Recenzja Vernee Thor. Test taniego dobrego telefonu.
Recenzja Vernee Thor. Test taniego dobrego telefonu.
Vernee to kolejna nowa chińska marka która próbuje zdobyć zaufanie klientów. Firma nie ma olbrzymiego zaplecza finansowego i medialnego jak LeEco (LeTV ) która to zdobyła tytuł najlepszego debiutanta sprzedając pierwszy milion telefonów w 3 miesiące, zostawiając w tyle takie gwiazdy jak Xiaomi, Meizu czy OnePlus. Verne próbuje połączyć siły z Uberem, czy ten egzotyczny mix pozwoli się wybić nowej firmie? Czy mistyczny nordycki bóg THOR przyniesie szczęście firmie? Tego na razie nie wiemy, póki co możemy poznać i przetestować ich pierwsze dzieło , Verne Thor
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- ŁĄCZNOŚĆ
- GPS
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
Procesor MT6753
5,0-calowy wyświetlacz HD
3GB RAM
16GB ROM
5.0MP aparat z przodu
13.0 MP tylna kamera
2800mAh z 5V 2A z technologią szybkiego ładowania
RECENZJA WIDEO
Proszę zobaczyć jak ten telefon Vernee Thor działa i wygląda w recenzji wideo.
W PUDEŁKU
Pudełko poza telefonem kryje skromny zestaw akcesoriów.
W zestawie znajduje się tylko ładowarka 2a, kabel microUSB i instrukcja obsługi.
BUDOWA
Telefon jest bardzo zgrabny, ma kompaktowy rozmiar i doskonale leży w dłoni. Tylna pokrywa jest pokryta powłoką gumy i ma tendencje do zbierania odcisków palców.
Na przednim panelu w górnej części ulokowano obiektyw kamery, czujniki światła i zbliżeniowy i głośnik do rozmów. Brak jest diody powiadomień.
Pod 5 calowym wyświetlaczem HD znajdują się niepodświetlane pojemnościowe przyciski nawigacyjne w srebrnym kolorze. Przyciski są doskonale widoczne przy odrobinie światła. Środkowy przycisk ma kształt kwadratu, zaś boczne przyciski wstecz i menu kontekstowe, to małe punkty.
Na prawej krawędzi umieszczono przyciski regulacji głośności i załączania,
W górnej części znajduje się gniazdo słuchawkowe 3.5mm
Na dolnej części ramki ulokowano gniazdo microUSB i mikrofon.
Na tylnej pokrywie widzimy obiektyw 13 megapikselowej kamery wspomagany przez pojedyncza diodę doświetlającą. Poniżej znalazł się okrągły czujnik biometryczny.
W dolnej części widoczne są otwory maskujące głośnik.
Poz zdejmowalna pokrywa umieszczono gniazda kart Sim i gniazdo dla karty pamięci. Nie ma tu mowy o żadnych kompromisach, nie musimy rezygnować z karty Sim aby rozbudować pamięć.
Telefon ma niewymienną baterię.
EKRAN
Thor posiada 5-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 × 720. Rozdzielczość HD w 5-calowych telefonach klasy średniej, jest jak najbardziej dopuszczalna, powinno to przynieść efekt w postaci dłuższego czasu pracy na baterii, a czy tak jest dowiemy się w dalszej części recenzji.
Kąty widzenia są bardzo dobre, kontrast jest odpowiedni,kolory są bardzo żywe. Dostrzec można delikatna degradację kolorów. Maksymalny poziom jasności pozwoli nam w słoneczny dzień na korzystanie z telefonu, zaś minimalne przyciemnienie jest przyjemne dla oka,w nocy można korzystać z telefonu.
SYSTEM
W ostatnim czasie zaczęły się pojawiać w sprzedaży pierwsze telefony napędzane procesorami MediaTek które pracuję pod kontrolą Androida 6. Ostatnio testowałem Doogee Y300 z Androidem 6, pojawiły się też pierwsze aktualizacje dla telefonów Elephone i Ulefone.
Verne Thor jest jednym z nielicznych chińskich tanich telefonów, który działa pod kontrolą najnowszego Androida 6.0 Marshmallow zaraz po wyjęciu z pudełka. Dzięki temu system będzie przez dłuższy czas aktualny, a zmiana na kolejną wersje w przypadku telefonów z procesorem MediaTek przebiega zawsze opornie, ponieważ firma nie kwapi się z udostępnianiem kodów źródłowych dla deweloperów.
W androidzie 6 przebudowana została szuflada z narzędziami. Skróty do nich nie są już umieszczane na kolejnych kartach przewijanych w poziomie, wszystkie aplikacje znajdują się na jednej liście przewijanej w pionie. Jest to rozwiązane znane z listy kontaktów: po dłuższym przytrzymaniu bocznego paska przewijania wyświetla się ikonka z literą alfabetu, na którą zaczynają się nazwy programów w danym miejscu listy.
