Recenzja Cubot X16S, Test szklanego telefonu.

Recenzja Cubot X16S, Test szklanego telefonu.

Cubot zaczął produkować telefony wcześniej niż Xiaomi, lecz nadal pozostaje średnim chińskim graczem na rynku mobilnym. Testowałem wiele telefonów Cubot, w tym roku były to modele Cubot X17,X15 i Cubot H2. Jedne były bardziej udane inne mniej. Marka ta jest oficjalnie sprzedawana przez polskie sieci handlowe ,więc zainteresowanie telefonami tego producenta szybko rośnie. Sprawdźmy zatem najnowsze dzieło chińskich inżynierów, Cubot X16S.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Ekran: 5.0”, HD (1280 x 720 pikseli), IPS;
Procesor: MediaTek MT6735, 4-rdzeniowy (ARM Cortex-A53) o taktowaniu 1.3 GHz, 64-bitowy;
RAM: 3 GB;
Pamięć wbudowana: 16 GB, możliwość rozbudowy do 128 GB
Aparat: 8 MP (interpolacja do 13 MP), podwójna dioda doświetlająca LED;
Kamera: 5 MP (interpolacja do 8MP);
Akumulator: 2700 mAh;
Komunikacja: modem LTE, hybrydowy slot kart SIM;
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
Wymiary: 143.5 x 69.4 x 7 mm;
Kamera:167 g.

RECENZJA WIDEO

 

W PUDEŁKU
Pudło niczym nie różni się wyglądem i zawartością od poprzednio testowanych modeli.
Pudełko ma brązowo złotą kolorystykę, po zdjęciu górnej pokrywy naszym oczom ukaże się telefon, przeźroczyste etui, instrukcja obsługi i folia ochronna na ekran.
Poniżej mamy drugie dno, po otwarciu którego widzimy dwa kolejne otwierane kartoniki.
W większym kartonie znajdował się kabel USB i klucz do tacy kart, a w mniejszej przegródce znajdowała się ładowarka USB przystosowana do gniazdek europejskich.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek

BUDOWA
Pomimo niskiej ceny urządzenie zbudowane jest ze szkła i metalu co zazwyczaj oferowane było w droższym telefonach renomowanych producentów. Na przednim panelu u góry widać obiektyw kamery, głośnik oraz czujniki światła światła i zbliżeniowy, brak niestety diody powiadomień.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Pod 5 calowym ekranem znajdują się przyciski nawigacyjne androida, w srebrnym kolorze dobrze odbijającym światło. Tu też brak podświetlenia.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Dookoła telefony biegnie metalowa ramka,przycisk załączania i hybrydowa taca SIM znajdują się na prawej krawędzi.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Z lewej strony widzimy przycisk regulacji głośności.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

U góry tradycyjnie znajduje się Jack 3.5mm
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Zaś w dolnej części mamy gniazdo microUSB oraz mikrofon. Na dolnej oraz prawej stronie ramki widoczne są łączniki z białego tworzywa.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Tylna pokrywa jest niezdejmowalna i wykonana została ze szkła. W lewym górnym rogu znajduje się obiektyw 13 megapikselowej kamery oraz dioda doświetlająca LED.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Dolny lewy róg kryje niewielki grill maskujący głośnik.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

Sam telefon jest stosunkowo ciężki, wraz z dołączonym do zestawu Etui waży 183 gramy. Jest za to bardzo smukły, mierzy jedynie 7 mm grubości. Całość dobrze leży w dłoni, niestety tylne czarne szklane plecy łatwo się palcują.

