Recenzja Huawei P8 Lite
Recenzja Huawei P8 Lite
Przyszła pora na test telefonu jednego z czołowych chińskich producentów, Huawei, który jest też wiodącym na świecie dostawca rozwiązań i urządzeń telekomunikacyjnych.
Firma niedawno zaprezentował swoje nowe flagowce z serii P8. Ascend P8 i P8 max to smartfony o przekątnych ekranu 5,2 oraz 6,8 cala. Telefony są jednak dosyć drogie, Ale na szczęście dla posiadaczy mniej wypchanych portfeli powstała tez wersja Lite. Producenci jak Samsung też wypuszczają wersje mini swoich flagowców i są one zbudowane z podzespołów znacznie odbiegających od pierwowzoru. czy tak samo postąpił Huawei?
Telefon zakupiłem w sklepie gearbest, który dał mi kupon obniżający ceną do 760 zł wraz z przesyłką. W Polsce też można kupić ten telefon, cena w najtańszym sklepie wynosi 999zł + koszt przesyłki.
BUDOWA
Często jednym z głównych kryteriów decydujących o wyborze smartfona jest jego wygląd i solidna budowa. Na pierwszy rzut oka Huawei P8 Lite wygląda niemal identyczny jak flagowy P8. Lecz jest nieznacznie mniejszy, niektóre elementy metalowe zostały zastąpione plastikowymi imitacjami. Huawei P8 Lite wygląda bardzo elegancko, a sama budowa jest niezwykle prosta, bez udziwnień. Telefon jest dosyć szczupły, mierzy niespełna 8 mm grubości i nie jest zbyt ciężki.
Patrząc z boku na urządzenie widzimy ramkę imitującą aluminium i dwie jednakowej grubości czarne warstwy. U góry ekranu jest to maskownica szkła ochronnego, u dołu zaś pokrywa baterii.W aluminiowej delikatnie wystającej ramce mamy po prawej stronie przyciski regulacji głośności, ładny metalowy przycisk załączania i aż dwie szuflady na karty SIM , z czego jedna może służyć jako gniazdo kart pamięci. Wystająca ramka zapewnia dodatkowa ochronę ekranu na wypadek upadku.
W dolnej części znalazła się para otworów maskująca głośnik który znajduje się tylko pod lewej stronie, pod prawym grillem ukryto mikrofon , po środku znajduje się gniazdo microUSB. W górnej części znalazło się gniazdo słuchawkowe i mikrofon do redukcji szumów. Lewy bok jest pusty.
Tył urządzenia jest całkowicie płaski, nie wystaje oko aparatu które zabudowano w lewym górnym rogu, obok jest też dioda doświetlająca LED. Górny 1 cm pas pokrywy jest z połyskującego tworzywa, reszta pokrywy z tworzywa imituje wygląd szczotkowanego aluminium.
Patrząc z przodu na telefon widzimy delikatnie zaokrąglone rogi, w górnym lewym rogi znajduje się dioda powiadomień, następnie są czujniki światła i zbliżeniowy, głośnik do rozmów i oko 13 megapikselowej kamery. Poniżej widzimy ekran w rozdzielczości HD pod którym zabrakło fizycznych przycisków nawigacyjnych. Producent umieścił tam swoje LOGO, a wirtualne przyciski są wyświetlane na ekranie.
SPECYFIKACJA
system operacyjny Google Android 5.0 Lollipop z EMUI 3.1
ekran 5″ o rozdzielczości 720 x 1280 pikseli
ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 620 1,2 GHz
2 GB pamięci RAM
16 GB pamięci wewnętrznej + czytnik kart microSD
kamera 13 Mpix i przednia 5 Mpix
Wi-Fi 802.11 /b/g/n, Bluetooth 4.1, LTE
dual SIM
akumulator 2200 mAh
wymiary 143 x 70,6 x 7,7 mm
waga 131 g
EKRAN
5 calowy ekran osadzono w dosyć grube ramki, co trochę psuje wizerunek telefonu, zwłaszcza jak ktoś posiada białą wersję.
W ramach cięcia kosztów wyświetlacz ma rozdzielczość 720p co w przypadku 5-calowego ekranu daje gęstość upakowania pikseli na poziomie 294 ppi , obraz jest wystarczająco ostry.
