Recenzja Oukitel U13 Test ładnego i taniego telefonu z Chin

Recenzja Oukitel U13, Test taniego, ładnego telefonu z dużą pamięcią wewnętrzną.

Marka Oukitel zasłynęła z budowy telefonów z ogromnymi bateriami, takich jak testowany Oukitel K4000 Pro, K6000 i K10000. W ostatnim czasie firma zaczęła też produkować typowe smartfony z niższej i średniej półki. Dziś zapraszam do zapoznania się z oceną Oukitel U13.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Recenzja Oukitel U13

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Wyświetlacz 5.5 cala 1920 x 1080 FHD
Procesor: MTK6753 Octa Core 1.3GHz
System: Android 6.0
Pamięć 3GB RAM + 64GB ROM
Kmera : 8.0MP ( SW 13.0MP + główna 13.0MP ( SW 16.0MP ) OIS PANSONIC
Bluetooth: BT4.0
SIM Card: dual SIM dual standby, nano + micro SIM
Network:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz
Bateria : 3000mAh (niewymienna)
Wymiary : 149 x 75.6 x 8.1 mm
Waga : 156 g

W PUDEŁKU
Oukitel U13 znajdowała się w kartoniku w tradycyjnym różowym kolorze. Zestaw akcesoriów jest skromny. Poza telefonem mamy tam ładowarkę, kabel micro USB, instrukcję obsługi, gwarancję , klucz do tacy kart oraz silikonowe etui.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Oukitel U13

BUDOWA
Oukitel U13 jest bardzo ładnym telefonem, co prawda złoty kolor nie wszystkim przypadnie do gustu, ale mimo to moim zdanie wygląda od bardzo dobrze.
[img]https://s27.postimg.org/ed1zeh4wz/IMG_3510.jpg/img]
Wygląd jest sprawą gustu każdego z nas, ale budowa jest na bardzo dobrym poziomie. Oukitel U13 ma pokrywę typu uni-body wykonaną w całości z metalu. Niewiele smartfonów posiada taka budowę, Wszystko wskazuje, że budowa jest jednym z mocniejszych punktów tego telefonu.

Na przednim panelu u góry znajduje się obiektyw kamery, głośnik, dioda powiadomień.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Recenzja Oukitel U13

Pod wyświetlaczem nie znajdziemy przycisków nawigacyjnych, są one niestety wyświetlane na ekranie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Recenzja Oukitel U13

Przyciski włączania i zmiany głośności ulokowano po lewej stronie. Osobiście wolę odwrotny okład, wygodniej mi kciukiem sterować przyciskami.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Recenzja Oukitel U13

Taca kart pamięci znajduje się po prawej stronie telefonu.

W górnej części pierwsze miłe zaskoczenie, poza gniazdem słuchawkowym 3.5mm jest też port podczerwieni do sterowania urządzeniami RTV.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Oukitel U13 Budowa

W dolnej części widnieje podwójny grill maskujący, oczywiście tylko jeden głośnik. Pośrodku znajduje się gniazdo micro USD oraz mikrofon.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Oukitel U13 Bidowa

Z tyłu wystaje obiektyw kamery, obok którego znajduje się podwójna dioda doświetlająca LED. Poniżej w zagłębieniu znajduje się skaner odcisków palca, który działa poprawnie i w miarę szybko. Po założeniu silikonowego Etui obiektyw kamery nie wystaje, powinno go chronić przed zarysowaniem.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Oukitel U13

Obudowa jest metalowa, co nie służy dobrze wszelkim antenom. Na szczęście zadbano o to wstawiając przerywniki z jasnego tworzywa.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

EKRAN
Oukitel U13 posiada 5,5-calowy wyświetlacz IPS o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Kąty widzenia są doskonałe, Nasycenie kolorów jak i ostrość też są na dobrym poziomie. Maksymalny poziom jasności pozwoli korzystać z telefonu w słoneczne dni. Minimalny poziom jasności jest poprawny, choć nie tak dobry jak w Xiaomi Redmi Note 4.
Wyświetlacz pokryty jest hartowanym szkłem 2.5 co sprawia że ekran prezentuję się bardzo ładnie.

