Recenzja Cubot H2. Testujemy telefon z dużą baterią.
Recenzja Cubot H2. Testujemy telefon z dużą baterią.
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- UNBOXING
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- DŹWIĘK
- WYDAJNOŚĆ
- ŁĄCZNOŚĆ
- GPS
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
W tym roku testowaliśmy już dwa telefony Cubot, X15 miał kilka niedociągnięć w budowie, świetnie za to wypadł Cubot X17, który jest bardzo smukłym i ładnym telefonem. Dziś przyszła pora na telefon Cubot H2, który to jest według producenta pierwszym telefonem z 3GB RAM i baterią o pojemności 5000mAh+. Zobaczmy zatem czy H2 zaliczy wpadki X15 czy też jest kontynuatorem wysokiej jakości X17.
SPECYFIKACJA
Model: Cubot H2
System operacyjny: Android 5.1
Procesor: MTK6735A, 1.3GHz Quad-Core 64bit
GPU: Mali – T720
RAM: 3GB
ROM: 16GB
2G: GSM 850/900/1800 / 1900MHz
3G: WCDMA 900 / 2100MHz
4G: FDD-LTE B1 / B3 / B7 / B20
Karta SIM: DualSim, Micro SIM Standby
Kolor: Czarny
Ekran IPS,5,5-calowy wyświetlacz HD OGS , 2.5D
Rozdzielczość: 1280 * 720 pikseli, 267 PPI
Kamera przód: 8.0MP
Tylna kamera, 13.0MP, przysłona ƒ / 2.0, z podwójną diodą LED
wymiary 149.9 x 76.5 x 9.1mm
RECENZJA WIDEO
Zobacz jak telefon spisuje się na żywo.
UNBOXING
Telefon znajduje się w niemal identycznym pudełku jak X15 i X17. Pudełko ma złoto-brązowa kolorystykę, po zdjęciu górnej pokrywy naszym oczom ukaże się telefon na którym założone jest silikonowe etui. Pod drugim dnem kartonika znajdowały się jeszcze, kable USB i OTG, klucz do tacy SIM, 2 A ładowarka z europejską wtyczką oraz instrukcja i folia ochronna na ekran.
Niestety w zestawie nie ma słuchawek, które zazwyczaj i tak są przeciętnej jakości.
BUDOWA
Po pierwszym kontakcie z telefonem od razu zauważymy jego sporą wagę. Telefon waży aż 230g, a jego rozmiary to 149.9 x 76.5 x 9.1mm . Duża waga i grubość telefonu spowodowane są ogromną baterią jaka kryje się pod obudową.
Przedni panel pokryty został zakrzywionym szkłem, które jest dobrze widoczne i nadaje telefonowi dodatkowego uroku. Przednia kamera znajduje się na górnym lewym rogu telefonu.
Na prawo od głośnika znajduje się wyraźna dioda powiadomień i czujniki światła i zbliżeniowy.
Pod 5.5 calowym ekranem znajdują się srebrne pojemnościowe przyciski nawigacyjne, które nie są podświetlane.
Dookoła telefonu biegnie metalowa ramka, jej brzegi są szlifowane na połysk pod łagodnym kątem.
Po prawej stronie znalazły się przyciski zmiany głośności i załączania.
Po lewej stronie znajduje się taca kart SIM.
U góry znajduje się tylko gniazdo słuchawkowe 3.5mm.
W dolnej krawędzi znajduje się gniazdo USB, zaś mikrofon ulokowano pomiędzy ekranem a metalową ramką.
Tylna pokrywa telefonu jest niezdejmowalna i ma chropowatą powierzchnie która doskonale przylega do dłoni. Producent dodał tez silikonowe etui które niweluje ten efekt, ale chroni telefon przed przypadkowymi zarysowaniami.
W środkowej części u góry delikatnie wystaje obiektyw 13 megapikselowego aparatu który jest chroniony metalowa obręczą. Na lewo od kamery znalazła się podwójna dioda doświetlająca LED.
W dolnej części znajduje się podłużny grill maskujący głośnik.
