Recenzja Doogee Y300, Test telefonu ze szkła i aluminium.

Recenzja Doogee Y300, Test telefonu ze szkła i aluminium.

 

Doogee Y300 TEST
Doogee Y300 TEST

Dawno już nie testowałem telefonów Doogee. Przypomnę tylko że jest to marka która specjalizuje się w produkcji telefonów budżetowych i ze średniej półki, przeznaczonych na rynek Europejski, zwłaszcza na Hiszpański. Dziś przetestujemy Doogee Y300. Mało jest tanich telefonów które robią efekt WOW, Y300 jest właśnie takim urządzeniem które jest niezwykle smukłe, a zbudowany jest ze szkła i metalu.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)

Spis Treści

SPECYFIKACJA
Wyświetlacz: 5.0-calowa matryca IPS o rozdzielczości HD (1280 x 720 pikseli), szkło 2.5D
Procesor: MediaTek MT6735P, 4-rdzenie (ARM Cortex-A53) o taktowaniu 1.0 GHz, 64-bitowa architektura
RAM:2 GB,
Pamięć: 32GB, możliwość rozbudowy o kolejne 32GB poprzez czytnik microSD,
Kamera:5 Mpx, interpolowqany do 8 Mpx,
Aparat:8 Mpx, dioda LED, interpolowany do 13 Mpx, Sony IMX219, przysłona F/2.0,
Akumulator: 2200 mAh,
System: Google Android 6.0 Marshmallow,
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz

W PUDEŁKU
Telefon znajdował się w niebieskim pudełku, w drugim kartonie znajdowały się wszystkie akcesoria dodane przez producenta, a zestaw jest bogaty i zawiera Etui, słuchawki, folię ochronną na ekran, ściereczkę, ładowarkę z wtykiem europejskim, kamel USB i klucz do tacy sim oraz adapter do kart nano.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

BUDOWA
Wygląd telefonu często odgrywa decydującą role przy wyborze telefonu. Doogee Y300 na tej płaszczyźnie bardzo się wyróżnia, rzadko spotykam telefony klasy średniej i budżetowej o tak doskonałej budowie.Wszystkie elementy są idealnie spasowane, nie ma żadnych luzów, nic nie skrzypi, budowa jest na najwyższym poziomie. Telefon robi efekt WOW.

Przód i tył telefonu pokryty jest hartowanym szkłem Corning Gorilla Glass , zaś boki otacza aluminiowa rama zaokrąglona na bokach.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Na przednim panelu umieszczono obiektyw kamery, diodę powiadomień, głośnik oraz czujniki światła i zbliżeniowy.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Doogee Y300

Smartfon nie ma pojemnościowych przycisków nawigacyjnych, są one wyświetlane na 5 calowym ekranie. Stosunek powierzchni ekranu do frontowego panelu wynosi 84%.

Na tylnym panelu ulokowano obiektyw 8 megapikselowej kamery interpolowanej do 13MP, która wspomagana jest przez diodę doświetlającą LED. Niestety kamera znajduje się w rogu urządzenie, przez co można ją zasłonić podczas robienia zdjęć.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

W dolnej części znajduje się jedynie logo DOOGEE
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Aluminiowa ramka jest łączona w dolnej części plastikowymi elementami, co wygląda bardzo dobrze. W dolnej części ramki ulokowano podwójny grill maskujący jeden głośnik, po środku znajduje się gniazdo microUSB, a obok niego mikrofon.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

W górnej części znajduje się gniazdo Jack 3.5mm.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Doogee Y300 TEST

Na lewej stronie umieszczono przyciski zmiany głośności i przycisk załączania.
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Po prawej stronie kryje się taca kart.Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1279 x 853)Obrazek

Telefon jest bardzo smukły, mierzy 7.1 mm grubości i waży 145 gramów. Urządzenie jest podatne na palcowanie, zaś zaokrąglone boki powodują, że trzeba telefon solidnie trzymać w dłoni, aby się nie wyślizgnął.

EKRAN
Doogee Y300 posiada 5-calowy ekran IPS o rozdzielczości 1280 × 720. Rozdzielczość HD w 5-calowych telefonach klasy średniej, jest jak najbardziej dopuszczalna, powinno to przynieść efekt w postaci dłuższego czasu pracy na baterii, ale o tym później.
Kąty widzenia są bardzo dobre, kontrast jest odpowiedni, Kolory są bardzo żywe. degradacja kolorów jest prawie niezauważalna. Maksymalny poziom jasności pozwoli nam w słoneczny dzień na korzystanie z telefonu, zaś minimalne nie jest tak dobry jak w telefonach Xiaomi Redmi, ale da się w nocy korzystać z telefonu. Wyświetlacz jest zabezpieczony hartowanym szkłem Gorilla Glass. Doogee Y300 ma doskonały stosunek powierzchni ekranu do wielkości telefonu, ekran zajmuje ponad 80% powierzchni.

