Test Xiaomi Redmi 3, recenzja telefonu za 600zł
Test Xiaomi Redmi 3, recenzja telefonu za 600zł
Chiński rynek smartfonów jest obecnie najbardziej konkurencyjnym na świecie, zmusza to tamtejszych producentów do wypuszczenia zaktualizowanych modeli w krótkich odstępach czasowych. W niedługim czasie po Redmi Note 2 firma zaprezentowała Redmi Note 3, a kilka tygodni później kolejny telefon z metalowym korpusem, REDMI 3
Xiaomi Redmi 3 jest jednym z najtańszych telefonów w metalowym korpusie, z 5-calowym wyświetlaczem i 8-rdzenioym procesorem Qualcomm Snapdragon 616
Xiaomi Redmi 3SPECYFIKACJA
Qualcomm Snapdragon 616 octa-core
2 GB pamięci RAM
5-calowy wyświetlacz HD, rozdzielczość 1280 x 720
16 GB pamięci wewnętrznej , z możliwością rozbudowy za pomocą karty microSD do 128GB
13-megapikselowy aparat z tyłu, detekcja fazowa AF
Przednia kamera 5 megapikseli
DUAL SIM
3G, LTE
WiFi, Bluetooth, GPS, A-GPS
Bateria 4100mAh
WIDEO RECENZJA
UNBOXING
W pudełku poza telefonem znajduje się ładowarka USB, kabel micro USB, instrukcja obsługi i klucz do tacy kart.
Sam telefon jest w złotym kolorze, ma klasyczny elegancki wygląd.
BUDOWA
Wśród producentów smartfonów panuje trend w którym obowiązkową pozycja staje się metalowy korpus i skaner linii papilarnych. Do tej pory było to zarezerwowane dla telefonów z górnej półki, tymczasem chińskie marki montują metalowe obudowy nawet tanich, budżetowych telefonach.
Xiaomi zaczęło przygodę z metalowymi korpusami od Redmi Note 3, Redmi 3 jest kolejnym przedstawicielem tego trendu.
Na przednim panelu widzimy czujniki światła i zbliżeniowy, mikrofon i kamerę.
Pod 5-calowym wyświetlaczem HD IPS umieszczono fizyczne przyciski pojemnościowe które są w czarnym kolorze i nie są podświetlane. Nad przyciskiem Home znajduje się dioda powiadomień.
Dookoła ekranu biegnie metalowa ramka w złotym kolorze z połyskiem.
Po lewej stronie znajduje się wysuwana taca kart, jest to slot hybrydowy, może obsługiwać dwie karty SIM lub kartę pamięci i kartę sim.
W górnej części telefonu znajduje się jack 3,5 mm oraz IR Blaster, który staje się powoli standardem w chińskich telefonach. Umieszczono tam tez mikrofon do redukcji szumów otocznia.
Na dolnej krawędzi telefonu znajduje się port micro USB.
Z tyłu telefonu znajduje się obiektyw 13 megapikselowej kamery, z detekcją fazy AF, która wspomagana jest przez diodę LED.
W dolnej części ulokowano podłużny grill głośnika, jest też wypustka która zapobiega zasłonięciu otworów głośnika kładąc telefon na pleckach.
Na pierwszy rzut oka telefon jest bardzo solidna konstrukcją. Niestety po dokładniejszej analizie można zauważyć że plastikowe elementy na tyle obudowy podczas przyciskania wydaja dziwne dźwięki, wygląda na to ze elementy plastikowe są niedbale zamocowane.
Tylna pokrywa w złotym kolorze ma wzorek w kratę.
Telefon waży 144 gramy, ma 8,5mm grubości, ma 69.5mm szerokości i 139,3mm wysokości.
Telefon nie ma tak atrakcyjnego wyglądu jak Cubot X17, ale jest za to znacznie lżejszy i mniejszy, jedynie Cubot jest znacznie smuklejszy, mierzy bowiem tylko 6,7mm grubości.
EKRAN
5-calowy rozmiar ekranu jest idealny do obsługi jedną ręką. Wyświetlacz ma rozdzielczość HD, ale mały ekran sprawia że nie widać pojedynczych pikseli. Jakość obrazu jest dobra, kąty widzenia też są bardzo dobre, podświetlenie jest równomierne, a czułość na dotyk prawidłowa. Telefon rozpoznaje 10 punktów dotyku. Jeżeli nie odpowiada ci kolorystyką, temperatura barw czy też poziom ostrości prezentowanego obrazu, to można to łatwo skorygować w ustawieniach ekranu.