KAMERA
Oukitel U13 szczyci się 8 megapikselowym sensorem OV na froncie i 16 megapikselową kamerą od Panasonica z tyłu urządzenia. (realnie 13MP)
Zrobiłem kilka zdjęć których jakość mnie nie zadowala. Teoretycznie aparat powinien robić zdjęcia tej samej jakości co uprzednio testowany Oukitel U15S. Niestety, mam wrażenie że zdjęcia są mniej ostre, część zdjęć jest rozmazane, z dużymi szumami. Nie naprawiono wad poprzednika, tu także można niestety dostrzec jasne plamy w centralnej części zdjęcia. mam nadzieję , że zostanie to naprawione wraz z aktualizacją oprogramowania. Odwzorowanie kolorów też pozostawia trochę do życzenia. Wyraźnie widać że urządzenie ma problemy ze złapaniem poprawnej ostrości.

O wiele lepiej aparat radzi sobie ze zdjęciami Macro.

Kilka próbek:
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 725)Obrazek
ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

Zdjęcia w ciemności ,Tylko z lampą doświetlającą LED
ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Dobrze za to wypada kamera przednia, miłośnicy selfie będą zadowoleni.

Kamera może nagrywać w rozdzielczości Full HD przy 30 fps. Jakość filmu także jest na średnim poziomie.

Aplikacja kamery w tym wypadku jest czystą, pozbawioną dodatków producenta aplikacją androida.
Z dostępnych funkcji można wymienić Autofokus , zdjęcia seryjne, zoom cyfrowy, wykrywanie twarzy, Tryb High Dynamic Range (HDR), cyfrowa stabilizacja obrazu, zdjęcia panoramiczne, samowyzwalacz, dotykowe ustawiania ostrości, balans bieli oraz ISO

SYSTEM
Oukitel U13 pracuje pod kontrolą Android 6.0 OS Marshmallow i firma zapowiada w najbliższym czasie aktualizacje do androida 7.Jeśli chodzi o interfejs użytkownika to jest bardzo podobny do czystego Androida 6.0. Ikony maja nieco zaokrąglone rogi. System poza znanymi z innych telefonów ustawieniami, oferuje też obsługę gestów na wygaszonym ekranie, a także za pomocą gestów można np. odrzucić nadchodzące połączenie. Spolszczenie jest na dobrym poziomie.

Oukitel U13 posiada skaner linii papilarnych poniżej tylnej kamery, za pomocą którego można odblokować telefon. Można skonfigurować go do robienia autoportretów, przesuwania zdjęć odbieranie połączeń telefonicznych, oraz do zatrzymania i wznowienia filmu lub muzyki.
Skaner działa poprawnie.

ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

WYDAJNOŚĆ
Obecnie Oukitel U13 napędzany jest 8 rdzeniowym 64 bitowym procesorem MediaTek TK6753 o taktowaniu 1.3GHz który wspomagany jest przez 3GB pamięci RAM.
Telefon działa szybko i sprawnie, bez zacięć i lagów. Wielozadaniowość też nie stanowi dla niego problemu. Jednak miłośnicy najnowszych gier będą musieli używać średnich lub niskich detalów. W benchmarku antutu telefon uzyskał wynik przekraczający 40.000 punktów.
ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

DŹWIĘK

Główny głośnik nie jest super głośny, ale nie jest też cichy, w dźwięku dominują soprany. Pocieszające jest ze przy maksymalnej głośności głośniczek nie charczy i nie zniekształca dźwięku. Podobny poziom prezentuje głośnik do rozmów.

