TEST Opaski Xiaomi MiBand 1S
TEST Opaski Xiaomi MiBand 1S
Od kilku lat czołowi producenci elektroniki użytkowej próbują sprzedać nam różnego typu inteligentne zegarki. Niestety nie są one zbyt tanie. Niemal równocześnie w sprzedaży pojawiły się inteligentne opaski które są znacznie tańsze, ale są w stanie zaoferować nam funkcje monitorowania naszej aktywności i doskonale się sprawdzają jako narzędzie do powiadomień.
Smartbandy służą przede wszystkim do rejestrowania naszej aktywności fizycznej. Opaska jest urządzeniem, które liczy nasze kroki, spalone kalorie, tętno, przebyty dystans itp.Tanie opaski nie posiadają wyświetlacza, najczęściej są to diody służące do powiadomień. Smartbandy, charakteryzują się długa praca na jednym ładowaniu baterii, często ponad miesiąc, a zegarek to góra dwa dni. Czy warto wydać 80 zł na taki gadżet?
Moją opaskę posiadam ze sklepu everbuying.net, opaska dotarła po dwóch tygodniach, więc w miarę szybko.
RECENZJA WIDEO Xiaomi MiBand
UNBOXING
W małym, szarym kartoniku znajduje się jedynie Mi Band,
czarny, gumowy pasek,
kabelek do ładowania
oraz instrukcja obsługi napisana w języku chińskim.
SPECYFIKACJA
IP67 – Dust and Water resistant
Connectivity – Low Power Bluetooth 4.0
Battery – Li-Po 45 mAh
Compatibility – Android and iOS
Dimensions – 37 x 13.6 x 9.9 mm
Weight – 5.5 gr
Sensors – HR, accelerometer
BUDOWA
Samo urządzenie ma 34,5mm długości i 13.6 mm długości. Nie posiada żadnych przycisków, do ładowania służą 2 piny na krótszym boku, na górze mamy pokrywę ze stopu metalu(szczotkowane aluminium)
W górnej części widoczne są 3 diody świecące na biało, które poinformują nas o wykonanym planie kroków, o stanie naładowanie i o nadchodzącej rozmowie, SMS itp.
Dół urządzenia wykonany jest z tworzywa, w jego środkowej części widzimy oko czujnika do pomiaru tętna.
Opaska ma 23cm długości, zaś użyteczny obwód wynosi 21cm. Osoby o grubych nadgarstkach mogą mieć problemy z założeniem opaski.
Sam pasek jest wykonany z gumy słabej jakości, po kilku miesiącach noszenia zaczynają być widoczne śladu używania, guma się kruszy, naciąga i jest ryzyko ze zgubimy srebrne cudo.
Aby naładować urządzenie, należy wyjąć je z gumowego paska i wsunąć do stacji dokującej zakończonej kabelkiem USB, który można podłączyć do ładowarki telefonicznej lub do gniazda USB komputera.
Opaska posiada normę IP 67, co gwarantuje że zanurzenie do 1m głębokości przez 30 minut jej nie zaszkodzi, kurz i pył tez nie są jej straszne.
FUNKCJONALNOŚĆ Mi BAND 1S
Do opaski niezbędne jest oprogramowanie do telefonu, Mi Fit, które można pobrać w sklepie play i bezpośrednio z serwerów producenta po zeskanowaniu kodu QR. Jednak ten krok należy pominąć i zainstalować od razu polskojęzyczna wersje Mi Fit do pobrania Tu lub Tu Przed instalacja w telefonie zaznaczyć opcję umożliwiającą instalację oprogramowania z “Nieznanych źródeł”
Aby zacząć korzystać z opaski, należy obowiązkowo ją naładować, aż będą się świeciły 3 diody. dopiero wtedy opaska się uruchomi, będzie oczekiwała na zapytanie poprzez Bluetooth.
Po zainstalowaniu aplikacji, musimy przejść proces rejestracji. Następnie musimy sparować oba urządzenia, proponuje w tym czasie delikatnie pukać w opaskę. Gdy zobaczymy pulsujące światełka, to już z górki.
Po konfiguracji musimy stworzyć swój indywidualny profil, podając wagę, wzrost i planowaną dzienna ilość kroków.
KROKOMIERZ MI BAND
Opaska Mi Band na podstawie naszej wagi i wzrostu, licząc nasze kroki, przelicza je na dystans i spalone kalorie. Niestety opaska ma tendencja do fałszywego zliczanie kroków. Z moich obserwacji i porównań z odczytem ze smartwatcha No.1 D5 wynika , że około 30% kroków jest doliczana do realnie zrobionych. Jak ktoś ma niespokojne ręce, albo energicznie klepie na klawiaturze komputera, to mogą mu być zliczane kroki. Mówiąc inaczej, nie tylko spacery nabijają nam ilość kroków.
Aplikacja pokazuje wszystkie aktywne chwile, możemy też sprawdzić aktywność z poprzednich dni, tygodni, a nawet miesięcy.
Nie lepiej jest z pulsometrem, który także potrafi zakłamać, dwa pomiary wykonane jeden po drugim mogą się różnić o blisko 20, a arytmii serca nie mam. )
MONITOR SNU Mi BAND 1S
Opaska monitoruje też nasz organizm gdy po całodziennym wysiłku fizycznym chcemy odpocząć, kładąc się do snu.
