Recenzja Cubot X17, test smukłego telefonu w metalowej obudowie.
Recenzja Cubot X17, test smukłego telefonu w metalowej obudowie.
Cubot działa na rynku chińskim od kilku lat, lecz nie zdołał jak na razie odnieść spektakularnego sukcesu jak np Xiaomi czy LeTV. Firma w zeszły roku wydała kilka telefonów w tym modele X15, X16 i testowany dziś X17
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- UNBOXING
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- DŹWIĘK
- WYDAJNOŚĆ
- ŁĄCZNOŚĆ
- GPS
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
Main Features:
Display: 5.0 inch 1920 x 1080 FHD Screen
CPU: MTK6735 64bit Quad Core 1.3GHz
GPU: Mali-T720
System: Android 5.1
RAM + ROM: 3GB RAM + 16GB ROM
Camera: Dual Cameras, front camera 5.0MP camera ( interpolated 8.0MP ), back camera 13.0MP ( interpolated 16.0MP )
Sensor: Gravity Sensor, Accelerometer Sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor
Bluetooth: 4.0
GPS: Yes
Hotknot: You can exchange data with another phone which has this function
OTA: Yes
SIM Card: Dual SIM dual standby, one Nano SIM Card, one Micro SIM Card
Network:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHzUNBOXING
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
Po wyjeciu tych przedmiotów zobaczymy drugie dno, po otwarciu którego widzimy dwa kolejne otwierane kartoniki. W większym kartonie znajdował się kabel USB i klucz do tacy kart. W mniejszej przegródce znajdowała się ładowarka USB przystosowana do gniazdek europejskich. Cubot X17 BUDOWA
Muszę od razu powiedzieć że telefon wygląda ma bardzo atrakcyjny wygląd, jest bardzo smukły, mierzy jedynie 6.7m grubości, 69.5 mm szerokości i 143,5mm wysokości. Dookoła telefonu biegnie metalowa ramka, telefon jest sztywny, wszystkie elementy dolegają idealnie, czego nie mogę powiedzieć o Cubot X15, gdzie pokrywa baterii nie dolegała precyzyjnie.Przedni panel pokryty jest zakrzywionym szkłem 2.5D, co jest ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem wśród chińskich producentów telefonów. Zakrzywienie nie jest tak wyraźne jak w Ulefone Power, ale mimo wszystko poprawia walory estetyczne urządzenia.Sam wyświetlacz to 5-calowa matryca w rozdzielczości FHD,
Nad wyświetlaczem znajduje się dioda powiadomień, 8 megapikselowy aparat , głośnik i czujniki światła i zbliżeniowy.
Pod wyświetlaczem znajduje się tradycyjne pojemnościowe przyciski nawigacyjne androida, które nie są podświetlane.
Na prawej krawędzi umieszczono przyciski załączania i regulacji głośności,
Po lewej stronie znalazła się podwójna hybrydowa taca kart , można zamontować dwie karty sim lub jedna kartę Sim i kartę pamięci mocroSD
W górnej części ulokowano gniazdo słuchawkowe, zaś na dole po środku znalazło się gniazdo micro USB.
Tył telefonu ma niezdejmowalna pokrywę ze stopu metalu, w górnej i dolnej części są wstawki z plastiku, co poprawia estetykę jak i może mieć pozytywny wpływ na czułość anten zamontowanych w telefonie.
Z górnego lewego rogu wystaje kwadratowe oko 16 megapikselowej kamery , z metalowa ramką.
Obok kamery znajdują się dwie diody doświetlające LED.
W dolnym plastikowym pasie znajduje się głośnik i delikatna wypustka która ma zapobiegać zasłonięciu otworów głośnika.
Telefon nie należy do najlżejszych 5 calowców, waży bowiem 164 gramy, ale mamy za to solidna metalowa konstrukcję.