Szkodą że wyświetlacz nie jest trochę jaśniejszy, poziom maksymalnej jasności jest trochę lepszy niż w Elephone P7000, a słabszy niż w Ulefone Be Touch . Jednak nie mając bezpośredniego porównania wyświetlacz wydaje się być całkiem przyjemny dla oka, katy widzenia są wystarczająco dobre, kolory są odwzorowane prawidłowo. Telefon doskonale reaguje na delikatny dotyk, obsługuje 5 punktów jednocześnie.
SYSTEM
Jak nie trudno zauważyć nakładka EMUI zapożycza wiele z iOS, jednak jest to nadal Android 5.0 lollipop.
System nie oferuje aplikacji szuflady, w związku z tym wszystkie nowe aplikacje wylądują na pulpicie.
Podobnie jak w innych tanich chińskich telefonach znajdziemy tu funkcję pozwalającą na sterowanie gestami na wygaszonym ekranie , możemy też wybudzić telefon podwójnym tapnięciem w ekran. EMUI przypadł mi do gustu o wiele bardziej niż Flyme od Meizu.
Po załączeniu urządzenia przesuwając palcem od dołu ku górze wywołamy menu do zarządzania „okładkami” czyli tapetami które losowo po każdym załączeniu na witają. Odblokowujemy urządzenie przesuwając palcem z bocznej krawędzi ku środkowi, lub szybko uruchomimy aparat zaczynając z dolnego prawego rogu ekranu. Przeciągając palcem od góry ku dołowi zobaczymy powiadomienia i skróty. W powiadomieniach wszystkie zdarzenia przypisane maja godzinę wystąpienia. Pojedyncze zdarzenia skasujemy przesuwając go w bok, wszystkie hurtem skasujemy dotykając ikony kosza.
Tak samo uzyskujemy dostęp do skrótów które są w menu po prawej, gdzie znajdziemy szybki dostęp do ustawień i możliwość regulacji jasności ekranu. Skróty można edytować i ustawić w dowolnej kolejności.
Przesuniecie palcem w dół na dowolnym pulpicie uruchamia wyszukiwarkę kontaktów , wiadomości i aplikacji.
Menu Ustawienia podzielone zostało na sekcje, pierwsza to „sieci zwykłe i bezprzewodowe” Gdzie ustawimy preferencje kart sim, Wi-Fi, Bluetooth i zarządzanie transmisją danych. W sekcji „urządzenie” na uwagę zasługuje ustawienie stylu ekranu głównego i funkcje inteligentnego oszczędzania baterii.
W sekcji urządzenie na uwagę zasługuje inteligentne oszczędzanie energii i styl ekranu głównego.
Kolejną sekcja jest „Prywatność i bezpieczeństwo”, a w nim na szczególna uwagę zasługuje „menedżer powiadomień” i „aplikacje chronione”.W Centrum powiadomień można włączyć lub wyłączyć powiadomienia dla konkretnych aplikacji, a w aplikacje chronione ustawimy które aplikacje maja pracować gdy ekran jest wyłączony.
Bardzo ciekawą sekcją jest „Inteligentna pomoc” W sekcji mamy zakładkę „sterowanie ruchem” gdzie możemy aktywować funkcje takie jak , obrócenie telefonu pozwoli wyciszyć / zignorować połączenie, podwójne tapnięcie włączy ekran, można też włączyć możliwość uruchamiania aplikacji rysując gest na wygaszonym ekranie. Można również potrząsnąć telefonem, aby zmienić kolejność aplikacji na ekranie głównym, tylko nie wiem po co.
„Pasek nawigacyjny” pozwala wybrać kilka różnych konfiguracji wirtualnych przycisków nawigacyjnych androida. „układ jednoręczny ” to rozwiązanie znane z MIUI 5, a pozwala zmniejszyć wirtualnie ekran i przesunąć go w dowolną stronę.W tym celu przesuwamy palcem po belce nawigacyjnej w dowolnym kierunku. Podobnie możemy ustawić klawiaturę, opcja zwłaszcza przydatna dla leworęcznych.
Możemy też włączyć tryb obsługi ekranu w rękawiczkach
Ostatnia sekcja to „system” który nie wyróżnia się dodatkowa funkcjonalnością.
Świetnym rozwiązaniem jest możliwość ukrycia aplikacji.W tym celu wystarczy rozsunąć dwa palce na pulpicie, by dostać się do ukrytego folderu.
Warto dodać że to jak do tej pory jedyny telefon jaki testowałem ze spolszczonym w 100% systemem.