W Marshmallow mamy duże zmiany związane z uprawnieniami aplikacji. System pyta nas o pozwolenie na poszczególne działania dopiero za pierwszym razem, gdy jakaś aplikacja będzie potrzebował dostępu do naszej tożsamości, wiadomości, galerii czy mikrofonu.
System pozwala na personalizację menu z przełącznikami, można też określić które funkcje systemowe mogą wyświetlać swoje ikonki na górnej belce powiadomień.
W tym celu należy przytrzymać koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu szuflady powiadomień w ustawieniach systemowych pojawia się następne menu: Kalibrator Systemu UI.
Kolejną niespodzianką jest to że kartę pamięci po sformatowaniu system potraktuje jak pamięć wewnętrzną , czyli w tym przypadku możemy mieć w sumie 144GB pamięci wewnętrznej (16GB system + 128GB karta microSD)
System jest spolszczony w około 90%, tradycyjnie już po angielsku są ustawienia związane z obsługą gestów.
W systemie pojawiła się tez taka funkcja jak „Turbopobieranie” która umożliwia pobieranie większych plików korzystając jednocześnie z sieci 3G/4G i WiFi.
Urządzenie można odblokować za pomocą odcisku palca, lecz ta funkcja nie działa zbyt dobrze. Zazwyczaj za pierwszym razem próba kończy się niepowodzeniem, aby skaner działał lepiej trzeba precyzyjnie przyłożyć palec, można też ten sam palec zapiać pod kilkoma pozycjami.
Spolszczenie systemu przekracza 90%. Android jest pozbawiony niechcianych aplikacji, poza aplikacja współpracującej firmy UBER.
TEST KAMERY
Telefon posiada 13 megpikselowy sensor, ale jak dobrze wiemy nie ilość pikseli świadczy o jakości zdjęcia. Doskonale to widać na tym przykładzie. Zdjęcia są średniej jakości, ilość widocznych szczegółów nie jest powalająca. Ale należy pamiętać że jest to stosunkowo tani smartfon (119$) więc w tej półce cenowej zdjęcia są na przyzwoitym poziomie.
Zdjęcie kartki z tekstem, po lewej stronie Redmi 3,po prawej Thor
Zdjęcia wykonywane w ciemności, z użyciem lampy błyskowej telefonu.
Zdjęcia z przedniej kamery są przeciętnej jakości.
WYDAJNOŚĆ
Telefon pracuje pod kontrolą najnowszego androida 6 (64Bit) i napędzany jest przez tajwański 8 rdzeniowy procesor MT6753o taktowaniu 1.3 GHz, który wspomagany jest przez 3 GB pamięci RAM i układ graficzny Mali T720.
Ta kombinacja pomimo niezbyt wydajnego procesora, pozwala na w miarę płynne używanie telefonu w codziennych zastosowaniach.
Poddałem telefon testowi w benchmarku Antutu, gdzie uzyskał 38190 punktów.
ŁĄCZNOŚĆ
Thor jest telefonem obsługującym dwie karty sim i do tego można rozbudować pamięć bez uszczerbku dla drugiej karty sim. To nie jedyne dobre wiadomości, smartfon wspiera wszystkie polskie sieci 2G, 3G i 4G LTE.
2G: GSM 900/1900/2100MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
WiFi w telefonie jest bardzo czułe.
GPS
Telefon pod względem lokalizacji spisuje się lepiej niż Xiaomi Redmi 3, ale gorzej niż LeEco LeTV X500. Sygnał z satelitów znajduje w miarę szybko, jednak dokładność lokalizacji nie jest idealna, odchyłka wynosi do 4 metrów
BATERIA
Smartfon wyposażono w niezdejmowalna baterię o pojemności 2800mAH. Po ostatnich testach telefonów z bateriami powyżej 4000mAh może to wydawać się mało. Ale bateria w tym telefonie spisała się doskonale. Android 6 i 5 calowy ekran HD nie są zbyt zachłanne na energię. W teście polegającym na odtwarzaniu materiałów wideo z Youtube przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności, telefon pracował aż 5 godzi i 50 minut. Jest to bardzo dobry wynik pozwalający sądzić że nie zabraknie nam energii w ciągu dnia, a niektórzy użytkownicy będą mogli korzystać z telefonu bez ładowania nawet ponad trzy dni.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Nowa marka na chińskim rynku musi być bardzo konkurencyjna cenowo jak i pod względem specyfikacji. Nie inaczej jest tym razem. Telefon ten można kupić w dobrze nam znanym sklepie Gearbest.com za jedyne 119.99 dolarów co przy obecnym kursie jest równowartością 455złotych, nie wliczając w to ewentualnego Vatu.
Szczęśliwcy kupili ten telefon za 99.99$
Recenzja Vernee Thor. Test taniego dobrego telefonu.