EKRAN
Na przednim panelu znajduje się 5 calowy wyświetlacz JDI w rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) co daje bardzo duże upakowanie pikseli które wynosi aż 441 PPi. Wyświetlacz ten cechuje się bardzo dobrym poziomem jasności i niskim zapotrzebowaniu na energię. Ekran prezentuje bardzo ostry obraz, bardzo dobre odwzorowanie kolorów jak i idealne kąty widzenia. Ekran bardzo dobrze reaguje na dotyk na całej powierzchni, obsługuje 5 punktów dotyku jednocześnie.
WYDAJNOŚĆ
Producent zdecydował się wyposażyć telefon w tajwański procesor Mediatek MT6735A o taktowaniu 1.3GHz. Jest to bardzo popularny procesor wśród chińskich producentów budżetowych telefonów. Zapewne wydaje się wam że tak niskie taktowanie spowoduje masę przycięć, lagów i innych problemów z płynnością. Nic bardziej mylnego, 3GB pamięci RAM pozwala złapać wiatr w żagle, telefon działa nadspodziewanie płynnie, otwarcie wielu zakładek w przeglądarce, czy też uruchomienia wielu aplikacji nie powoduje zawieszeń i przycięć. Słabo natomiast telefon wypada w syntetycznych testach w benchmarkach. W popularnym antutu telefon osiągnął jedynie 35089 punktów. Ale nie należy się tym zbytnio przejmować.
Można powiedzieć że Cubot X17 nie jest przeznaczony dla zapalonych graczy.
SYSTEM
Telefon pracuje pod kontrola Androida 5.1 . System ma spolszczone wszystkie podstawowe funkcje poza funkcjami odpowiedzialnymi za sterowanie gestami. Smartfon umożliwia wybudzanie podwójnym tapnięciem w ekran, można też uruchomić wybrane aplikację pisząc na wygaszonym ekranie jedną z 7 liter. Za pomocą gestów wykonywanych w powietrzu można przeglądać galerię, zmienić stacje radiowe i robić zdjęcia. Interfejs systemu to niemal czysty android, bez modyfikacji producenta, jedynie delikatnie zmodyfikowano aplikację kamery i raczej niepotrzebnie.
Warto zaznaczyć że system działa płynnie bez zacięć i zabijania aplikacji działających w tle. Na głównym pulpicie siatka aplikacji mieści aż 5 ikon w poziomie.
KAMERA
Producent chwali się kamerami w rozdzielczości 8.0MP i 16.0MP, niestety są to rozdzielczości interpolowane, czyli sztucznie podniesione. Realna rozdzielczość wynosi 5Mpx dla kamery przedniej i 13 megapikseli dla głównej kamery. Takie podbijanie rozdzielczości jest dosyć popularne wśród chińskich producentów, zwłaszcza tych mniejszych. Ma to znaczenie marketingowe, a użytkownikom tylko pochłania miejsce w pamięci, bez poprawy jakości zdjęć.
Aplikacja aparatu została wzbogacona o pewien gadżet producenta, mianowicie w lewym dolnym rogu znajduje się zielona ikona aparatu. Po jej dotknięciu rozwinie się siedem innych kolorowych ikonek, niestety nie jest łatwo się domyśleć co która ikona powoduje.
Dostępne opcje to tryb panoramiczny, tryb zdjęć trójwymiarowych , tryb śledzenia ruchu, funkcja PIP , Live Photo i inteligentny upiększanie twarzy. Aplikacja obsługuje również funkcję HDR, Wyzwalanie migawki gestem, uśmiechem.
Po lewej stronie mamy dostęp do wielu filtrów.
Kamera w telefonie posiada przysłonę F2.2, zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych nie należą do najlepszych. Dużo lepiej zdjęcia wychodzą przy dobrym oświetleniu.
Poniżej kilka próbek.
Zdjęcia w ciemności z użyciem lampy błyskowej:
ŁĄCZNOŚĆ
Pod względem łączności Cubot x17 wypada bardzo dobrze. Telefon obsługuje dwie karty SIM, w rozmiarze micro i nano Sim
Telefon wspiera wszystkie wykorzystywane w Polsce częstotliwości w pasmach GSM, WCDMA i LTE.
