RECENZJA LENOVO K5 Note. Test
RECENZJA LENOVO K5 Note. Test
Lenovo jest czołowym producentem telefonów na świecie, w Polsce jest znane zwłaszcza za sprawą submarki Motorola, a także z submarki premium ZUK. Oczywiście komputery i tablety Lenovo zagościły u nas na dobre. Jednak telefony głównej marki nie są oficjalnie sprzedawane w Polsce i nie zrobiły dużej kariery poza Lenovo A820. Dziś postaramy się dowiedzieć w czym tkwi przyczyna tak małego zainteresowanie telefonami Lenovo. Testowanym dziś telefonem będzie Lenovo K5 Note.
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
Wyświetlacz: 5.5 cala o rozdzielczości 1920 x 1080
Procesor: Helio P10 MTK6755 1.8GHz Octa core
System: Android 5.1
Pamięć: 3GB RAM + 32GB pamięci na aplikacje
Kamera: 13.0MP + przednia kamera 8.0MP
SDual SIM: dual standby (Dual nano SIM cards)
WiFi: 2.4G/5GHz Dual-band, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 800/850/900/1700/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE 1800/2100/2600MHz
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
Pudełko z telefonem jest wykonane z szarej tektury na którym widnieje specyfikacja w języku chińskim.
W pudełku poza telefonem znajdował się kolejny kartonik z instrukcją obsługi po angielsku, książeczka gwarancyjną po chińsku, jest też karta ze zdrapką i klucz do tacy kart.
W kartoniku znalazła się jeszcze ładowarka 2A do chińskich gniazdek i kabel USB.
BUDOWA
Trzeba przyznać że smartfon ma bardzo solidną budowę, wykonany jest ze stopu metalu i ma dosyć atrakcyjny wygląd. Na przednim panelu u góry znajduje się dioda powiadomień, obiektyw kamery, czujniki światła i zbliżeniowy oraz głośnik.
Nie podoba mi się dosyć gruba czarna ramka wokół wyświetlacza, natomiast górna i dolna belka jest stosunkowo wąska.
Pod wyświetlaczem znajdują się pojemnościowe niepodświetlane przyciski nawigacyjne.
Na prawej krawędzi umieszczono przyciski regulacji głośności o załączania, siedzą solidnie, bez luzów.
Po prawej stronie znajduje się taca kart SIM.
Na dole tradycyjnie gniazdo USB i mikrofon.
Na górze gniazdo słuchawkowe Jack 3,5mm
Tylna pokrywa jest niezdejmowalna, W górnej i dolnej części mamy wstawki z tworzywa.
W górnej części po środku ulokowano mikrofon do redukcji szumów otoczenia, obiektyw kamery który nieznacznie wystaje z korpusu, ale chroniony jest metalowym pierścieniem. poniżej widzimy diodę doświetlającą LED oraz okrągły skaner linii papilarnych.
W dolnej części znajduje się podłużny grill maskujący głośnik, lecz głośniczek jest tylko jeden, znajduje się po lewej stronie. Niestety element plastikowy zaczął trzeszczeć przy nacisku, jest to dosyć irytujące, co prawda trzeszczeniu ustało, ale na pewno po dłuższym używaniu da znać o sobie.
EKRAN
Wyświetlacz w telefonie ma bardzo dobre kąty widzenia, pod pewnym kątem występuje minimalna degradacja kolorów, Ekran obsługuje 10 punktów dotyku. Odwzorowanie kolorów jest bardzo dobre, maksymalny poziom jasności pozwala co prawda na korzystanie z telefonu w słoneczne dni, ale nie jest on tym czego bym oczekiwał od czołowego producenta telefonów na świecie. Pod względem maksymalnej jasności prezentuje on poziom znany z telefonów Xiaomi REDMI. Producent dodał też ficzer „ochrona nocna oczu” który spisuje się bardzo dobrze, ekran potrafi się ściemnić niemal całkowicie.
SYSTEM
Pierwsze co mnie zaskoczyło to bardzo słabe, a racze złe spolszczenie systemu. Widać że to zostało zrobione translatorem bez konsultacji z przedstawicielem naszego narodu. Drugi minus to android w wersji 5.1 który posiada nakładkę VUBEUI V3. Nakładka ta pewnymi rozwiązaniami przypomina mi MIUI oraz Flyme. Ja jestem zwolennikiem czystego androida, ale po dłuższym używaniu system ten zaczął mi się podobać, można się przyzwyczaić do jego niedoróbek w tłumaczeniu . Najważniejsze jest, że działa on bardzo sprawnie, płynnie, bez zacięć i zabijania aplikacji.
