UMI Z Test pierwszego telefonu z procesorem Helio X27

UMI Z Test pierwszego  telefonu z procesorem Helio X27. Co poza wydajnością oferuje telefon?

UMI Z jest pierwszy telefon z procesorem Helio X27. Jest to też ostatni telefon UMI, jego następca UMI Z Pro i kolejne modele będą wydawane z brandem Umidigi. Testowałem już wiele telefonów UMi w tym Umi Plus i Umi Max. Wspólną cecha tych telefonów jest niska cena.
Zobaczmy jak wypadł UMI Z Test i moja opinia.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z Test

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Wyświetlacz: 5.5 inch 1920 x 1080 pixels FHD screen
CPU: Helio X27 2.6GHz Deca Core
System: Android 6.0
Pamięć: 4GB RAM + 32GB ROM
Kamera : 13.0MP przód + 13.0MP kamera główna
Bluetooth: BT4.1
Bateria: : 3780mA
Dual SIM
Złącze USB C
Skaner linii papilarnych
Android 6.0.1 Marshmallow
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

RECENZJA WIDEO

W PUDEŁKU
Pudełko z telefonem wyróżnia się na tle konkurencji, a to za sprawą iż jest wykonane z metalu. Zawartość pudełka jest już jak najbardziej standardowa, poza telefonem znajdziemy w środku modułową ładowarkę o nietypowym natężeniu 1,25A przy napięciu 5V. W zestawie jest jeszcze kabel USB, klucz to tacy kart, i instrukcja obsługi.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z Test

BUDOWA
Pierwsze co dostrzeżemy to atrakcyjny wygląd telefonu, choć niektórzy zarzucą mu podobieństwo do iPhone. Urządzenie posiada metalową obudowę typu unibody. Na Przedzie telefonu dostrzeżemy stosunkowo wąskie ramki wokół wyświetlacza. Nad wyświetlaczem znajduje obiektyw 13 megapikselowej kamery, głośnik, kolorowa, czujniki, dioda powiadomień oraz dioda doświetlająca LED co zapewne ucieszy miłośników zdjęć selfie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z Test

Pod 5.5 calowym wyświetlaczem pokrytym zakrzywionym szkłem 2.5D znajduje się owalny przycisk Home który pełni jednocześnie role skanera odcisków palca. Zeskanowałem jeden palec, ale niestety nie każda próba kończy się sukcesem.
Pozostałe przyciski funkcyjne androida są wyświetlane na ekranie. Można też włączyć przyciski pojemnościowe pod wyświetlaczem, lecz nie są one podświetlane.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z Test

Przyciski regulacji głośności oraz włączania telefonu ulokowane są na prawej krawędzi.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)UMI Z recenzja

Podwójną taca kart jest na lewym boku, każdy slot może obsługiwać sieci LTE.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z budowa

Gniazdo słuchawkowe Jack 3,5mm znajduje się na górze.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z Budowa

Natomiast na dole widzimy podwójny grill maskujący pojedynczy głośnik znajdujący się po prawej stronie, mikrofon ukryto po przeciwnej stronie. Po środku znajduje się gniazdo USB C
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z USB C

Tylna pokrywa jest niezdejmowalna, niema dostępu do baterii. W lewym górnym rogu widnieje obiektyw kamery, wydawało by się że to kamera typu Dual Camera, ale nic z tego, telefon posiada pojedynczy sensor Samsung S5K3L8, podwójną kamerę zobaczymy dopiero w UMIDIGI Z Pro. Kamera posiada autofokus laserowy. Obok kamerki widać diodę doświetlająca oraz mikrofon do redukcji szumów otoczenia. Pod wstawkami z tworzywa które dodają uroku znajdują się anteny.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)UMI Z metal body

UMI Z ma rozmiary 15,60 x 7,60 x 0,91 cm i waży 175 gramów. Budowa jest na bardzo dobrym poziomie, wszystko doskonale dolega, jest sztywne i nie wydaje żadnych dźwięków. Pomimo że telefon nie jest najszczuplejszy, do dobrze leży w dłoni.

