Recenzja, test Xiaomi MiBand 2.
Recenzja, test Xiaomi MiBand 2.
Od kilku lat panuje moda na aktywność fizyczna, co niezmiernie ciszy.
Czołowi producenci elektroniki użytkowej idąc za panującym trendem próbują produkować różnego typu inteligentne zegarki z funkcjami zdrowotnościowymi. W sprzedaży są też inteligentne opaski które są znacznie tańsze, ale są w stanie zaoferować nam funkcje monitorowania naszej aktywności fizycznej i doskonale się sprawdzają jako narzędzie do powiadomień. Wśród producentów opasek renomę wyrobiło sobie Xiaomi, które właśnie wypuściło na rynek już trzeciego MiBanda.
Spis Treści
- WSTĘP
- SPECYFIKACJA
- RECENZJA WIDEO
- W PUDEŁKU
- BUDOWA
- OPROGRAMOWANIE MiFit
- KROKOMIERZ
- PULSOMETR
- MONITOR SNU
- ALARM BEZCZYNNOŚCI
- BUDZIK
- BATERIA
- DOSTĘPNOŚĆ I CENA
- PODSUMOWANIE
WSTĘP
MiBand od Xiaomi przeżył prawdziwą ewolucję, pierwsza wersja liczyła kroki , kalorie, analizowała fazy snu i służyła do powiadomień za pomocą wibracji, ewentualnie pulsujących trzech diod. Dosyć szybko na rynku pojawiła się ulepszona wersja, MiBand 1S którego test możecie przeczytać na blogu gadzet.telchina.pl. 1S został wzbogacony o funkcję pomiaru tętna (pulsu)
Od kilku dni dostępna jest druga generacja opaski fitnes, MiBand 2 która wzbogacona została o wyświetlacz.
Smartbandy służą przede wszystkim do rejestrowania naszej aktywności fizycznej. Opaska jest urządzeniem, które liczy nasze kroki, spalone kalorie, tętno, przebyty dystans itp.Tanie opaski nie posiadają wyświetlacza, najczęściej są to diody służące do powiadomień. Smartbandy, charakteryzują się długim czasem pracy na jednym ładowaniu baterii, natomiast smartwatch pracuje od jednego do pięciu dni na ładowaniu.
Moją opaskę posiadam ze sklepu gearbest gdzie obecnie kosztuje 43 dolary.
Co zatem kupić, smartband czy smartwatch?
SPECYFIKACJA
Bluetooth 4.0
Wodoodporna IP67
Wyświetlacz: OLED
Kompatybilna z: Android 4.4 / iOS 7.0 i wyższe
Bateria: 70mAh
RECENZJA WIDEO
W PUDEŁKU
W małym, szarym kartoniku znajdowały się; Mi Band,
czarny, gumowy pasek, który jest nieco dłuższy niż w poprzednich wersjach, ma też mniejsze dziureczki, a klips do zapinania wygląda dokładnie tak jak jedyny przycisk na przednim panelu.
Kształt pastylki uległ zmianie, jest ona większa, ale gumowe mocowanie paska jest stosunkowo płytkie, przez co pastylka może wypadać z paska po kilku miesiącach używania.
kabelek do ładowania
oraz instrukcja obsługi napisana w języku chińskim.
BUDOWA
Samo urządzenie ma wymiary 40.3mmm x 15.7mm x 10.5mm. Posiada jeden pojemnościowy przycisk, do ładowania służą 2 piny na krótszym boku, na górze mamy pokrywę za szkła pod która kryje się monochromatyczny wyświetlacz, na którym prezentowany obraz w pełnym słońcu jest słabo widoczny.
W górnej części mamy wyświetlacz który poinformuje nas o aktualnym czasie, ilości przebytych kroków, przebytym dystansie, o stanie naładowania baterii, i o nadchodzącym połączeniu , SMS i innych powiadomieniach.
Dół urządzenia wykonany jest z tworzywa, w jego środkowej części ulokowano oko czujnika do pomiaru tętna który nieco różni się od swojego poprzednika.
Opaska ma 24cm długości, zaś użyteczny obwód wynosi 22cm, czyli jest o około 1 centymetr dłuższa niż poprzednia wersja.
Sam pasek jest wykonany z gumy, miejmy nadzieję ze tym rzem lepszej jakości i po kilku miesiącach noszenia nie będą widoczne śladu używania. Opaska jest o 2 mm szersza niż w 1S.
