Test Xiaomi Mi8 Recenzja chińskiego „prawie” iPhone X
Test Xiaomi Mi8 czyli chińskiego iPhone X
Xiaomi Mi 8 to jeden z najtańszych flagowców na rynku, dzięki czemu cieszy się dużym zainteresowaniem zwłaszcza w Indiach, Chinach i innych mniej zamożnych państwach. Adresowanie telefonu na wschodzące rynki jest główną przyczyną kopiowania wzornictwa najnowszego Iphona, który to jest niezwykle popularny w Chinach .
Czy warto kupić telefon przypominający Iphone X , który ma dobrą specyfikację i jest znacznie tańszy?
Spis Treści
- SPECYFIKACJA Xiaomi MI 8
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- EKRAN
- KAMERA
- SYSTEM
- WYDAJNOŚĆ
- DŹWIĘK
- ŁĄCZNOŚĆ
- LOKALIZACJA
- BATERIA
- CENA I DOSTĘPNOŚĆ
- PODSUMOWANIE
SPECYFIKACJA Xiaomi Mi 8
Ekran AMOLED 6.2”, rozdzielczość 2248×1080, 402 ppi
Procesor Qualcomm Snapdragon 845 2.8 GHz, 8 rdzeni (4x Kryo 385 Gold + 4x Kryo 385 Silver)
Grafika Adreno 630
RAM 6 GB
Pamięć użytkowa 64 GB
Bateria 3400 mAh
Android 8.1.0 Oreo, MIUI 9.5
Dual SIM: 2x nanoSIM,
WIFI 802.11a/b/g/n/ac (2,4 GHz i 5 GHz), Miracast
GPS: GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS
Bluetooth v5.0 z A2DP i aptX
NFC Tak
Aparat główny: 12 MP, wideo 4K (3840×2160), 30 kl/s, lampa błyskowa, wspomagający aparat – 12MP
Dodatkowy 20 MP, wideo FullHD (1920×1080), 30 kl/s
Wymiary 75 x 155 x 7.6 mm
Waga 175 g
Wideo Recenzja Xiaomi Mi8
W PUDEŁKU
w pudełku znajdziemy klasyczny zestaw, bez zestawu słuchawkowego, ale za to z przejściówka USB C > Jack 3.5mm
BUDOWA
Niemal wszystkie telefony ze średniej i wyższej półki wydane przez ostatnie pół roku mają te same wspólne cechy. Poza podwójnym aparatem który zadebiutował w smartfonach już wcześniej, teraz niemal każdy współczesny smartfon ma wycięcie w górnej części ekranu. Widać tu wyraźną inspirację Iphone X. Jedne firmy robią to mniej wiernie, inne wręcz kopiują 1:1
W przypadku chińskich firm, zwłaszcza tych tańszych i z poza TOP3 będzie to kopiowanie rozwiązań APPLE które jest w Chinach bardzo popularne i jest synonimem luksusu.
Xiaomi zaczęło swoją karierę od kopiowania wzornictwa Iphonów i jak widać teraz po wielu latach będąc już jednym z 4 największych w Chinach producentów telefonów firma nie zaprzestała tych praktyk.
Ja osobiście ubolewam, że Xiaomi nie kontynuowało wzorowania się na Sharp Aquos jak to miało miejsce z Xiaomi Mi MIX który został ciepło przyjęty przez klientów.
Sama budowa jest na najwyższym poziomie. Smartfon posiada duży ekran który chroniony jest przez dwie tafle szkła Gorilla Glass 5 trzymane w rydzach przez aluminiową ramkę.
Ramki wokół wyświetlacza są wąskie przez co panel wypełnia blisko 84% frontu.
Xiaomi Mi8 ma wymiary 154,9 x 74,8 x 7,6 mm, ale nieźle leży w dłoni. Szklane plecki i przód sprawiają że telefon jest śliski, więc używanie Etui jest wskazane.
Na lewym boku znajduje się szuflada na dwie karty SIM nano, bez możliwości rozbudowy pamięci, zaś na prawym przyciski regulacji głośności oraz wyłącznik, które siedzą stabilnie w ramie i są dobrze rozmieszczone.
Dolna krawędź tradycyjnie już mieści gniazdo USB typu C, głośnik oraz mikrofon, zaś u góry jest tylko mikrofon do redukcji szumów otoczenia.