KAMERA
P8 Lite posiada z tyłu 13 megapikselowy czujnik Sony który pozwala robić dobre zdjęcia w odpowiednich warunkach oświetleniowych.
W aplikacji aparatu mamy do wyboru, „makijaż cyfrowy” wygładzający twarz, „zdjęcie” , „Wideo” i „tryb poklatkowy” robiący serię zdjęć.
W ustawieniach aparatu mamy takie funkcje jak panorama, HDR, można też dodać znak wodny z datą, lub okolicznościową grafiką. Ciekawą opcją jest też możliwość dodania notatki głosowej do zdjęcia.
Dobrym rozwiązaniem jest możliwość uruchomienia kamery po dwukrotnym dotknięciu przycisku głośności, gdy ekran jest wyłączony. To daje nam możliwosć zrobienia zdjęcia w niespełna 2 sekundy. Kamera łapie ostrość bardzo szybko
ŁĄCZNOŚĆ
P8 Lite obsługuje sieci 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz, 3G: WCDMA 900/2100MHz i 4G: FDD-LTE 1800/2100MHz , co oznacza że nie będziemy mieli kłopotów z łącznością w większości polskich sieci. Jakość połączenia jest dobra, nie zaobserwowałem gubienia sygnału.
P8 Lite obsługuje Wi-Fi 802.11b / g / n , ale tylko w wolniejszym i bardziej zatłoczonym paśmie 2.4GHz. Czułość wi-fi jest dosyć dobra.
Urządzenie obsługuje też łączności Bluetooth 4.0 i GPS który ma niezłą czułość.
DŹWIĘK
Jakość rozmów jest na przyzwoitym poziomie. Dosyć głośny jest też głośnik który umieszczono w dolnej ramce dzięki czemu nie zasłonimy go kładąc telefon na pleckach.
Dźwięk jest wyraźny, i dobrze spisuje się w trybie głośnomówiącym.
WYDAJNOŚĆ
Huawei od pewnego czasu zaczął stosować procesory własnej produkcji. W P8 Lite zastosowano ośmiordzeniowy procesor HiSilicon Kirin 620 o taktowaniu 1,2 GHz który wspomagany jest przez 2 GB pamięci RAM i 16GB ROM
Z 16 GB pamięci wewnętrznej, po wyjęciu z pudełka dla użytkowników dostępne jest 10,2GB. Telefon pomimo nakładki producenta działa wyjątkowo sprawnie i szybko.
Telefon w popularnym benchmarku antutu osiągnął wynik 34765 co stawia go nieznacznie poniżej LG G3. Spodziewałem się lepszego wyniku po procesorze HiSilicon Kirin 620 o taktowaniu 1,2 GHz.
Benchmaki:
Antutu 34765
Quadrant 10471
3D Mark 4119
BATERIA
Bateria w tym szczupłym telefonie ma pojemność 2200mAh. Pełne naładowanie baterii zajęło mi 2 godziny i 20 minut.
Przeprowadziłem też test polegający na odtwarzaniu w pętli materiałów wideo z Youtube przy maksymalnej jasności i głośności ekranu. Telefon pracował przez 4 godziny i 20 minut, co jest wynikiem dużo gorszym niż w Elephone P7000 , a nawet gorszym od Siswoo Cooper i7 który ma baterię o pojemności 2100mAh, i także wyświetlacz 5″ HD, a pracował o 3 godziny dłużej.
PODSUMOWANIE
Huawei P8 lite jest dobra propozycja dla osób które szukają telefonu z mniejszym, 5 calowym wyświetlaczem. Telefon jest solidna konstrukcją z ciekawym wyglądem. Oczywiście telefon nie jest tylko mniejsza wersją flagowego P8, specyfikacja została delikatnie odchudzona, ale wydaje mi się że w mniejszym stopniu niż to robi np. Samsung.
Telefon nie jest najtańszym urządzeniem o podobnej specyfikacji które jest dostępne na chińskim rynku, ale dostajemy go od renomowanego chińskiego producenta który będzie dbał o aktualizacje OTA, pierwsze już otrzymałem.
Telefon ma tańszych konkurentów jak np Siswoo Coopre i7 który ma lepsza baterię i wyższa wydajność w benchmarkach, lecz mniej atrakcyjny wygląd.
Z czystym sumieniem mogę polecić ten telefon.
PLUSY
Budowa
Kamera
MINUSY
Bateria
Cena
Minus to cena? Ciężko znaleźć telefon o takiej specyfikacji w tej cenie.