GSM: 850/900/1800 / 1900MHz, WCDMA: 900 / 2100MHz,
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
Ponadto telefon obsługuje łączność HotKnot (odpowiednik NFC) , OTG oraz Bluetooth 4.0 i WiFi które jest bardzo czułe.
DZWIĘK
Zewnętrzny głośnik został umieszczony na tylnej pokrywie , a sam grill jest stosunkowo mały. Na szczęście firma nie zapomniała o wypustce która uniemożliwia zasłonięcie wyjścia dźwięku kładąc telefon na plecach. Niestety działa to tylko na równej płaskiej powierzchni. Sam głośnik zaczyna trzeszcze po przekroczeniu 3/4 maksymalnej głośności.
BATERIA
Telefon jest bardzo szczupły, co za tym idzie, nie można w nim pomieścić baterii o dużej pojemności.
Firma deklaruje że zabudowała w telefonie baterię o pojemności 2500mAh. Bateria jest niewymienna, ale deklarowana pojemność może być prawdziwa. Jak zwykle poddałem telefon testowi polegającemu na odtwarzaniu materiałów z Youtube przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Cubot X17 pracował przez 3 godziny i 50 minut. Jest to wynik nie najgorszy, zważywszy na ekran FHD, sytuację ratuje ekran JDI który jest wyjątkowo mało energochłonny. Pomimo tego powinniśmy się nastawić na codzienne ładowanie telefonu, mniej aktywni użytkownicy będą ładowali ca dwa dni. Dla porównania jest to wynik lepszy od uzyskanego przez Huawei P8 Lite.
DOSTEPNOŚC I CENA
Telefonu nie kupimy w polskich sklepach, ale bez problemu można go nabyć w Chinach, mój egzemplarz pochodzi ze sklepu Gearbest gdzie kosztuje 149,99$ co przy obecnym kursie dolara wynosi około 600zł.
Trzeba mieć też na uwadze możliwość zapłacenia Vatu wynoszącego 23%.
PODSUMOWANIE
Telefon ten ma bardzo atrakcyjny wygląd, jest też solidnie zbudowany, bez niedoróbek i skrzypiących elementów . Cubot X17 jest niedrogim telefonem zbudowany na bardzo wysokim poziomie, czego nie mogę powiedzieć o jego starszym bracie X15, ze świetnym wyświetlaczem FHD i 3GB pamięci RAM, telefon działa płynnie. Ze słabszych punktów można by wymienić baterię i małą pamięć wewnętrzną.
Mimo wszystko telefon warty jest polecenia.
PLUS
Budowa
Ekran
Łączność
Cena
MINUS
Mała pamięć wewnętrzna
Niewymienna bateria
Brak NFC
Budowa i wygląd: 9
Ekran: 9
Wyposażenie: 7
Kamera: 6
Bateria: 6
Cena: 8
OCENA KOŃCOWA 7.5/10
Super telefon w tej cenie. Uzywam go od 4 miesiecy. Nie tnie sie. Podczas grania w gierki bardziej wymagajace grzeje sie troche. Nie moge nigdzie dokupic twardej obudowy plecow.
Już kupimy w polskim sklepie. Sferis sprzedaje telefony Cubot. X17 też jest w ofercie.
Cześć
Potwierdzam, Sferis to chyba dzisiaj jedyny oficjalny dystrybutor Cubota na Polskę. Mają tego sporo w ofercie i co ważne z normalnym krajowym serwisem (potwierdzałem przez ich infolinię).
[…] w lipcu wydać mowy telefon Cubot X16, czym różni się od wcześniej testowanych Cubot X15 i Cubot X17 który cieszy się sporym zainteresowaniem w Polsce, ponieważ jest oficjalnie sprzedawany w naszym […]
Uwaga ten telefon jest ok ale do aplikacji bankowych sie nienadaje po aktualizacji.dla ludzi pracujacych na aplikacjach bankowych nieprzydatny
[…] 1.3GHz. Jest to bardzo popularny procesor wśród chińskich producentów, posiada go też Cubot X17 którego testowałem wcześniej. Zapewne wydaje się wam że tak niskie taktowanie spowoduje masę przycięć, lagów i […]