Cubot CHEETAH 2, Test taniego dobrze wyposażonego telefonu z Chin.

Cubot CHEETAH 2 Test taniego dobrze wyposażonego telefonu.

Testowałem już około 10 telefonów Cubot, ale Cubot CHEETAH umknął mojej uwadze. Tymczasem pojawił się już jego następca, Cubot Cheetach 2, czym zatem wyróżnia się ten telefon, czy zasługuje na szerszą uwagę, o tym dowiemy się już za chwilę.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Procesor MediaTek MT6753 Octa-Core 1,3 GHz ARM Cortex-A53
GPU – ARM Mali-T720 MP3, 450 MHz
Aparat -13 megapikseli z podwójną diodą LED i AF, z przodu 8-megapikselowy aparat fotograficzny z lampą błyskową LED
Pamięć – RAM- 3GB | ROM 32GB Pamięć zewnętrzna obsługuje do 128 GB (Duyal Sim hybrydowy)
Wyświetlacz -5,5 cala FHD (1080 x 1920 pikseli)
Bateria – niewymienna, litowo-polimerowa 3000 mAh
Czujniki -Accelerometer, światła, czujnik grawitacji, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, skaner odcisków palców
System operacyjny – Android 6.0 Marshmallow
Wymiary – 153.6 x 75 x 8,5 mm
Waga – 188 gramów
Więcej funkcji – metalowa rama, LTE Cat 4 150 Mbps 50 Mbps Upload, HSUPA 5,76 Mbps Upload, HSDPA 21 Mbps, OGS, HotKnot, USB typu C, Technologia szybkiego ładowania 5V / 2A

W PUDEŁKU
Cubot od dłuższego czasu swoje telefony pakuje w brązowo złote pudełka. Zestaw zawiera telefon, ładowarkę , kabel USB, silikonowe etui instrukcję obsługi oraz deklarację zgodności z CE700
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2 gearbst

BUDOWA
Telefon ma stosunkowo atrakcyjny wygląd, co prawda nie ma metalowej pokrywy, ale jest metalowa ramka która usztywnia cała konstrukcję.Urządzenie jest węższe przy brzegach i dobrze leży w dłoni. Elementy są dobrze spasowane i nie skrzypią. Powłoka lakiernicza imituje szczotkowany metal.
Przedni panel pokryty został zakrzywionym szkłem 2.5D, w górnej części znalazł się mikrofon, dioda powiadomień, czujniki i obiektyw kamery.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2

Pod 5.5 calowym wyświetlaczem znajdują się przyciski funkcyjne androida, środkowy fizyczny przycisk pełni też funkcję skanera linii papilarnych. Skaner działa dosyć sprawnie, można przykładać palec pod różnym kątem, zaś szybkość skanowania jest na poprawnym poziomie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2 skaner palca

W koło telefonu biegnie metalowa rama, przyciski regulacji głośności i włączania ulokowane zostały po prawej stronie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2

U dołu widzimy podwójny grill maskujący głośnik, który jest tylko po jednej stronie, natomiast na środku widnieje gniazdo USB typu C.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2 usb C

Tradycyjnie na górze znajduje się gniazdo słuchawkowe 3.5mm
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2

Tylna pokrywa wykonana jest z tworzywa i jest zdejmowalna. Obiektyw kamery nieco wystaje z korpusu, przez co szkło będzie bardziej narażone na zarysowania. Kamera wspierana jest przez dwubarwna diodę LED.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Cubot Cheetah 2

Po zdjęciu pokrywy mamy dostęp do dwóch gniazd na karty SIM oraz do gniazda kart pamięci MicroSD
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Cubot Cheetah 2 bateria

EKRAN
Cubot CHEETAH 2 wyposażono w 5.5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości Full HD(1920 x 1080 pikseli). Tafla szkła jest zakrzywiona na brzegach, zgodnie z obecnie obowiązującym trendem na ekrany 2.5D. Kąty widzenia są bardzo dobre, kolory są nasycone, odwzorowanie kolorów jest poprawne. Można też dostosować tony barw, kontrast do własnych preferencji za pomocą aplikacji miravision. Pod pewnym kątem widoczna jest degradacja kolorów, zwłaszcza widoczna na czarnym kolorze który robi się szary. Maksymalny poziom jasności pozwoli bezproblemowo korzystać z telefonu w słoneczne dni, lecz wyświetlacza nie można ściemnić do poziomu pozwalającego na dłuższe czytanie przy zgaszonym świetle.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek

SYSTEM
Cubot Cheetach 2 pracuje pod kontrolą androida 6 Marshmallow.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek
W androidzie 6 wszystkie aplikacje znajdują się na jednej liście przewijanej w pionie, po dłuższym przytrzymaniu bocznego paska przewijania wyświetla się ikonka z literą alfabetu, na którą zaczynają się nazwy programów w danym miejscu listy.

System pozwala na personalizację menu z przełącznikami, można też określić, które funkcje systemowe mogą wyświetlać swoje ikonki na górnej belce powiadomień.
W tym celu wystarczy przytrzymać koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu szuflady powiadomień i w ustawieniach systemowych pojawi się kolejna pozycja: Kalibrator Systemu UI.

Marshmallow pozwala na nadzór nad uprawnieniami aplikacji. System pyta nas o pozwolenie na poszczególne działania po pierwszym uruchomienia aplikacji, która potrzebuje dostępu do naszej tożsamości, wiadomości, galerii czy mikrofonu.
System pozwala też na bardzo szybkie pobieranie plików, łącząc transmisje 4G i WiFi, funkcję tą nazwano „turbopobieranie”.

