Ulefone Gemini Test taniego telefonu z podwójną kamerą. Recenzja

Ulefone Gemini Bliźniacze obiektywy za 520zł? Czy to na prawdę jest możliwe?

Ekscytujące jest, że chińskie małe firmy potrafią zaimplementować do tanich , budżetowych telefonów rozwiązania znane z flagowych modeli czołowych światowych marek. Jedną z takich firm jest Ulefone która w swoim Gemini zamontowała podwójny tylny aparat, czytnik linii papilarnych i 3GB RAM. A to wszystko w telefonie za 520zł !  Czy faktycznie w tak niskiej cenie można uzyskać tak  wiele?
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini

Spis Treści

Wyświetlacz: 5,5-cala / 1920 x 1080 pikseli
Procesor: MediaTek MT67375T / Mali-T720
RAM: 3 GB
Pamięć: 32 GB
System: Android 6.0 Marshmallow
Aparat: 13 Mpix + 5 Mpix / 5 Mpix (przód)
Dodatkowe: czytnik linii papilarnych / GPS / LTE / Wi-Fi 802.11n / Bluetooth 4.0
Wymiary: 154,5 x 76,8 x 9.1 mm
Waga: 185g

RECENZJA WIDEO

W PUDEŁKU
W kolorowym pudełku poza telefonem znajdziemy Silikonowe etui ochronne, szkło zabezpieczające ekran, ładowarkę. kabel USB, instrukcję obsługi oraz kluczyk do tacu kart.

Obrazek

BUDOWA
Ulefone Gemini może nie jest najpiękniejszy, Tworzywowe perforowany wstawki z tyłu obudowy nie są atrakcyjne, a ponadto da się wyczuć palcem że nie jest to idealnie spasowane z tylna pokrywą. Drugą rzeczą jaka mi nie odpowiada w budowie, to rozmieszczenie przycisków. Na szczęście to chyba największe minusy budowy tego urządzenia. Ulefone Gemini ma sztywną konstrukcję z metalową pokrywa i ramką boczną.
Na

Na przednim panelu u góry tradycyjnie mamy głośnik, obiektyw kamery i czujniki.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini

Pod 5.5 calowym wyświetlaczem znajduje się fizyczny przycisk DOM który służy też jak skaner linii papilarnych. Skaner działa o wiele sprawniej niż w wcześniej testowanym UMI Z, jest szybki i bezbłędny. Jednak ma jedną wadę. Działa dopiero po fizycznym naciśnięciu przycisku. Przyciski funkcyjne są wyświetlane na ekranie, jak na razie nie udało mi się włączyć pojemnościowych przycisków obok guzika HOME, prawdopodobnie telefon ich nie posiada.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini

Boczna ramką jest częścią tylnej pokrywy i jest ładnie zeszlifowana na swojej krawędzi. Producent zdecydował się dodać dodatkowy fizyczny przycisk, który może np służy do szybkiego uruchomienia aparatu. Niestety znalazł się on po lewej stronie, przez co myl i się z przyciskiem włączania telefonu. Teraz w pierwszej kolejności uruchamiam kamerę, nawet jak chce gdzieś zadzwonić. Powyżej przycisku znajduje się jeszcze hybrydowa taca kart. Można użyć dwóch kart SIM lub jedną z kart zastąpić karta pamięci.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini Dual Sim

Na lewej krawędzi znalazły są przyciski włączania i zmiany głośności.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini budowa

U góry mamy tradycyjne gniazdo słuchawkowe Jacki 3,5mm.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini metal body

Zaś na dole po lewej stronie widać grill maskujący głośnik, po środku jest tradycyjne gniazdo microUSB, a obok niego otwór z mikrofonem.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini USB

Z tyłu pięknie prezentuje się podwójny obiektyw kamery, pomiędzy obiektywami ulokowano, podwójną diodę doświetlającą LED. W górnej i dolnej części mamy te nieszczęsne tworzywowe perforowane wstawki., pod którymi zapewne ulokowano anteny telefonu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Ulefone Gemini Dual camera

Pokrywa telefonu ma ciemno fioletowy kolor, co też nie należy do trafionych posunięć producenta.

EKRAN
5.5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości FullHD dostarczony przez firmę Sharp prezentuje przyjemny dla oka obraz. Kąty widzenia są na bardzo dobrym poziomie, Nasycenie kolorów, kontrast, ostrość są bardzo dobre. Nie będzie też większych problemów z obsługą telefonu w słoneczne dni. Jednak jeżeli lubisz czytać w nocy to przeszkadzać ci może zbyt jasny ekran. Dzięki aplikacji Miravision jest możliwość regulacji kontrastu, ostrości, nasycenia, jasności i temperatury barwowej.