Smartfon daje nam możliwość dowolnego ustawienia skrótów systemowych których mamy duży wybór. Możemy tam np włączyć dźwięk Dolby, funkcję ochrony oczu w nocy, super oszczędzanie energii itp. Jest też pływający przycisk, któremu możemy przyporządkować różne zadania, np długie przytrzymanie daje dostęp do powiadomień, podwójne stuknięcie pozwala na powrót do ekranu głównego. Trochę nietypowo rozwiązano zadania przycisków nawigacyjnych, przytrzymanie środkowego „HOME” powoduje uruchomienie dźwiękowej wyszukiwarki, niestety aplikacja jest całkowicie po chińsku. Ostatnio uruchomione aplikacje znajdują się pod przyciskiem po lewej stronie. Na pulpicie głównym znalazły się dwie aplikacje dodane przez Lenowo, Hotoday i Centrum aplikacji. System posiada zainstalowany sklep play, ale usługi google takiej jak Youtube trzeba doinstalować. Podobnie jak w androidzie 6 tak i tu mamy możliwość przypisywania uprawnień do poszczególnych aplikacji. Nie zabrakło też zestawu narzędzi dbających o nasze bezpieczeństwo, z antywirusem i na czele. Bardzo dobrze w telefonie spisuje się skaner linii papilarnych, rozpoznaje palce bezbłędnie i to w ułamku sekundy. Jest to jeden z najsprawniej działających czujników biometrycznych z jakim miałem styczność.
WYDAJNOŚĆ
Pod względem wydajności telefon wypada dobrze, jest znacznie lepiej niż w swoich poprzednikach K3 oraz K4. System działa bardzo płynie , nie zaobserwujemy lagów i zabijania aplikacji. Zapewne w dużej mierze to zasługa 8 rdzeniowego procesora Helio P10 MTK6755 o taktowaniu 1.8GHz oraz pamięci RAM o pojemności 3GB. Poddałem telefon testowi w benchmarku antutu gdzie uzyskał 47500pkt co odpowiada flagowcom z przed roku. Tradycyjnie już pod względem gier telefon będzie ustępował urządzeniom z procesorem Snapdragon 801, 810, 820, ale w większość gier ze sklepu play będziemy mogli grać bez problemów.
RECENZJA LENOVO K5 Note. Test kamery
KAMERA
Producent zastosował własna aplikację aparatu która ma zmieniony wygląd, ale podobną funkcjonalność jak standardowa aplikacja. Dla przedniej kamery dodano możliwość dodania chińskich napisów czy też grafik.
Aparat może wykonywać zdjęcie o maksymalnej rozdzielczości 13 Mpx, zaś kamera przednia 8MPx.
Niestety jakość zdjęć nie powala na kolana, jest gorzej niż mogłem się spodziewać. Zdjęcia są mało ostre, cześć zdjęć wyszła mi rozmyta. Aparat wiernie odwzorowuje kolory. Poniżej kilka próbek:
Próbka nagrania Kamery Lenovo K5 Note
Podobnie, średni poziom uzyskamy fotografując w nocy.
Tylny aparat nagrywa wideo w maksymalnej rozdzielczości 1920×1080 (FullHD). Filmy, podobnie jak i zdjęcia, charakteryzują się nie najgorszą jakością w dobrym oświetleniu.
Przedni aparat wykonuje zdjęcia w rozdzielczości 8MPx i są one niezłej jakości. Będzie można się pochwalić na fejsie najnowszym selfie.
DŹWIĘK
Zazwyczaj nie skupiam się na dźwięku w telefonach, ale w tym modelu zasługuje on na szerszą uwagę.
Główny głośnik wedle producenta pracuje w technologii Dolby Atmos, a dźwięk obrabiany jest w przetworniku Wolfson® . Ja już od dawna nie zwracam uwagi na to co piszą producenci, tylko na faktyczny efekt.
Tym razem zostałem mile zaskoczony, odwzorowanie dźwięku jest na bardzo dobrym poziomie, doznania w czasie oglądania filmów, słuchania muzyki, czy nagrywania są bardzo dobre. Dźwięk nie jest pozbawiony basów, nie usłyszymy metalicznego brzmienia jak w większości telefonów. Telefon ma brzmienie którego dawno nie słyszałem z chińskich telefonów. Dźwięk na słuchawkach również jest na dobrym poziomie. Producent daje też możliwość dostosowanie dźwięku do własnych preferencji, a nawet do posiadanych słuchawek.
ŁĄCZNOŚĆ
Smartfon został wyposażony w dwa porty kart nanoSIM. Jedno gniazdo obsługuje LTE/3G/GSM, a drugie tylko GSM (2G). Użyta technologia to Dual Standby SIM. Jest to slot hybrydowy, czyli jedną z kart SIM możemy zastąpić kartą pamięci microSD. Smartfon obsługuje wszystkie używane w Polsce częstotliwości, wyjątkiem jest 4G 800MHz.
