HIKMICRO Mini E. Zobacz ciepło.

HIKMICRO Mini E jest niedrogą, małą kamerą termowizyjną którą dostałem do przetestowania. Kamera jest adresowana do domowych zastosowań, doskonale sprawdzi się w poszukiwaniu mostków termicznych w izolacji cieplnej , inspekcji instalacji elektrycznych, kontroli szczelności instalacji , Inspekcji paneli słonecznych i fotowoltaicznych. Kamerę obsługujemy za pomocą prostej, intuicyjnej aplikacji w języku polskim.
Kamera HIKIMICRO Mini E może współpracować z najnowszymi modelami iPhone 15/16 oraz z telefonami z systemem Android.

HIKMICRO Mini E
Kamera do nabycia w portalu allegro: https://allegro.pl/oferta/kamera-termowizyjna-hikmicro-minie-96×96-android-ios-17571235429

Recenzja

W zestawie który otrzymamy po zakupie znajduje się kamera o wymiarach 42 × 22,5 × 11,2 mm i wadze zaledwie 20 gramów. Kamera zmieści się w kieszeni, torbie z narzędziami, a co ważne nie potrzebuje baterii i nie wymaga ładowania.
Producent dodał też kabel USB C aby łatwiej umieścić kamerę w różnych zakamarkach. Są też dwie przejściówki w tym do smartfonów iPhone. Miłym akcentem jest instrukcja obsługi w języku polskim.
Całość jest w sztywnym zamykanym na zamek etui.

Aby zacząć korzystać z kamery musimy w smartfonie zainstalować aplikację Hikmicro Viewer, wystarczy zeskanować kod QR dla posiadanego systemu z instrukcji obsługi.
Aplikacja jest bardzo prosta i intuicyjna, a co ważne w języku polskim. Ma 3 główne kategorie, urządzenie, Albumy ze zdjęciami i filmami i Ustawienia.

Główne okno w aplikacji wyświetla obraz na żywo, u samej góry mamy możliwość włączenia funkcji Super IR która poprawia jakości obrazu ograniczając ilość szumów i lepiej odwzorowuje krawędzie.
Droga ikonka to PIP czyli obraz w obrazie. Następnie można włączyć automatyczną kalibrację lub wymusić natychmiast kalibracje.
na samym końcu mamy możliwość obracać obrazem w skokach 90 Stopni.

W dolnym menu mamy możliwość wyboru obrazu pełnoekranowego lub małego, linijki ze skalą aktualnych temperatur z odwzorowaniem w kolorach.
Poniżej mamy kolejne narzędzia jak pomiary, gdzie można wybrać czy chcemy pomiar temperatury w centralnym miejscu, wskazanie najwyższej oraz najniższej temperatury, można też wybrać pomiar w dowolnych wskazanych punktach. Kolejna opcja to pomiar temperatury maksymalnej, minimalnej oraz średniej na narysowanej przez na linii. Na tej samej zasadzie działa funkcja prostokąt.
Różne pomiary można łączyć, aby ustawić inne obszary lub punkty pomiarów należy wyczyścić poprzednie ustawienia przyciskiem „Wyczyść”

Kolejna zakładka to „palety” gdzie możemy wybrać jedną z 14 palet kolorów lub zdefiniować swoją gamę kolorów.

Następna zakładka to „Obraz” w której można ustawić jasność, kontrast i ostrość wyświetlanego obrazu.

Ostatnia zakładka to „Parametr” w której ustawienia odpowiadają za dokładność pomiaru temperatury.
Pierwsza zakładka to emisyjność, w której można wybrać rodzaj powierzchni na której dokonujemy pomiaru.
Kolejne ważne ustawienie to odległość z jakiej dokonujemy pomiarów, można ustawić od 10 cm do 15 metrów.
Można też wybrać zakres temperatur od -20 do 150°C lub od 100 do 400°C oraz jednostkę miary temperatury.
Jest też możliwość ustawienia alarmu temperatury

Na samym dole mamy dostęp do galerii zdjęć i filmów , spust migawki aparatu oraz kamery.

W albumie zdjęć jest możliwość edycji zdjęcia, wiec przed jego zrobieniem nie musimy się spieszyć z wyborem palety kolorów , ustawieniem odległości czy też jednostki temperatury. To wszystko można zrobić na spokojnie już po wykonaniu zdjęć. Aplikacja pozwala na wygenerowanie raportu z wykonanego pomiaru, a także na udostępnienie zarejestrowanego obrazu termowizyjnego za pomocą dowolnej aplikacji w telefonie.

Kamera wyposażona jest sensor o rozdzielczości 96 x 96 (92,16) pikseli z zaawansowaną funkcją SuperIR, która poprawia jakości obrazu ograniczając ilość szumów i lepsze odwzorowanie krawędzi.

MiniE oferuje pomiary temperatury od -20°C do 400°C , z dokładnością do ±2°C. Często producenci naciągają parametry w specyfikacji.
Jednak w tym przypadku zostałem pozytywnie zaskoczony. Dokonując pomiaru temperatury użyłem też termometru elektronicznego. Zarówno kamera termowizyjna jak i tradycyjny termometr pokazały taką samą temperaturę 78,5°C. Oczywiście trzeba być świadomym że w innych warunkach pomiary mogą już być mniej dokładne.

Zastosowanie praktyczne kamery termowizyjnej HIKMICRO MiniE.
Moim zdaniem jednym z najbardziej przydatnych zastosowań kamer termowizyjnych jest określenie położenia rurek ogrzewania podłogowego, co jest bardzo ważne jak chcemy wywiercić otwór w podłodze. świetnie też sprawdzi się w sprawdzanie zapowietrzonych rur lub kaloryferów.
Termoizolacja w czasach drogiego opału jest bardzo popularna, i tu znów kamera pokażę nam gdzie mamy mostki termiczne, czy okno jest szczelne i gdzie należy wymienić uszczelkę.
Użytek z kamery będą też mieli elektrycy szukając przegrzewających się elementów instalacji elektrycznej, czy inspekcji instalacji Fotowoltaicznej. Gorące punkty na panelach fotowoltaicznych i łuki elektryczne na złączach są poważnymi zagrożeniami, które mogą prowadzić do pożarów i uszkodzeń sprzętu.

Kamera może też przydać się posiadaczom samochodów, np. sprawdzając czy któreś z kół nie przegrzewa się w skutek tarcia.

Wady kamery.
Kamera ma stosunkowo niską rozdzielczość przez co obraz ma mniej szczegółów, jednak kamery o większej rozdzielczości są wielokrotnie droższe. Stosując opcje obraz w obrazie (PIP) oba obrazy nie pokrywają się ze sobą w 100%. Przyczyną jest inne położenie kamer, termowizyjna jest obok gniazda USB, zaś kamera telefonu zazwyczaj po przeciwnej stronie .

Zaletą kamery jest możliwość zamontowania ją obiektywem do przodu lub do tyłu co umożliwia gniazdo USB C. Kolejna zaleta to mały rozmiar i niska waga. Kamera dosyć dokładnie mierzy temperaturę. Jest też przystępna cenowo.

0 0 głosy
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest

0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Opinie w linii
Zobacz wszystkie komentarze
0
Chętnie poznam Twoje przemyślenia, skomentuj.x