Recenzja, test Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Recenzja, test Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Telefony Xiaomi mają w Polsce wyrobioną dobrą opinie, są to jedne z najchętniej sprowadzanych do Polski telefonów, bo jak wiadomo nie ma w Europie oficjalnej dystrybucji Xiaomi. Co więc powoduje, że tak wielu z nas sprowadza te telefonu z drugiej półkuli? Kilka miesięcy temu testowałem Xiaomi Redmi Note 3, ale jak wiadomo Xiaomi ma w zwyczaju wydawanie tego samego telefonu w wersji PRO, zazwyczaj zmiana ta kończy się na procesorze, Mediatek zostaje zastąpiony Snapdragonem. Dziś przetestujemy Xiaomi Redmi Note PRO
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Ekran: 5.5cala, 1920 x 1080 403 PPI
CPU: Qualcomm Snapdragon 650 64bit 1.8GHz Hexa Core ( 2 x A72 + 4 x A53 )
GPU: Adreno 510
System: MIUI 7
RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM
Kamera: 5.0MP f/2.0 + główna 16.0MP, f/2.0
Sensor: Light sensor, G-sensor, Proximity sensor, Hall Sensor, gyroscope, E-compass and fingerprint sensor
SIM Card: Dual SIM dual standby. Hybrydowy slot
Bluetooth: 4.1
Sieci:
2G: GSM 900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz; CDMA 2000: BC0
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz
RECENZJA WIDEO
Zobacz Recenzję wideo Xiaomi Redmi Note 3 Pro
W PUDEŁKU
Telefon Xiaomi Redmi Note 3 Pro znajdował się w białym pudełku z kolorowymi nadrukami i specyfikację od spodu.
Pod telefonem znajdowała się koperta z kluczem do tacy SIM, oraz chińska gwarancja i minimalna instrukcja objaśniająca przyciski na telefonie.
Poniżej znajduje się kabel microUSB oraz ładowarka z chińska końcówką, sklep banggood dodał osobno przejściówkę. Brak w zestawie słuchawek.
BUDOWA
Xiaomi Redmi Note 3 Pro tak jak poprzednik ma solidny korpus ze stopu metalu, konstrukcja unibody uniemożliwia nam dostęp do baterii.
Na przednim panelu u góry widzimy głośnik do rozmów, 5MPx kamerkę do selfie,wielokolorową diodę powiadomień i czujniki światła i zbliżeniowy .
Pod 5.5 calowym wyświetlaczem znalazł się trzy pojemnościowe przyciski funkcyjne, które są podświetlane na biało.
Na prawej krawędzi znalazły sie metalowe przyciski regulacji głośności i załączania urządzenia.
Po lewej stronie umieszczono hybrydową tacę kart. w przeciwieństwie do poprzedniej wersji, w PRO można rozbudować pamięć kosztem drugiej karty SIM
W górnej części tradycyjnie umieszczono gniazdo słuchawkowe 3.5mm , mikrofon do redukcji szumów otoczenia, a także port podczerwieni (IR Blaster) do sterowanie sprzętem RTV i nie tylko.
W dolnej części umieszczono tradycyjne gniazdo microUSB i mikrofon.
Z tyłu , pośrodku znajduje się obiektyw 16 megpikselowej kamery, który wspomagany jest przez podwójną, dwubarwną diodę doświetlającą LED, poniżej znajduje się okrągły skaner odcisków palca
W dolnej części pod ligo MI znalazł się grill głośnika, na szczęście w obudowy wystaje mała wypustka która blokuje możliwość zasłonięcia otworów kładąc telefon na plecach. Niestety działa to tylko na twardej powierzchni.
EKRAN
Xiaomi Redmi Note 3 Pro posiada 5.5 calowy wyświetlacz w rozdzielczości full HD (1920 x 1080) wykonany został w technologi IPS co gwarantuje bardzo dobre kąty widzenia i naturalne kolory. Wyświetlacz bezproblemowo obsługuje 10 punktów dotyku, podświetlenie jest równomierne. Wyświetlacz ogólnie jakością obrazu przypomina mi wcześniejsze modele Redmi, maksymalny poziom jasności i kontrast mogły być na wyższym poziomie. Ale pomimo tego można bez większych trudności użytkować smartfona w słoneczne dni.
Jasność minimalna jest bardzo niska, dzięki czemu nocą ekran nie będzie ślepił nas w oczy.
