Xiaomi Mi A1 Test telefonu Xiaomi z systemem Android
Xiaomi Mi A1 to Xiaomi Mi 5X z Androidem One na pokładzie.
Kilka miesięcy temu zadebiutował Xiaomi Mi 5X, a nieco później jego lustrzane odbicie z niemal czystym Androidem na pokładzie.
Xiaomi posiada swoja nakładkę systemową, MIUI cechuję się bardzo dużymi możliwościami personalizacji. Nakładka ma zagorzałych zwolenników jak i grono ludzi którzy jej w ogóle nie akceptują. W mediach i to nie tylko chińskich przelała się fala krytyki, krytykowano firmę za wiele błędów w MIUI z którymi firma nie jest w stanie sobie poradzić. Najczęściej występującym problemem jest nieoczekiwane zabijanie aplikacji, problemu z zarządzaniem pamięcią, zwlekanie z aktualizacją silnika systemu Android, dostało się też oprogramowanie odpowiedzialnemu za jakość zdjęć.
Firma postanowiłą podjąć działania naprawcze, od MIUI 8 system jest odchudzany (MIUI to jedna z najcięższych nakładek) postanowiono też wydać kilka telefonów z czystym androidem ONE, pierwszym jest Xiaomi Mi A1
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
5,5-calowy wyświetlacz IPS TFT o rozdzielczości Full HD (1920×1080; 401 ppi),
ośmiordzeniowy (8x ARM Cortex-A53; 14 nm) procesor Qualcomm Snapdragon 625,
układ graficzny Adreno 506,
4 GB RAM,
64 GB pamięci wewnętrznej,
obsługa kart microSD o maksymalnej pojemności 128 GB,
podwójny aparat główny 2×12 Mpix z przysłoną f/2.2 i f/2.6,
kamerka 5 Mpix na przodzie,
Bluetooth 4.2,
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz),
LTE,
port podczerwieni,
GPS, A-GPS i GLONASS,
czytnik linii papilarnych,
USB Typu C,
system operacyjny Android 7.1.2 Nougat,
akumulator o pojemności 3080 mAh, niewymienny
wymiary 155,4×75,8×7,3 mm,
waga: 165 gramów.
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
W białym pudełku znajdziemy telefon i mniejszy kartonik w którym znajduje się kabel USB i instrukcja obsługi. Ładowarka 2A nie wspiera szybkiego ładowania, ale ma europejską wtyczkę. O dziwo sklep od siebie dodał przejściówkę, chyba z rozpędu. Na bocznej ściance znajduje się klucz do tacy kart. W zestawia na próżno szukać słuchawek i etui, jest za to folia ochronna na ekran i ściereczka.
BUDOWA
Budowa telefonu jest niemal identyczna jak Xiaomi Mi 5X. Jedyna różnicą jest napis “android one” na tyle telefonu.
Obudowa jest bardzo smukła, 7,3 mm grubości sprawiają że telefon dobrze leży w dłoni pomimo 5.5 calowego wyświetlacza.
Na przednim panelu w oczy rzucają się duże pasy nad i pod wyświetlaczem. Mi takie lotniska się nie podobają, obecne trendy też są z goła inne. Na górze poza głośnikiem i czujnikami jest też dioda powiadomień.
Przyciski funkcyjne androida są podświetlane delikatnym białym światłem. Dolna belka jest na tyle duża, że pomieściłaby skaner odcisków palca. Jednak producent zdecydował się ulokować go z tyłu telefonu co nie wszystkim będzie pasowało. Na szczęście skaner jest w zagłębieniu, łatwo na niego trafić palcem, jest też stale aktywny co umożliwia wybudzenie telefonu.
Z tyłu ulokowano podwójny obiektyw aparatu, który wystaje z korpusu, kładąc telefon na pleckach będziemy rysowali szkło ochronne obiektywów.
Na górnej ramce poza mikrofonem wychwytującym szumy otoczenie jest też dioda podczerwieni do sterowania urządzeniami domowymi. Android One został wzbogacony o odpowiednią aplikację.
Dolna ramka jest nieco nieestetyczna. Mamy tam grilla maskującego głośnik, gniazdo USB, gniazdo słuchawkowe mikrofon, a pomiędzy tym śrubki.