TEST KAMERY
Magia liczb wśród chińskich producentów jest ogromna, sztuczne podbijanie rozdzielczości kamery wśród mniejszych chińskich producentów telefonów to niemal standard. Nie inaczej jest tym razem. Obydwie kamery mają interpolowana rozdzielczość, przednia z 5 na 8MP, zaś główna z 8MP na 13megapikseli. Poza marketingowym znaczeniem nie ma to większego wpływu na jakość zdjęć, a jedynie powiększa ich rozmiar i zapycha niepotrzebnie pamięć telefonu. Pomimo tego telefon w swojej klasie cenowej pod względem zdjęć wypada nie najgorzej. Zdjęcia odzwierciedlają naturalne kolory, ilość widocznych szczegółów jest na średnim poziomie. Za zdjęcia odpowiedzialny jest sensor SONY IMX219.

Poniżej kilka przykładowych próbek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 1280 x 720)Obrazek
Przybliż (rzeczywiste wymiary: 4096 x 2304)Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Podczas fotografowania zaciemnionych miejsc widocznych jest wiele szumów. Lampa błyskowa spisuje się dobrze, ale tylko na krótkich odległościach.
Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Przednia kamera o rozdzielczości 5 megapikseli pozwoli na zrobienie zdjęcia na fejsa, tak jak w przypadku głównej kamerki jest to średni poziom jakości.
Obrazek Obrazek

Film nakręcony z głównego aparatu ma rozdzielczość 1080p i jest renderowane przy 30fps.

Aplikacja aparatu nie oferuje niczego poza tym co standardowo oferuje android. Z lewej strony możemy wysunąć różne filtry.

SYSTEM
Wiele chińskich producentów budżetowych smartfonów wydawało telefony pracujące na starszej wersji systemu operacyjnego Android. Doogee Y300 jest jednym z nielicznych tanich telefonów, który działa pod kontrolą najnowszego Androida 6.0 Marshmallow. Dzięki temu system będzie przez dłuższy czas aktualny, a zmiana na kolejną wersje w przypadku telefonów z procesorem MediaTek przebiega zawsze opornie, ponieważ firma nie kwapi się z udostępnianiem kodów źródłowych dla deweloperów.

W androidzie 6 przebudowano szufladę z narzędziami. Skróty do nich nie są już umieszczane na kolejnych kartach przewijanych w poziomie, wszystkie aplikacje znajdują się na jednej liście przewijanej w pionie. Jest to rozwiązane znane z listy kontaktów: po dłuższym przytrzymaniu bocznego paska przewijania wyświetla się ikonka z literą alfabetu, na którą zaczynają się nazwy programów w danym miejscu listy.

System pozwala na personalizację menu z przełącznikami, można też określić które funkcje systemowe mogą wyświetlać swoje ikonki na górnej belce powiadomień.
W tym celu należy przytrzymać koło zębate znajdujące się w prawym górnym rogu szuflady powiadomień w ustawieniach systemowych pojawia się następne menu: Kalibrator Systemu UI.

W Marshmallow mamy duże zmiany związane z uprawnieniami aplikacji. System pyta nas o pozwolenie na poszczególne działania dopiero za pierwszym razem, gdy jakaś aplikacja będzie potrzebował dostępu do naszej tożsamości, wiadomości, galerii czy mikrofonu.

Kolejną niespodzianką jest to że kartę pamięci po sformatowaniu system potraktuje jak pamięć wewnętrzną , czyli w tym przypadku możemy mieć w sumie 64GB pamięci wewnętrznej (32GB system + 32GB karta microSD)
System jest spolszczony w około 90%, tradycyjnie już po angielsku są ustawienia związane z obsługą gestów.
System pozwala też na bardzo szybkie pobieranie plików, łącząc transmisje 4G i WiFi.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

WYDAJNOŚĆ
Doogee Y300 napędzany jest przez 64-bitowy czterordzeniowy procesor MediaTek MT6735P taktowany zegarem o taktowaniu 1.0 GHz i wspierany jest przez układ graficzny Mali-T720 . Całość wspierana jest przez 2 GB pamięci RAM. Zapewne wielu z was chciałoby mieć przynajmniej procesor Helio X10 i 3GB RAM. Niestety cena telefonu na to wszystko nie pozwala. Pomimo tego telefon pracuje w miarę przyzwoicie. Bez problemów można oglądać filmy HD, przeglądać strony www, lub grać w mniej wymagające gry. Pod większym obciążeniem telefon ma tendencje do nagrzewanie się. W testach wydajności przeprowadzonych za pomocą benchmarka Antutu telefon osiągnął 24000 pkt. co na obecne czasy jest wynikiem słabym, ale w codziennym użytkowaniu nie jest tak źle jak by to wynikało z tego testu.
Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

