Dron YH-19 ze składanymi ramionami i kamerą. Test
Recenzja Drona YH-19. Quadcopter ze składanymi ramionami i kamerą.
Dron YH-19 z budowy przypomina DJI Spark lecz jest od niego kilkukrotnie tańszy. Znacznie niższa cena niesie też za sobą trochę mniejsza funkcjonalność, ale szczegóły poznamy w recenzji.
Na początek specyfikacja produktu i główne cechy
● 6-osiowy żyroskop
● zasięg sterowania RC 50-80m
● kamera 0.3MP lub 2.0MP
● silniki szczotkowe
● zasilanie LiPo 3.7V 800mA
● zasilanie aparatury RC: 3 baterie AA 1.5V
● waga drona około 151g
● wymiary drona: 26.5 * 26.5 * 6.1cm (rozłożony), 14.5 * 10.5 * 6.1cm (złożony)
● Kamera WiFi FPV pozwala na podgląd lotu w czasie rzeczywistym (zasięg +- 40 metrów)
● Utrzymywanie wysokości przez barometr
● Tryb G-sensor sprawia, że dron podąża za ruchem telefonu
● Punkty trasy – na interfejsie aplikacji można zaplanować trasę lotu
● 3D Flips and Rolls
● Tryb powrotu do domu jednym przyciskiem
● Tryb headless
● Czas lotu 7 min
● Czas ładowania baterii 90 minut
W PUDEŁKU
W pudełku dron jest doskonale zabezpieczony, leży w wyściółce z pianki a nie w wytłoczce z tworzywa. W komplecie znajdują się też dwie instrukcje obsługi, do drona i do aplikacji FPV. Jest też kabel do ładowania, dwa zapasowe śmigła, śrubokręt i oczywiście kontroler.
Kontroler jest wykonany z czarnego plastiku, elementy są dobrze spasowane pomimo że plastik wydaje się nie być specjalnie gruby. Kontroler jest średniej wielkości i dobrze leży w dłoni.
Z przodu są widoczne przyciski które służą do uruchomienia trybów lotu: automatycznego powrotu do miejsca startu (z pinem i literką „H”) , tryb „Headless”, oraz do trymowania
Producent zdecydował się umieścić przyciski także w drążkach sterujących, co nie jest często spotykane. Przyciśnięcie lewego drążka powoduje automatyczny start, zaś prawego – automatyczne lądowanie.
To jeszcze nie wszystkie przyciski, cztery przyciski ulokowano na przedzie aparatury. Służą one do wyboru trybu foto/video, wyzwalania migawki aparatu oraz trybów akrobacyjnych.
Kontroler umożliwia zamontowanie smartfona, za pomocą dosyć delikatnego uchwytu. Kolejną nie przemyślaną sprawą jest możliwość przyciśnięcia w telefonie przycisków włączania/wyłączania lub głośności. Posiadacze dużych telefonów jak np Xiaomi Mi MIX mogą mieć problemy z zamontowaniem telefonu lub nie zamontują go w ogóle.
Z Trudem umieściłem w uchwycie bezramkowego Sharp Aquos S2 z 5.5 calowym wyświetlaczem.
Z tyłu kontrolera znajdują się dwie rozkładane anteny, tak samo jak w oryginalnym kontrolerze DJI Spark. Rozwiązania to powinno pomóc zwiększyć zasięg lotu drona poprzez odpowiednie dobranie kąta anteny względem drona. Niestety wygląda to jak zwykłe płaty plastiku bez jakiejkolwiek anteny.
Oczywiście nie zabrakło też diody sygnalizującej o stanie łączności i trybie pracy drona.
BUDOWA
Dron jest bardzo lekki, waży zaledwie 155 g. co sugeruje że plastiki są cienkie, a odporność na podmuchy będzie mała.
