Oświetlenie Xiaomi Yeelight sterowane głosem po polsku. TEST
Dziś postanowiłem zrobić mały przegląd inteligentnego oświetlenia marki Yeelight, która jest częścią ekosystemu Xiaomi.
Recenzja Wideo
Skupimy się na lampkach z LEDowym źródłem światła zwanymi „żarówkami”: Xiaomi Yeelight Smart Bulb 1S, Xiaomi Yeelight Smart Bulb 1S Color , Smart żarówka LED vintage
oraz Xiaomi Yeelight Candela. Wszystkie te lampy doskonale nadadzą się do budowy inteligentnego domu.
Żarówki Yeelight 1S i 1S Color maja z zewnątrz niemal identyczna budowę. Obydwie są solidnie zbudowane z Aluminium, ceramiki i plastiku w górnej części. Obydwie lampki są wyposażone w duży gwint typu E27, obecnie najpopularniejszy w polskich domach. Obydwa źródła światła mają klasę energetyczna A+ czyli są energooszczędne. Lampki pobierają 8,5 Wata mocy dając zdaniem producenta 800 lumenów światła. Kolorowa wersja nad gwintem ma fioletowy pierścień, natomiast biała ma pierścień w żółtawym odcieniu.
Różnica jest w środku, kolorowa posiada diody LED RGBW dzięki czemu może emitować nawet 16 milionów kolorów. Temperatura barwowa jest w przedziale od 1700K do 6500 Kelwinów. 1700 Kelwinów odpowiada światłu emitowanemu przez świece, czyli jest to światło relaksujące, odprężające, natomiast 6500 Kelwina to już zimne , pobudzające światło, nadające się do pracy.
Lampka z białym światłem emituje kolory w temperaturze barwowej około 2700K
Natomiast Lampka Yeelight Filament z budowy przypomina klasyczne żarówki jakie jeszcze do niedawna gościły w naszych domach. Aluminiowy gwint jest typu E27, Następnie mamy białe tworzywo i transparentną bańkę. Żarówka ma charakter ozdobny, dekoracyjny i do takich celów powinna być wykorzystywana.
Pobiera 6W mocy dając strumień światła na poziomie 700 lumenów, odpowiednik żarówki 60 Watowej.
Żarówka daje światło o barwie ciepłej, temperatura barwowa to 2700 Kelwinów. Warto dodać że urządzenie jest najwyższej klasy energetycznej A++.
UWAGA, aby połączyć się z żarówką w aplikacji Yeelight wybieramy (żarówka biała)
Całkowicie odmiennej budowy jest Yeelight Candela, inteligentna lampa o wzornictwie imitującym klasyczną „świecę”. Można rzec że to świeczka XXI wieku.
Lampa ma klosz w kształcie walca z tworzywa poliwęglanowego imitującego szkło. Klosz leży na dużej podstawie ze stopu aluminium z powłoką anodową, wewnątrz której umieszczono baterie i elektronikę. Wbudowana bateria 2100 mAh pozwala na 6-8 godzin ciągłej pracy na jednym ładowaniu. W kloszu jest coś w rodzaju knota, z perforacjami przez które wydostaje się światło. Ledowe źródło światła ma moc 6W. W celu zmiany intensywności światła kręcimy kloszem w lewo (-) lub prawo (+) . Klosz usadowiony jest na bardzo cichych łożyskach, przez co nie słychać mechanizmu.
Spód lampy wykonany jest z tworzywa, połowa podstawy jest zagłębiona, aby można było bezproblemowo podpiąć do ładowania kabel microUSB. Ponadto znajdziemy tam przełącznik zasilania, diodę sygnalizująca stan urządzenia, oraz otwór do resetowania urządzenia. Yeelight Candela ma wymiary 192 x 72 x 72 mm za całkowitą wagę 430 gram.
Candela daje temperaturę barwową 1800K, czyli taką jaką daję światło świecy.
Lampa działa zarówno samodzielnie, bez konieczności korzystania ze smartfona lub z aplikacją, która obsługuje wszystkie inteligentne funkcje. Można się z nią łączyć za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth
Wszystkie wymienione wyżej lampy są zbudowane na bardzo dobrym poziomie, wszystkie elementy są doskonale spasowane i nie ma się wrażenia taniej chińszczyzny.
Xiaomi Yeelight inteligentne oświetlenie sterowanie przez aplikacje lub głosem.
Prezentowane lampki są urządzeniami inteligentnymi, doskonale nadającymi się do stworzenia inteligentnego domu.
Do obsługi wystarczy smartfon albo np. coraz popularniejszy głośnik Google Home czy Google Home Mini
Na smartfonie wystarczy zainstalować apke Mi Home ale znacznie lepiej aplikacje Yeelight. Oprogramowanie można pobrać ze sklepu play lub po zeskanowaniu kodu QR z instrukcji obsługi.
