Xiaomi MI 4i Recenzja, test, opinia

Xiaomi MI 4i Test, Recenzja, Opinia.

Xiaomi jest najszybciej rosnącym producentem telefonów na świecie, po pierwszym półroczu 2015 jest to 5 producent telefonów w ujęciu globalnym. Najwięcej emocji wzbudzają flagowce jak MI4, ale najpopularniejsze są budżetowe telefony. Dziś przetestujemy urządzenie którym jest niedawno wydany telefon średniej klasy- Xiaomi MI4i który nazwą nawiązuje do swojego starszego brata.


Xiaomi MI4i kosztuje niewiele ponad 200$ i w tej cenie trudno mu znaleźć konkurenta renomowanych w Europie marek, ale czy bije inne chińskie marki?
Telefon otrzymałem ze sklepu gearbest.com za pośrednictwem poczty i nie musiałem ponosić dodatkowych opłat celnych.

BUDOWA

Jedną z cech która przyniosła rozgłoś marce jest solidna budowa telefonów, podobnie jest z Mi 4i. 5-calowe kompaktowe urządzenie ma obudowę wykonana z tworzywa sztucznego, bez elementów ze stali.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1278 x 718)Obrazek
Na przednim panelu w górnym lewym rogu umieszczono ligo MI, czujniki światła i zbliżeniowy, głośnik, oko kamery i diodę powiadomień która może świecić w 7 kolorach, sami możemy zdecydować który kolor przyporządkować do danego powiadomienia. Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 960)Obrazek
Pod 5 calowym ekranem znajdują się 3 podświetlane oporowe przyciski nawigacyjne, które są niewidoczne przy wyłączonym telefonie. Przedni panel jest niemal cały czarny, poza logo trudno dostrzec kontury ekranu, co wygląda bardzo dobrze.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 960)Obrazek
Tylna pokrywa jest niezdejmowalna i jest jednolita z bocznymi krawędziami.
Przyciski głośności i załączania są plastikowe, pomalowane srebrnym błyszczącym lakierem który będzie można porysować, a ulokowano je po prawej stronie urządzenia. Na dolnej krawędzi znalazło się gniazdo micro USB i otwór mikrofonu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1278 x 718)Obrazek
Lewa strona kryje wysuwaną tace na dwie karty sim, zaś w górnym lewym rogu umieszczono gniazdo słuchawkowe 3,5mm. Z tyłu w lewym górnym rogu znajdują się: dwubarwna dioda LED, oko kamery i otwór mikrofonu redukującego szumy podczas rozmów.

Telefon ma też stosunkowo wąskie ramki wokół ekranu, ostatnio testowany Huawei P8 Lite jest znacznie wyższy, przy podobnej szerokości. P8 Lite wygląda bardziej prestiżowo, sprawiając wrażenie telefonu z wyższej półki.
Mi 4i jest cieńszy i lżejszy od swojego flagowego imiennika, jego grubości to zaledwie 7,8 mm, a waży 130 gramów. Wykończenie krawędzi bocznych sprawia, że ​​telefon pewnie leży w dłoni , a jego stosunkowo niewielki rozmiar pozwala obsługiwać go jedną ręką.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

SPECYFIKACJA
5″ ekran Full HD OGS IPS 441 ppi – (Sunlight display)
Snapdragon 615 SoC (64 bit) – Cortex-A53 4 x 1.7GHz + 4x 1.1 GHz
2GB RAM
16 GB pamięci wewnętrznej
Aparat Sony 13MP F/2.0
Przedni aparat 5MP F/1.8
4G Dual SIM (2G/3G/4G dla każdego slotu)
Bateria 3120 mAh
Bluetooth 4.1 / WiFI 802.11ac / GPS / Glonass / Wi-Fi Direct
Wymiary: 138.1mm x 69.6mm x 7.8 mm
Waga 130 g
Kolory: biały, niebieski, pomarańczowy, żółty, różowy

EKRAN
Xiaomi Mi 4i wyposażono w 5-calowy wyświetlacz LCD IPS produkcji Sharp o rozdzielczości 1080p o zagęszczeniu pikseli 441 ppi.
Wyświetlacz oferuje bardzo dobre odwzorowanie kolorów, temperatura kolorów jest neutralna, dobrze wypada też kontrast, kąty widzenia także są dobre. Widoczność na zewnątrz w jasnym świetle słonecznym jest również bardzo dobra, pomimo że jasność maksymalna nie jest na najwyższym poziomie. Zastosowana technologia zapobiega refleksom.