SYSTEM
Ulefone Gemini pracuje pod kontrolą niemal czystego Androda 6, ale producent zapowiedział szybka aktualizację do Androida 7. Obawiam się że aktualizację zobaczymy późna wiosną.
Gemini nie ma przycisków funkcyjnych na froncie,poza przyciskiem środkowym który pełni tez funkcję skanera odcisków palca. Przyciski funkcyjne są wyświetlane na ekranie, przysłaniając część treści, ale najbardziej irytuje ich brak gdy są akurat pilnie potrzebne.
System oferuje też funkcję „Turbo Pobieranie” która pozwala na pobranie dużych plików za pomocą wspólnego połączenia Wi-Fi i 4G LTE. System jest spolszczony w dobrym stopniu. Na plus zasługuje też brak niechcianych aplikacji.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

WYDAJNOŚĆ
Telefon zaskoczył mnie płynnością działania. Urządzenie napędzane jest przez tajwański procesor MediaTek MT67375T który wspierany jest przez układ graficzny Mali-T720 oraz 3 GB pamięci RAM. To często spotykana konfiguracja w chińskich budżetowych telefonach. Urządzenie dobrze radzi sobie z wielozadaniowością. O ile nie przepełnimy pamięci , to telefon działa płynnie.
W teście w benchmarku Antutu telefon wykręcił wynik zbliżony do 40000pkt, co odpowiada innym telefonom z podobna konfiguracją sprzętową.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Ulefone Gemini wydajność
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

KAMERA
Podwójne kamery (Dual Camera) to ostatni krzyk mody wśród producentów smartfonów. Dwie kamery powinny zapewnić lepsza jakość zdjęć , można dzięki nim uzyskać efekt bokeh . znany z drogich lustrzanek. Kolejną zaletą podwójnej kamery może być możliwość robienia zdjęć 3D.
Najbardziej pożądany jest jednak efekt bokeh. Aby go uzyskać telefon musi scalić dwa obrazy w jeden, w ty jeden o płytkiej głębi ostrości.
Zatem jak sobie radzi Ulefone Gemini którego nazwa nawiązuje do bliźniaczych kamer?
Otóż nie radzi sobie. Nawet mam wątpliwości czy ta druga kamera cokolwiek robi. Nie zrobimy za pomocą tego telefonu ani zdjęć 3D, ani zdjęć z rozmytym tłem – Bokeh

Zdjęcia z efektem bokeh powinniśmy robić za pomocą trybu SLR, ale uzyskany efekt jest marny.  Zrobiłem kilka zdjęć z efektem bokeh, ale działa to na zasadzie, że zaznaczona część zdjęcia jest ostra, zarówno na pierwszym planie jak i na drugim. Jedynie boki są rozmazane. . Nadaje się jedynie do zdjęć portretowych.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Więc jakiej jakości zdjęcie zrobimy tym telefonem? Zazwyczaj przeciętnie. W bardzo dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia wyglądają w miarę dobrze, widoczne jest wiele szczegółów, jest odpowiednia ostrość a nasycenie kolorów właściwe, to już w słabszych warunkach oświetleniowych kolory są jakby wyblakłe, widać dużo mniej szczegółów.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1066 x 800)Ulefone Gemini Zdjęcia
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Zdjęcia z przedniej kamerki
Obrazek Obrazek Obrazek

Mam jeszcze cichą nadzieję, że aplikacja aparatu otrzyma aktualizację dzięki której telefon będzie mógł robić zdjęcia wykorzystując potencjał podwójnej kamery.

DŹWIĘK
Główny głośnik w Ulefone Gemini   jest stosunkowo cichy i ma metaliczne brzmienie. głośniczek do rozmów też jest typowym średnikiem znanym z wielu innych chińskich telefonów. Przyjemne brzmienie można usłyszeć za pomocą słuchawek.