Na wstępie trzeba się połączyć z każdą z lampek. Warto je wcześniej zresetować (przywrócić ustawienia fabryczne) poprzez pięciokrotne zapalenia światła na dwie sekundy, lampki zamrugają i wtedy w aplikacji wybieramy rodzaj lampki i robimy wyszukiwanie. Yeelight Candela resetujemy igłą , na spodzie jest przycisk reset.
Po sparowaniu lampy z routerem możemy przejść do konfiguracji aplikacji. Przypisać lampy do poszczególnych pomieszczeń, nadać im nazwy a nawet ustawić odpowiednią scenerię.
Przyjrzyjmy się teraz funkcjom inteligentnych żarówek:
Harmonogram, gdzie zaprogramujemy o której godzinie lampa ma się zapalić i wyłączyć, jakim światłem ma świecić i z jaka intensywnością.
Odliczanie czyli typowy minutnik, nastawiamy czas po upływie którego lampka zgaśnie.
Tryb muzyczny, lampa zmienia kolory w rytm muzyki.
Oświetlenie z automatyczną zmianą kolorów (funkcja Flow).
Możliwość uchwycenia koloru za pośrednictwem kamery smartfona.
Tworzenie własnych ustawień wstępnych.
Aktualizacja oprogramowania .
Po każdorazowym wejściu na którąś z lampek widzimy zdefiniowane profile, ustawienia. Można wybrać z pośród wielu zdefiniowanych trybów jak wschód słońca, zachód słońca, światło do czytania, tryb nocny, kinowy, randkowy, imprezowy, efekt migającej świecy, lub szybko zmienić poziom intensywności światła na 50, 25% .
Suwakiem na dole można płynnie zmienić intensywność światła.
W zakładce kolor można wybrać dowolny kolor z całej palety RGB, zaś w zakładce White wybierzemy dowolny odcień bili czy też temperaturę światła.
Jednak najwygodniejsze jest połączenie aplikacji z Google Assistant.
Początkowo miałem problemy aby zmusić asystenta google do wykonywanie poleceń w języku polskim. Po angielsku działał bez większych problemów. Jednak udało mi się skonfigurować asystenta aby reagował na większość ważnych poleceń jak włącz oświetlenie, wyłącz, zmień kolor światła, zmień na białe ciepłe, białe zimne itp.
Można używać poleceń w następującej formie:
- Włącz/wyłącz [nazwa lampy].
- Włącz/wyłącz całe oświetlenie.
- Włącz/wyłącz światło w [nazwa pomieszczenia].
- Przyciemnij [nazwa lampy].
- Zwiększ jasność [nazwa lampy].
- Ustaw [nazwa lampy] na 50%.
- Zmień kolor [nazwa lampy] na zielony.
Pomimo że polecenia są wykonywane, to asystent komunikuje że wystąpił błąd i nie może sterować urządzeniem. Gdy obsługiwałem tylko jedną żarówkę komunikatu o błędzie nie było. Prawdopodobnie wynika on z jakiegoś błędu w konfiguracji.
Za pomocą asystenta nie potrafiłem włączyć minutnika, oraz trybu płynnej zmiany kolorów.
Wydaje mi się że dobrym pomysłem jest nie nadawanie lampom oraz pomieszczeniom polskich nazw.
Zapewne integracja Yeelight z asystentem google będzie stale postępowała, ilość wykonywanych poleceń w języku polskim powinna stale rosnąć.
Gdzie kupić inteligentne oświetlenia YeeLight
Moje oświetlanie pochodzi ze sklepu INNPRO Gdzie poza oświetleniem można kupić modele RC, Drony, akcesoria GSM wiele innych rzeczy. Sklep udziela dwuletniej gwarancji. Najbardziej zaskoczyła mnie błyskawiczna przesyłka. Od zamówienia do dostawy upłynęła jedynie doba!
Smart lampka ambient Yeelight Candela
Smart żarówka LED Yeelight Smart Bulb 1S (RGB)
Smart żarówka LED Yeelight Smart Bulb 1S (biała)
Smart żarówka LED vintage Yeelight Filament
Podsumowanie
Oświetlenie które dziś zaprezentowałem służy przede wszystkim do tworzenia odpowiedniego nastroju. Idealnie sprawdzi się w romantyczny wieczór i nie tylko. Ale równie dobrze może służyć do pobudzenia naszej aktywności emitując jasne , zimne światło. Są to bardzo nowoczesne, inteligentne lampki, które można sterować smartfonem, a nawet wypowiadając komendy głosowe. Jeżeli budujesz inteligentny dom, to takie oświetlenie powinno się w nim znaleźć.
Oświetlenia tego nie powinniśmy traktować jako podstawowego źródła światła zwłaszcza w większych pomieszczeniach.
Polecam