EKRAN
Telefon posiada 5 calowy wyświetlacz o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), w technologi IPS. Wyświetlacz cechuje się soczystym, dosyć ostrym i jasnym obrazem. Kąty widzenia są na bardzo dobrym poziomie, jednak można dostrzec degradację kolorów w zależności z której strony patrzymy na ekran. Maksymalna jasność pozwala na komfortowe korzystanie w słoneczne dni, wyświetlacz jest znacznie jaśniejszy niż np. w Lenovo K5 Note, wypada też lepiej niż większość telefonów Xiaomi REDMI. Minimalny poziom jasności również jest odpowiedni, telefon nie będzie nas ślepił w nocy.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1200 x 800)Obrazek

SYSTEM
Smartfon Cubot X16S podobnie jak większość obecnie wydawanych chińskich telefonów pracuje pod kontrolą najnowszego Androida 6.0 Marshmallow. Dzięki temu system będzie przez dłuższy czas aktualny. Możliwe, że nie zobaczymy na tym telefonie kolejne wersji androida, ponieważ w przypadku telefonów z procesorem MediaTek są problemy z dostępem do kodów źródłowych, co utrudnia życie chińskim producentom i niezależnym grupom programistów.

W androidzie 6 przebudowano szufladę z narzędziami. Skróty do nich nie są już umieszczane na kolejnych kartach przewijanych w poziomie, wszystkie aplikacje znajdują się na jednej liście przewijanej w pionie. Jest to rozwiązane znane z listy kontaktów: po dłuższym przytrzymaniu bocznego paska przewijania wyświetla się ikonka z literą alfabetu, na którą zaczynają się nazwy programów w danym miejscu listy.

System pozwala na personalizację menu z przełącznikami, można też określić, które funkcje systemowe mogą wyświetlać swoje ikonki na górnej belce powiadomień.
W tym celu należy przytrzymać koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu szuflady powiadomień i w ustawieniach systemowych pojawia się następne menu: Kalibrator Systemu UI.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 720 x 1280)Obrazek

W Marshmallow mamy duże zmiany związane z uprawnieniami aplikacji. System pyta nas o pozwolenie na poszczególne działania dopiero za pierwszym razem, gdy jakaś aplikacja będzie potrzebował dostępu do naszej tożsamości, wiadomości, galerii czy mikrofonu.
System pozwala też na bardzo szybkie pobieranie plików, łącząc transmisje 4G i WiFi, funkcja ta nazywa się „turbopobieranie”.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Obrazek

Spolszczenie systemu wynosi ponad 90%, jak zwykle po angielsku są ustawienia odpowiedzialne za gesty wykonywane na wygaszonym ekranie. Telefon można wybudzić podwójnym tąpnięciem w ekran lub pisząc na ekranie jakiś symbol; uruchomimy zdefiniowaną wcześniej aplikację.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

WYDAJNOŚĆ
Producent zdecydował się wyposażyć telefon w tajwański procesor Mediatek MT6735A o taktowaniu 1.3GHz. Jest to bardzo popularny procesor wśród chińskich producentów, posiada go też Cubot X17 którego testowałem wcześniej. Zapewne wydaje się wam, że tak niskie taktowanie spowoduje masę przycięć, lagów i innych problemów z płynnością. Nic bardziej mylnego, przez 3 tygodnie testów telefon ani razu się nie zawiesił, nie zabił żadnej aplikacji. 3GB pamięci RAM sprawia, że telefon działa nadspodziewanie płynnie, otwarcie wielu zakładek w przeglądarce, czy też uruchomienia wielu aplikacji nie powoduje zadyszki. Słabo natomiast telefon wypada w syntetycznych testach w benchmarkach. W popularnym antutu telefon osiągnął jedynie 32250 punktów, ale nie należy się tym przejmować.
Można powiedzieć że Cubot X16S nie jest przeznaczony dla zapalonych graczy.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

KAMERA
Aplikacja kamery nie została wzbogacona o dodatki producenta, jest ona w czystej podstawowej wersji znanej z innych chińskich telefonów.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 450 x 800)Obrazek
Sam aparat dostarczy dobre zdjęcia w świetle dziennym. Kolory są prawidłowo odwzorowane, brak różowych plam po środku.
Poniżej kilka próbek zdjęć wykonanych telefonem Cubot X16S
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 4160 x 3120)Obrazek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1066 x 800)Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

ObrazekObrazekObrazek

ObrazekObrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Tradycyjnie już słabiej wypadają zdjęcia przy sztucznym oświetleniu lub bez doświetlenia lampy LED. Algorytm redukcji szumów w tym telefonie wypada dosyć dobrze, zdjęcia robione w ciemności z użyciem lampy doświetlającej LED wyszły lepiej niż mogłem się spodziewać.

Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1066 x 800)Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

ŁĄCZNOŚĆ
Cubot X16S jest telefonem ze wsparciem dual SIM, niestety jest to hybrydowe gniazdo kart, możemy zamontować dwie karty SIM  lub jedną SIM i kartę pamięci microSD. Telefon obsługuje wszystkie częstotliwości polskich operatorów, w tym LTE na częstotliwości 800MHz oraz 3G 900MHz. Nie ma też problemów z jakością połączeń. Mieszkańcy odległych peryferyjnych miejscowości nie będą mieli kłopotów z zasięgiem. Wi-Fi sprawuje się poprawnie, jest dosyć czułe.

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

LOKALIZACJA
Procesory mediatek mają wśród polskich internautów opinie słabych pod względem dokładności lokalizowania i stabilności sygnału. Jednak z moich obserwacji wynika, że obecnie GPS w chipach MTK jest często znacznie precyzyjniejszy niż np. w telefonach ze snapdragonem. Mam tu na myśli np. telefony Xiaomi ze snapdragonem, które precyzją lokalizacji nie powalają. Nie wiem na ile to zasługa producentów telefonów, a w jaki stopniu odpowiada za to procesor, ale twierdzenie o słabym GPS w telefonach z mediatekiem można już między bajki włożyć. Cubot X16S błyskawicznie wykrywa satelity amerykańskiego systemu GPS oraz rosyjskiego Glonass.
Precyzja lokalizowania jest na dobrym poziomie, błąd nie przekracza 4 metrów.
Obrazek Obrazek Obrazek

BATERIA
Cubot X16 oferuje baterię o przyzwoitej pojemności 2700 mAh. Urządzenie posiada 5 calowy wyświetlacz w rozdzielczości HD, który teoretycznie nie powinien mieć dużego apetyty na energię. Ale deklaracje producenta to jedno, a faktyczny czas pracy na baterii to już inna kwestia. Jak zwykle poddałem telefon testowi polegającemu na odtwarzaniu materiałów a z Youtube przy maksymalnej jasności ekranu i maksymalnej głośności. X16 pracował przez 4 godziny i 50 minut. Jest przyzwoicie.

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefony Cubot są już dostępne w polskiej sieci sklepów,  jednak na próżno tam szukać modelu X16S. Może kiedyś ta nowość zawita do polskich sklepów, tymczasem telefon można kupić w popularnym w Polsce sklepie Gearbest.com, aktualnie telefon kosztuje 105. 99$ (405zł)  a ceny pozostałych telefonów marki Cubot można sprawdzić  TU.

Recenzja Cubot X16S, Test szklanego telefonu.

PODSUMOWANIE
CUBOT X16S to urządzenie dla osób, które poszukują taniego, stylowego telefonu z dobrym aparatem. Telefon oferuje też płynną pracę dzięki 3GB pamięci RAM oraz najnowszemu androidowi 6. Telefon obsługuje wszystkie polskie sieci i częstotliwości w tym LTE 800MHz

PLUS
Cena
Czysty Android 6

MINUS
Brak diody powiadomień
Brak podświetlenia przycisków.

OCENA
Budowa i wygląd: 8
Ekran: 7
Wyposażenie: 8
Kamera: 7
Bateria: 7
Cena: 8

OCENA KOŃCOWA 7.5/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] wszystkie polskie pasma LTE (1/3/7/20 )16 GB pamięci na aplikacje. Smartfon podobnie jak Cubot X16S którego recenzję przeczytacie TU, posiada 8-megapikselowy aparat z tyłu, który bęc może tak jak poprzednik, będzie robił […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x