Testujemy Doogee F5, recenzja wypasionego telefonu za grosze.
Doogee F5, telefon który oferuję bardzo dużo za bardzo niewiele, przynajmniej na papierze. Czy ten wypasiony smartfon wart jest zakupu za 540zł ?
W ostatnim czasie Doogee wydał kilka bardzo tanich i atrakcyjnych telefonów jak X5 Pro, F3 czy dzisiejszy bohater F5. Telefon wzbudził spore zainteresowanie, a to wszystko za sprawą niezłej specyfikacji przy bardzo niskiej cenie wynoszącej z przesyłką 140 dolarów .
Na papierze DOOGEE F5 wypada znakomicie, solidnie zbudowany, 5.5 calowy ekran FHD IPS OGS, 64bitowy procesor Octa Core MTK6753 , 3 GB pamięci RAM, kamery 13.0 MP / 5.0 MP i pojemna bateria 3000 mAh.
Czy producent poszedł na jakieś kompromisy, na czym oszczędzano?
UNBOXING
W kartonie poza telefonem znajdował się kabel USM, ładowarka USB , klucz do otwarcie szuflady kart SIM,
Przejściówka nanoSIM> microSIM i instrukcja obsługi.
Zobacz unboxing i pierwsze chwile z telefonem
BUDOWA
Urządzenie nie jest kolejną kopią iphone czy Galaxy, ma swój wyrazisty styl.
Na pierwszy rzut oka widać kanciaste urządzenie, z czarnym przednim panelem i metalowa srebrna ramką wokół.
Na przednim panelu widzimy u guru diodę powiadomień i lampę LED dla miłośników zdjęć selfie, po środku jest mikrofon, zaś na prawo znalazła się kamera, czujniki światła i zbliżeniowy. Przedni panel pokryty jest szkłem Gorilla glass 3
Prawa krawędź kryje tacę kart sim(nano + mocro) przyciski regulacji głośności i przycisk załączania telefonu.
Dolna krawędź ma podwójny grill maskujący głośniki, po środku jest gniazdo microUSB i mikrofon.
Z tylu u samej góry znalazł się mikrofon redukujący szumy podczas rozmów, poniżej jest 13 magapikselowa kamera Samsunga, dwutonowa dioda LED i skaner linii papilarnych. W dolnej części widzimy jeszcze Logo DOOGEE.
Telefon przy bocznych krawędziach jest znacznie szczuplejszy niż w środkowej części, zabieg ten sprawia że telefon z wyglądu jest smukły.
Tylna pokrywa i boczne ramki wykonano ze stopu stali, przez producenta nazwanym „ciekły metal”, cokolwiek by to nie znaczyło to telefon ma solidną budowę, nic nie trzeszczy, nie skrzypi. Tylna pokrywa jest niezdejmowalna, przez co bateria jest niewymienna.
Niestety poszczególne elementy są słabo spasowane, w kilku miejscach widać małe szczeliny.
SPECYFIKACJA
Wyświetlacz: 5.5 FHD 1920×1080 IPS OGS
Procesor: MTK6753 64bit Octa Core
System: Android 5.1
Pamięć 3GB RAM + 16GB ROM z możliwością rozbudowy o 64GB
Camera: Samsung-3M2 13.0 MP (SW16.0MP), przednia OV 5.0MP(SW8.0MP)
Bluetooth: 4.0
Bateria: 3000 mAh
Karta SIM: Dual SIM , nanoSim + microSim
Wymiary 15.23 x 7.69 x 0.78 cm
Waga: 0,171 kg
SYSTEM
Smartfon pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 5.1 Lollipop, z nakładka graficzna producenta która oferuje nam inny wygląd ikon i wiele rozwiązań pozwalających na sterowanie telefonem za pomocą gestów, jak chociażby funkcja Smart Wake. Możemy np wybudzić telefon podwójnym tapnięciem w ekran, uruchomić dowolną aplikację pisząc na wygaszonym ekranie wcześniej ustaloną literę. Inne funkcje pozwalają przeglądać zdjęcia, zmieniać utworu, stacje radiowe, kontakty itp przesuwając dłonią nad ekranem. Można też odbierać rozmowy poprzez przystawienie słuchawki do ucha. Niestety ta funkcja nie działa dobrze nosząc telefon w kieszeni. Wyjmując telefon niemal na pewno odbierzemy przychodzące połączenie, nawet jak tego sobie nie życzymy. Smartfon wyposażono też w czujnik biometrycznych, skaner działa ale nie jest tak szybki i dokładny jak we wcześniej testowanym Lenovo ZUK Z1. Często dopiero za drugim razem palec zostanie poprawnie zeskanowany.