W Xiaomi Mi 8 nie zabudowano gniazda słuchawkowego Jack 3,5mm co wielu z was si nie spodoba. należy jednak pogodzić się z faktem że jeck 3.5mm przechodzi powoli do historii.
Xiaomi dodaje do zestawu specjalną przejściówkę, a dźwięk na słuchawkach jest bardzo dobrej jakości.
Z tyłu obudowy wystaje podwójny obiektyw kamer przedzielony diodą doświetlającą. Nawet silikonowe Etui nie chroni przez zarysowaniem obiektywu. Po środku jest skaner odcisków palca który działa szybko i bezbłędnie. Błyszczące plecki nie najlepiej radzą sobie z niechcianymi odciskami palców. Oczywiście xiaomi do braku wodoodporności nas już przyzwyczaiło.
EKRAN
Xiaomi MI8 z wyświetlaczem AMOLED prezentuję piękny obraz.
Wyświetlacze AMOLED nie są popularne wśród telefonów Xiaomi, który to swoje telefony kieruje dla mniej zamożnych klientów i zmuszony jest szukać oszczędności nawet na wyświetlaczach. Najwięksi chińscy gracze stosują wyświetlacze Super Amoled już od lat za co doceniani są przez chińskich, wymagających klientów. Widać że Xiaomi chce także powalczyć w segmencie telefonów ze średniej i górnej półki gdzie w Chinach zajmowało słabą pozycję.
Xiaomi Mi 8 posiada wyświetlacz o przekątnej 6,21 cala, proporcjach 18,7:9 i rozdzielczości Full HD+ (2248 x 1080 pikseli) co daje gęstość pikseli 402ppi.. Rozdzielczość jest na tyle dobra że obraz jest wystarczająco ostry.
Wyświetlacz AMOLED zapewnia doskonały kontrast i głęboką czerń bez śladów szarości. Trochę gorzej wyświetlacz wypadł pod względem maksymalnej jasności (niecałe 450 cd/m2 ) Flagowe modele Samsunga wypadają tu znacznie lepiej. Pomimo tego nawet w słoneczne dni damy radę korzystać z telefonu. Za to w nocy wyświetlacz nie będzie nas ślepił, jest też filtr niebieskiego światła.
Barwy są odwzorowane na bardzo dobrym poziomie. Gdybyśmy jednak chcieli uzyskać inna tonację barw, to można to zmienić w ustawieniach, gdzie poza wyborem temperatury barwowej mamy też możliwość wyboru kontrastu. Automatyczny kontrast dostosowuje go do oświetlenia. Tryb standardowy ustawia kontrast na sztywnym poziomie, można też podbić kontrast(zwiększony kontrast).
W ustawieniach ekranu mamy też tryb „zawsze włączony” po wygaszeniu ekranu wyświetlana jest stale godzina, data i wiadomości- powiadomienia.
Można też włączyć tryb wybudzania podwójnym tapnięciem w ekran, można też wybudzić telefon podnosząc go.
Notch. Kopiowanie Iphone kosztem funkcjonalności.
Ekran w Mi8 ma wiele zalet i jedna poważną wadę. Wycięcia w górnej części jest olbrzymie. W tanim ostatnio testowanym Sharp Aquos S2 wycięcie jest minimalne i spełnia te same funkcje. Notch w Mi 8 spowodował że telefon nie wyświetla żadnych powiadomień i aby je zobaczyć trzeba rozwinąć pasek powiadomień. Miejsca wystarczyło jedynie na informacje o kartach SIM, a po drugiej stronie możemy obserwować poziom naładowania baterii w formie graficznej lub procentowej. Narożniki wyświetlacza są zaokrąglone, co wraz z wycięciem daje odczucie, że przekątna wyświetlacza zastała sztucznie naciągnięta.
W ustawieniach można „wyłączyć „notcha ” zaciemniając przestrzeń wokół niego. Niestety wygląda to mało estetycznie.
Odblokowanie twarzą działa rewelacyjnie.
SYSTEM
Xiaomi Mi 8, którego mam ze sklepu HK Goldway posiada MIUI 10 Global, oparty na Androidzie 8.1 Oreo. Telefon w ciągu dwóch tygodni zdołał już pobrać dwie aktualizacje.
Wśród ciekawszych funkcji jakie oferuje system należy wymienić możliwość sterowania za pomocą gestów.