Spolszczenie systemu wynosi ponad 90%, jak zwykle po angielsku są ustawienia odpowiedzialne za gesty wykonywane na wygaszonym ekranie. Telefon można wybudzić podwójnym tąpnięciem w ekran, zaś pisząc na ekranie jakiś symbol uruchomimy zdefiniowana wcześniej aplikację.

WYDAJNOŚĆ
Muszę przyznać że Cubot Cheetah jest stosunkowo wydajny, Przeciętny użytkownik nie zauważy większych problemów, lagowania i zabijania aplikacji. Procesor ne należy do najszybszych na rynku, ma 8 rdzeni taktowanych zegarem 1.3GHz, ale więcej pożytku przynosi 3GB pamięci operacyjnej. Producent zabudował w telefonie aż 32GB pamięci na aplikacje, co w tej cenie jest dużą pojemnością.
Poddałem telefon testowi w benchmarku antutu, gdfzie osiągnął wynik przekraczający 37000pkt.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek
Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

ObrazekObrazek

KAMERA
Telefon posiada dwie kamerki, przednia z 8 megapikselowym sensorem, zaś główna posiada matrycę 13 MP. Podobnie jak we wcześniej testowanych telefonach marki Cubot tak i w tym smartfonie aparat jest przeciętny. Zdjęcie mają wiele szumów, nie prezentują dobrze szczegółów i są mało ostre, kolory są trochę wyblakłe. Na smartfonie zdjęcia prezentują się dobrze, gorzej na monitorze komputera. Aparat ma też problemy ze zdjęciami obiektów w ruchu, widać rozmycie.
Lepiej aparat radzi sobie z nagrywaniem filmów.

Poniżej kilka próbek zdjęć robionych przed zmierzchem i po zmierzchu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1066 x 800)Cubot Cheetah 2 foto sample
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

ŁĄCZNOŚĆ
Cubot Cheetach 2 jest telefonem ze wsparciem dual SIM, bez żadnych kompromisów.Możemy zamontować dwie karty SIM oraz dodatkowo kartę pamięci microSD. Telefon obsługuje wszystkie częstotliwości polskich operatorów, w tym LTE na częstotliwości 800MHz oraz 3G 900MHz. Nie ma też problemów z jakością połączeń. Mieszkańcy odległych peryferyjnych miejscowości nie będą mieli kłopotów z zasięgiem. Wi-Fi sprawuje się poprawnie, jest dosyć czułe, nie ma tez problemów z łącznością Bluetooth 4.0

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

LOKALIZOWANIE
W kwestii lokalizacji jest podobnie jak we wcześniejszych telefonach Cubot Manito i MAX.
Cubot Cheetach 2 błyskawicznie wykrywa satelity amerykańskiego systemu GPS oraz rosyjskiego Glonass jednak precyzja lokalizowania nie jest na najwyższym poziomie, w pochmurny dzień odchyłka od realnego miejsca sięgała nawet 10 m. O ile dla osób używających telefonu jako nawigacji samochodowej nie będzie to specjalnie zauważalne, to już w aplikacjach typu endomondo błąd lokalizacji może mieć większe znaczenie.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1080 x 1920)Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek
Obrazek

BATERIA
Cubot Cheetach 2 wyposażony został w baterię o pojemności 3000mAh co na 5.5 wyświetlacz o rozdzielczości FullHD jest wielkością optymalną. Jednak deklarowana pojemność akumulatora nie zawsze idzie w parze z odpowiednim czasem pracy urządzenia. Ja jak zwykle poddałem telefon testowi polegającemu na odtwarzaniu materiałów wideo z kanału telchina przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. Okazało się że telefon nieprzerwanie odtwarza filmy przez 5 godzin i 30 minut co przekładając na normalnie używanie pozwoli na jeden dzień intensywnego używania lub dwa dni spokojniejszej pracy. Warto też docenić wsparcie dla technologi szybkiego ładowania.

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefony Cubot są sprzedawane w Polsce, jednak ich ceny na naszym rynku są znacznie wyższe niż w chińskich sklepach. Inną kwestią jest brak nowych pozycji z portfolio marki Cubot. Telefon jest dostępny w dwóch kolorach, złotym i niebieskim. Mój telefon pochodzi ze sklepu Gearbest.com gdzie obecnie kosztuje 139,99$ co jest równowartością 575zł. Cena nie obejmuje ewentualnego Vatu który w Polsce wynosi 23%.
Obrazek

PODSUMOWANIE
Cubot Cheetach 2 na tle telefonów znanych marek w podobnej cenie wypada bardzo dobrze, nawet w porównaniu z innymi chińczykami o podobnej specyfikacji nie wypada źle. Jednak najbardziej rozczarowuje mnie aparat w telefonie i przeciętny moduł lokalizacji. Na plus muszę zaliczyć w pełni funkcjonalny Dual Sim i możliwość niezależnej rozbudowy pamięci.Jestem ciekaw co wy sądzicie o tym telefonie /

PLUS
Bateria
Cena
Czysty Android 6

MINUS
Aparat
Brak podświetlenia przycisków.

OCENA
Budowa i wygląd: 7
Ekran: 7
Wyposażenie: 7
Kamera: 6
Bateria: 8
Cena: 9

OCENA KOŃCOWA 7.3/10

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x