają MIUI niestabilna pracę i zabijanie aplikacji spowodowane złym zarządzaniem pamięcią. System jest dobrze spolszczony, jest też dostęp do sklepu PLAY

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Wielu z was zdążyło już poznać MIUI, a tym którzy jeszcze nie mieli kontaktu z tym systemem wymienię kilka jego cech.

MIUI oferuje wiele autorskich aplikacji i własnych usług. Domyślnie mamy zainstalowane takie aplikacje jak radio, kompas, dyktafon, skaner kodów kreskowych, menadżer plików a także przeglądarkę www.
Dobrze też prezentuje się panel sterowania, gdzie mamy do dyspozycji narzędzia do czyszczenia pamięci, monitor danych, Firewall i antywirusa.
Każdy zarejestrowany klient otrzyma bezpłatnie określona przestrzeń w chmurze, którą w razie potrzeby można odpłatnie rozszerzyć. Na serwerach firmy można przechowywać ustawienia posiadanych urządzeń Xiaomi.
System nie oferuje szuflady z aplikacjami, wszystkie nowe aplikacje wylądują na pulpicie.Z ciekawszych funkcji warto wymienić :
– drugą przestrzeń, przydatne w wypadku posiadania kilku kont na portalach społecznościowych.
– wsparcie funkcji wielu okienek, dostępne dla niektórych aplikacji.
– poprawki związane z bezpieczeństwem. Pojawiły się filtry blokujące niebezpieczne wiadomości i SMS-y, a także dodatkowe zabezpieczenia z wykorzystaniem skanera odcisków palców.
– rozbudowane możliwości personalizacji związane z tapetami. Teraz dziennie wyświetla się inna tapeta.
– rozbudowana aplikacja Galeria, mamy nowe funkcje, filtry i efekty, które ułatwiają edycję zdjęć.(część osób jednak bardziej przypadnie do gustu galeria z MIUI 7)
– nowy tryb oszczędzania energii, system automatycznie blokuje procesy w tle, kiedy nasza bateria jest na wyczerpaniu.– „godziny ciszy” czyli tryb nie przeszkadzać.
– „lite mode” ustawia minimalistycznu pakiet funkcji telefonu w postaci kafelek jak w windowsie. (opcja zwłaszcza dla starszych osób, duże czcionki)
– zarządzanie powiadomieniami – począwszy od tego czy mają się w ogóle wyświetlać, a jeśli tak, to w jakich miejscach oraz czy ma włączać się dioda LED, jak również dźwięk i wibracje,
– „przypadkowe użycie” – blokuje ekran gdy telefon jest w kieszeni
– kontrola rodzicielska -dostęp do wybranych aplikacji,
– tryb obsługi „jedna dłoń” – zmniejszenie wyświetlanych treści do 3,5”, 4” lub 4,5”,ułożony po dowolnej stronie, dla leworęcznych i praworęcznych.
– możliwość przypisania trybu dźwięku pod zdefiniowane słuchawki .
– przyciski systemowe – można przypisać do nich inne funkcje niż domyślnie
– nagrywanie połączeń telefonicznych,
– możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku migawki aparatu,
– tryb poufny: ukrywa rejestr połączeń, SMS-ów, zdjęcia i ustawienia pulpitu.

WYDAJNOŚĆ
Xiaomi Redmi 4A został wyposażony w czterordzeniowy procesor Snapdragon 425 o taktowaniu 1,6GHz z układem graficznym Adreno 308. Całość wspomagana jest przez zaledwie 2GB Pamięci RAM. Można powiedzieć że taki konfiguracja to w obecnych czasach absolutne minimum.
Ogólnie system działa stosunkowo płynnie, ale czasem widoczne są lagi. Przy odpaleniu większej ilości aplikacji widać wyraźnie niedostateczną ilość pamięci PAM. Przełączanie pomiędzy aplikacjami może chwilę potrwać.

W popularnym banchmarku Antutu telefon przekroczył wynik 61000 punktów
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 720 x 1280)Xiaomi Redmi 4A Wydajność

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Aparat w Redmi 4A rozczarowuje.

KAMERA
Xiaomi nie ma dobrej reputacji w kwestii zdjęć robionych przez ich smartfony. Po budżetowym Redmi 4A także nie można się spodziewa cudów.
Urządzenia posiada 13-megapikselowy aparat główny z przysłoną f/2.2 i pojedynczą diodą LED oraz 5-megapikselowy aparat do zdjęć selfie.

Jak widać na poniższych zdjęciach zdjęcia prezentują mało szczegółów, kolory są nieco wyblakłe, a obraz mało ostry. Sytuację nieco poprawia tryb HDR.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1067 x 800)Xiaomi Redmi 4A zdjęcia
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych oraz w ciemności , z lampą LED.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Podobnie słabej jakości są filmy które teoretycznie można nagrywać w rozdzielczości Full HD.