Możemy też zmienić barwy ekranu na ciepłe lub chłodne, a także ustawić poziom kontrastu.
możemy też skorzystać z trybu czytania, oczy przy czytaniu mniej się męczą.
SYSTEM
Telefon otrzymałem z zainstalowanym MIUI Global 7.4 który oparty jest na Androidzie 5.1.1 Zainstalowany system posiada j. polski w około 80% oraz dostęp do sklepu play. Xioami swoje smartfony wyposaża w autorską nakładkę MIUI która należy do najcięższych nakładek. Już sam system może pożreć większą połowę zasobów pamięci.
Tym którzy jeszcze nie mieli okazji zapoznać się z MIUI, nadmienię że jest to modyfikacja Androida która nie oferuje szuflady w której znajdujemy wszystkie zainstalowane aplikacje.
Wszystkie nowo instalowane aplikacje wylądują na pulpicie, można je tam grupować w foldery. Domyślnie mamy zainstalowane takie aplikacje jak radio, kompas, dyktafon, skaner kodów kreskowych, menadżer plików a także przeglądarkę UC Browser z z różnymi dodanymi zakładkami, typu Amazon czy wyszukiwarka ASK
Dobrze też prezentuje się panel sterowania, gdzie mamy do dyspozycji narzędzia do czyszczenia pamięci, monitor danych, Firewall, wybór trybu pracy akumulatora (wydajny lub normalny) i antywirusa
Wśród ciekawszych funkcji systemu można wymienić:
– „godziny ciszy” czyli tryb nie przeszkadzać.
– „lite mode” ustawia minimalistycznu pakiet funkcji telefonu w postaci kafelek jak w windowsie. (opcja zwłaszcza dla starszych osób, duże czcionki)
– zarządzanie powiadomieniami – począwszy od tego czy mają się w ogóle wyświetlać, a jeśli tak, to w jakich miejscach oraz czy ma włączać się dioda LED, jak również dźwięk i wibracje,
– „przypadkowe użycie” – blokuje ekran gdy telefon jest w kieszeni
– kontrola rodzicielska -dostęp do wybranych aplikacji,
– tryb obsługi „jedna dłoń” – zmniejszenie wyświetlanych treści do 3,5”, 4” lub 4,5”,ułożony po dowolnej stronie, dla leworęcznych i praworęcznych.
– możliwość przypisania koloru diody powiadomień do zdarzeń: połączenia przychodzące, wiadomości SMS/MMS lub powiadomienia aplikacji. Do wyboru następujące kolory: niebieski, czerwony, pomarańczowy, zielony, błękitny, różowy i fioletowy,
– możliwość przypisania trybu dźwięku pod zdefiniowane słuchawki .
– przyciski systemowe – można przypisać do nich inne funkcje niż domyślnie
– nagrywanie połączeń telefonicznych,
– możliwość włączenia/wyłączenia dźwięku migawki aparatu,
– tryb poufny: ukrywa rejestr połączeń, SMS-ów, zdjęcia i ustawienia pulpitu.
Ogólnie MIUI podobnie jak CyanogenOS czy Flyme pozwala na bardzo szerokie dostosowanie systemu do swoich potrzeb. Ale jest to dosyć ciężka nakładka, na szczęście nie odczujemy tego specjalnie przy 3GB pamięci RAM, przynajmniej w pierwszych miesiącach używania.
Mój działa na wersji oprogramowania GLOBAL, która zapewnia automatyczne aktualizacje, ale jest też możliwość instalacji oprogramowania od MIUI Polska.
Czytnik linii papilarnych działa poprawnie i dosyć szybko choć nie tak dobrze jak w Lenovo K5 Note. Jest też możliwość zabezpieczenie dostępu do aplikacji za pomocą hasła co dodatkowo chroni nasza prywatność.
Z ciekawych aplikacji producent dorzuca nam skaner kodów qr, kompas, dyktafon, radio – które gra przyzwoicie oraz rozbudowaną aplikację – Panel Sterowania. Jest to aplikacja do zarządzania smartfonem od pamięci wewnętrznej, użycia danych, firewalla, zarządzania energią, antywirusa po uprawnienia aplikacji.