Przesunięcie palcem od dolnej krawędzi do góry cofa do ekranu głównego. Jeżeli przesuniemy w górę przytrzymując na chwilę palec, to wejdziemy do menadżera wielozadaniowości. Przesunięcie od lewej działa jak klawisz powrotu.
Kolejną świetna funkcją jest odblokowanie telefonu za pomocą skanowania twarzy. Muszę przyznać, ze działa to bardzo dobrze, szybko i bezbłędnie.
Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość klonowania aplikacji, co się przydaje gdy mamy np dwa konta społecznościowe itp.
Warto wspomnieć o funkcji „druga przestrzeń”, mamy osobny interfejs, np. jeden prywatny, a drugi służbowy, na obydwu mogą być zainstalowane różne apki. Przydać może się też kontrola internetu, gdzie można zdefiniować które aplikacje mogą się łączyć z siecią.
MIUI oferuje bardzo duże możliwości dostosowania telefonu do swoich upodobań, ciekawsze funkcje:
tryb jednoręczny ,
klonowanie aplikacji,
wyświetlacz pełnoekranowy – możliwość ukrycia notcha oraz umożliwienie aplikacjom na działanie w trybie pełnoekranowym,
druga przestrzeń, tj. osobny interfejs, np. jeden prywatny, a drugi służbowy,
Panel Sterowania – monitor danych, czyszczenie zbędnych plików, kontrola stanu baterii i uprawnień aplikacji, antywirus.
Kontrola dźwięku (EQ i MiSound),
kontrola internetu – sami decydujemy który program może się łączyć z siecią.
zarządzania pracą aplikacji w tle,
WYDAJNOŚĆ
Xiaomi Mi8 jest niebywale szybkim telefonem.
Xiaomi przyzwyczaiło nas że w swoich flagowcach montuje najnowszy procesor Qualcomm Snapdragon. Nie inaczej jest i tym razem .
Xiaomi Mi 8 napędzany jest przez Snapdragona 845 o taktowaniu do 2,8GHz , który wspomagany jest przez układ graficzny Andreno 630 oraz 6 GB pamięci RAM typu LPDDR4x i 64 GB szybkiej pamięci UFS. To zestawienia sprawia, że smartfon jest bardo szybki, nie zauważyłem żadnych spowolnień. Wszystkie polecenia są wykonywane błyskawicznie. Telefon pracując dłuższy czas pod dużym obciążeniem także nie spowalnia drastycznie, a obudowa nie nagrzewa się zbytnio.
MIUI znane jest z problemów z zarządzaniem pamięcią RAM, słynne zabijanie aplikacji pracujących w tle.
MIUI domyślnie ogranicza działanie aplikacji w tle, by oszczędzać energię i zwiększyć wydajność.
Na chwilę obecną nie zauważyłem, aby system zabił mi jakieś aplikacje, ale ryzyko będzie rosło wraz z coraz większą ilością zainstalowanych aplikacji. Aby uchronić się przed zabijaniem apek można wyłączyć tryb oszczędzania energii. Można przyjąć , że z wielozadaniowością telefon radzi sobie dobrze. Menedzr wielozadaniowości został przebudowany, teraz apki wyświetlają się w dwóch kolumnach, a dłuższe przytrzymanie wybranej aplikacji pozwala na zablokowanie usuwania programów z pamięci podręcznej.
Wysoką wydajność potwierdzają też testy syntetyczne. W popularnym benchmarku antutu telefon wykręca ponad 285000 stawiając go w gronie najlepszych, niewiele poniżej innych chińczyków takich jak: Black Shark, OnePlus 6, Vivo NEX S i OPPO Find 7.
KAMERA
Aparat Xiaomi MI8 robi lepsze zdjęcia niż się spodziewasz.
Telefony Xiaomi pod względem zdjęć nie wypadają zbyt dobrze ustępując nie tylko flagowcom Samsunga, ale także chińskiej czołówce (Vivo, OPPO i Huawei). Ale producent stale idzie w dobrym kierunku czego przykładem był Xiaomi Mi Mix 2S.
Xiaomi Mi 8 ma niemal taki sam sprzęt foto co Xiaomi Mi Mix 2S. Podwójny główny obiektyw ma sensory 12 MP + 12 MP, wspomagający z przesłoną f/2.4, (sensor Samsung S5K3M3). Główna kamera ma sensor Sony IMX363 (f/1.8, 1.4μm) z 4-osiową optyczną stabilizacją obrazu .