Podczas testów system spisywał się dobrze, nie zaobserwowałem zawieszeń, lagowania czy też zabijania aplikacji lub restartów telefonu. Pomimo niskiego taktowania procesora można liczyć na bardzo płynną pracę oprogramowania. 3GB pamięci operacyjnej RAM pozwala pracować wielu aplikacją w jednym czasie.
Podczas testów system otrzymał aktualizacje OTA która likwidowała kilka bugów i poprawiła optymalizacje systemu. Trzeba też wspomnieć o tym że menu odpowiedzialne za obsługę telefonu za pomocą gestów i czujnika biometrycznego jest w języku angielskim.
WYDAJNOŚĆ
Smartfon napędzany jest przez 64-bitowy procesor MediaTek MT6753 który składa się z ośmiu rdzeni zbudowanych w oparciu o architekturę ARM Cortex-A53 o częstotliwości taktowania 1.3 GHz. Za grafikę odpowiedzialny jest 3-rdzeniowy układ graficzny Mali-T720MP3 taktowany zegarem 450 MHz. Całośc wspomagana jest przez 3-gigabajtowa pamięć operacyjna RAM LPDDR3. Całkowita pamięć wewnętrzna DOOGEE F5 wynosi 16 GB z czego dla użytkownika dostępne jest 11.51 GB. Pamięć możemy rozbudować poprzez slot kart microSD o kolejne 64 GB.
DOOGEE F5 został podany testom wydajnościowym w popularnych benchmarkach..
W najpopularniejszym Benchmarku Antutu telefon osiągnął wynik 31920 co w obecnych czasach jest wynikiem średnim.
Wyniki w innych benchmarkach:
3DMark – 184 (Sling Shot ES 3.1), 283 (Sling Shot ES 3.0),
Quadrant – 21872
Vellamo – 2582 (HTML5), 1167 (Metal), 1559 (Multicore).
WYŚWIETLACZ
5,5 calowy wyświetlacz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli zajmuje 79 procent przedniego panela. Jest on wykonany w technologii IPS OGS , co zapewnia doskonałe kąty widzenia i dokładne odwzorowanie barw. Rozdzielczość 1080p na 5.5 calowym ekranie daje upakowanie pikseli na poziomie 401 PPI, co zapewnia odpowiednią ostrość tekstu i obrazów. Ekran poprawnie reaguje na dotyk na całej swej powierzchni i obsługuje 5 punktów jednocześnie.
Wyświetlany obraz można dostosować do własnych preferencji za pomocą Miravision,
W słońcu obraz jest widoczny choć nie radzi sobie tak dobrze z reflaksami jak testowany wcześniej Lenovo ZUK Z1
KAMERA
W materiałach reklamowych producent chwali sie dwoma aparatami, przednia kamerka o matrycy 5MP upskalowana do 8Mp i główna kamera 13 megapikselowa Samsung 3m2 z użyciem technologii ISOCELL. Szczerze powiedziawszy spodziewałem się lepszych zdjęć niż te które udało mi się wykonać. Zdjęcia maja mało szczegółów, nie są specjalnie ostre. Inna rzeczą która mi się nie podobała to długi czas łapania ostrości, bywało że na połyskującej powierzchni przy ujęciu robionym z małej małej odległości telefon w ogóle nie złapał ostrości. Mam nadzieję że te problemy zostaną poprawione z kolejnymi aktualizacjami OTA.