WYDAJNOŚĆ
Xiaomi Redmi Note 3 Pro został wyposażony w amerykański procesor Qualcomm- Snapdragon 650 (2xARM Cortex A72 1,8GHz i 4xARM Cortex A53) z układem graficznym Adreno 510 oraz 3GB pamięci RAM. Do dyspozycji jest 32GB pamięci wewnętrznej (24GB dostępne dla użytkownika) którą można rozbudować za pomocą karty microSD. Sam procesor jest główną zmiana jaką dokonano względem poprzednika Note 3. System pracuje bardzo płynnie, nie zaobserwowałem przycięć interfejsu. Urządzenie dobrze radzi sobie z większością gier dostępnych w sklepie play i to na maksymalnych detalach. Niestety dłuższe używanie pod obciążeniem nagrzewa tylną pokrywę telefonu. Jak wiać to spory problem procesorów snapdragon. Poddałem telefon wielokrotnej próbie w benchmarku antutu, zimne urządzenie osiąga wynik znacznie przekraczający 74000pkt, ale kolejne próby pogarszają osiągi, wynik w antutu spadł do poziomu 64500pkt.
KAMERA
Aparat w Xiaomi Redmi Note 3 Pro pomimo 16 megapikselowej matrycy nie robi znacznie lepszych zdjęć niż zwykła wersja z sensorem 13MPx. Szczerz powiedziawszy oczekiwałem lepszych zdjęć, Autofocus jest szybki, ale zdjęcia czasem wychodzą mało ostre. Odwzorowanie kolorów jest na dobrym poziomie. Tradycyjnie już chińskie telefony słabo radzą sobie w warunkach słabego oświetlenia, ilość widocznych szczegółów spada. Ale pomimo tego Note 3 Pro robi zdjęcia nocne odrobinę lepiej niż średnia dla chińskich telefonów.
poniżej kilka próbek zdjęć.
W ciemności z doświetlaniem LED
Przedni aparat wyposażono w sensor o rozdzielczości 5Mpx z przesłoną f/2.0, który podobnie jak główny aparat wykonuje dobre fotki w dobrych warunkach oświetleniowych.
Filmy nagrywane przez Redmi Note 3 Pro są na akceptowalnym poziomie, aplikacja aparatu pozwala na nagrywanie w trybie slow motion oraz time lapse.
Sporo możliwości daje nam też aplikacja aparatu, która jest standardowa dla nakładki MIUI. Możemy skorzystać z 9 trybów: panorama. samowyzwalacz, ręczny (tylko balans bieli i ISO), poziomica, odcień skóry, HHT (nocny), sceneria, Tilt-Shift, rybie oko . Mamy tez dostęp do 12 filtrów. Dodatkowo mamy ustawienia funkcji przycisków głośności, dźwięku migawki, tagi geograficzne, jakość zdjęć i inne standardowe ustawienia znane z aparatów w telefonach.
DŹWIĘK
Dźwięk w telefonie jest na przyzwoitym poziomie, nie charczy na maksymalnej głośności. Maksymalna głośność jest na dobrym poziomie. Prowadząc rozmowy jesteśmy dobrze słyszani i sami też dobrze słyszymy rozmówcę. Dodatkowo można skorzystać z ustawień dźwięku – ustawienie typu słuchawek, equalizer, tagi itp. Dzięki equalizerowi i wyborowi typu słuchawek można dostosować dźwięk do własnych upodobań.
ŁĄCZNOŚĆ
Redmi Note 3 Pro wyposażono w hybrydowy slot kart sim, co oznacza że możemy używać dwóch kart sim lub jednej kary SIM oraz karty pamięci. Jest to postęp względem Redmi Note 3, ale jednak oczekiwałbym pełnego Dual sima oraz niezależnego gniazda kart pamięci, jak to często robią inni producenci rodem z Chin.
Kolejną wadą jest brak wsparcia dla pasma 800 Mhz dla LTE. Częstotliwość zyskuje na znaczeniu, a jej brak zwłaszcza odczują mieszkający poza dużymi aglomeracjami, gdzie sieć nadajników nie jest tak gęsta jak w dużych miastach. Jakość rozmów jest bardzo dobra, rozmówcę słyszymy głośno, a on nas również dobrze słyszały. Telefon posiada dodatkowy mikrofon do wygłuszania szumów otoczenia. Moduł Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac z dual-band,radzi sobie bardzo dobrze, jest czuły, niema problemu z zasięgiem. Ponadto do łączności mamy moduł Bluetooth V4.1 obsługujący A2DP oraz LE.