EKRAN
Cubot H2 osiada 5,5-calowy wyświetlacz w technologi IPS. Rozdzielczość ekranu wynosi 1280 x 720 pikseli co daje gęstość upakowania pikseli 267 PPI. Muszę przyznać że kolory są bardzo intensywne i żywe, a kąty widzenia są idealne. Wyświetlacz ma wysoki poziom maksymalnej jasności, minimalny poziom jasności nie jest tak dobry jak w Xiaomi Redmi 3. Efekt degradacji kolorów praktycznie nie występuje. Do szczęścia brakuje tylko rozdzielczości FullHD. Pomimo wszystko Cubot ponownie udowodnił że potrafi wyprodukować telefon z dobrym wyświetlaczem, tak jak w modelu X17,
Ekran pokryty jest zakrzywionym szkłem, zakrzywienie jest bardzo wyraziste, podobnie jak w Ulefone Power. Prawdopodobnie szkło to nie jest wzmocnione, więc należy stosować dodatkową ochronę ekranu.
TEST KAMERY
Producent chwali się 13 megapikselowym aparatem głównym i 8 megapikselową kamerką przednią. Niestety są to wartości naciągane, główna kamera ma realnie 8MPx zaś przednia ma 5MPx interpolowane do 8MPx.
Pomimo wszystko muszę przyznać że jakość zdjęć jest zaskakująco dobra jak na 8MP. Kolory są żywe i dobrze odwzorowują rzeczywistość. Część zdjęć jest prześwietlone, zaś brzegi zdjęć tracą ostrość.
Zdjęcia nocne są także na średnim poziomie, dioda doświetlająca ma stosunkowo krótki zasięg.
Przednia kamera pozwoli wykonać niezłe selfie pod warunkiem że będziemy dobrze doświetleni, w ciemnych miejscach jakość znacznie spada.
Oprogramowanie kamery nie oferuje niczego po za tym co standardowo daje android.
SYSTEM
Od premiery Androida 6.0 minęło już trochę czasu i od nowych telefonów oczekiwalibyśmy najnowszego systemu. Niestety telefon pracuje pod kontrolą Androida 5.1. Na szczęście system działa bardzo sprawnie, bez większych niedociągnięć. Podobnie jak w Cubot X15 czy X17 zmianie uległ wygląd ikon, zrezygnowano też z tacy systemowej. Na szczęście Cubot nie instaluje żadnych zbędnych aplikacji w telefonie, Nie ma też ciężkiej nakładki. Czysty system gwarantuje sprawne, szybkie działanie przez dłuższy czas. System jest spolszczony w około 90 procentach, po angielsku jak zwykle są ustawienia związane z obsługą gestów wykonywanych na wygaszonym ekranie.
System pozwala wybudzić telefon podwójnym tapnięciem w ekran, można też uruchomić wybrana aplikacje pisząc wybrana wcześniej literę na wygaszonym ekranie.
DŹWIĘK
Jakość dźwięku wydobywającego się z głównego głośnika jest średnia. Co prawda jest on głośny , ale jak w większości telefonów budżetowych, brakuje głębi, a dźwięk jest metaliczny.
WYDAJNOŚĆ
Cubot H2 jest wyposażony w czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735A który jest taktowany zegarem o częstotliwości 1,3 GHz. Sam procesor nie jest demonem szybkości, ale w połączeniu z 3 GB pamięci RAM i układem GPU Mali-T720 czyni go bardzo sprawnie działającym telefonem. Podczas testów nie zauważyłem większych przycięć, czy też zawieszenia systemu.
Przyzwoitego działania telefonu nie odzwierciedlają benchmarki. W popularnym Antutu telefon osiąga około 30.000 punktów.
Telefon jest wyposażony w 16 GB pamięci wewnętrznej, którą na szczęści można rozszerzyć do 64 GB przy użyciu karty MicroSD.
ŁĄCZNOŚĆ
Cubot H2 podobnie jak 99% innych chińskich telefonów wspiera obsługę dwóch kart Micro SIM.