ŁĄCZNOŚĆ
Dobrze telefon wypada pod względem łączności, wspiera obsługę dwóch kart sim, oraz obsługuje 20 kanał LTE na częstotliwości 800MHz.
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz
Oukitel U13 obsługuje też moduły łączności: Bluetooth 4.0
WIFI: 802.11b/g/n . Czułośc jest na poprawnym poziomie.

LOKALIZOWANIE
Moduł lokalizacji szybko wykrywa satelity systemów GPS oraz Glonass, lecz precyzja lokalizowania nie należy do najlepszych. Z moich testów wynika , że telefon lokalizuje nas ze średnim błędem wynoszącym 6 metrów, zaś skrajne odchyłki wynosiły nawet 10 m.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek
Obrazek
ObrazekObrazek

ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

BATERIA
Oukitel U13 wyposażono w akumulator o pojemności 3000mAh , który jest niewymienny. Urządzenie posiada oddzielną aplikację PowerSaver, która uzupełnia standardowe ustawienia menu baterii. Przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału telchina.pl przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Telefon pracował nieprzerwanie przez 3 godziny i 50 minut. Jest to wynik słaby. Trzeba będzie codziennie ładować telefon. Bateria jest jednym z najsłabszych elementów w telefonie. Dziwi mnie to bardzo, ponieważ firma produkuje też telefony z ogromnymi , żywotnymi bateriami jak Oukitel K4000 PROczy K6000

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Oukitel U13 jest stosunkowo tanim telefonem, w popularnym sklepie Gearbest można go obecnie kupić za 129.99$ co jest równowartością 535zł.

PODSUMOWANIE
Chyba największą zaleta telefonu Oukitel U13 jest jego budowa i atrakcyjny wygląd, ma on świetny stosunek jakości do ceny. Jest to też chyba najtańszy telefon z 64GB pamięcią wewnętrzną. System działa płynnie i jest lepiej przetłumaczony niż w U15S. Niestety zawiodłem się na kamerze, która robi słabe zdjęcia, na dodatek z plamą po środku. Ale największą wpadką producenta jest bateria, aktywni użytkownicy będą musieli zaopatrzyć się w powerbank Blitzwolf BW-P5 lub podobny.

PLUS
Cena
Budowa
Duża pamięć wewnętrzna
Android 6

MINUS
Bateria
GPS

OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 7
Wyposażenie: 7
Kamera: 7
Bateria:5
Cena: 9

OCENA KOŃCOWA 7.2/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] BATERIA Umi Z na specyfikacji deklaruje baterię o pojemności 3780mAh co powinno w zupełności wystarczyć na jeden dzień używania telefonu. Bateria dostarczona jest przez SONY, co powinno być gwarantem jakości i trwałości. Ja jednak postanowiłem sprawdzić ile realnie telefon może pracować na jednym ładowaniu. W teście polegającym na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału Telchina.pl przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności, urządzenie pracowało przez 6 godzin i 50 minut, co jest wynikiem przyzwoitym i powinno bezproblemowo wystarczyć na jeden dzień intensywnego korzystania z telefonu w trybie mieszanym. Jest to wynik niemal dwukrotnie lepszy niż osiągnięty przez Huawei P7 Lite… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr
7 lat temu

Kupiłem 2 takie same telefony rodzicom.
Wszystko pięknie wygląda oprócz 2 rzeczy.
U mamy Bateria trzyma pól dnia, a ona nawet w żadne aplikacje nie klika (nie mówiąc o internetach…).
U Ojca natomiast ekran dotykowy tak szaleje ze sam odblokowuje telefon, klika w aplikacje, a nawet dzwoni do ludzi!
Zauważyłem że wyświetlacz „czuje” dotyk na ekranie którego nie ma, ale prawdopodobnie tylko w jednej lini.

Szkoda pieniędzy wydanych bo teraz ani ich nie naprawie ani nie oddam bo z chin 🙁

2
0
Would love your thoughts, please comment.x