Cubot Rainbow 2 Test telefonu za 350zł z Androidem 7 i podwójną kamerą
Cubot Rainbow 2 Test, opinia na temat telefonu z podwójną kamerą i androidem 7 za 350zł
Spis Treści
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA
OS : Android 7.0
Procesor : czterordzeniowy produkt MediaTek MT6580A o częstotliwości zegara 1,3 GHz
ROM : 16 GB
RAM : 1 GB
Wyświetlacz : 5 cali, 1280 x 720 pikseli, IPS
Aparaty fotograficzne: 5MP / 13MP + 2MP
Bateria : 2,350 mAh
SIM : 2 x MicroSIM
Wymiary : 144 x 7.9 x 72 mm
Waga : 156 g
Kolory: złoto, biały, niebieski, czarny, czerwony
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
Cubot swoje telefony pakuje w brązowo złote pudełka, jedynie po naklejce z tyłu dowiemy się jaki model kryje się w środku.
Po otwarciu pudełka naszym oczom ukaże się telefon z założonym bezbarwnym silikonowym etui, które ma pogrubione rogi, co nie wygląda zbyt atrakcyjnie, ale powinno dobrze chronić telefon przed upadkami.
W zestawie możemy znaleźć ładowarkę USB (UE), metrowy kabel microUSB,
Jest też instrukcja obsługi w języku angielskim oraz certyfikat CE w języku polskim.
BUDOWA
Telefon jest tak tani że można się spodziewać byle jakiego wykonania, na szczęście Cubot Rainbow 2 wygląda atrakcyjnie i nie rozsypuje się w dłoniach. Rainbow 2 ma zaokrąglane narożniki, krawędzie i 5 calowy wyświetlacz, dzięki temu doskonale leży w dłoni.Nad wyświetlacz znajduje się obiektyw kamery głośniki, czujniki, nie zabrakło też diody powiadomień. Jednak największą niespodzianką jest umieszczenie diody doświetlającej LED
Cubot Rainbow 2 posiada trzy tradycyjne przyciski pojemnościowe pod ekranem, niestety nie mają podświetlenia.
Rama telefonu wykonana jest z metalu. Na prawej krawędzi ulokowano przyciski włączania oraz regulacji głośności.
U dołu znajduje się podwójny grill maskujący jeden głośnik, po drugiej stronie ukryto mikrofon.
W górnej części tradycyjnie ulokowano gniazdo Jack 3.5mm oraz mniej standardowo, gniazdo microUSB
Zdejmowany tylny panel jest wykonany z plastiku.
W lewym górnym rogu pięknie prezentuje się podwójny obiektyw, towarzyszy mu pojedyncza dioda doświetlająca LED.
Pod pokrywą znajduje się niewymienna bateria oraz podwójne gniazdo kart SIM oraz gniazdo kart pamięci. Na szczęście nie szukano tu oszczędności i nie zastosowano gniazda hybrydowego.
Jak pewnie wielu z was zauważyło Cubot Rainbow 2 ma tył podobny do iPhone 7 Plus. Dla niektórych będzie to zaleta, dla innych wada.
Telefon dostępny jest w kolorach tęczy, a dokładnie jest do wyboru 5 kolorów.
EKRAN
W najtańszych telefonach oszczędza się na czym tylko można, nie inaczej jest z ekranem który ma przekątną 5 cali i rozdzielczość jedynie HD(1280 × 720). Kąty widzenia są dobre, . Nasycenie kolorów jest na średnim poziomie, maksymalny poziom jasności jest na średnim poziomie (około 450 luksów), ale pozwoli na korzystanie z telefonu w słoneczne dni, lecz minimalny poziom jasności jest zbyt jasny , nocne czytanie będzie mączące. Warstwa dotykowa jest bardzo czuła.
KAMERA
Cubot Rainbow 2 Test podwójnej kamery
Zamontowanie podwójnej kamery nie gwarantuje dobrej jakości zdjęć. Poza zastosowanymi sensorami ogromne znaczenie ma tu zastosowane oprogramowanie które sprawi że rozmyte będzie tło, a ostry pierwszoplanowy obraz.Podstawowy aparat ma 13 MP sensor i robi w miarę przyzwoite zdjęcia jak na tak tani telefon. Przeglądając zdjęcia na telefonie wszystko wygląda dobrze, ale robiąc powiększenie na ekranie monitora można dostrzec wiele szumów, ilość widocznych szczegółów nie jest duża. Odwzorowanie kolorów też nie jest idealne.
Jednak producent podniósł sobie wyżej poprzeczkę, montują podwójną kamerę. Efekt bokeh uzyskujemy na tej samej zasadzie co w Ulefone Gemini, w aplikacji kamery znajduje się suwak którym można kontrolować moc Bokeh w kadrze. Jednak aplikacja kamery jest niedopracowana i nie potrafi ona rozróżnić pierwszego plany od dalszego.Cały efekt polega na tym, że centralna część zdjęcia jest w pełnej ostrości, natomiast obrzeża posiadają rozmycie którego nasilenie możemy sami regulować. Ten sposób nadaję się jedynie do robienia portretów.Poniżej Zdjęcie zrobione w normalnym trybie, oraz z maksymalnym efektem bokeh.