Klawisze regulacji głośności siedzą solidnie, bez większych luzów i nie wydają odgłosów podczas używania.
EKRAN
Wyświetlacz Xiaomi Mi A1 został pokryty zaokrąglonym na krawędziach szkłem szkłem 2.5D. Sam Wyświetlacz prezentuje żywe kolory, odpowiednio ostre. Nie będzie też problemu w słoneczne dni, poziom maksymalnej jasności nie zawodzi, tak samo dobrze wypada minimalny poziom jasności. Wydaje mi się że wyświetlacz ma tonację kolorystyczna inną niż starszy brat. Kolory są może i żywsze, ale biel ma żółtawy odcień, a czerń jest odrobiną szara.
Xiaomi Mi A1 to pierwszy telefon Xiaomi z czystym systemem Android.
SYSTEM
Xiaomi Mi A1 pracuje pod kontrolą niemal “czystego” systemu Android 7.1.2 Nougat. Producent zdecydował się na dodania kilku swoich funkcji i są to:
Pilot Mi – aplikacja wykorzystuje port podczerwieni do sterowania urządzeniami domowymi jak TV Boxy, telewizory, , klimatyzacje, wentylatory, odbiorniki A/V, odtwarzacze DVD, projektory, aparaty. Co dziwne –
Opinie – możliwość bezpośredniego zgłoszenia błędów lub sugestii producentowi;
Wyświetlanie powiadomień, przesuwając palcem od góry do dołu po skanerze linii papilarnych;
Uruchamianie aparatu szybkim, dwukrotnym wciśnięciem klawisza zasilania;
System jest niesamowicie ubogi w dodatki, ale taka jest jego idea. Sami decydujemy jakie dodatki są nam potrzebne. System od google zapewnia nam częste aktualizacje, pierwszą otrzymałem już po kilku godzinach używania telefonu. Można też oczekiwać długiego wsparcia od amerykanów.
WYDAJNOŚĆ
Codzienne korzystanie z Xiaomi Mi A1 jest bardzo przyjemne, telefon jest szybki, podczas testów ani jedna aplikacja nie została zatrzymana wbrew mojej woli. Menu i animacja są płynne, bez lagów.
Xiaomi Mi A1 wyposażony został w popularny procesor Snapdragon 625 o taktowaniu 2,0 GHz który wspomagany jest przez układ grafiki Adreno 506 z zegarem 650MHz. Nie jest to super wydajny procek, jednak do najgorszych nie należy, jest stosunkowo oszczędny, nie drenuje baterii. Producent zadbał o duża pamięć RAM, dzięki temu telefon dobrze radzi sobie z wielozadaniowością, czas reakcji może nie jest najlepszy, ale system działa płynnie, bez lagów. Większość gier ze sklepu play też działa bez większych problemów. W syntetycznych testach w benchmarku Antutu telefon wykręcił ponad 76000 pkt .
Xiaomi Mi A1 test kamery
Xiaomi Mi A1 test kamery
KAMERA
Aparat w Xiaomi Mi A1 z pozoru przypomina tą z MI6, ale w rzeczywistości aparat odstaje od droższego brata.
Mi A1 ma aparat z dużo ciemniejszą przysłoną (f/2,2 zamiast f/1,8), co skutkuje gorszymi zdjęciami w słabszych warunkach oświetleniowych, nie ma też optycznej stabilizacji obrazu, co także przełoży się na słabsze zdjęcia.
Duże znaczenie ma też zastosowany procesor, Snapdragon 835 z Mi 6 ma dużo bardziej zaawansowany procesor obrazu, który przyczynia się do lepszej jakości zdjęć.
Teleskopowy obiektyw pozwala na uzyskanie dwukrotnego zoomu bez znacznej utraty jakości.
Jeżeli chodzi o zwykłe zdjęcia to prezentują one dużo szczegółów, odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre. Sytuacja ulega pogorszenie jeżeli fotografowany obiekt jest w ruchu. O tym że w słabszych warunkach oświetleniowych zdjęcia wypadają gorzej już chyba nawet nie muszę pisać. Tu wyraźnie aparat traci względem innych chińskich producentów jak Vivo, OPPO, Huawei.