Telefon obsługuje wszystkie częstotliwości które sa wykorzystywane przez polskich operatorów, w tym LTE na kanale 20 (800MHz)
2G: GSM 850/900/1800 / 1900MHz
3G: WCDMA 900 / 2100MHz
4G FDD-LTE 800/1800 / 2100 / 2600MHz
Niestety, H2 nie obsługuje NFC, ale ma alternatywna technologię Hotknot, która w porównaniu z NFC zużywa 15% mniej energii i jest o 30% szybsza w przesyłaniu danych. Niestety w Polsce jest to rozwiązanie mało popularne, ale mając drugiego chińczyka można szybko przesłać dane dotykając się ekranami.
WiFi w telefonie działa dobrze i jest bardzo czułe. Telefon wspiera tez transmisje danych w standardzie Bluetooth i OTG
GPS
Lokalizacja nie jest mocna stroną tego telefonu, Telefon co prawda dosyć szybko wykrywa sygnał z satelitów GPS i Glonass, jednak precyzja lokalizacji jest na średnim poziomie, odchyłka waha się między 4 a 6 metrów, podobnie jak w Xiaomi Redmi 3
BATERIA
Cubot chwali się , że jest to pierwszy telefon na świecie, który ma akumulator 5000mAh i 3 GB pamięci RAM. Co ciekawe udało się tak pojemną baterię upchać w obudowie o grubości 9.1mm.
Pojemność 5000 mAh powinna wystarczyć na 8 godzin ciągłego używania telefonu z włączonym ekranem (SoT), podobną pojemność ma Bluboo X550 . Jak telefon wypada na tle najlepszych telefonów z pojemnymi bateriami które ostatnio testowałem?
Jak zwykle odpaliłem filmy z YT w pętli przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności telefonu. Telefon pracował przez 7 godzin i 25 minut.
Co prawda spodziewałem się lepszego wyniku, ale jest pewne, że w trakcie dnia nie zbraknie Ci energii, a przy normalnym używaniu telefonu bateria wystarczy na kilka dni. Prędzej zapomnisz gdzie zostawiłeś ładowarkę niż wyczerpie się bateria.
DOSTĘPNOŚĆ
Mój telefon pochodzi ze znanego chińskiego sklepu Gearbest, gdzie kosztuje obecnie 129 dolarów co po przeliczeniu daje kwotę około 500zł. Do tego należy doliczyć 23% Vatu, które może nam zostać doliczone przez UC. Jak za telefon z tak pojemną bateria i 3GB pamięci RAM to bardzo atrakcyjna cena. Telefon jest dostępny w kolorze złotym i czarnym
PODSUMOWANIE
Ci z was którzy nie wiedza jaki telefon kupić do 500zł powinni z całą pewnością brać pod uwagę Cubota H2. Telefon wyróżnia się na tle konkurencji bardzo żywotna baterią, telefon ma też solidną budowę i niezły wyświetlacz. Jeżeli jesteś zapalonym graczem lub namiętnie robisz zdjęcie na fejsa czy instagrama to powinieneś rozglądać się za innym telefonem.
PLUS
Bateria
Budowa
Cena
MINUS
Aparat
Mała pamięć wewnętrzna
Niewymienna bateria
Brak podświetlanych przycisków nawigacyjnych.
OCENA
Budowa i wygląd – 8/10
Wyświetlacz – 7 / 10
Wydajność – 6/10
Kamera – 7 / 10
Bateria – 9/10
Cena – 8/10
OCENA KOŃCOWA :7.5 / 10
[…] Cubot X16 to 143,5 x 69,4 x 7 mm, jak widać telefon jest podobny do Cubot H2, ale znacznie szczuplejszy. Telefon będzie można kupić na aliexpress lub w innych sklepach jak […]
[…] na rynku mobilnym. Testowałem wiele telefonów Cubot, w tym roku były to modele Cubot X17,X15 i Cubot H2. Jedne były bardziej udane inne mniej. Marka ta jest oficjalnie sprzedawana przez polskie sieci […]
[…] ma już w ofercie kilka smartfonów z 5 calowymi wyświetlaczami w tym Cubot H2 z ogromną baterią oraz szklany Cubot X16S Telefon Cubot Manito wyposażony został w 5 calowy wyświetlacz o […]