ŁĄCZNOŚĆ
Ulefone Gemini obsługuje szeroki wachlarz częstotliwości. Nie zabrakło tez przyszłościowego LTE na kanale 20 (800MHz) z czego zwłaszcza ucieszą się mieszkający z dala od a dużych aglomeracji.
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz

LOKALIZOWANIE
GPS w Telefonie działa dosyć dobrze, urządzenie korzysta z satelitów amerykańskiego systemu GPS i rosyjskiego Glonass. Telefon lokalizuje nas ze średnim błędem 4 metrów. połączenie jest stabilne.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

BATERIA
Największą wadą telefonu nie jest aparat, lecz bateria. co prawda na papierze telefon ma baterię o pojemności aż 3250mAh co teoretycznie powinno w zupełności wystarczyć na jeden dzień intensywnego korzystania z telefonu. Jednak jest o wiele gorzej. W teście polegającym na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału Telchina.pl przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności, urządzenie pracowało przez 3 godziny i 40 minut, co jest wynikiem bardzo słabym. Podobny wynik uzyskał Huawei P8 Lite. Polecam do tego telefonu zakup powerbanku jak np. ostatnio testowanyBlitzwolf BW-P5 15600mAh

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Ulefone Gemini jeszcze przez 4 dni będzie dostępny w sklepie Gearbest.com za 129.99$ czyli 520zł
Cena nie obejmuje ewentualnych opłat celnych.

Ulefone Gemini   PODSUMOWANIE

PODSUMOWANIE
Podsumowanie muszę zacząć od negatywnych cech, zawiodłem się na aparacie , który jak na telefon za 130$ robi dobre zdjęcia, ale producent chwalił się podwójna kamera, co okazało się jedynie sztuczką marketingową. Fatalnie wypada też bateria, poziom Huawei P8 Lite. Na pochwałę zasługuje 5.5 calowy wyświetlacz Ful HD, Android 6 w niemal czystej postaci, płynne działanie i dobra jakość wykonania. Jednak pozostaje niesmak, zawiodłem się na firmie Ulefone, która wprowadza w błąd sugerując, że to telefon z profesjonalnym aparatem, a tymczasem mamy kamerę adekwatną do ceny telefonu.

PLUS
bardzo dobry wyświetlacz FullHD
Płynnie działający Android 6
Dobre wykonanie

MINUS
Bateria
Brak diody powiadomień.
Dual Camera nie spełnia swoich funkcji
Słaba żywotność baterii

OCENA
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 8
Wyposażenie: 7
Kamera: 7
Bateria:5
Cena: 8

OCENA KOŃCOWA 7/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Cez
Cez
7 lat temu

https://www.youtube.com/watch?v=n4d1fTHrAeI od minuty 3:36
Mówi Pan, że tryb SLR w ogóle nie działa. Na filmie wygląda, ze jest jednak inaczej.
Już sam nie wiem..

Cez
Cez
7 lat temu

Odblokowanie tel. działa po delikatnym przyłożeniu palca do czytnika linii papilarnych. Nie trzeba go fizycznie wciskać. Można też ustawić dodatkowe funkcje dla niego: ustawienia>fingerprint. Funkcja cofnij> wystarczy dotknąć/musnąć sensor. Powrót do głównego menu> dotknąć lekko dłużej sensor albo go wcisnąć. Otwarte aplikacjie> wcisnąć i przytrzymać. Wtedy przyciski na ekranie są bezużyteczne i można je wyłączyć. Jeżeli chodzi o żywotność baterii to po ostatniej aktualizacji jest znacznie lepiej – wcześniej faktycznie znikała w oczach. Aparat jest naprawdę OK. Porównywałem go z Samsungiem S5 i Gemini lepiej odzwierciedla kolory i szczegóły. Ma dodatkowo funkcję panoramy. Tryb SLR d.. nie urywa, ale można… Czytaj więcej »

trackback

[…] Ulefone Gemini Pro będzie zmodernizowana wersja niedawno testowanego Ulefone Gemini. Przeskok wydajnościowy będzie dosyć […]

angelo
angelo
7 lat temu

Dokładnie… zgadzam się z kolegą Cez. Nie wiem jak autor recenzji chce włączyć pojemnościowe przyciski obok home, jak ich tam nie ma po prostu;) żeby odblokować nic nie trzeba naciskać a tylko przyłożyć… Dziwna ta recenzja, jakbyśmy mieli inny telefon w ogóle. Poza tym narzekanie powinno być adekwatne do ceny telefonu i raczej trudno się spoedziewac w telefonie za 500 takich funkcji jak w telefonach 6, 7, 8 razy droższych. Naprawdę świetny telefon za tę cenę

trackback

[…] wydała swój nowy flagowy telefon, Ulefone Gemini Pro. Nowy smartfon posiada podwójną kamerę z tyłu , metalową obudowę i wydajny […]

trackback

[…] z efektem bokeh są robione na tej samej zasadzie jak w innych budżetowych telefonach (Ulefone Gemini , Elephone C1 MAX, Cubot Rainbow 2 itp ) Do wyboru są dwa parametry, rozmycie oraz średnica […]

7
0
Would love your thoughts, please comment.x