Przedni aparat pozwoli zrobić selfie stosunkowo mało ostre i wyblakłe.
Xiaomi Redmi 4A selfie Obrazek

Aplikacja aparatu nie różni się wiele od tej instalowanej w pozostałych telefonach z systemem MIUI. Mamy tam możliwość włączenia trybu HDR i lampy błyskowej, z boku można wysunąć wiele różnych filtrów. Dodatkowo w trybach są dostępne opcje takie jak panorama, tryb nocny i ręczny w którym można ustawić balans bieli i czułość ISO.
Obrazek Obrazek

 

Xiaomi Redmi 4A obsługuje LTE B20

ŁĄCZNOŚĆ
Pod względem łączności telefon pozytywnie zaskakuje, a to za sprawą obsługi 20 kanału LTE na częstotliwości 800MHz. Oczywiście pozostałe kanały używane w Polsce też są wspierane.
WCDMA B1/B2/B5/B8
4G: FDD-LTE B1/B3/B4/B5/B7/B20
Urządzenie może obsługiwać dwie karty SIM w trybie standby, niestety gniazdo jest hybrydowe. Rozszerzenie pamięci następuje kosztem drugiej karty SIM.

Wi-Fi 802.11 b/g/n działa w częstotliwości 2,4 GHz i ma średnią czułość. Jest też radio FM, Bluetooth 4.1, USB OTG. Telefon wyróżnia się na tle konkurencji portem IRDA Który służy do sterowania urządzeniami domowymi.

LOKALIZOWANIE
Xiaomi Redmi 4A wykrywa satelity 3 systemów nawigacji: GPS, Glonass oraz BDS (Beidou) co pozwala mu uzyskać całkiem przyzwoite wyniki. Podczas moich krótkich testów nie zauważyłem utraty sygnału i w konsekwencji braku lokalizowania. Urządzenie potrafi zlokalizować nas ze średnią dokładnością do 4-6 metrów.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

DŹWIĘK
Jakość rozmów głosowych jest jest na przyzwoitym poziomie, jednak niektórzy mogą narzekać że głośniczek jest odrobinę za cichy. Główny głośnik jest wystarczająco głośny, jakość dźwięku jest przeciętna.

 

BATERIA
Seria Redmi słynie z pojemnych baterii, Xiaomi Redmi 4A nie jest tu wyjątkiem.W smartfonie znajdziemy baterię o pojemności 3120 mAh co w połączeniu z 5-calowym wyświetlaczem i oszczędnym procesorem daje dobre efekty.

Przeciętnemu użytkownikowi wystarczy energii na cały dzień, osoby mniej intensywnie używające smartfona będa ładowały co dwa dni.
Telefon najlepiej ładować w nocy ponieważ naładowanie od 0 do 100% zajmuje z oryginalną ładowarka blisko 3 godziny.

 

DOSTĘPNOŚĆ I CENA

Telefon można było kupić z kuponem zniżkowym za niecałe 90 dolarów czyli równowartość 330 złotych. Aktualne kupony na chińskie telefony są dostępne w tym temacie:
W sklepie Gearbest można liczyć na cenę poniżej 360 złotych co jest
Bardzo atrakcyjną ceną. Trzeba pamiętać, że może zostać naliczony podatek VAT, około 100zł.

Na aliexpress od 98$
Banggood.com od 98$

PODSUMOWANIE
Xiaomi Redmi 4A nie jest telefonem który by się czymś szczególnie wyróżniał, jest to typowy przeciętniak, jednak w swojej klasie cenowej jest prawdziwą gwiazdą.
Telefon pracuje pod kontrolą MIUI które daje nam spore możliwości, Telefon na ogół działa płynnie, ale złe gospodarowanie pamięcią może spowodować że np. nagle zamknie się nam przeglądarka lub aparat foto. Na pochwałę zasługuje przyzwoita jakość budowy, nie często spotykany portu podczerwieni oraz 32 GB pamięci. Dżwięk i bateria prezentują średni poziom. Bardzo słabo wypada aparat foto.
Jeżeli dysponujesz skromny budżetem to ten telefon z całą pewnością będzie wart wydanych pieniędzy.

PLUS
DUAL SIM (pasywny/standby),
4G LTE B20 800MHz
Pilot RTV (port podczerwieni)

MINUS
Aparat
Brak podświetlenia przycisków

OCENA
Budowa i wygląd: 6
Ekran: 6
Wyposażenie: 6
Kamera: 5
Bateria: 6
Cena: 8

OCENA KOŃCOWA 6.2/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] flashsale! (Recenzja) […]

Kazimierz
Kazimierz
6 lat temu

dostałem redmi 4A pod choinkę miał ustawiony j.polski, ale w trakcie zapoznawania się telefonem i ustawieniami przełączył się na chyba na idonezyjski czy malezyjski i teraz za chiny nie idzie w ustawieniach znaleźć języka żeby wrócić do polskiego, jak to zrobić? Proszę o proste rady.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x