EKRAN
Dosyć dobrze wypada 5.5-calowy wyświetlacz firmy Sharp o rozdzielczości Full HD z zagęszczeniem pikseli na poziomie 441PPI. Przedni panel został zabezpieczony szkłem Dragon Glass, uważny za bardziej odporny na zarysowania niż Gorilla Glass. Wyświetlacz prezentuje ładne , nasycone i ostre kolory. Katy widzenia są bardzo dobre, a degradacja kolorów jest prawie nie widoczna.
Maksymalny poziom jasności jest w miarę przyzwoity, ale mogło być lepiej. Odwrotnie jest z minimalnym poziomem jasności wyświetlacza, tu znów jest zbyt jasno i dłuższe nocne czytanie może być męczące dla oczu.
Obrazek

SYSTEM
UMI Z dostajemy z czystą wersją Androida 6.0 Marshmallow z minimalną ilością preinstalowanych aplikacji. To bardzo dobre posunięcie , gdyż zapewni to urządzeniu dłuższą świeżość, i płynniejsze działanie. Domyślnie zainstalowane aplikacje mieszczą się niemal na 1 pulpicie. System jest spolszczony w dosyć dużym stopniu, tradycyjnie po angielsku sa ustawienia związane ze skanerem odcisków palca i gestami. Warto jeszcze dodać, że telefon otrzymuje aktualizacje OTA, a producent obiecał też Androida 7, jednak nie liczył bym, że to szybko nastąpi. System działa sprawnie i bez widocznych spowolnień.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

WYDAJNOŚĆ
UMI Z jest pierwszym telefonem wyposażonym w najnowszy procesor tajwańskiego producenta MediaTek Helio X27. SoC ten ma 10 rdzeni: 2 rdzenie Cortex-A72 2,6 GHz, 4 Cortex-A53 2,0 GHz i 4 Cortex-A53 1,6 GHz. Za grafikę odpowiada Mali T880MP4
To w połączeniu z 4 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci wewnętrznej daje całkiem dobry efekt.
Pamięć wewnętrzna jest mniejsza niż można by oczekiwać, ale to szybki układ eMMC 5.1 dostarczone przez firmę Samsung. Dobrą cechą jest możliwość rozbudowy pamięci za pomocą kart microSD do 256GB.
Używając telefony nie zauważyłem, aby był on wyraźnie szybszy od telefonów z procesorem Helio X10 czy X20, choć z materiałów reklamowych wynika, że X27 uzyskał poprawę wydajności o 83 procent w stosunku do Helio X20!!
Po kilku godzinach ciągłego odtwarzania materiałów wideo telefon delikatnie się nagrzał, ale daleko mu do smartfonów z Snapdragonem 810.
Poddałem telefon testowi w benchmarku Antutu, uzyskał on wynik zbliżony do 117 000 punktów. Jest to wynik którego nie powstydzą się flagowe telefony znanych marek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)UMI Z Antutu
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

KAMERA
UMI Z spodoba się wszystkim fanom samolubek, przednia kamera ma 13 megapikselowy sensor który wspomagany jest diodą doświetlającą. Można zrobić dobrej jakości selfie nawet w nocy.

Od głównej kamery oczekujemy jednak lepszych zdjęć niż z przedniej kamerki. Z tyłu mamy dokładnie ten sam 13 megapikselowy sensor. Jednak same zdjęcia nie powalają z nóg.
W dobrych warunkach oświetleniowych można zrobić dobre zdjęcia z widocznymi wieloma szczegółami, o przyzwoitej ostrości i w miarę wiernie odzwierciedlające kolory. Jednak czasem zdaża się, że telefon niepoprawnie złapie ostrość i zdjęcia w takich przypadkach są mało ostre, a kolory wydają się wyblakłe.
Poniżej próbki zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

UMI Z Zdjęcia w słabym oświetleniu:
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Przednia kamera:
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Aplikacja nie jest szczególnie bogata, mamy do wyboru tryby, wideo, pięknej twarzy, foto, Pro Foto i panoramiczny. Można ustawić wszystkie parametry robionego zdjęcia w trybie manualnym
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

DŹWIĘK
Główny głośnik nie jest zbyt głośny, ale na szczęście przy maksymalnej głośności nie zniekształca dźwięku. Jakość dźwięku jest na przeciętnym poziomie, basowego brzmienia raczej nie uświadczymy. Podobnej średniej jakości jest głośniczek do rozmów.