Tryb HDR poprawia nieco sytuację
Tryb zwykły
Tryb HHT
Tryb HDR
Zdjęcia w ciemności, z doświetleniem z diody LED
Urządzenie potrafi nagrywać filmy w rozdzielczości 4K, ilość widocznych szczegółów jest dobra, kolory wiernie oddają rzeczywistość. Jednak podczas ruchu widać brak stabilizacji obrazu, Film traci na ostrości , a ilość widocznych szczegółów gwałtownie spada. Często jest też problem z szybkim złapaniem ostrości.
DŹWIĘK
Telefon wyposażono w jeden głośnik który jest dosyć głośny. Głośnik ten ma przyjemne brzmienie, słyszalne są nawet delikatne basy. Głośnik, do rozmów też jest wystarczająco głośny. Dosyć dobre brzmienia można uzyskać na słuchawkach. Można przyjąć pod pod względem dźwięku telefon wypada ponadprzeciętnie.
ŁĄCZNOŚĆ
Smartfon wyposażono w hybrydowe gniazdo kart SIM, co skutkuje tym, że można użyć dwóch kart sim, lub kosztem jednej z kart rozbudować pamięć telefonu kartą microSD. Telefon obsługuje polskie zakresy częstotliwości w tym LTE B20 na częstotliwości 800MHz która to jest przydatna w mniejszych miejscowościach.
Czułość anten jest dobra, nie ma też problemów z zasięgiem WiFi które jest bardzo czułe. Telefon posiada gniazdo USB C, ale nie zrezygnowano z gniazda słuchawkowego Jack 3.5mm. Oczywiście o NFC można zapomnieć.
LOKALIZOWANIE
Telefon szybko wykrywa satelity GPS i glonass, ale ważniejsza jest stabilność i dokładność lokalizowania.
Urządzenie lokalizowało mnie z dokładnością 5-10 metrów. Jest to wynik średni, ale wystarczająco dobry do nawigacji samochodowej.
BATERIA
Telefon ma jak na standardy Xiaomi niewielką baterię o pojemności 3000mAh, ale nie musimy się obawiać, energii wystarczy na cały dzień korzystania z telefonu . W teście polegającym na odtwarzaniu filmów przy maksymalnej jasności i maksymalnej głośności urządzenie pracowało 7 godzin i 10 minut, co jest niezłym wynikiem.
Na ładowanie baterii do pełna zajmuje około 2 godzin
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Mój telefon pochodzi ze sklepu lightinthebox gdzie obecnie kosztuje 188 dolarów (635 złotych) i jest to jedna z najlepszych ofert w Sieci. Nie bez znaczenia jest fakt , że można wykupić ubezpieczenie od VAT za kilka dolarów.
Mój telefon dotarł z Niemiec bez dodatkowych opłat.
PODSUMOWANIE
Xiaomi Mi A1 jest bardzo dobrą propozycja dla osób które chcą kupić wydajny telefon w przystępnej cenie. Telefon pracuje pod kontrola Androida One, który działa bardzo szybko, a co ważniejsze jest stabilny i nie ubija aplikacji w tle. Telefon cechuje się solidną budowa, lecz nie zadbano o wąskie ramki wokół ekranu jak na współczesny telefon przystało. Telefon może szczycić się żywotną baterią i dobrą jakością dźwięku. Do 700zł jest to bardzo dobry telefon, w sumie w telefonie trudno znaleźć jakieś poważniejsze wady.
PLUS
– stabilny, czysty, szybki system Android,
– wyświetlacz,
– dual SIM (2x nano, hybrydowy),
– obsługa LTE 800 MHz B20,
– metalowa obubudowa
– podwójny aparat tylny z zoomem optycznym 2x,
– uniwersalny pilot (nadajnik podczerwieni),
– cena
MINUS
– brak NFC,
– brak stabilizacji optycznej w aparacie,
– słaba jakość zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych.
OCENA
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 7
Wyposażenie:7
Kamera: 7
Bateria:8
Cena: 8
OCENA KOŃCOWA 7.3/10