Co do zasięgu, to telefon bardzo dobrze sobie radzi, pomimo metalowej obudowy.
Jakość rozmów również jest bardzo dobra – w trakcie testów rozmówcy nie skarżyli się na jakość połączeń.
Połączenie Bluetooth działają prawidłowo.
Połączenia za pomocą WIFI są bardzo dobre, moduł jest bardzo czuły i może pracować w dwóch zakresach: 2.4G/5GHz, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac.
LOKALIZACJA
Pierwsza próba złapania Fixa bez wspomagania sieci trwała bardzo długo, co wywołało u mnie obawy co do precyzji lokalizowania. Na szczęście moje obawy były niepotrzebne, urządzenie w kolejnych próbach łączyło się już szybko i wykrywało ponad 20 satelitów systemów GPS, Glonass oraz Beidou.
Precyzja lokalizowania jest na bardzo dobrym poziomie, błąd nie przekracza 4 metrów.
GPS niewiele ustępuje Doogee T6 Pro, który lokalizował bezbłędnie.
BATERIA
Producent zadeklarował baterię o pojemności 3500mAh co jest standardową pojemnością dla 5.5 calowych telefonów. Jednak ku mojemu zdziwieniu telefon na tej baterii pracuje nadspodziewanie długo. Jak zwykle poddałem urządzenie testowi polegającemu na odtwarzaniu filmów z Youtube przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Okazało się że telefon odtwarzał video nieprzerwanie przez 8 godzin i 30 minut, co jest wynikiem lepszym niż uzyskany przez Xiaomi Redmi 3 z większą baterią i mniejszym ekranem. Gorzej tez wypadł Xiaomi Redmi Note 3 który teścieosiągnął 7 godzin i 10 minut. Można przyjąć że telefon będziemy ładowali co dwa dni lub rzadziej.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Lenovo sprzedaje w Polsce tylko Motorole, Chcąc kupić ten telefon , będziemy musieli to zrobić w zagranicznych sklepach wysyłkowych. Mój egzemplarz pochodzi ze sprawdzonego sklepu Gearbest.com gdzie obecnie kosztuje 169 dolarów czyli około 780zł . Cena obejmuje koszt przesyłki, ale nie jest wliczony ewentualny VAT
RECENZJA LENOVO K5 Note. Podsumowanie
PODSUMOWANIE
Lenovo K5 Note wypada znacznie lepiej niż poprzednik K4 Note. Urządzenie posiada bogate i wydajne wyposażenie, procesor Mediatek Helio P10 wspomagany przez grafikę Mali T860MP2 oraz 3GB pamięci RAM gwarantuje płynne działanie systemu, a i większość gier ze sklepu play będzie działało bez lagów. Warto też podkreślić że telefon ma solidną metalową obudowę, a największymi zaletami są bardzo żywotna bateria oraz bardzo dobry dźwięk. Są też słabsze punkty urządzenie do których niewątpliwie należy system. Producent nie jest specjalnie zainteresowany rynkiem europejskim, raczej skupia się na Chinach i Indiach. A to powoduje że nie ma systemu dobrze przetłumaczonego, bez zbędnych śmieci, który by satysfakcjonował Europejczyków. Gdyby firma popracowała nad przyjaznym systemem lub instalowała czystego androida, to z pewnością ten bardzo dobry sprzętowo telefon znalazłby rzeszę zadowolonych klientów w Polsce i nie tylko. Komu więc polecam ten telefon? Wszystkim którzy korzystają głownie z multimediów w telefonie, doskonały dźwięk jak i żywotna bateria pozwolą się relaksować przy filmach lub muzyce przez wiele godzin. Trzeba mieć nadzieje że wkrótce pojawią się alternatywne, dopracowane ROMy
PLUS
Dźwięk
Bateria
Budowa
Wszystkie istotne czujniki tym kompas i żyroskop.
MINUS
System , błędy w tłumaczeniu, nadal Android 5.1
Aparat
OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 7
Wyposażenie: 8
Kamera: 6
Bateria: 10
Cena: 7
OCENA KOŃCOWA 7.6/10
[…] dni temu testowałem Lenovo K5 Note, tymczasem na targach IFA w Berlinie zaprezentowano 3 warianty Lenovo K6 Pierwsze co rzuca się w […]
[…] od razu że czujnik biometryczny jest bardzo sprawny, działa na równi dobrze jak w ZUK Z1 czy Lenovo k5 Note którego test znajdziecie na blogu gadzet.telchina.pl Dookoła telefonu biegnie rama ze stopu metali, z […]
[…] od razu że czujnik biometryczny jest bardzo sprawny, działa na równi dobrze jak w ZUK Z1 czy Lenovo k5 Note którego test znajdziecie na blogu gadzet.telchina.pl Dookoła telefonu biegnie rama ze stopu metali, z […]