Górna część drona niczym się nie wyróżnia, na białej pokrywie znajduje się przycisk włączania drona oraz napis „Drone”
YH-19 ma składane ramiona które składa się i rozkłada bez problemu. Uwagę zwracają końcówki ramion które są podświetlone zarówno od spodu jak i z boku, dokładnie jak w DJI Spark. Przód jest podświetlany na niebiesko, tył na zielono. Osobiście wolał bym, aby jeden z kolorów był czerwony. łatwiej wtedy złapać orientację lotu, zwłaszcza gdy odlecimy niebezpiecznie daleko.
W ramionach YH-19 ulokowano silniki szczotkowe z przekładnią. Silniczki bezszczotkowe wydłużyłyby żywotność napędu, ale są one znacznie droższe.
Śmigła drona YH-19 HW są składane, podobnie jak ramiona. Dzięki temu rozwiązaniu dron nie zajmuje wiele miejsca.
Ze spodu drona wystają 4 stopki z gumowymi nasadkami, dwie już zgubiłem, więc warto je od razy przykleić.
Z tyłu drona znajduje się bateria o pojemności 800mAh która waży 31g. Bateria pozwoli na około 7 minut lotu. Bateria solidnie siedzi w gnieździe, nie wysunie się podczas akrobacji. Ładować baterię można za pomocą kabla USB i ładowarki do telefonu, czas ładowania wynosi około 90 minut.
Dron na swym dziobie posiada kamę którą przed lotem można pochylać ręcznie o wybrany kąt, oczywiście nie ma gimbala, nie ma też możliwości zdalnej regulacji pochylenia kamery.
KAMERA
Kamera nie zachwyca, do podglądu na wyświetlaczu smartfona jest wystarczająca, lecz do oglądania na dużym wyświetlaczu monitora komputerowego bądź TV ilość widocznych szczegółów jest zbyt mała.
LOTY
Dron ten pozwala na loty na niezbyt duże odległości, podgląd Video z kamery pokładowej może być już zakłócony po pierwszych kilkudziesięciu metrach lotu. Nie ma co liczyć że zobaczymy co kryje się na jakimś niedostępnym dla nas terenie. Z drugiej strony jakość wideo nie jest na najwyższym poziomie. Dron świetnie spisze się jako zabawka do relaksu. Dzięki barometrowi utrzymuje się dobrze na zadanej wysokości. Pomimo małych rozmiarów i niskiej wagi dron w miarę dobrze radzi sobie z wiatrem. Przyjemność z lotów może jedynie przerwać krótki czas lotu, który nie przekroczy 7 minut.
Dronem można też sterować za pomocą smartfona, wcześniej wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację. Smartfon łączy się z dronem za pomocą Wi-Fi, tą drogą jest przesyłany obraz z kamery , a w drugą strony komendy sterujące. Jeżeli smartfon posiada sprawny żyroskop to można sterować lotem pochylając odpowiednio telefon.
Aplikacja pozwala też uruchomić nagrywanie z kamery oraz zrobić zdjęcia. Można też narysować trasę jaką ma pokonać quadcopter. Aby rozpocząć lot należy kliknąć w klepsydrę, a następnie w kłódkę.
CENA
Quadcopter YH-19 jest dostępny w dwóch wersjach, z kamerą 0.3 MP oraz z kamera 2MP.
Droższa wersja w sklepie TOMTOP kosztuje 52 dolary czyli około 193 złote.
PODSUMOWANIE
Dron YH-19 HW jest quadcopterem łatwym w transporcie, dzięki składanym ramionom i śmigłom. Ma dość atrakcyjny wygląd, fajne oświetlenie, barometr trzyma go na zadanej wysokości. Ze słabym wiatrem dron radzi sobie nieźle. Dron posiada kamerę, można na smartfonie podglądać obraz z drona na żywo. Można też smartfonem sterować dronem, bez użycia aparatury. Obraz z drona jest transmitowany na odległość 50-70m.
Jakość obrazu jest wystarczająco do podglądu na smartfonie, jednak dobrego filmu na duży ekran nie zrobimy.
Pomimo tego jest to bardzo ciekawy dron w cenie 50$