SYSTEM
Redmi 3 tak jak wszystkie telefony Xiaomi pracują pod kontrolą autorskiej odmiany androida, MIUI 7. Telefon który otrzymałem z Gearbest posiadał już oprogramowanie multijęzyczne z dostępnym językiem polskim. Niestety nie jest to takie oczywiste, Xiaomi zdecydowało się zablokować bootloader, co uniemożliwią zmianę oprogramowania. Telefony fabrycznie są wyposażone w MIUI z językiem chińskim i angielskim i wiele sklepów taki telefon wysyła. Na szczęście można ubiegać się o kod do odblokowania bootloadera, a w przyszłości być może powstanie w pełni spolszczony ROM. Mój telefon posiada MIUI 77.1.1.0. który pracuje w oparciu o androida 5.1.1.
Spolszczone jest około 70% systemu, dużo słabiej niż w ostatnio testowanym Xiaomi Redmi Note 3.
Edit: pojawił się już w 100% polskojęzyczny ROM od Xiaomi.eu Można go zainstalować bez odblokowania bootloadera: Xiaomi Redmi 3, Instalacja polskojęzycznego MIUI 7 xiaomi.eu na zablokowanym bootloaderze.
MIUI pozwala na duża ingerencję w wygląd systemu, możemy dostosować wygląd tapet, czcionek, ikon itp. do własnych upodobań.
Sam system działa płynnie pod warunkiem, że nie mamy zbyt wielu aplikacji działających w tle. Podczas testów nie zauważyłem wielu lagów lub opóźnień, choć chwilowe przycięcia mogą się zdarzać. Rozwijając górną belkę zobaczymy powiadomienia, a gdy ich brak, ukarzą się nam przełączniki systemowe.
Można też zdefiniować jakiego rodzaju powiadomienia nas interesuja i w jaki sposób mamy być o nich informowani.
Przełączniki można posegregować wedle własnych preferencji.
Dla tych którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z MIUI nadmienię, że jest to modyfikacja Androida która nie oferuje app drawera, czyli szuflady w której znajdujemy wszystkie zainstalowane aplikacje.
Wszystkie nowo instalowane aplikacje wylądują na pulpicie, można je grupować w foldery.
Domyślnie mamy zainstalowane takie aplikacje jak radio, kompas, dyktafon, skaner kodów kreskowych, menadżer plików itd.
Dobrze też prezentuje się panel sterowania, gdzie mamy do dyspozycji narzędzia do czyszczenia pamięci, monitor danych, Firewall, tryby pracy akumulatora (wydajny lub normalny), antywirus i zarządzanie uprawnieniami (autostart, dostęp do root).
Wśród ciekawszych funkcji systemu można wymienić:
– „godziny ciszy” czyli tryb nie przeszkadzać.
– „lite mode” ustawia minimalistycznu pakiet funkcji telefonu w postaci kafelek jak w windowsie. (opcja zwłaszcza dla starszych osób, duże czcionki)
– zarządzanie powiadomieniami – począwszy od tego czy mają się w ogóle wyświetlać, a jeśli tak, to w jakich miejscach oraz czy ma włączać się dioda LED, jak również dźwięk i wibracje,
– „przypadkowe użycie” – blokuje ekran gdy telefon jest w kieszeni
– kontrola rodzicielska -dostęp do wybranych aplikacji,
– tryb obsługi „jedna dłoń” – zmniejszenie wyświetlanych treści do 3,5”, 4” lub 4,5”,ułożony po dowolnej stronie, dla leworęcznych i praworęcznych.
– możliwość przypisania koloru diody powiadomień do zdarzeń: połączenia przychodzące, wiadomości SMS/MMS lub powiadomienia aplikacji. Do wyboru następujące kolory: niebieski, czerwony, pomarańczowy, zielony, błękitny, różowy i fioletowy,
– możliwość przypisania trybu dźwięku pod zdefiniowane słuchawki .
– przyciski systemowe – można przypisać do nich inne funkcje niż domyślnie
– nagrywanie połączeń telefonicznych,
– możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku migawki aparatu,
– tryb poufny: ukrywa rejestr połączeń, SMS-ów, zdjęcia i ustawienia pulpitu.
Ogólnie MIUI podobnie jak CyanogenOS czy Flyme pozwala na szerokie dostosowanie systemu do swoich potrzeb. Ale jest to dosyć ciężka nakładka, Telefon posiada 2GB pamięci RAM, i przy wielu uruchomionych aplikacjach mogą pojawić się drobne przycięcia.
http://postimg.org/gallery/34fl1hxui/96c5fcd4/
WYDAJNOŚĆ
W smartfonie zastosowano najnowszy procesor Qualcomm , ośmiordzeniowy Snapdragon 616. Chip posiada ten sam układ graficzny jak Snapdragon 615, ma też 8 rdzeni taktowanych zegarem 1,5 GHz. Układ jest popularnym procesorem montowanym tańszych urządzeniach. Nowy procesor ma lepiej sobie radzić z łącznością LTE. Procesor Snadragon 616 jest wspierany przez 2 GB pamięci RAM i 16GB pamięci wewnętrznej z możliwością rozbudowy.