ŁĄCZNOŚĆ
Doogee Y300 posiada hybrydowe gniazdo kart , oznacza to że możemy rozbudować pamięć kosztem drugiej karty SIM. W tym wypadku nie pomogą triki z piłowaniem tacy, ponieważ gniazdo tacy jest dwustronne. Są też dobre informacje, telefon obsługuje wszystkie sieci komórkowe w Polsce, ew tym LTE 4G 800MHz.
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 900/2100MHz
4G: FDD-LTE 800/1800/2100/2600MHz
WiFi jest czułe.

GPS
Telefon szybko łapie sygnał z satelitów amerykańskiego systemu GPS, lecz dokładność lokalizacji nie jest zbyt dokładna, odchyłka wynosi do 6 metrów.

Obrazek Obrazek Obrazek

BATERIA
Smartfon wyposażony jest w niewymienny akumulator litowo-jonowy który wedle producenta ma pojemność 2200mAh. Nie jest to dużo, ale z odsieczą przychodzi Android 6.0 z funkcjami oszczędzania energii (uśpienie nieużywanych aplikacji). Przeprowadziłem test baterii polegający na odtwarzaniu recenzji telefonów z youtube. Telefon miał ustawiona maksymalną jasność ekranu, jak i maksymalna głośność. Łączność była nawiązana za pomocą WiFi, działał też moduł bluetooth. Jak się okazało telefon pracował na ekranie(SoT) tylko 3 godziny i 50 minut, czyli nieznacznie dłużej niż Huawei P8 Lite. Wszystko wskazuje na to że aktywni użytkownicy będą musieli co dzień ładować telefon. Sytuacja znacznie się poprawi gdy korzystamy z telefonu do dzwonienia i nie przeglądamy godzinami zasobów internetu.

DOSTĘPNOŚĆ I CENA
Telefon jest dostępny w kolorze czarnym, białym i złotym. Można go kupić w sklepie everbuying.net gdzie zapłacimy za niego z przesyłką 130 dolarów (510zł) do tej kwoty może zostać naliczony VAT.

Warto też dodać że od 8 maja sklep świętuje swoje 8 urodziny, Z tej okazji przygotowano prosty konkurs polegający na zbieraniu gwiazdek, Wystarczy zebrać  trzy, aby dostać specjalną zniżkę 16 maja. Ceny smartfonów zaczynają się od 120zł. Szczegóły wyprzedaży urodzinowej na stronie sklepu.

Recenzja Doogee Y300, Test telefonu ze szkła i aluminium.

PODSUMOWANIE

Największą zaletą tego urządzenia jest atrakcyjny design i solidna budowa, nie bez znaczenie jest fakt, że telefon pracuje pod kontrolą androida 6.0 zaraz po wyjęciu z pudełka. Telefon obsługuje też wszystkie Europejskie sieci 3G i 4G. Kamera prezentuje średni poziom, ale zawiodłem się na baterii która będzie wymagała codziennego ładowania. Maniacy gier i osoby intensywnie korzystający z inteligentnych telefonów powinny szukać innego telefonu np. z pośród recenzji chińskich telefonów na telchina.pl. Można też zapoznać się z opiniami użytkowników telefonów Doogee na forum o chińskich telefonach.

Należy jednak pamiętać, że Doogee Y300 jest urządzeniem klasy średniej, choć wygląd wskazuje na klasę wyższą. Z całą pewności należy ten telefon rozważać przy  dylemacie jaki telefon kupić do 600zł 

PLUS
Android 6.0 po wyjęciu z pudełka
Doskonała jakość wykonania oraz atrakcyjny wygląd
Duża pojemność pamięci wbudowanej
Sieć 4G LTE włączone

MINUS
Słaba żywotność baterii.
Niska wydajność procesora

Budowa i wygląd: 9
Ekran: 7
Wyposażenie: 8
Kamera: 7
Bateria: 6
Cena: 8

OCENA KOŃCOWA 7.5/10

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] telefony napędzane procesorami MediaTek które pracuję pod kontrolą Androida 6. Ostatnio testowałem Doogee Y300 z Androidem 6, pojawiły się też pierwsze aktualizacje dla telefonów Elephone i Ulefone. Verne […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x