Można śmiało przyznać , że podwójna kamera ma znaczenie jedynie marketingowe.Podobnie zachowuje się kamera, filmy mają niezła jakość jak na telefon za 350 złotych, jednak nie spodziewaj się super ostrych ujęć.Aplikacja kamery jest doskonale znana z innych tanich smartfonów, jedyny dodatek jaki zaimplementowano to przycisk do włączanie trybu Dual Camera gdzie regulujemy intensywność rozmycia bokeh.
SYSTEM
Cubot Rainbow 2 pracuje pod kontrola Androida 7.0 Nougat co czyni telefon jednym z najtańszych urządzeń pracujących pod kontrolą najnowszego systemu od Google. System jest spolszczony w wysokim stopniu, poza ustawieniami odpowiedzialnymi za gesty na wygaszonym ekranie.
Można wybudzić telefon podwójnym tapnięciem w ekran, można też uruchomić wybraną aplikację robiąc gest na wygaszonym ekranie.
Jednak całość psuje 1GB pamięci ram, przez co komfort używania telefonu znacznie spada, nie można wykluczyć, że system w przyszłości będzie pracował stabilnie, próba uruchomienia większej ilości aplikacji może doprowadzić do zabicia niektórych procesów pracujących w tle.
Wśród ciekawszych funkcji Androida 7 trzeba wymienić przebudowany układ przełączników do szybkich akcji z możliwością edycji i dodania własnego przełącznika. Inaczej wyglądają też powiadomienia oferując więcej informacji i źródło pochodzenia powiadomienia. Zmienił się też ekran ustawień, który na stronie głównej wyświetla więcej informacji niż wcześniejsza wersja. Kolejna zmiana jest możliwość ustawienia wielkości elementów interfejsu za pomocą suwaka znajdującego się w ustawieniach.
WYDAJNOŚĆ
Cubot Rainbow 2 test wydajności
Telefon został przetestowany w benchmarku AnTuTu gdzie zdobył jedynie 24500pkt.
Następną wadą telefonu jest łączność. Rainbow 2 obsługuje tylko sieci 3G i 2G. Nawet równie tani Umi Diamond X którego testowałem wcześniej obsługuje sieć 4G. Pozostałe moduły jak Bluetooth i WiFi działają dobrze.
Smartfon Cubot Rainbow 2 wykrywa satelity jedynie amerykańskiego systemu GPS, ale pomimo tego precyzja lokalizowania nie jest tragiczna. Średni błąd lokalizowania wynosi około 6 metrów.
Dźwięk jest wystarczająco głośny, ale jakość jest poniżej średniej. Z drugiej strony trudno oczekiwać od taniego telefonu jakości dźwięku Hi-Fi.
BATERIA
Cubot Rainbow 2 test żywotności baterii nie zachwyca
Przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału telchina.pl, przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Okazało się, że telefon pracował przez 3 godziny i 40 minut co jest wynikiem bardzo słabym.
Użytkownicy intensywnie korzystający z telefonu będą musieli doładować akumulator przed zakończeniem dnia, przeciętni użytkownicy mogą używać telefonu przez maksymalnie jeden dzień.
Mój Cubot Rainbow 2 pochodzi ze sklepu Gearbest.com gdzie obecnie kosztuje 83.99$ i jest dostępny w 5 kolorach. Warto podkreślić, że Cubot realizuje w Polsce naprawy gwarancyjne swoich telefonów, niezależnie gdzie zostały zakupione.
Cubot Rainbow 2 jest tanim telefonem, przeznaczonym dla mniej wymagających użytkowników. Jego największa zaletą jest cena. Zaskakujące jest, że telefon pracuje pod kontrolą najnowszego androida 7. Jednak nie może on rozwinąć skrzydeł ponieważ posiada zaledwie 1GB pamięć RAM. Telefon posiada podwójną kamerę, lecz zdjęcia nie są tak dobre jak w telefonach Huawei z Dual Camera. Podwójna kamera pozwala uzyskać sztuczny efekt bokeh, ale jest on robiony sztucznie i nie zawsze na drugoplanowym planie. Zdjęcia w normalnym trybie wypadają dobrze jak na tak tani telefon.
Android 7.0
Aparat z przodu z lampą błyskową LED
Cena
brał łączności4G
mała pamięć operacyjna
słaba bateria
Budowa i wygląd- 6
Ekran: 6
Wyposażenie: 5
Kamera: 7
Bateria:5
Cena: 9
[…] poniżej 100$ ale zazwyczaj oferują one zaledwie 1GB pamięci RAM jak testowany ostatnio Cubot Rainbow 2 Tymczasem Oukitel C5 wyposażono w 5-calowy rozdzielczości HD z zakrzywionym hartowanym szkłem […]
[…] Bokeh działa na podobnej zasadzie jak w testowanym Cubot Rainbow 2 czy Ulefone Gemini Pro Jednak mamy tu większe możliwości jak w poprzednikach. W aplikacji można […]
[…] na tej samej zasadzie jak w innych budżetowych telefonach (Ulefone Gemini , Elephone C1 MAX, Cubot Rainbow 2 itp ) Do wyboru są dwa parametry, rozmycie oraz średnica okręgu który ma ostry obraz. Takie […]
[…] z podwójną kamerą, jak chociażby w ostatnio testowanych Leagoo Kiicaa Power, Doogee MIX, Elephone C1 Max Tryb bokeh w telefonie został nazwany trybem portretowym, i słusznie, bo w tego rodzaju […]