Aby naładować urządzenie, należy wyjąć je z gumowego paska i wsunąć do stacji dokującej zakończonej złączem USB, które można podłączyć do ładowarki telefonicznej lub do gniazda USB komputera.
ładowarka nie jest kompatybilna z poprzednimi opaskami MiBand.
Opaska posiada normę IP 67, co gwarantuje że zanurzenie do 1m głębokości przez 30 minut jej nie zaszkodzi, kurz i pył też nie są jej straszne.
OPROGRAMOWANIE MiFit
Do opaski niezbędne jest oprogramowanie do telefonu, Mi Fit, można je pobrać ze sklepu play lub z serwerów producenta po zeskanowaniu kodu QR. W sklepie play jest już polskojęzyczna wersja MiFit 2
Po zainstalowaniu aplikacji, musimy przejść proces rejestracji. Następnie musimy sparować oba urządzenia. Na szczęście w tym wypadku przebiega to bezproblemowo, do minuty oprogramowanie wykryje opaskę pod warunkiem że jest naładowana.
W dalszej kolejności musimy stworzyć swój indywidualny profil, podając wagę, wzrost i planowaną dzienna ilość kroków.
KROKOMIERZ
Opaska Mi Band na podstawie naszej wagi i wzrostu, licząc nasze kroki, przelicza je na dystans i spalone kalorie. Niestety opaska ma tendencję do niedokładnego zliczanie kroków. Z moich obserwacji i porównań z odczytem ze smartwatcha No.1 D5 wynika że opaska nalicza około 10% kroków więcej niż realnie zrobiliśmy. Mówiąc inaczej, nie tylko spacery nabijają nam ilość kroków, siedząc w biurze też możesz nabić co nieco na swoje konto. Ale pomimo wszystko wydaje mi się że jest znacznie lepiej niż w poprzednich wersjach.
Aplikacja pokazuje wszystkie aktywnie spędzone chwile, możemy też sprawdzić aktywność z poprzednich dni, tygodni, a nawet miesięcy.
PULSOMETR
Pulsometr radzi sobie lepiej niż w poprzedniej wersji, ale należy pamiętać że nie jest to urządzenie medyczne, a pomiary są czysto orientacyjne.
Niektóre wersje MiFit oferują funkcję „trening” która umożliwia ciągły pomiar pulsu. W aplikacji można ustawić graniczne wartości pulsu podczas treningu, gdy osiągniemy maksymalna wartość, opaska wibruje dwa razy. Mi Fit śledzi też pokonany dystans za pomocą GPS, co pozwoli zrezygnować z endomondo.
MONITOR SNU
Opaska monitoruje też nasz organizm gdy po całodziennym wysiłku fizycznym chcemy odpocząć, kładąc się do snu.
Nie musimy tej funkcji włączać, miband 2 sam rozpozna kiedy spaliśmy snem twardym, a kiedy płytkim. Aplikacja zarejestruje na wykresie słupkowym sen twardy w kolorze niebieskim, to te wyższe słupki, sen płytki oznaczono w kolorze szarym, zaś przerwy w śnie na czerwono.
Aplikacja pozwala nam na przeglądanie historii naszego snu, możemy też sprawdzić średni tygodniowy czas snu, z podziałem na płytki i głęboki.
ALARM BEZCZYNNOŚCI
Ta funkcja przyda się szczególnie osobom wykonującym prace biurowe i graczom komputerowym. Aplikacja przypomni nam że mamy odejść od biurka i się przewietrzyć po określonym wcześniej czasie, np. co 90minut.
POWIADOMIENIA
Opaska bardzo dobrze wywiązuje się z funkcji powiadomień. Nie trzeba już korzystać z aplikacji Mi Band Notify V2.
Należy wymienić powiadomienie o połączeniu telefonicznym (po trzecim sygnale lub później) Opaska zadrży i zaświeci się symbol telefonu.
Podobnie będzie jak otrzymamy wiadomość SMS, czy też powiadomienie z facebooka, wtedy na wyświetlaczu zobaczymy symbol APP
Opaska może przekazywać powiadomienia z pięciu wybranych aplikacji
Możemy też ustawić sobie powiadomienie o osiągniętym celu np 8000 kroków, opaska będzie wibrować.
Warto też dodać że gestem spoglądania na zegarek uaktywniamy wyświetlanie godziny na wyświetlaczu – można tą opcję wyłączyć w ustawieniach.