PODSUMOWANIE
Vernee jest debiutantem na rynku mobilnym, ale z całą pewnością jest to debiut udany. Co prawda Thor zaliczył drobną wpadkę z czytnikiem linii papilarnych (ma to być naprawione wraz z najbliższą aktualizacją ). Na duży plus Thor wyróżnia się baterią, system Android 6 i nie najgorszymi zdjęciami. Jak stoisz przed wyborem, jaki telefon kupić, a dysponujesz kwotą nie przekraczającą 500zł to ten telefon może być świetną propozycją. O telefonie, jego wadach i zaletach można podyskutować na forum o chińskich telefonach telchina.pl
PLUS
Bateria
Android 6
Cena
Kamera
MINUS
Skaner odcisków palca.
Palcująca się obudowa.
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 7
Wyposażenie: 8
Kamera: 7
Bateria: 8
Cena: 9
OCENA KOŃCOWA 7.7/10
[…] Testowany ostatnio Vernee Thor sprzedaje się świetnie, ale Vernee nie spoczywa na laurach i przygotowuje swój flagowy model Vernee Apollo, który ma zadebiutować już za dwa miesiące. Ale jeszcze wcześniej zobaczymy wersję Apollo Lite który idąc śladem LeEco Le2 będzie posiadał złącze słuchawkowe USB typu C, które posłuży też do ładowania telefonu i do transmisji danych. […]
[…] Testowany ostatnio Vernee Thor sprzedaje się świetnie, ale Vernee nie spoczywa na laurach i przygotowuje swój flagowy model Vernee Apollo, który ma zadebiutować już za dwa miesiące. Jeszcze wcześniej zobaczymy wersję Apollo Lite który idąc śladem LeEco Le2 będzie posiadał złącze słuchawkowe USB typu C, które posłuży też do ładowania telefonu i do transmisji danych.USB C może zaoferować lepsze brzmienie o znikomej ilości szumów , ale pojawia się problem ze zgodnością złącza słuchawkowego. Ta nowa technologia nie jest jeszcze popularna, około 99,99% słuchawek na rynku jest wyposażone w gniazda Jack 3,5 mm . Na szczęście poważni producenci zaczynają już… Czytaj więcej »
[…] producent telefonów Vernee zaplanował na ten rok trzy modele telefonów. Pierwszym z nich jest Vernee Thor, którego testowałem i wypadł całkiem dobrze, a już w lipcu zadebiutuje flagowy Vernee Apollo Przed premierą flagowca zadebiutuje jego […]
Dziękuję za super recenzję. Uświadomiła mnie mocno w moim wyborze. Mój Vernee Thor już jest u mnie, spisuje się znakomicie, nie mam żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o pracę na Androidzie 6.0. Czytnik linii papilarnych również dobrze chodzi, po aktualizacji systemu, jest czulszy i szybko się odblokowuje. Duży atut to zapisanie do 5 palców w systemie skanującym(dodatkowo dostęp ma moja Żona i Córka;)). Na duży plus zasługuje również fakt, że oprócz standardowych dzwonków Android, producent dodał swoje, miłe i ciekawe dzwonki. Szkoda tylko, że zrezygnowali z podświetlenia przycisków pojemnościowych pod ekranem. Ja, jako codzienny użytkownik nie mam z tym problemu, bo… Czytaj więcej »
No więc tak – kupiłem na Allegro telefon Thor – niby wszystko ok. Ale !!! No właśnie – jakie gorilla glass 3 !!! Kto chce mogę przesłać zdjęcia jak zachował się wyświetlacz po tygodniu noszenia w kieszeni spodni – MASAKRA !!! Nigdy mi wcześniej nie upadł. Napisałem do producenta żeby zareagował, a tu nic – zresztą importer z Allegro też nic nie uczynił. Na priva mogę podać od kogo kupiłem, żeby nie było sensacji. Jestem zawiedziony, bo mógłbym walczyć żeby to było więcej warte, ale przestrzegam, ekran to jakaś marna imitacja szkła – a już jeżeli to producent powinien wymienić… Czytaj więcej »
[…] aktualizacje, zaś Apollo Lite i sierpnia dostał pierwszą aktualizacje OTA. Możecie przeczytać recenzję Vernee Thor, test telefonu z 3GB RAM i Androidem 6 który w promocjach kosztuje zaledwie 100 […]
gorilla glass 3 nie jest odporna na zarysowania…. jedynka była bardziej …. mówię z doświadczenia… jest bardziej odporna na upadki
Czytnik linii papilarnych rzeczywiście działa niezbyt precyzyjnie ale przypisanie dwóch odcisków do tego samego palca załatwia problem (przynajmniej u mnie). U mnie działa nawet z wilgotnym i palcami. A co do gorilli to w każdym salonie mówią żeby kleić szkło- żeby nie porysować telefonu właśnie.