Nie musimy tej funkcji włączać, miband sam rozpozna kiedy spaliśmy snem twardym, albo miękkim. Urządzenie zarejestruje na wykresie słupkowym sen twardy w kolorze niebieskim, wyższe słupki, sen płytki na szaro, zaś przerwy w śnie na czerwono.
Aplikacja pozwala nam na przeglądanie historii naszego snu, możemy też sprawdzić średnia tygodniowy czas snu, z podziałem na płytki i głęboki.
POWIADOMIENIA Mi BAND
Opaska bardzo dobrze wywiązuje się z funkcji powiadomień. Proponuje od razu zainstalować aplikację Mi Band Notify V2 która daję nam możliwość całkowitego zarządzania powiadomieniami.
Możemy tam przypisać do dowolnego zdarzenia różną ilość drgań Mi Banda, jak i zmienić ich częstotliwość.
Opaska zadrży i zaświeci zanim usłyszymy dźwięk dzwonka z telefonu. Wibracje są dobrze wyczuwalne i intensywne.
BUDZIK
Zapewne zastanawiacie się czy wibrująca na ręku opaska jest w stanie Cię obudzić . Robi to w moim przypadku bardzo skutecznie, oczywiście znają się osoby których nic nie ruszy, ale myślę że większość z nas zostanie obudzona za pomocą drgań. Budzik ma też funkcję inteligentnego budzenia.
Polega to na tym, że na 30 minut przed ustawionym czasem pobudki może nas obudzić o ile znajdujemy się w w tym czasie płytkiej fazie snu. Osobiście wstając o 5 nad ranem nie chcę być budzony o 4.30 pomimo że mogę być akurat w płytkiej fazie snu.
PLAN AKTYWNOŚCI
Mi Band potrafi przy pomocy wibracji i zainstalowanego diodowego wskaźnika zasygnalizuje nam jak wykonamy część z zaplanowanej aktywności. Jedna dioda sygnalizuje ⅓ dystansu dziennego, 2 informują o ⅔ planu, a wszystkie trzy diody oznajmią nam że wykonaliśmy już dzienne zadanie.
SMART LOCK
Androida od wersji 5.0 oferuje nam funkcję Smart Lock. Pozwala ona odblokować smartfon z pominięciem skanowania odcisku palca, wpisywania hasła, pinu czy wzoru. Wystarczy że w pobliżu znajduje się zaufane urządzanie Bluetooth,w naszym przypadku będzie to Mi Band. Gdy oddalimy się od telefonu o kilkanaście metrów, automatycznie zostanie zablokowany smartfon.
BATERIA
Większość inteligentnych zegarków ma baterie o pojemności 300-450mAh co pozwala im pracować przez dzień lub dwa.
Mi Band ma tylko 45 mAh, na jak długo to może wystarczyć? Trochę was zaskoczę, ale to ustrojstwo potrafi pracować nawet 4 tygodnie na jednym ładowaniu, pod warunkiem że ie bedziemy często korzystać z pulsometru. Myślę że raczej nikomu nie będzie pracowała krócej niż dwa tygodnie na jednym ładowaniu.
DOSTĘPNOŚĆ
Opaskę można nabyć na polskim allegro gdzie z przesyłka kosztuje ponad ponad 150zł. Oczywiście czytelnicy z telchina.pl kupują zawsze taniej. Moja opaska pochodzi ze sklepu everbuying.net gdzie obecnie kosztuje 22,99$ (92zł z przesyłką)
Oczywiście w tym przypadku nie grożą nam żadne opłaty typu VAT.
PODSUMOWANIE
Od urządzenia nie możemy oczekiwać funkcjonalności smartwatcha, a bez telefonu gadżet ten jest całkowicie bezużyteczny. Jednak kosztuje on znacznie mniej niż inteligentne opaski, a w monitorowaniu naszej aktywności fizycznej sprawdza się nie najgorzej. Oczywiście nie będzie to urządzenie dla uprawiających sport wyczynowo, błąd pomiarów tętna i kroków jest zbyt duży. Gumowy pasek też nie jest najwyższej jakości. Dla przeciętnego kowalskiego ma on duże zalety, będzie dopingował do aktywności fizycznej i świetnie sprawdzi się jako powiadamiacz. Kolejną zaletą jest niska cena, która nadal spada. Obecnie różnica pomiędzy Mi Band 1 a 1S to około 5 dolarów, więc tyle kosztuje nas pulsometr. Jak wydaje ci się zbędny to kup starszą wersję.
ZALETY:
Funkcje monitorujące Sen i aktywność fizyczną
Wymienne paski, dostępne w wielu kolorach
Cena
MINUS
Niedokładne pomiary kroków i tętna
Niewielki obwód i słaba jakość wykonania paska.
[…] poprawne monitorowanie naszej aktywności fizycznej i faz snu. Mogliśmy się o tym przekonać w recenzji MiBand 1S. Druga wersja opaski wzbogacona została o pomiar pulsu, ale nadal potrzebny był smartfon aby […]
[…] ewentualnie pulsujących trzech diod. Dosyć szybko na rynku pojawiła się ulepszona wersja, MiBand 1S którego test możecie przeczytać na blogu gadzet.telchina.pl. 1S został wzbogacony o funkcję pomiaru tętna […]
[…] na cały trening. Muszę od razu przyznać że pomiar tętna jest bardziej precyzyjny niż w opasce Xiaomi MiBand 1S i Miband 2. Prawdopodobnie można to zawdzięczać małej pastylce, dzięki czemu dobrze przylega […]