SYSTEM

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek
Xiaomi Mi 4i pracuje z autorską nakładką MIUI 6, która oparta jest na Androidzie 5.0 Lollipop. Jest to pierwszy telefon Xiaomi oparty o najnowszego androida 5, poprzednie modele bazowały na KitKat 4.4 . MIUI to z pewnością jedna z cięższych skórek Androida, która ma swoich zagorzałych zwolenników jak i osoby które jaj nie tolerują. MIUI łączy cechy Androida i iOS. Zwolennicy podkreślają fakt, że nakładka ma cotygodniowe aktualizacje i rozbudowany system zarządzania uprawnieniami dostępu dla poszczególnych aplikacji. Przeciwnicy zwracają uwagę że cotygodniowe aktualizację dotyczą tylko nakładki MIUI, a nie samego androida. Zarzuca się też że system ma masę bugów i słabą optymalizację.

MIUI daje nam bardzo wysoki poziom kontroli i dostosowywania urządzenia do swoich potrzeb, co nie jest często dostępne w innych skórach z systemem Android. Funkcje takie jak „Nie przeszkadzać” i karty wielozadaniowości były częścią MIUI jeszcze przed wydaniem androida Lollipop. MIUI oferuje też 5GB przestrzeni w chmurze, MiCloud, Po zarejestrowaniu się w usłudze możemy przetrzymywać tam nasze zdjęcia i pliki. Można również uzyskać dostęp do sklepu z rozrywka, bardziej zaawansowanymi narzędziami zarządzania, czy też do nowych motywów.
Tego czego nie znajdziemy na serwerach MIUI , można szukać w Sklepie Play, który jest doinstalowany dla klientów z poza Chin. W Chinach używanie sklepu google play jest nielegalne.

Obrazek Obrazek
Obszar powiadomień ma dwie półprzeźroczyste karty – pierwsza przedstawia wszystkie powiadomienia, a druga dostępna po przesunięciu palcem w lewo oferuje szybkie przełączanie modułów i skrót do ustawień telefonu. Niestety, nie można dwukrotnym przesunięciem palcem od góry, jak to jest w przypadku innych urządzeń z systemem Android dostać się do przełączników.
Obrazek Obrazek
Kolejną rzeczą która będzie wymagała zmiany przyzwyczajeń użytkowników androida jest fakt, że Miui nie posiada szuflady z aplikacjami. Wszystkie nowe aplikacje lądują na pulpicie, na szczęście możemy je grupować w folderach.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

MIUI doskonale rozszerzał możliwości Androida KitKat, jednak po premierze Lizaka różnice się zatarły, a nawet brakuje wielu przydatnych funkcji dostępnych w androidzie 5.

WYDAJNOŚĆ
Producent w Mi 4i zdecydował się zastosować drugiej generacji 64-bitowy ośmio-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 615, taktowany zegarem 1,7 GHz, a wspierany przez układ graficzny Adreno 405 oraz 2 GB pamięci RAM.
Wielu innych chińskich producentów stosuje tajwańskie procesory MediaTek o tym samym taktowaniu, lecz ze słabszym układem graficznym.
Telefon może pracować w dwóch trybach, w trybie wydajnym chodzi bardzo płynnie, lecz telefon szybko pożera baterię i się grzeje pod tylną kamerą.
W trybie „normalnym” można zaobserwować lagi, płynność jest dużo mniejsza. Telefon potrafił dostać czkawki podczas przeglądanie materiałów z youtube, a nawet operując po menu. Urządzenie dobrze radzi sobie z wielozadaniowością.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek
Poddałem telefon Testowi wydajności w benchmarku Antutu, gdzie osiągnął wynik 36520 punktów, co nie jest złym wynikiem, lecz procesory Mediatek 64 bit , 8×1,7GHz uzyskują wyniki ponad 40.000pkt. Podobne wynik osiąga LG G3 i Google Nexus 5.
Obrazek Obrazek

KAMERA
Xiaomi Mi 4i posiada 13 megapikselowy aparat tylny z podwójną lampą błyskową LED i 5 megapikselowy sensor z przodu , urządzenie robi dobre zdjęcia , zwłaszcza biorąc pod uwagę jego cenę.

Obrazek Obrazek Obrazek

Interfejs oferuje trzy okienka – pierwsze domyślne pokazuje spustu migawki, kamerę i skrót do galerii. Przełącznik HDR jest teraz umieszczone obok spustu wirtualnej migawki. Przesuwając palcem od góry ekranu otrzymasz do wyboru 12 filtrów z podglądem na żywo. Przesunięcie od dołu odkrywa zaawansowane tryby, takie jak panorama, samowyzwalacz, odcień skóry,tryb nocny, Ręcznie i UBI-focus. Aplikacja oferuje kilka bardzo użytecznych dodatków, takich jak możliwość wykorzystania pierścienia ostrości, aby wyregulować ekspozycję, czy Ubi-focus pozwalający zrobić zdjęcie w którym punkt ostrości ustawimy później w galerii.
UbiFocus to w praktyce 5 zdjęć zrobionych z różnymi ustawieniami ostrości.
Przypomina to zdjęcia w technice HDR gdzie wykonywane są 3 ujęcia z różnymi nastawami EV i łączone w jedno HDR.Tryb ręczny daje możliwość ręcznego ustawienia balansu bieli i ISO. Przełącznik wykrywania twarzy jest w dodatkowych ustawieniach.