Zdjęcia nocne też nie powalają, choć nie ma tragedii. Gdyby zastosowano trochę mocniejsze diody było by nieźle. Dwubarwna dioda LED mogła być większej mocy.
Ciekawostką jest zastosowanie lampy błyskowej do wspomagania przedniej kamerki, podobnie jak w Ulefone Be Touch. Niestety ta jest jeszcze słabsza, pozwala na oświetlenie naszej twarzy, ale zdjęcie i tak wyjdzie zaszumione.
ŁĄCZNOŚĆ
Telefon nie ma problemów z zasięgiem, obsługuje popularne w Polsce zakresy w tym 3G: 900mHz, obsługuje też sieć AERO2. Podwójny slot kart przyjmuje kary NanoSim i microSim. Taca na karty może też przyjąć kartę microSD, niestety rozszerzając pamięć tracimy funkcjonalność telefonu Dual sim.
Telefon obsługuje też łączność 4G LTE Kat.4 umożliwiając pobieranie danych z prędkością do 150 Mbps, HotKnot, port microUSB z funkcją OTG, Bluetooth 4.0, GPS z A-GPS i moduł Wi-Fi który ma niezłą czułość.
DOSTĘPNOŚĆ
Smartfon można kupić za 139,99$ w chińskich sklepach wysyłkowych, testowany telefon pochodzi ze sklepu Gearbest. http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_234307.html
BATERIA
Producent chwali się na opakowaniu bateria o pojemności 3000mAh, czego łatwo nie sprawdzimy, ponieważ wymaga to zdjęcia „niezdejmowalnej” pokrywy. Przez ten zabieg nie wymienimy też w przyszłości baterii. Sama pojemność też budzi wiele zastrzeżeń. Przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu wideo z Youtube przy maksymalnej jasności i głośności a także z aktywnymi dwoma kartami sim. Telefon odtwarzał filmy nieprzerwanie przez 4 godziny i 10 minut. Jak na baterię 3000mAh to nie jest wynik dobry, ale pozwoli na jeden dzień normalnego korzystania z telefonu. Na stronie sklepu widnieje w opisie pojemność 2660mAh co wydaję się być realna pojemnością. Przypomnę tylko że podobnym czasem życia baterii mogły pochwalić się Xiaomi Mi4i i Huawei P8 Lite
PODSUMOWANIE
Nowy flagowiec Doogee to z całą pewnością urządzenie o ciekawej budowie, kanciasta rama ze stopu aluminium nadają mu charakteru. Telefon może się podobać i wygląda na droższy niż jest w rzeczywistości. Byłbym zachwycony gdyby nie jeden drobny szczegół, mianowicie elementy obudowy nie zostały dobrze spasowane, można dostrzec małe szczeliny na łączeniu ramy z tylną pokrywą. Nie powaliła mnie też kamera samsunga, zdjęcia maja mało szczegółów, a co gorsze, złapanie ostrości traw dosyć długo. Telefon za bardzo niską ceną oferujący bardzo dobrą specyfikację dostępną w o wiele droższych urządzeniach,jednak nie obeszło się bez kompromisów. Pomimo wszystko za 540zł plus ewentualny Vat, telefon jest warty polecenia.
PLUSY
Cena
Wygląd
Obsługa gestami
bezpieczeństwo (skaner linii papilarnych).
MINUSY
Nie wymienny akumulator
Nieprecyzyjne spasowanie elementów
Brak NFC
Brak podświetlenia przycisków nawigacyjnych.
[…] Doogee F5 Urządzenie należy do mniej renomowanych marek, ale cechuje się wysoką specyfikacją […]
Czy wiadomo jak radzi sobie z nawigacją?
Moj ma problem z gps nie łapie fix jak wasze? W samochodzie to juz katadtrofa