BUDZIK
Zapewne zastanawiasz się czy wibrująca na ręku opaska jest w stanie Cię obudzić . Robi to w moim przypadku bardzo skutecznie, oczywiście znajdą się osoby których nic nie ruszy, ale myślę że większość z nas zostanie obudzona za pomocą drgań.
Budzik można programować za pomocą aplikacji w smartfonie w trybie dziennym lub tygodniowym, lub wybierając dowolne dni tygodnia.
Ja nastawiam alarm na minute przed budzikiem smartfona, to pozwala się obudzić przed głośnym budzikiem, nie budząc w ten sposób żony.
Obecnie aplikacja nie obsługuje inteligentnego budzenia, mi tego nie brakuje ponieważ moim zdaniem lepiej pospać ile tylko można, a nie budzić się o 4.30 rano, bo akurat jesteśmy w płytkim śnie.
Odblokowanie telefonu
Androida od wersji 5.0 oferuje nam funkcję Smart Lock. Pozwala ona odblokować smartfon z pominięciem skanowania odcisku palca, wpisywania hasła, pinu czy wzoru. Wystarczy że w pobliżu znajduje się zaufane urządzanie Bluetooth,w naszym przypadku będzie to Mi Band 2. Gdy oddalimy się od telefonu o kilkanaście metrów, automatycznie zostanie zablokowany smartfon.
BATERIA
Mi Band 1S miał tylko 45 mAh, co pozwalało mu pracować nawet 4 tygodnie na jednym ładowaniu. MiBand 2 ma jednak wyświetlacz który jest najbardziej energochłonną częścią opaski i pomimo zastosowanie baterii o pojemności 70mAh czas pracy jest znacznie krótszy, po tygodniu poziom naładowania baterii wskazuje 45%. W normalnym użytkowaniu powinniśmy opaskę ładować najczęściej co dwa tygodnie.
DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Opaskę najlepiej kupić w sprawdzonych chińskich sklepach,aby nie dostac podróbki które już od dawna są na rynku. Moja opaska pochodzi ze sklepu Gearbest gdzie obecnie kosztuje 17,99$ $ z Kuponem: GBPL7
Recenzja, test Xiaomi MiBand 2.
PODSUMOWANIE
Muszę stwierdzić że miBand 2 jest znaczne bardziej funkcjonalny niż jego poprzednie wersje, poprawiono też znacznie dokładność pomiarów. Z podstawowych funkcji można skorzystać bez potrzeby uruchamiania telefonu, co jest ogromną zaletą i dużym krokiem w przód. Opaska będzie doskonałym narzędziem dla wszystkich którzy dbają o swoja kondycję fizyczną i uprawiają sport niekoniecznie wyczynowo. Rozbudowana aplikacja pozwala na śledzenie naszych osiągnięć, monitorowanie akcji serca, zliczanie spalonych kalorii, mierzy też liczbę kroków i przebyty dystans, może też współpracować z innymi aplikacjami jak google fit, a także obudzi nas do pracy. Oczywiście należy pamiętać o funkcji powiadomień, z której opaska wywiązuje się doskonale. MiBand ma też kilka wad. W upalne dni jej gumowy pasek będzie nam przeszkadzał i będziemy chcieli ją zdjąć jak najszybciej. Nie wygląda też tak elegancko jak Smartwatche, niektóre w niewiele większej cenie oferują większą funkcjonalność.
ZALETY:
Wyświetlacz
Funkcje monitorujące sen i aktywność fizyczną
MINUS
Cena
Bardzo interesująca recenzja, temat prawie wyczerpany. Mam tylko pytanie, co do mierzenia dystansu – czy opaska nadaje się na rower? Czy wyniki są wiarygodne? Z góry dziękuję za odpowiedź!
Na rower nie, ona liczy kroki.
jest naprawdę wiele innych aplikacji na Androida do obslugi Mi band 2. Warto je przetestować, bo posiadają znacznie więcej funkcji i metod niż oficjalna Mi Fit. Sprawdzcie sobie 🙂
W jednej aplikacji dodatkowej jest opcja rower jak sie zaplaci 12,35zl czy jakos tak a kroki podczas balsamowania ciala nabija mi ok 200krokow hahaha
Pracujesz w kostnicy?:)
Fajna recenzja, dzięki!