Zdjęcia robione xiaomi pomimo stosowania tych samych sensorów co u konkurencji wychodzą gorzej, za co winna jest optyka i oprogramowanie. Jednak programiści Xiaomi stale poprawiają swoje algorytmy odszumiania, co przynosi pozytywne efekty. Algorytm pozostawia jeszcze trochę szumów, ale nie niszczy szczegółów zdjęcia
Duży progres widać zwłaszcza w zdjęciach robionych w słabszym oświetleniu i w nocy.
Zdjęcia w słabym świetle
Teleobiektyw pozwala robić ładne zdjęcia z dwukrotnym przybliżeniem, jest on też odpowiedzialny za robienie zdjęć portretowych (z efektem bokeh), które są dobre, ale nie zawsze uzyskamy pożądany efekt.
Xiaomi Mi 8 robi lepsze zdjęcia niż mogłem się spodziewać. Zdjęcia są ostre i prezentują wiele szczegółów.
Zdjęcia w dobrym oświetleniu są bardzo dobre.
Aplikacja aparatu jest znana z poprzednich modeli.
Po prawej stronie mamy do wyboru tryby: krótkie wideo, wideo, zdjęcie, portret, kwadrat, panoramę i ustawienia ręczne. Przy lewej krawędzi mamy przełączniki do uruchomienia lampy błyskowej, HDR-u, AI (rozpoznawania scenerii przez Sztuczną Inteligencję), filtrów i dodatkowych ustawień.
Producent chwali się Sztuczną Inteligencją aparatu, która ma rozpoznawać kilkaset ekspozycji i dostosowywać ustawienia aparatu do aktualnych warunków. Ogólnie działanie polega na podbiciu kontrastu, kolorów i czasem jasności.
Test Wideo
Wideo można rejestrować w maksymalnej rozdzielczości 4K lub Full HD przy 30 kl./s. Ciekawostką jest możliwość wyboru jednego z pośród dwóch kodeków (H.264 i H.265)
Klipy w zwolnionym tempie można nagrywać w rozdzielczości Full HD przy 120 , nawet 240 klatkach na sekundę.
Filmy mają dobra jakość, dobrze sprawdza się stabilizacja obrazu, dźwięk też jest na dobrym poziomie.
Aparat do selfie ma rozdzielczość 20 MP i obsługuje HDR i rozbudowane tryby upiększające urodę. Zdjęcia w dobrym świetle wychodzą bardzo dobre, gorzej w nocy, brak jest dedykowanej diody doświetlającej, co gorsze, producent nie pomyślał o doświetlaniu twarzy rozjaśnionym ekranem.
Brak gniazda słuchawkowego 3.5mm, ale dźwięk jest dobry!
DŹWIĘK
Pojedynczy głośnik jest wystarczająco donośny, a jakość dźwięku jest przyzwoita. Dziwi nieco fakt, że tym razem nie stworzono układu „stereo” wykorzystując do tego głośnik do rozmów, jak to miało miejsce we wcześniejszych modelach Xiaomi. Dźwięk ze słuchawek jest dobrej jakości, a dodatkowo można go ustawić pod własne preferencje dzięki rozbudowanym ustawieniom systemu.
ŁĄCZNOŚĆ
Za łączność odpowiadają moduły Bluetooth 5.0, NFC, USB typu C, dwuzakresowe Wi-Fi (2,4 i 5 GHz) i Wi-Fi Direct. Anteny działają sprawnie, nie zauważyłem żadnych problemów łącznością.
Częstotliwość 800mHz na kanale B20 jest obsługiwana, nie będzie problemów z zasięgiem poza miastem
LOKALIZOWANIE
Podwójny GPS w Xiaomi Mi8
Xiaomi w mi 8 zabudowało „podwójny GPS, który to korzysta z dobrodziejstw (GNSS – Global Navigation Satellite Systems) czyli cywilnych sygnałów z satelitów GPS, GLONASS, Beidou, Galileo, QZSS. Urządzenie wykorzystuje też sygnał z częstotliwości L5. W teorii powinno to sprawić , że sygnał będzie mniej podatny na zakłócenia, a precyzja lokalizacji znacznie wzrośnie.
Faktycznie precyzja lokalizowania wzrosła w porównaniu z poprzednimi urządzeniami, ale nie jest to jakaś spektakularna poprawa.