ŁĄCZNOŚĆ
UMI Z obsługuje szeroki wachlarz częstotliwości. Oczywiście o 3G na częstotliwości 900MHz nie muszę wspominać , bo to już norma, ale nie zabrakło tez przyszłościowego LTE na kanale 20 (800MHz) z czego zwłaszcza ucieszą się mieszkający z dala od a dużych aglomeracji.
Nie mam też zastrzeżeń do Wi-Fi, jest czułe i stabilne.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

LOKALIZOWANIE
Moduł lokalizacji wykrywa satelity GPS, Rosyjskiego Glonass oraz chińskiego systemu Beidou. Telefon wskazuje nasza pozycję stosunkowo dobrze, średni błąd lokalizowania wynosi około 5 metrów, co jest przyzwoitym wynikiem. Jednak zdarzało się że czasem odchyłka lokalizowania względem prawdziwego położenia sięgała 10 metrów. W

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)UMI Z GPS

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

BATERIA
Umi Z na specyfikacji deklaruje baterię o pojemności 3780mAh co powinno w zupełności wystarczyć na jeden dzień używania telefonu. Bateria dostarczona jest przez SONY, co powinno być gwarantem jakości i trwałości. Ja jednak postanowiłem sprawdzić ile realnie telefon może pracować na jednym ładowaniu. W teście polegającym na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału Telchina.pl przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności, urządzenie pracowało przez 6 godzin i 50 minut, co jest wynikiem przyzwoitym i powinno bezproblemowo wystarczyć na jeden dzień intensywnego korzystania z telefonu w trybie mieszanym. Jest to wynik niemal dwukrotnie lepszy niż osiągnięty przez Huawei P7 Lite czy ostatnio testowany Oukitel U13

Ładowarka ma napięcie 12 V przy nietypowym natężeniu 1,25 A. Naładowanie do 100% akumulatora zajmuje około dwóch godzin, użycie ładowarki z 2A skraca czas ładowania do około 80 minut.

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Mój UMI Z pochodzi z popularnego sklepu Gearbest.com, gdzie kosztuje 249.9$

PODSUMOWANIE
Umi Z jest telefonem który wyróżnia się wydajnym procesorem, czystym androidem 6, dobrym wyświetlaczem i przyzwoitą budową oraz skanerem odcisków palca. Nie najgorzej wypadła też bateria. Jednak słabo wypadła kamera, pomimo że towarzyszy jej laserowy pomiar ostrości, to jednak nie zawsze udaje się uchwycić ostre, wyraźne zdjęcia. Podsumowując telefon muszę powiedzieć że jest to przyzwoity średniak. W żadnej dziedzinie nie wypadł fatalnie, projektanci nie popełnili większych błędów, jednak sądzę że telefon powinien być tańszy, aby odniósł sukces. Sam najnowszy procesor MediaTek może nie być wystarczającym bodźcem do wydania 1000zł w chińskim sklepie.

PLUS
Wydajność
Wyświetlacz
Budowa
Android 6
Dual Sim

MINUS
Cena
NFC

OCENA
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 8
Wyposażenie: 8
Kamera: 7
Bateria:7
Cena: 7

OCENA KOŃCOWA 7.3

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
7 lat temu

Na stronie producenta jest informacja o aktualizacji tego modelu do Android 7 w kwietniu.
Test telefonu bardzo rzetelny , ja też kupiłem i mam go już od 3 tygodni – podzielam opinię . Co do kamery tylnej – oczywiście ideału nie ma ale wcale nie jest tak źle.
Co zauważyłem to fakt iz obiektyw tylnej kamery ma szerokie pole widzenia . Robiąc panoramę ze zdjęć ( wbudowana opcja ) można ją zrobić w kącie wokół siebie o kąt około 270 stopni .
Uważam że ten telefon wart jest wydanych pieniędzy

trackback
-
7 lat temu

[…] kamerą i napędzanym przez procesor MediaTek UMI zakończył swoją działalność modelem UMI Z którego test przeczytacie tu Firma po zmianie logo na UmiDigi rozpoczęła od UMIDIGI Z Pro który jest zmodernizowaną wersją […]

trackback

[…] kamerą i napędzanym przez procesor MediaTek UMI zakończył swoją działalność modelem UMI Z którego test przeczytacie tu Firma po zmianie logo na UmiDigi rozpoczęła od UMIDIGI Z Pro który jest zmodernizowaną wersją […]

3
0
Would love your thoughts, please comment.x