Co do własnej opinii co byś polecił bardziej MiBand 2 czy No.1 D5? Bo stoję przed wyborem i myślałem nad tymi modelami.
wybrał bym D5, ma funkcjonalność telefonu, zainstalujesz co chcesz, np endomondo, zadzwonisz z zegarka, napiszesz SMS i nie potrzebujesz do tego sparowanego telefonu
odpakowałem własnie opaskę mi band 2 – sparowałem mi fitem i przestała zliczać kroki, mierzy tętno ale nie działa zliczanie kroków. Macie jakiś pomysł ?
telefon to xiaomi redmi note 3 pro 3/32GB… z miui 7
Mam to samo. Również dziś parowania po raz pierwszy. Po rozpakowaniu działało. Po sprawowaniu już nie…
problem rozwiązany – aktualizacja aplikacji MiFit do wersji 2.1.4 ze strony producenta (Google Play jest 2.0.0).
Zarówno Mi Band 2 jaki starsza Mi Band 1S dostały aktualizacje firmware.
po zabiegu krokomierz w MiB2 działa.
wersja 2.1.4 jest również po Polsku, i ma opcję wspierającą bieganie z wykorzystaniem GPS i pulsometru, nie ma synchronizacji z Google Fit.
pozdr
Moim zdaniem to nie recenzja. To po prostu opis produktu.
a czego w niej brakuje, nie znalazłem bardziej wyczerpującej. Nie wspominając że niektóre wprowadzają wręcz w błąd, oglądałem i czytałem inne recenzje gdzie twierdzono że wyświetlacz jest świetny, że szkło się nie rysuje itp. Tu bardzo obiektywnie napisano prawdę.
[…] w złotym kolorze może nie być dobrym wyborem. Część osób woli gumowy prosty pasek jak w opasce miBand 2 którą wcześniej testowałem. Muszę przyznać że jakość wykonania zaskoczyła mnie na plus, koperta idealnie dolega do […]
[…] tysięcy produktów można znaleźć takie atrakcje jak opaska Xiaomi Mi Band 2 za […]
Dlaczego nikt nie napisał, że pomiary tętna z Mi Band 2 są fatalne? Żeby opaska podała w miarę dokładny odczyt trzeba trzymać rękę nieruchomo :/ Totalny absurd, bo gdy biegam muszę się zatrzymać, odpowiednio ułożyć rękę (nadgarstek na wysokości serca) i czekać.. czekać… czekać…. Choć mogę się nie doczekać, bo z niewiadomych przyczyn opaska czasami po prostu wyświetla BŁĄD pomiaru. Szczególnie kiedy pada, albo kiedy jest zimno. Włączenie opcji ciągłego pomiaru w aplikacji dedykowanej, też sprawy nie załatwia bo wyniki są po prostu szalone i ni jak nie pokrywają się z rzeczywistością. Osobiście jestem opaską zawiedziona. Teraz przymierzam się do… Czytaj więcej »
i tu sie mylisz koleżanko
po czym poznać podróbki?? nie chce kupować na aliexpres bo długo trzeba czekać. Wole allegro.
[…] nasza płeć, wagę i wzrost. Dokładność pomiaru kroków nie odbiega od urządzeń typu Xiaomi miband 2, jednak zegarek potrafi doliczyć nam kilka […]
Xiaomi Mi Band 2 Cena17.99$ Kupon GBPL7 https://goo.gl/t1OSGM
[…] Na końcu znajduje się nierdzewny zaczep, zaś sam pasek ma wiele dziurek, dzięki temu opaska będzie doskonale leżała na nadgarstkach dzieci jak i bardzo umięśnionych osób. Pasek jest dłuższy niż w Xiaomi Mi Band 2 […]
[…] FUNKCJE Smartwatch No.1 G8 ma zainstalowane wiele aplikacji fitness . Oprócz krokomierza , zegarek posiada również możliwość pomiaru tętna, monitor snu, przypomnienie o braku ruchu, wykrywanie promieniowania UV i co mnie najbardziej zaskoczyło – Pomiar ciśnienia krwi. Myślałem nawet że to tylko chwyt marketingowy, ale zrobiłem kilkukrotne porównanie pomiarów u kilku osób i były one różne u poszczególnych osób, a porównywalne przy kolejnych pomiarach dla tej samej osoby. Oczywiście nie można tych pomiarów traktować jako medyczne, ale jako orientacyjne mogą nam być bardzo pomocne i pomóc nam monitorować stan organizmu. Krokomierz też nie jest super dokładny, ma chyba większy… Czytaj więcej »
[…] BANDHK (Recenzja) […]
[…] firmy która specjalizuje się w produkcji urządzeń ubieralnych. Firma była producentem opaski Mi Band i wszystkie kolejne opaski sygnowane logo Xiaomi też będą tam powstawały. Jednak zegarek […]