Telefon pracuje pod kontrola Androida 5.1 Lollipop z MIUI 7. System pracuje płynnie, nie zauważyłem większych przycięć. Problemy mogą pojawić się przy próbie odpalenia większej ilości aplikacji, lub wielu kart w przeglądarce.
Zobaczmy zatem jak wypadły syntetyczne testy, smartfon w benchmarku antutu osiągnął wynik 31000, co obecnie uchodzi za wynik słaby.
Telefon pod obciążeniem delikatnie się nagrzewa, podczas odtwarzania filmów z YT osiągnął temperaturę 36 stopni Celsjusza.
KAMERA
Aplikacja aparatu nie wyróżnia się na tle innych telefonów xiaomi, jest prosta i przejrzysta. Przeciągając palcem od dołu ekranu uzyskujemy dostęp do kilku trybów fotografowania i ustawień aplikacji aparatu.
Zaś przeciągając palec z górnej belki uzyskamy dostęp do 12 różnych filtrów.
Przednia kamera w Redmi 3 ma 5 megapikselowy sensor f / 2.2, natomiast tylna kamera posiada 13-megapikselowy sensor Samsung ISOCELL z przysłoną obiektywu f / 2.0. W swojej kategorii cenowej telefon robi dobre zdjęcia nawet przy słabym oświetleniu. Aparat jest kolejna mocna pozycją tego telefonu, widać tu znaczny postęp w stosunku do swoich poprzedników z serii Redmi. Zdjęcia dzienne są na średnim poziomie dla chińskich telefonów w tej klasie cenowej, to już zdjęcia nocne, z użyciem lampy błyskowej telefonu są w Redmi 3 powyżej średniej.
Poniżej kilka przykładowych zdjęć.
Sztuczne światło
Zdjęcie bez lampy:
To samo z Lampą błyskową LED:
Zdjęcia HDR
i bez użycia Funkcji HDR:
Zdjęcia z lampą LED
Przednia kamera
ŁĄCZNOŚĆ
Telefon wyposażono w hybrydowe gniazdo kart, czyli telefon może obsługiwać dwie kart sim pod warunkiem że nie zdecydujemy się na rozbudowanie pamięci telefonu. Urządzenie obsługuje sieci 2G 3G i 4G na następujących częstotliwościach.
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz
Jak widać brakuje częstotliwości LTE 800MHz, która to zyskuje na znaczeniu w Polsce.
Wi-fi w telefonie działa poprawnie, Sygnał jest stabilny, Jakość rozmów jest na dobrym poziomie.
LOKALIZACJA
GPS w moim egzemplarzu sprawuje się poprawnie, szybko złapał sygnał z amerykańskich satelitów systemu GPS i rosyjskich Glonas i chiński Beidou. Liczba znajdowanych satelitów przekracza 20.
Dokładność lokalizacji jest na słabym poziomie. Odchyłka wynosi około 6-10m.
BATERIA
Bateria to kolejny mocny punkt urządzenia, producent zdecydował się zabudować w telefonie baterię o pojemności aż 4100mAh. Jest to bardzo duża pojemność jak na telefon za niespełna 150 dolarów. Wiele chińskich marek chwali się ogromnymi akumulatorami, ale nie zawsze przekłada się to długi czas pracy urządzenia. Przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu materiałów wideo z youtube. Telefon miał ustawioną głośność i jasność ekranu na maksymalnym poziomie. Urządzenie pracowała nieprzerwanie przez 8 godzin i 15 minut. Jest to wynik lepszy niż można było się spodziewać i jest niewiele gorszy niż uzyskany przez Ulefone Power i Oukitel K4000 Pro
DOSTĘPNOŚĆ
Xiaomi nie sprzedaje oficjalnie w Europie i Ameryce Północnej. Przyczyną są problemy z łamaniem praw patentowych. Za ten błąd z przeszłości firma płaci wysoką cenę, co skrzętnie wykorzystują rywale z własnego podwórka jak Huawei czy LeTV (LeECO) które prowadzą legalną sprzedaż w USA. Xiaomi planowało na drugie półrocze 2015 sprzedaż 50mln sztuk, a sprzedano zaledwie 20 milionów telefonów. Być może uda się wyhamować ten gwałtowny spadek sprzedaży telefonów nowymi modelami. Koniami pociągowymi mogą okazać się Xiaomi Mi5 a zwłaszcza budżetowy Redmi 3.