W każdym bądź razie użytkownicy wszelkich sportowych aplikacji nie będą mieli powodów do narzekań.
BATERIA
Akumulator Xiaomi Mi 8 ma pojemność 3400 mAh, co może się wydawać małą pojemnością, zwłaszcza na tle telefonów z serii Redmi. Ale nie trzeba się martwić. SoT jest całkiem przyzwoity.
Jak zwykle przeprowadziłem test polegający na odtwarzaniu materiałów wideo przy maksymalnej jasności ekranu przy łączności Wi-Fi. Okazało się, że telefon pracował nieprzerwanie przez
ponad 10 godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem.
W teście mieszanym z użyciem łączności LTE telefon pracował przez ponad 5 godzin, co oznacza że wielu z was będzie go ładowało każdej nocy.
Jak widać wyświetlacz jest dosyć oszczędny, jedynie można mieć żal do dużego zużycia energii przez Always On Display, który zżera ponad 1% na godzinę.
W zestawie mamy ładowarkę obsługującą QC 3.0 o mocy 18W co pozwala naładować telefon z 1,5 godziny.
Co ciekawe, Xiaomi Mi8 wspiera technologię Quick Charge 4+.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Xiaomi Mi 8 jest w polskiej dystrybucji, jednak osoby oszczędne kupią go zapewne bezpośrednio z Chin. Mój telefon pochodzi z bardzo popularnego na Aliexpress sklepu HK Goldway gdzie MI8 kosztuje obecnie 372$ Wybierając przesyłkę DHL za 23$ unikniemy dodatkowych opłat.
Aktualne ceny na pozostałe wersje Xiaomi MI8 http://s.click.aliexpress.com/e/b4zeE00g
Warto też skorzystać z kodu dostępnego na forum telchina w temacie z oficjalnym suportem sklepu na Polskę, Dzięki niemu dostaniemy darmowe akcesoria.
HK Goldway Opinie, promocje, wsparcie, pomoc
PODSUMOWANIE
Xiaomi Mi8 to technicznie bardzo dobry telefon który z powodzeniem może konkurować z tańszymi flagowcami dostępnymi obecnie na rynku. Smartfon ma wiele atutów jak świetny ekran AMOLED, z dużym kontrastem, doskonałą czernią i wysoką jasnością. Urządzenie wyposażono w najnowsze podzespoły. Procesor snapdragon 845, bardzo szybka pamięć wewnętrzna o dostatecznej pojemności sprawiają że telefon jest niebywale szybki. Bardzo dobrze działa odblokowanie telefonu skanem twarzy. Warto też podkreślić że zdjęcia z modelu na model są coraz lepszej jakości, i w swojej klasie cenowej już nie ustępują konkurencji.
Xiaomi Mi 8 posiada baterie o niewielkiej pojemności która spisuje się wystarczająco dobrze.
Jest też kilka wad o których warto wiedzieć. Dla części z was wadą będzie wygląd przypominający Iphone X, duże wycięcie w wyświetlaczu zasłania obszar na powiadomienia.
Pomimo, że to dualsim, to nie rozbudujemy pamięci wewnętrznej. Telefon nie posiada też złącza jack 3.5 mm, i to powoli norma wśród flagowców.
Tak jak większość telefonów Xiaomi tak i ten nie obsługuje bezprzewodowego ładowania, telefon nie jest też wodoodporny.
Xiaomi Mi 8 jest jednym z najlepszych telefonów w swojej klasie cenowej, jeżeli nie przeszkadzają ci wyżej wymienione wady, do zdecydowanie warto go kupić.
OCENA
Budowa i wygląd: 9
Ekran: 9
Wyposażenie: 8
Kamera: 9
Bateria:7
Cena: 9
OCENA KOŃCOWA 8.5/10
Na PLUS
Ekran
Aparat
Wydajność
GPS
Odblokowanie twarzą
Na MINUS
Brak złącza jack 3.5 mm
Brak slotu kart microSD
Notch zasłaniający powiadomienia
Brak bezprzewodowego ładowania
Brak wodoodporności
[…] Aplikacje dobrze radzą sobie z wycięciem w ekranie, sprytnie dobierając tło w okolicy zegara, baterii i sieci do kolorów aplikacji. Niestety wycięcie w ekranie powoduje w konsekwencji brak miejsca na wyświetlanie powiadomień, dokładnie tak samo jak w testowanym Xiaomi Mi6 […]