LOKALIZACJA
Telefon bardzo szybko wykrywa satelity amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego Glnoass oraz chińskiego BEIDOU. Jednak pomimo odnajdywania sygnału z ponad 20 satelitów dokładność lokalizacji jest na przeciętnym poziomie. nawigacja potrafi przez długo odcinek dokładnie lokalizować nasza obecność, aby po chwili ulokować nas w miejscu gdzie się nie znajdujemy. Wszystko wskazuje na to że to problem z oprogramowaniem, lub zakłócenia z metalowej obudowy telefonu. Dokładność lokalizowania waha się do do 10m.
BATERIA
Seria Redmi zawdzięcza swój sukces w dużej mierze na bateriach o dobrej żywotności.
W NOTE 3 Pro zastosowano akumulator o pojemności 4000 mAh co jest ponadprzeciętna pojemnością. Ja już tradycyjnie przeprowadziłem test polegający na ciągłym odtwarzaniu materiałów z Youtube na maksymalnych ustawieniach głośności i jasności ekranu. Telefon pracował w trybie wydajnym.
Bateria padła po 5 godzinach i 30 minutach co jest wynikiem znacznie gorszym, niż uzyskanym przez Note 3 pracującym na mediateku. Nie wiem co jest przyczyną tak słabego wyniku, być może to ROM MIUI GLOBAL, jak znajdę czas to przetestuje baterię na oprogramowaniu MIUIPOLSKA. Normalny użytkownik będzie mógł przez dwa dni bezproblemowo używać telefonu bez potrzeby podłączenia do ładowarki.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefony Xiaomi nie są oficjalnie sprzedawane w Europie, można je kupić czasem od pośredników. Ale znacznie taniej zrobimy to, kupując telefon bezpośrednio z Chin. Mój egzemplarz pochodzi ze sklepu Banggoog gdzie kosztuje 169.99 $ Dodatkowo cenę można obniżyć za pomocą punktów lub korzystając ze zwrotu części płatności za zakupy w chińskich sklepach
Recenzja, test Xiaomi Redmi Note 3 Pro
PODSUMOWANIE
Główną zaletą Xiaomi Redmi Note 3 PRO jest solidną budową w całości wykonana z metalu, skaner linii papilarnych z tyłu, ponadprzeciętnie wypada też też bateria, spokojnie na dzień lub dwa dni używania . O wydajność nie musimy się martwić, Snapdragon 650 i 3GB RAM pozwolą na komfortowe używanie telefonu i relaks przy grach.
5.5 calowy wyświetlacz jest miły dla oka, prezentuje obraz na dobrym poziomie.
Kamera też nie wypada źle, jest lepiej niż w XRN2, ale słabiej niż można się spodziewać po 16 megapikselowej matrycy. Ale są też słabe strony, jednym z nich jest zablokowany bootloader, co mniej zaawansowanym użytkownikom może utrudniać zmianę oprogramowania. Rom MIUI Global z językiem polskim oferuje na szczęście automatyczne aktualizacje. Wygląd telefonu też nie powala na kolana, grube ramki wokół ekranu nie dodają mu uroku, ale do tego zapewne fani Xiaomi się już przyzwyczaili.
PLUSY
Wydajność
Budowa
MINUS
Brak NFC
Brak wsparcia LTE 800MHz
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 8
Wyposażenie: 8
Kamera: 7
Bateria: 9
Cena: 8
OCENA KOŃCOWA 8.0 /10
[…] Redmi Note 4 jest następcą Redmi Note 3 Pro który jest obecnie najchętniej kupowanym telefonem Xiaomi. Czy Redmi Note 4 powtórzy ten sukces? […]
[…] spisuje się nieźle,dokładnością lokalizacji jak i dziwnymi skokami przypomina telefony takie Xiaomi Redmi Note 3 Pro czy testowany Redmi Note […]
[…] markami, które testuję na telchina.pl . Mając na wydanie 220 dolarów można rozważyć zakup Xiaomi Redmi PRO albo któregoś z telefonów […]
[…] Telefon pracował nieprzerwanie przez 7 godzin i 20 minut. Jest to wynik lepszy niż uzyskał Xiaomi Redmi Note 3 Pro, który ma znacznie pojemniejszą baterię. Energii nie powinno zabraknąć w ciągu dnia nawet […]
Kafelek jest jeden! Kafelków!
[…] się nieźle,dokładnością lokalizacji jak i dziwnymi skokami przypomina telefony takie jak Xiaomi Redmi Note 3 Pro czy testowany Redmi Note […]
Dzięki grubszym i delikatnie podwyższonym ramkom mój wyświetlacz jest cały, mimo kilku solidnych upadków. Dziękuję.