Telefon jest dostępny w większości chińskich sklepów wysyłających do Polski. Ja mój telefon mam ze sklepu Gearbest.com gdzie kosztuje 148 dolarów czyli 590zł. Cena nie zawiera ewentualnych opłat celnych(Vat 23%) sklep wysyła telefon ze spolszczonym w 70% systemem MIUI. Większość sklepów wysyła Telefony z MIUI w angielsko-chińskiej wersji językowej. Może to być istotny fakt dla osób nie doświadczonych w zmianach oprogramowania telefonów, co dodatkowo w tym telefonie jest skomplikowane poprzez zablokowany bootloader przez Xiaomi.
PODSUMOWANIE
Test Xiaomi Redmi 3, recenzja najlepszego 5 calowego telefonu za 600zł, tak to chyba właściwe stwierdzenie.
Muszę przyznać że Redmi 3 to jeden z najlepszych telefonów w swojej klasie cenowej. Metalowy korpus, niezły aparat i bateria o długiej żywotności sprawia, że jest to świetny telefon dla osób z ograniczonym budżetem. Niestety są też słabsze strony urządzenia, plastikowe elementy w moim egzemplarzu po naciśnięciu wydają dziwne dźwięki. Inną niedogodnością jest zablokowany bootloader, co na chwilę obecna utrudnia zmianę oprogramowania, brak jest też w pełni spolszczonego ROMu, Ja dostałem ze sklepu gearbest telefon z spolszczony w około 70%, ale wiele klepów wysyła telefony z oryginalnym oprogramowaniem w języku chińskim i angielskim. Wśród 5 calowych telefonów do 600zł jest on moim zdaniem obecnie najlepszą pozycją na rynku. Zastanawiasz się jaki telefon kupić do 600zł (bez Vat),a nie chcesz dużego telefonu, to jest to propozycja dla Ciebie.
PLUS
Bateria,
Kamera
MINUSY:
Skrzypiące elementy plastikowe ( w moim egzemplarzu)
Zablokowany bootloader i brak w 100% spolszczonego programowania (Na chwilę obecną)
Brak NFC i LTE 800MHz
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 7
Wyposażenie: 7
Kamera: 8
Bateria: 10
Cena: 7
OCENA KOŃCOWA 7.7/10
Witam, fajny test, lecz mam pytanie zawsze mnie zastanawia jak taki telefon wypada w odniesieniu np. do Samsunga Galaxy S3, pod względem użytkowania i obudowy.
nie ustępuje w niczym telefonom znanych marek w podobnej cenie.
Bootloader mozna szybko ominac instalujac TWRP z poziomu FASTBOOT,
Miui jest w pelni spolszczony – wystarczy pobrac: https://www.androidfilehost.com/?fid=24438995911972288
Nie pisz głupot. W Redmi 3 bootloader jest zablokowany fabrycznie. Aby odblokować, trzeba założyć konto w Xiaomi, napisać prośbę i czekać na akceptację
Mam dylemat:
Brać Xiaomi Redmi 3 czy Meizu M2???
A może lepszą ofertą będzie Cubot X17 lub Ulefone Paris??
Co radzi autor?
[…] video nieprzerwanie przez 8 godzin i 30 minut, co jest wynikiem lepszym niż uzyskany przez Xiaomi Redmi 3 z większą baterią i mniejszym ekranem. Gorzej tez wypadł Xiaomi Redmi Note 3 który […]
[…] to tydzień stracony, tak chyba sądzi szefostwo Xiaomi. W TENNA zauważono Redmi 4 Od premiery Redmi 3 nie minęło dużo czasu, a w międzyczasie zadebiutowało już wiele innych telefonów Xiaomi, […]
Dobry sprzęt. Kupiłem w oficjalnej dystrybucji z Androidem 6.0 i pełnym spolszczeniem. Brak app drawera i możliwości ustawienia widgetów można obejść, np. aplikacją Nova Launcher, która przywraca te funkcje. Wziąłem do przetestowania (w X-kom dają na to aż 30 dni, nawet przy zakupie w salonie) i szybko zdecydowałem, że zostaje 🙂
[…] Wyświetlacz jest wyraźnie lepszy niż w uprzednio testowanych na forum telchina.pl telefonach Redmi Note 3 i Redmi Note 4. Kontrast i nasycenie kolorów są na dobrym poziomie, nie tak mdłe jak w […]
[…] Wyświetlacz jest wyraźnie lepszy niż w uprzednio testowanych na forum telchina.pl telefonach Redmi Note 3 i Redmi Note 4. Kontrast i nasycenie kolorów są na dobrym poziomie, nie tak mdłe jak w […]