Mi 4i ma tendencję do rozmywania obiektów znajdujących się w ruchu.
Zdjęcia nocne wypadają stosunkowo dobrze, zwłaszcza w porównaniu do innych urządzeń z tej samej półki cenowej. Obrazy wydają się być ostre i wyraźne.

Przykładowe zdjęcia.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 720)Obrazek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 720)Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Film wykonany w dzień i po zmroku.

ŁĄCZNOŚĆ
Urządzenie posiada szeroki wachlarz opcji połączeń, nie zabrakło wsparcie dla Dual SIM z obsługą sieci w następujących zakresach.
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2600MHz , brak częstotliwości 800Mhz i 2100MHz którą testuje sieć Play

Mi 4i ma na pokładzie 16 GB pamięci, ale brak mu slotu na karty microSD.
Telefon obsługuje jeszcze następujące moduły łączności: WiFi ,Bluetooth 4.0, NFC, GPS,
GLONASS i radio FM

Wi-Fi ma bardzo dobrą czułość
Obrazek

DŹWIĘK
Urządzenie jest wyposażone w jeden głośnik z tyłu, który nie jest tak duży jak grill, ale pomimo tego brzmi dobrze. Dźwięk nie jest zbyt płaski, a dzięki małej wypustce na plecach, dźwięk nie jest stłumiony, gdy telefon znajduje się na płaskiej powierzchni.
Jakość połączeń jest dobra, słychać nas głośno i wyraźnie, sami też głośno słyszymy rozmówcę.

BATERIA
Urządzenie posiada baterie o pojemności 3120 mAh, co jak na telefon z 5 calowym wyświetlaczem powinno być wartością optymalną.
Pozwoliłem sobie przeprowadzić test polegający na odtwarzaniu materiałów z Youtube przy jasności ekranu ustawionej na 100% i z maksymalną głośnością. Telefon pracował w trybie wydajnym przez 3 godziny i 50 minut. Natomiast w trybie normalnym smartfon odtwarzał Video z Youtube przez 5 godzin i 45minut.

Większość użytkowników telefonu będzie mogła komfortowo używać telefonu przez cały dzień. Gdyby jednak udało ci się rozładować całkowicie baterię , to masz możliwość szybkiego doładowania, ładowanie od 0 do 40% trwa godzinę.

DOSTĘPNOŚĆ
Telefon oficjalnie jest dostępny w Chinach , Indiach i kilku mniejszych państwach Azji. Jednak można go kupić za sprawą wielu chińskich sklepów oferujących wysyłkę do Polski. Mój egzemplarz pochodzi ze sklepu Gearbest.com gdziekosztuje 224 dolary wraz z przesyłką co po obecnym kursie daje 835 zł.

PODSUMOWANIE
Xiaomi Mi 4i jest dobrym telefonem, z atrakcyjna ceną. Xiaomi promuje MI 4i jako „niedrogi flagowowiec ” ale na to miano telefon raczej nie zasługuje. Nadal w portfolio firmy jest nim Mi4, a niebawem będzie Mi5. Urządzenie ma doskonały design i jakość wykonania, niezły wyświetlacz. Niestety telefon posiada tylko 16 GB pamięci wewnętrznej, bez możliwości rozbudowy. Nie zachwyca też bateria i grzejący się procesor.
Porównując do Mi4, Mi4i ma przewagę w trzech aspektach: wsparcie DualSIM, nieco lepszy ekran (wyższy kontrast, ale niższa jasność) i trochę lepszy aparat (lepsze oprogramowanie, podwójna dioda) . Mi4 jest lepiej wykonany (z wymiennymi klapkami) wygląda bardziej elegancko, ma dużo mocniejszy procesor i przede wszystkim grafikę (przydaje się w grach, nie zamula nawet pod obciążeniem)
MIUI 6 po premierze Lollipop stracił wiele ze swoich dotychczasowych atutów, być może MIUI 7 wyciągnie więcej z silnika androida 5.0 Teraz może Ci brakować kilku przydatnych funkcji z Androida lollipop.

PLUSY:
Znakomity stosunek jakości do ceny.
Świetna jakość wykonania.
Dobry aparat z podwójną diodą LED.

MINUS:
Mała pamięć bez możliwości rozbudowy
Grzejący się procesor
Brak NFC

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] realna pojemnością. Przypomnę tylko że podobnym czasem życia baterii mogły pochwalić się Xiaomi Mi4i i Huawei P8 […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x